Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Le faceti jucarii copiilor? Atelierul piticilor.


151 raspunsuri la acest subiect

#1
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 03 octombrie 2004 - 06:46

Ma gandesc sa ii fac fetitei jucarii de mana (papusi de carpa, casa de papusi cu cutii de chibrituri, crengi, dopuri de sticle, ghinde etc., teatru cu marionete etc.) dar nu sunt sigura daca le poate aprecia la 3 ani. Este destul de migalos si imi este teama ca le va rupe imediat. Ar fi poate o idee mai buna sa le fac cand mai creste si poate impreuna cu ea? Ati facut astfel de jucarii? Mai aveti si alte idei, eventual si pentru baietei? Ceva simplu, de baza poate...

#2
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 03 octombrie 2004 - 10:00

Draga ML, imi plac subiectele tale despre copii. Eu chiar am observat ca fetita mea (3 ani si jumatate) se bucura mai mult de timpul pe care il petrecem impreuna si de ceea ce putem realiza noi doua. Drept pentru care am facut noi doua o biblioteca (poate e prea mult spus) dintr-o cutie de carton mai mare pe care am acoperit-o, pe interior si exterior, cu hartie colorata. Ea m-a ajutat cat a putut, dar mai ales in final cand am lasat-o sa puna singura abtibilduri pe cutie . Si de atunci, cu mare drag si sarg isi pune acolo cartile de povesti. Acum ma gandesc sa mai adaug vreo doua cutii mai mici pe deasupra. Si vreau sa facem si o casuta pentru ea, dintr-o cutie mai mare, careia sa-i decupez geamuri, sa pun perdelute... deja ma gandesc si eu cu placere la proiectul asta.

#3
Nedda

Nedda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 03 octombrie 2004 - 11:43

Eu nu fac inca jucarii pentru fetita mea pentru ca e prea mica. Dar cand eram in Ro petreceam mult timp cu dragul meu nepotel si ne jucam in toate felurile. El avea 4 ani si ceva pe-atunci. Faceam tot felul de "proiecte". Unul dintre cele mai frumoase a fost sa facem poze impreuna. Ne fotografiam reciproc, fotografiam natura, jucarii, obiecte etc. El tinea neaparat sa faca si el poze si unele i-au iesit chiar reusite.:)) Apoi le-am lipit intr-un album si am colorat pe langa ele contururi si diverse desene, am scris cate ceva (eu mai mult!:), am mai pus si cateva poze decupate din reviste si a iesit un album tare frumos in care ne-am uitat cu drag si apoi...am trecut la urmatorul "proiect".:)) Daniela si papusa Lara

#4
Cary

Cary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 03 octombrie 2004 - 14:29

Frumos subiect. Eu i-am tricotat o papusica,pe care nu prea stiu cat a apreciat-o,dar eu tin mult la ea. Acum Rebecca este mare(5 ani si 9 luni) si ne petrecem destul de mult timp impreuna,mai ales in W-E,cand ne place sa facem treburi gospodaresti. Ne place sa gatim,ea taie bucatele legumele,ea sterge tacamurile,i-a aseaza farfuriile si servetelele la masa. La cumparaturi ea isi pune in caruciorul ei mic iaurturile si bomboanele. Acum am adus de la mare diverse scoici pe care le-a dat cu oza rosie si apoi cu marker,astfel incat au devenit gargarite pentru florile din apartament. Seara inainte de culcare facem si teatru de papusi pe perete. Daca aveti si voi idei le asteptam.

#5
mitub

mitub

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 03 octombrie 2004 - 18:07

in primul rand, se pèoate juca dupa pofta inimii in bucatarie cand fac eu mancare si mai ales prajitturi (intotrdeauna una mai mica o face ea si este a ei). Apoi am facut cutie de jucarii, rochite la papusi (deja a inceput si ea sa coasa, atat cat reuseste) si o casa maaare si frumoasa din carton in care se joaca, pe care am imbracat-o in tabet (ea a dat cu pensula cu lipici) . Casa are iarba lipita de jur imprejur si floricele si fluturi, margini colorate la ferestre, covor adevarat pe jos si urmeaza sa facem si perdelute adevarate. Apoi mai facem colaje din autocolante pe carton si pictam foarte mult impreuna (desene printate de mine de pe net). Anii trecuti la vremea castanelor adunam cu gramada si apoi construiam cercui, patrate, litere etc din ele. Abia astept sa luam tempera pentru a face fluturasi... Distractie placuta! Boga

#6
NicoletaF

NicoletaF
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 03 octombrie 2004 - 20:28

Foarte frumos subiectul. De cand am nacut ma andesc la ce sa ma joc impreuna cu puiul meu. Andrei abia a implinit un an, deocamdata ne jucam cu masinute, cuburi colorate, eu le constuiesc si el le strica. Apoi ma ia de mana si ma indeamna se le construiesc din nou. Cand eram insarcinata am tricotat vreo 3 papusoi si le-am umplut cu lana. Proiectul CASA e o idee mai veche, cand va mai creste o voi pune in aplicare. Cand meg in oras ma uit dupa tot felul de obiecte, mateiale, autocolante, din care sa-i canstruiesc diverse joculete, etc Pe curand Nicoleta si bb Andrei Catalin http://community.webshots.com/user/andreicatalin www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

#7
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 04 octombrie 2004 - 01:00

Ce idei frumoase! Va multumesc! Donia si Mitub, am vazut intr-o carte ca poti face pt. casa de papusi sau a copilului si covoras din carpe folosind un carton si niste sfoara trecuta vertical prin el. Seamana putin cu un razboi de tesut (sau cu jocul "Sa tesem frumos" daca vi-l mai amintiti)iar rezultatul cu un pres de tara. Cred ca fetitelor le-ar place sa faca asa ceva dar poate sa fie putin mai mari...? Cat are fetita ta Mitub de poate sa coasa putin si faca prajiturele cu tine? Si eu abia astept sa facem rochite la papusi. Chair avem niste tipare pt. hainute aduse de mult din RDG. De asemenea mi-ar place sa facem si imbracaminte din hartie pt. papusi de carton (am vazut asa ceva in copilarie la o prietena, hainutele prinzandu-se de papusa pe spate cu cateva barete mici de hartie) Nedda e o idee f. buna cu ap. foto si cred ca sunt tare incantati sa vada ce pot face doar apasand pe un buton, nu? Cary cum faceti teatrul de papusi, pe perete cu papusi adevarate sau vorbesti de joc cu umbre realizat cu mainile pe perete? Sta cuminte? Nicoleta si baietelul meu are 15 luni acum si e cam mic sa facem impreuna jucarii si tipic varstei se plictiseste repede dar poate mai sunt parinti cu baietei mai mari care ne pot da si alte idei si mai ales spune ce iubesc cel mai mult copiii lor.

#8
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 04 octombrie 2004 - 04:07

Si mie imi place subiectul mai ales ca ideile voastre sunt tare dragute. Fetita mea are 30 luni si incepe sa-si dezvolte mult indeminarea si sa devina tot mai atenta si mai priceputa la "munci migaloase". Eu i-am cumparat set de mesterit(traducere din germana)cu colante,hirtie colorata si creponata,foarfeci care taie ondulat sau in zig-zag,bucati de material si tot felul de accesorii pt a realiza anumite teme:felicitari,mosi craciuni,casute,papusi,etc. Am facut de curind o felicitare pe care am trimis-o bunicii din Ro,ea a lipit toate petalele(vreo 3 le-a lipit si pe tricoul ei...)tulpina, frunzele si literele dupa indicatiile mele,eu am taiat cartonul deci suntem pe drumul cel bun.Acusica se apropie sezonul si planuim sa confectionam impreuna mosi craciuni si stelute pt impodobirea cadourilor,etc. Spor la lucru si la idei! Alina

#9
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 04 octombrie 2004 - 05:29

Alina, deci fetita ta taie la 30 de luni cu foarfeca cu varf rotunjit? Eu am vazut la gradinita cativa copiii care nu stiau sa taie cu foarfeca inca si ma gandeam ca ar trebui sa incerc cu ea mai tarziu... Mi-am amintit acum citind randurile tale ca am vazut anul trecut la cineva in pomul de Craciun ceva tare, tare dragut pe care gazda il facuse impreuna cu fetele ei cand erau copiii. Era o jumatate de nuca golita in care pusesera un bebelus facut din fire de lana si acoperit cu o paturica alba bombata (cred ca pusese si ceva vata dedesubt). Era cel mai frumos ornament!

#10
Cary

Cary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 04 octombrie 2004 - 10:26

DA exact,este vorba de acel joc de umbre,unde se manuiesc degetele si o carpa(ca sa iasa animalul),eu vorbesc(mai inventez si povesti)si in final Rebecca adoarme. Ea doarme intotdeauna cu o veioza asa ca totul e OK.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -