Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

designer de interioare


46 raspunsuri la acest subiect

#41
norocuta

norocuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 373 mesaje

Postat 29 septembrie 2008 - 16:24

rory76 [pup] meriti un buchet imens [:)] de [flo].

Am versiunea X1 ...m-am "plimbat" pe unde "help" m-a trimis [:)] si am setat pana la urma in Edit-> Preferences -> New Plans ca sa imi deschida automat si in viitor in metric, apoi ...e alta viata [:D].

Pana una alta ma mai ajut cu scrie in "help", dar sunt convinsa ca se invata mai usor dupa lectiile video.

Multumesc mult oricum si, e sigur, voi mai avea nevoie de ajutor!



#42
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 17 octombrie 2008 - 11:02

Fetele, designerele, ce mai faceti? Nu mai ziceti nimicuta? Agness.mom, cum merge treaba? Norocuta, te-ai mai jucat cu programelul ala? Ce proiecte mai aveti???

"sky is the limit!"

#43
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 21 octombrie 2008 - 21:44

hey, buna...merge bine profesional, mai prost cu nervii: acum lucrez la o vila cu 3 niveluri, luata de "la caramida" cum se spune si nu am crezut ca voi ajunge sa le desenez meseriasilor ce trebuie sa faca; nu stiu daca e ambitie sau pur si simplu ignoranta ca sa nu folosesc alte cuvinte, dar ideea e ca am mai albit putin...in rest totul e ok; pot spune ca m-am nimerit pe aceeasi lungime de unda cu proprietara, sau poate pur si simplu imi accepta ideile pentru ca nu a trebuit sa construiesc atatea variante 3D, a acceptat-o pe prima din start...
super toate, mai putin acele idei fixe de care ma lovesc in continuare (garantat nu sunt singura din domeniu care "sufera" din motivul asta), dar cine vrea, bine, cine nu, sa-si faca la fel ca la sora-mea: living zmeura, dormitor verde, hol vargat...etc...sau cel mai simplu: alb peste tot, asa n-ai cum sa gresesti...[8D]

#44
norocuta

norocuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 373 mesaje

Postat 29 octombrie 2008 - 19:08

Buna fetele,

Rory[pup] eu sunt intr-un mare [alcool]Offf...adicatelea stau pe tusa ca ni s-a stricat calculatorul si soata mea nu i-a dat de leac.
Acum sunt pe laptop si ma misc greu...oricum nu avem programul decat pe calc. defect.
Maine calatorim la Marea Rosie, asa ca stau si stau dpdv al programelului, ca de altfel trebuie sa ma puc de bagaje [:)].

Agness.mom[pup] sa stii ca eu ma gandeam sa-mi transform pasiunea in job, cu conditia sa ne iasa casa fain (a se citi sa-i dau pe spate pe egipteni), dar exact la aspectul asta...lucrul cu muncitorii, ma blochez de fiecare data...Nu stiu daca sunt suficient de puternica sa-mi faca cineva creierii "pane", alcineva decat clientul.
De fapt trebuie sa studiez mai bine problema "de relatii", caci daca ar fi sa ma apuc ar fi in cadrul firmei cumnatului meu. El este inginer constructor si are si clienti, dar si "blocurile" lui ...unde nu de putine ori cica, clientii i-ar fi solicitat si design-ul. Are cativa clienti din State, adica sunt egipteni cu dubla cetatenie si petrec vacantele aici. S-au recomandat unii la altii si sunt plini de bani...ceea ce e important ma gandesc eu [:D].

Cred sa se intelege ca sunt planurile din capul meu...cincinale...ca ceausescu m-a injectat bine [:D]

#45
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 29 octombrie 2008 - 20:28

De cateva zile stau ca bleaga pe bara ca m-a demolat spondiloza asta, maica!!! Adica am neshte ameteli care nu prea ma lasa sa lucru prea mult...dar trag tare cat pot! Stie careva cum se traieste cu chestia asta? Ca ma termina de 2-3 ori pe an cate 2 saptamani innebunesc![bang]

"sky is the limit!"

#46
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 30 octombrie 2008 - 20:14

scumpa norocuta...cu clientul te poti intelege super bine daca stii "sa te mulezi" pe gusturile sale si nu vrei sa fii genul de designer care lucreaza pe acelasi stil (sunt si designeri specializati de ex: pe feng-shui) DAR trebuie sa te intelegi EXTRAORDINAR de bine cu muncitorii pentru ca ei sunt cei care iti vor transforma opera in realitate...eu stiu, daca nu stii sa le explici "pe limba lor" ce anume astepti de la ei pentru acel spatiu, mai bine ramai la consiliere...asta este partea cea mai dificila in design, zic eu si trebuie sa fii foarte puternic si cu nervii de otel altfel imbatranesti cu 100 de ani intr-o luna...cam atat pot spune...este foarte greu, dar asa cum am mai spus, nimic nu este imposibil atata timp cat iti place ceea ce faci...vorba unei cliente : nu exista probleme, exista situatii...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -