Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Le faceti jucarii copiilor? Atelierul piticilor.


151 raspunsuri la acest subiect

#21
arboria

arboria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.067 mesaje

Postat 09 octombrie 2004 - 23:31

Excelent subiect! Si inepuizabil, cred. Copilul meu prefera jocul cu "plastilina" facuta in casa. Adica o coca din faina (2 parti), sare (1 parte) si apa (1 parte). Eventual si coloranti alimentari, dar nu neaparat. Ceea ce creeaza poate fi lasat sa se usuce, o zi-doua, chiar mai mult, daca "opera" nu este prea subtire si apoi pictat cu tempera. Se pot face tot felul de flori, cosulete, animale...tot ce va poate trece prin cap. In plus, cred ca-s mai bune la gust decat plastilina clasica [:D]. Ca sa nu mai zic de faptul ca poate fi pastrata coca nefolosita de copil, intr-o punga de plastic, pentru alta sesiune de joaca. Pot face treaba prin casa linistita, in timp ce copilul se joaca asa. Nici mizerie nu se face, iar el e mai mult decat incantat. Cand nu are chef sa modeleze, intinde o foaie din coca si cu formele de biscuiti pe care le avem face un bradut, un fluture, o floare. Se vorbea mai sus de casute pentru papusi. Am gasit pe undeva niste tipare pentru construit un castel. Si e foarte usor de facut http://www.kidsdomai...aft/castle.html Iar pentru ca se apropie sarbatorile de iarna, ce ziceti de niste decoratiuni? Spre exemplu ingerasi. Noi am copiat modelul pe hartie de calc, copilul le-a colorat, apoi, dupa ce le-am decupat, le-am lipit cu scotch pe geamul camerei. Cand rasare soarele se vad tare frumos. http://www.kidsdomai...lil_angels.html Iar aici aveti sute de pagini de vazut. In partea de jos a ecranului sunt ordonate pe categorii, in ordine alfabetica. http://www.enchanted...crafts/fruitveg Julia

#22
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 10 octombrie 2004 - 10:51

Tot felul de papusi de hartie la: www.freepapertoys.com/paperdolls.html Nu m-am uitat la toate dar mi-au placut in mod special Animal paper dolls : Hedgehog si Unsorted (jos):baby boy, Erin Plays si The Paper Doll Fair (paper dolls 1)

#23
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 11 octombrie 2004 - 01:25

ce de idei frumoase mi-ati dat. nici nu ma gandeam ca pot face asa ceva. v-as fi recunoscatoare pt cat mai multe detalii de realizare a jucariilor, fiindca n-am facut niciodata asa ceva, si nici nu sunt prea indemanatica din fire

#24
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 11 octombrie 2004 - 10:21

apropos de oua ochiuri,ca sa fie si comestibile si funny le mai puteti face si asa:2 linguri de crema de iaurt(un iaurt din care s-a scurs f. bine apa-se gasesete si in supermarketuri sau se poate prepara in casa-) se pun in mijlocul unei farfurii si li se da o forma rotunda cu dosul unei linguri.in mijloc se pune o jumatate de piersica decojita din compot si voila-ochiul e gata:-) preparati ochiul si serviti-l copilului fara sa-i divulgati secretul:-) ~flying without wings~

#25
ad_risnov

ad_risnov

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 11 octombrie 2004 - 11:31

Dragelor,
Dar pt. baietei ce idei ne dati?

Eu am doua carti de Origami (arta impaturirii hartiei). Sunt senzationale pt. ca iti arata in amanunt cum se face fiecare model si contin modele si f. simple si mai complexe.
Ca sa va dati seama despre ce este vorba uitati-va aici:
www.origami.com
Aceste mici jucarii se pot folosi apoi in teatrul de papusi, in alcatuirea unor tablouri tridimensionale, etc.
O sa caut cartile si o sa pun si cateva poze.


Adriana - mamica lui [copil]Rares (13.02.2004)

[foto] Album Rares
[colegi] Bebelusi ian.-febr. 2004



#26
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 12 octombrie 2004 - 18:58

hey?nu mai scrie nimeni aici?:-) haideti sa va mai dau eu idei :bluzita tesuta:-):se ia o punga din-aia subtirica de 1 leu:-) se taie la baza,se decupeaza rotund manerele(care vor fi manecile) se fac gauri din loc in loc pe o parte a pungii(care va fi fata bluzei),apoi cu fasii decupate din pungute de alta culoare se tes diferite modele prin gaurile respective. fustita hawaiana:se taie o punguta(tot de un leu) in fasii pe latime.se iau 2 fasii se inoada a.i sa se obtine o fasie mai lunga.pe aceasta fasie se petrec toate celelate fasii,cu cat mai multe cu atat mai bine.se taie fasiile la capat (ele fiind circulare cum ar veni) si astfel se obtine o fustita hawaiana.bluza- sutien se poate obtine prin desprinderea unei pungute la manere si pe parti(baza lasand-o nedesprinsa) se leaga strans in mijloc(fosta baza) cu o alta fasie sau siret.capetele pungii(manerele) se leaga la spate(pe fetita),iar siretul(fasia) din mijloc se leaga de dupa gat.mai lipseste o floare la ureche si gata:floarea: fasii colorate taiate din pungi(de 1 leu ofcarz) se strang manunchi,se leaga la mijloc cu o sforicica sau sarmulitza si se ajusteaza capetele-se procedeaza exact ca la un ciucuras. Bon chance!:-) ~flying without wings~

#27
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 12 octombrie 2004 - 22:38

Eu sint total afona la realizat asa minunatii de jucarii care descrieti voi aici. Singurul lucru care am reusit sa-l fac (si care totusi sa-i distreze pe baietii mei) sint papusile din ciorapi. Iau un ciorap de bumbac flausat si cos pe el nasturi in loc de oki, lina colorata pentru gura, il dau cu un pic de rosu in obraji, iar lina colorata pentru par, sau un petic pe loc de palarie. Ies tot felul de personaje si apoi ei si-i trag peste mina si mimeaza tot felul de povesti. Iese pina la urma ca un fel de teatru de papusi doar ca nu sint pe sfori ci pe mina. Mai scrieti aici si poate ma mai aventurez si eu. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.net.../Nick Dulce.jpg http://mywebpage.net...lex telefon.jpg

#28
NicoletaF

NicoletaF
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 13 octombrie 2004 - 02:07

Buna idee cu garajul de masini. Eu mai am niste reviste ,( le-am adunat de multi ani)in care sunt descrise modalitati de confectionare a mai multor tipuri de jucarii, acum imi vin in minte, un cocos, un iepuras, ratuste. Am sa le caut si va dau de veste. Acum ca vine sezonul rece si vom sta mai mult prin casa tb sa ne gasim o preocupare. Ideea cu fotografiile este faina. Si noi facem jocuri cu umbre si ii plac f mult. Nicoleta si bb Andrei Catalin http://community.web...r/andreicatalin www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

#29
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 13 octombrie 2004 - 02:59

Cam asa am facut si eu o casutza cum descrie ML, dar pentru ca era de baietel, a trebuit sa adaug chestii la care sa mestereasca. Am facut balamale de hirtie intarita cu scoci industrial, gauri si le monta si le demonta el de casutza cu suruburi de la jocul de timplarie. Si tot asa prin casutza demonta si monta rafturi tot cu aceeasi tehnica. Un alt joc pentru copii mai mici de data asta. O bucata de polistiren (scirtiietoare), o acoperiti cu material si i-o dati copilului sa bata cuiele (de jucarie of course), cu ciocanelul. I-am mai facut o vioara de carton, cu corzile din elastic, dar asta a fost cam esec ca nici nu cinta, nici nu era rezistenta... Plastilina se poate face si in casa: 3 cani de faina, o jumatate de cana de sare, 3 linguri de ulei si o cana cu apa (se poate colora cu colorant alimentar) A si altceva care sigur o sa le atraga atentia, otet peste bicarbonat de sodiu!!![cool] A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelalte stele

#30
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 13 octombrie 2004 - 06:55

Citind Andrada ce spui tu cu cuiele si ciocanelul... Cam pe la ce varsta incep sa le bata? 3 ani? Se joaca baietelul tau cu trusa de tamplarie? Ma gandeam si eu sa-i cumpar una baietelului meu care desi are 15 luni numai la dulapul cu cican, clesti si surubelnite se duce... Da, cred ca sunt impresionati de otet si bicarbonat... Mai zilele trecute am facut ceva oarecum asemanator desi poate nu asa spectacular sau original dar voi mentiona. Am umplut 3 pahare mari cu apa si am facut pianul de apa. Dupa ce am "cantat", am pus cate o picatura de colorant alimentar in fiecare pahar (culori diferite), am lasat-o sa se raspandeasca la nivelul ochiului, am amestecat si intrebat ce culori se vad. Am continuat sa combinam culorile pana cand am pus toata apa colorata intr-un singur pahar. Ce idei grozave! Timp sa avem sa ne tot jucam cu ei!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -