Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Le faceti jucarii copiilor? Atelierul piticilor.


151 raspunsuri la acest subiect

#11
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 04 octombrie 2004 - 15:28

Dragele mele mamici inventive si indemanatice, Aaaaah, ce bine ca ati deschis discutia! [flo] ML. Am o mare-mare rugaminte la voi. Puteti face o descriere (scurta dar explicita) a "procesului tehnologic" de construit jucarele? Eventual si poze? Ca sa poata si alte mamici sa faca papusele din carpe, ursuleti tricotati, cutiutze, casutze si cate si mai cate. Va promit ca-n cel mai scurt timp (cam o saptamana :)) o sa va povestesc la randu-mi cum am facut un fel de "tablouri" tridimensionale si alte decoratiuni pentru camera lui Dinu. Si poze :)) Q

#12
mitub

mitub

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 04 octombrie 2004 - 16:33

Draga ML, Miruna are acum 3 ani si 8 luni, iar mancare face cu mine de mai mult de 1 an, chestia cu cusutul este absolut noua (de vreo doua saptamani) iar casuta o are deja de mai mult de un an. Acum, in ce priveste casuta, va pot da putine detalii dimensionale, ca nu sunt acasa, dar ca sa va faceti o idee are cam 1,20 lungime per 90 latime si in jur de 1 m inaltime. E nevoie de carton mai grosut, pentru a avea o casa solida. Noi am optat pentru lungime ca fiind partea cu ferestre si o latime ca partea cu usa, iar acoperisul in forma de V, ca la o casa obisnuita de tara. Am lipit tapet pe fata, si am indoit la marginile laterale cam 5 cm, care se imbina cu o margine similara din latura urmatoare. De asemenea, am indoit si in partea de sus in unghi (care se imbina cu acoperisul si partea de jos. Pentru partea de jos am utilizat o bucata de pal de dimesniunea casutei, partea de carton indoita lipind-o pe dedesubtul palului (asta da stabilitate casutei). Apoi am pus mocheta peste pal, am decorat casuta...si gata! Spor la treaba si cam intr-o luna sper sa revin si cu fotografii. Pupici, Boga

#13
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 05 octombrie 2004 - 08:34

Ce dragut! Si eu voi reveni deocamdata numai cu explicatii. Nu am inceput inca sa fac ceva. Am o carte in care se explica pe scurt cum sa realizezi jucarii de mana si sunt si niste poze ale produsului finit

#14
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 05 octombrie 2004 - 14:13

quote:
Originally posted by ML
Alina, deci fetita ta taie la 30 de luni cu foarfeca cu varf rotunjit? Eu am vazut la gradinita cativa copiii care nu stiau sa taie cu foarfeca inca si ma gandeam ca ar trebui sa incerc cu ea mai tarziu... Mi-am amintit acum citind randurile tale ca am vazut anul trecut la cineva in pomul de Craciun ceva tare, tare dragut pe care gazda il facuse impreuna cu fetele ei cand erau copiii. Era o jumatate de nuca golita in care pusesera un bebelus facut din fire de lana si acoperit cu o paturica alba bombata (cred ca pusese si ceva vata dedesubt). Era cel mai frumos ornament!
Da,ML.Fetita mea taie binisor(ondulat sau zig-zag) cu foarfeca cu virful rotunjit.Acum vreo 2-3 luni taia folosindu-se de ambele miini dar incetisor s-a perfectionat si acum taie doar cu dreapta si ii place[bis].Deocamdata taiem numai carton si hirtie. Da,si eu am tot felul de carti despre confectionarea jucariilor si astept sa mai creasca sa lucram una-alta.De ex,cind am fost in Romania am confectionat o caracatita:am umplut o manusa desperecheata cu bucati mici de textile si am ornat-o cu paiete lipite.Marie alegea culorile paietelor. Alina

#15
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 06 octombrie 2004 - 07:43

Iata o alta casuta... De papusi. Patru cutii de pantofi identice ca marimi se lipesc una de alta incat sa se formeze 4 camere. Peretii interiori se acopera (prin lipire) cu resturi de harie colorata, tapet sau material sau se vopsesc Se taie (numai pe 3 parti ca sa se paota deschide/inchide) usi intre camere si ferestre pe peretii exteriori Se fac perdele din resturi de material, se pun pe elastic subtire si se capseaza pe perete Se fac paturi si dulapioare cu sertare din cutii de chibrituri Se fac mese din mosoare si capace de plastic si scaune din castane, dopuri taiate in jumatate, tuburi de carton sau cartoane de oua Se pun timbre pe perete ca tablouri Se fac covorase tesute de mana sau din resturi de material Casuta are si un acoperis cu cos si pana si o fereastra la pod dar nu se dau detalii despre realizare. Se mai vad si canapele, lampi cu abajur, aragaz, semineu , o pernuta si cateva papusi mititele pe scaune sau in pat. E dragalasa ca orice casa de papusi.

#16
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 06 octombrie 2004 - 07:57

Am uitat sa adaug ca am mai vazut ceva ce mi-a placut la niste prieteni. O sperietoare pt. gradina. Semana cu omul de tinichea si era facuta din cutii de conserve si o palnie de tabla. Palnia era pusa pe cap, capul, corpul, mainile si picioarele erau din cutii de conserve cilindrice iar labele picioarelor din cutii dreptunghiulare. Toate prinse intre ele cu o sarma flexibila iar fata avea ochi, nas si gura pictate.

#17
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 07 octombrie 2004 - 02:19

ML,mai stii casuta mea de papusi pentru imitatia aia de 26 de lei cu care ma pacaleam ca e vreo Barbie sovietica?[:D]
Iata ce-mi mai aduc aminte,ca sa completezi la casuta ta din cutii de pantofi care e foarte haioasa:
lampi:se ia un nasture,se infige un chibrit intr-o gaura si deasupra se pune un pion de la Piticot!Gata o veioza!
Din plastilina:oua prajite.Luati un pic de alb,batatoriti si poate lua orice forma,dati pe margini cu putin maro(sa para arse un pic) si la mijlog un guguloi galben!Gata ochiul!Tot din plastilina faceam paine,fructe,legume,etc!
Aaa,ca nu-mi mai aduc aminte in amanunt,dar revin!

Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil]
poze Amelie



#18
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 07 octombrie 2004 - 04:21

quote:
Originally posted by Rayuela Din plastilina:oua prajite.Luati un pic de alb,batatoriti si poate lua orice forma,dati pe margini cu putin maro(sa para arse un pic) si la mijlog un guguloi galben!Gata ochiul!Tot din plastilina faceam paine,fructe,legume,etc!
Vai de mine, cata plastilina am mancat asa! Faceam paine din plastilina, o taiam felii si puneam si "parizer" sau alte delicatese... si am impresia ca e in gene, ca fetita mea e si ea amatoare sa manace plastilina!!!

#19
iuliacm

iuliacm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 07 octombrie 2004 - 11:57

Ce subiect frumos! Haideti sa va povestesc din creatiile noastre, sunt jucarii foarte simple. Poze nu am pentru ca nu au rezistat prea mult. Cutii pentru depozitat jucariile: niste cutii de carton mai maricele pe care le-am imbracat cu hartie autocolanta si pe de afara si pe dinauntru. Martisoare: Se taile petale din hartie colorata si le lipesc pe pe un carton. Pe floricica astfel obtinuta pe lipeste (cu aracet): - cochilii de melci colorate cu acuarele - scoici colorate - buburuze obtinute tot din bucatele de scoici colorae ci acurele rosie. Pyunctele negre le-am facut cu o scobitoate muiata in acoarela neagra - margelute - ce va mai trece prin cap Anul trecut fiecare fetita din grupa lui Alex, si educatoarele, au primit care in martisotr facut de el!. Jucarii din hartie: Am incerca dar nu prea mi-a iesit decat o amarata de barcuta si un avion. Jucarii de apa - corabia piratilor facuta din polistiren pe care se monteaza un bat cu o batistuta in varf ( sau o carpa ) Papusa din carpa: - se ia o salopeta de bebe, si se umple cu carpe. Capul se face dintr-o caciulita de bebe umpluta tot cu carpe . Ochii, gura se deseneaza. Asa era papusa mea prefereata cand eram mica! Are dimensiune unui bebe adevarat, plus ca e flexibila, nu rigida ca o papusa din plastic. Cum eu am baiat pe care nu-l intereseaza papusile, as vrea sa-i fac un garaj pentru masinute, tot din cutii, ceva asemanator cu casuta Mirunei. Daca aveti idei, sugestii pentru garaj de masinute.... [flo]Iulia

#20
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 07 octombrie 2004 - 12:12

Da-da. Garaj. Cu pompa de benzina, si cu rampa, si cu "lift". Si pe mine ma bate gandul. O sa ma apuc sa fac "proiectul" sa cumpar materiale si sa construiesc garajul. Si cand va fi gata, promit sa dau "reteta". Da' parca tot mi-ar placea si-o casutza pentru papusi. Mai stiu sa fac (tot teoretic, deocamdata) un fel de trenulet de pus pe perete in care sa adunam jucariile mici, sau creioanele si alte "cele" pe care calcam prin toata casa. Q


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -