Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Clipe fericite.


179 raspunsuri la acest subiect

#171
nelly2014

nelly2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 08:23

 
Buna athosica ! Si noi am depus ieri actele   si ma rog la Dumnezeu sa ne apara si noua minunea ca numai pot de focul lor(copii),astept de 8 ani un copil,dar.....numai vine.
Am o intrebare dupa ce imi i au atestatul pot trimite eu in tara sau cum pot face ajutati ma si pe mine imi doresc de craciun sa fim 3 :(.


#172
denisa220972

denisa220972

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 22:49

Buna ,

astazi puiul meu mi-a spus : Mami tu esti raza mea de soare!

Sunt sigura 100% ca nu puteam sa am un copil mai bun ca ea.

[flo2]  



#173
denisa220972

denisa220972

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 17:46

Buna,

a mai trecut o vara plina de peripetii,ne-am facut iarasi ca doua ciori, [:)]  am descoperit ca puiul meu este mai curajos decat mine -  unul dintre multele aventuri de genul acesta:-

a sarit de la platforma bazinului de inot de la 3 m fara nicio ezitare , eu eram lesinata [batcap] de frica, ne pregatim sa incepem scoala luni, am emotii cat casa poporului ,sunt  sigura ca voi plange , fiindca ma  duc cu 7 bocitoare  ( catel,purcel si tot neamul lui papuc) care sigur vor plange de se uita lumea la noi ca la urs (am experienta cand am inceput gradinita [:)] ).

Pot sa spun ca este un copil foarte sensibil dar, da dovada de foarte mult curaj, fiindca o cunosc cand are emotii.

Vara aceasta a avut prima ei sicanare in privinta adoptiei din partea unor copii care i-au spus ca este adoptata, la care le-a raspus simplu," da stiu ca sunt adoptata" .

Eu am pregatit-o usor in privinta adoptie, nu am vrut sa o mint , in momentul in care isi aducea aminte cate o secventa din trecut si ma intreba, intotdeauna ii explicam cum si ce fel a ajuns in familia noastra. Pentru ea acum cuvantul "copil adoptat" este ceva normal si nu este de interes incat sa faca o sa stea sa sufere.

O toamna frumoasa cu multi bobocei in familia voastra [flo2]


Editat de denisa220972, 13 septembrie 2014 - 17:47 .


#174
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 20 septembrie 2014 - 14:00

Denisa, fetita ta da dovada de o maturitate uimitoare. Felicitari pentru felul cum ai gestionat chestiunea cu adoptia. Copii sunt mult mai linistiti daca au raspunsurile la intrebarile care ii framanta... Bravo.

Cum fu inceputul de scoala? Pregatitioare sau clasa I>?



#175
denisa220972

denisa220972

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 20:30

Multumesc Paulinio , intradevar da dovada de foarte multa maturitate, in unele momente ma intreb de unde are atata putere.

Suntem clasa pregatitoare, acum pot spune ca-i place la scoala, in primele zile spunea "ca-i plictisitor" si ea cand invata "sa scrie si sa citeasca? ".Acum au inceput sa faca fise si tot felul de activitati, momentan este bine, o sa vedem mai tarziu.

La scoala a fost asa cum am prevazut, lacrimi , emotii din partea "clanului papuc", emotii avea si copilul , ia asezat doamna un baiat si o fetita, baietelul o cam tragea dupa el [:)] , ea pufaia ca o vipera, pana i-a spus baietelului sa nu se mai grabesca ca nu scapa nimic [soricel] .

Pe noi ne-a calmat repede cand a iesit din scoala, " toti copii au fost cu o mamica si un tatic, numai eu am fost cu 7 persoane si mi-ati transmis emotii  " si atunci am realizat ca, intradevar am fost 7 persoane cu o bucatica mica de om.

O seara buna.



#176
denisa220972

denisa220972

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 09:54

Am terminat si clasa pregatitoare, privind in urma am avut un an foarte bun, am avut parte de multe bucuri si realizari, am invatat sa citim aproape cursiv( cuvintele cu 8-10 litere le mai silabisim cand si cand) am invatat sa socotim pana la 50, cu o necunoscuta si multe probleme de logica.

Am participat  la un concurs Comper unde la amandoua etape am luat 100 de puncte , este un copil ambitios ii place sa fie prima (nu este primul copil din clasa, se numara printre primi) nustiu daca este important locul pe care il ocupa in clasa pentru mine , eu ma bucur foarte tare cand o vad fericita, multumita cand apare in usa scoli si striga "mami astazi am luat o bulina rosie" .

A crescut si nu-mi vine a crede ca este copilul meu care canta " Sunt fetita cu fudita si ma duc la gadinita" povestea "Capa cu tei iezi " in varianta scurta - Capa, iezi, lupul , foc si toti care veneau la noi erau obligati sa asculte povestea , fiindca venea cu cartea si spunea - tai sa titesc pobestea cu capa [:)] . Acum doua zile ne-a cazut si primul dintisor era atat de fericita ca acum vine si la ea zana maseluta sa-i aduca un banut. Fugeam ca disperta prin casa la 1 noaptea sa-i ascund dintele  [:)] , inca mai crede in zane si mos craciun [:)] .

Sunt foarte multe clipe frumoase pe care le traim , doar pentru ca exista ea in viata noastra.Cand spun ca este soarele meu nu mint cu nimic, imi da atat de multa putete incat si din  anestezie cand mi-am revenit am spus ca trebuie sa-mi revin cat mai repede sa ma duc acasa la ea.

 

Ps. Am facut o histerectomie totala sa nu va ganditi la ceva rau.

 

    O zi buna si multe clipe fericite [flo2]


Editat de denisa220972, 17 iunie 2015 - 10:04 .


#177
denisa220972

denisa220972

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 09:54

Am gresit si am incarcat de doua ori  mesajul


Editat de denisa220972, 17 iunie 2015 - 10:03 .


#178
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 21 iunie 2015 - 09:23

Felicitari Denissa!

De la ce varsta a venit fetita ta ACASA? Si cum a fost la inceput?



#179
denisa220972

denisa220972

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 17:31

Mulțumesc! Avea 2,5 luni ne-am acomodat foarte repede cu ea dar și ea cu noi. Avem un instinct matern ascuns în suflet,  în momentul în care avem copilul în față ochilor ne schimbăm radical, învățam din mers și dacă nu , ne învăța ei tot ce vor și nu înțelegem noi. Îți mai primești și o cană în cap dacă nu înțelegi ca vrea apă și tu te uiți după avioane, și dată viitoare când cere "api, api"  aduci  apa [:)]  și multe.  Noi două ne înțelegem din priviri - personalitate, caracter și fițele sunt ale mele , fizic seamănă cu soțul și unghiile de la picioare seamănă cu el.

[flo2]



#180
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 14:03

Buna dragele mele , nu am mai scris de mult timp , sunt ocupată cu micuta , vreau sa va spun ca Abea acum încep da m-a linistesc , au trecut 2 luni de când e acasa iubita noastră si Abea acum încep sa realizez ce mi-a dăruit Bunul Dumnezeu ! Perioada asta a fost f grea si Pt noi si Pt ea , pana s-a obișnuit , pana ne-am obișnuit noi cu ea , e o schimbare totala in viața noastră , nu ne-a fost ușor ... Acum parca toate s-au liniștit , suntem f Fericiți , împliniti , micuta noastră este superba , mi se umple sufletul de fericire când o aud cum m-a striga mama , sau pe tati : TATA , este superb acest sentiment , mi s-au format instinctele materne , o iubim enorm , viața noastră este superba alături de ea ! Pe zi ce trece face tot mai multe si știe tot mai multe ! Ne aduce zâmbetele pe buze in fiecare zi ... Este f inteligenta , ne Iubește f mult ! Sapt asta am avid vizita de la as maternala cu Sotul ei , ia recunoscut , dar tot mami si tati suntem noi ! A fost puțin afectată după ce si plecat ei , am plans dar apoi ne-am revenit ! Va doresc la toate viitoare mămici multă răbdare , merita așteptarea, si profitați de timpul care a mai rămas Pt voi , când va venii bebe nu ve-ți mai avea timp ;) va pup si va imbratisez

Bravo , ma bucur ptr. tine! Nu mai stiu cati ani are puiutul tau...dar stiu ca ti l-ai dorit imens de mult. Da-ne mai multe detalii, cine sta cu ea acasa, cum sunt primele zile mai ales, cum te obisnuiesti cu bebe....daca bebe sufera la venirea acasa.....




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -