Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

designer de interioare


46 raspunsuri la acest subiect

#21
nadira

nadira

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 18 iunie 2008 - 13:25

Buna,
Intrebare pentru cunoscatoare: Cum stabilesti tariful pentru serviciul oferit?

#22
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 18 iunie 2008 - 15:32

eu nu am un tarif standard...ma inteleg cu clientul...in meseria asta totul este subiectiv, nu e ca si cand ai pune gresie si ceri 30 ron/mp...totul depinde de ce vrea clientul, de atitudinea lui, de termen, pretentii, etc...conteaza binenteles si suprafata spatiului ce urmeaza a fi amenajat de tine, dar ti-am zis, e o chestie de intelegere.
am intrat si eu pe cateva siteuri de firme consacrate ca sa zic asa si au tarife diferite pentru fiecare serviciu...consultanta de obicei ar trebui sa fie oarecum gratuita...la proiectarea 2D era cam 10 Euro/mp, cea 3D 20 Euro/mp...si mai sunt alte servicii: de ex. daca proprietarul vrea sa te ocupi si de achizitionarea a diferite obiecte, stiu eu tablouri, vaze, obiecte decorative, accesorii, chiar si mobilier, esti platita separat...adica nu vei include acest serviciu in pretul pentru amenajare...sau cel putin asa era pe siteurile respective...eu am fost in situatii de genul acesta dar nu am facut pret separat pentru ca mie imi place sa construiesc o "relatie" cu casa si clientul respectiv si nu mai e atat de placut cand te apuci sa-i insiri liste de pret...iti faci tu un calcul dupa ce discuti cu clientul si iti incluzi toate cheltuielile pentru a-i face un pret bun pentru amandoi...ma rog, eu asa fac...nu e "lege" pentru toti, poate mai sunt si alte metode...

#23
nadira

nadira

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 18 iunie 2008 - 16:15

Mersic mult[pup]

Pot sa fiu putin indiscreta si sa te intreb cam cat timp iti ia un proiect sa-l faci in programul in care lucrezi. Te intreb asta pentru ca eu sunt fara experienta, deocamdata[:D], si vreau sa-mi iau repere. Bine, eu stiu ca difera de la proiect la proiect dar poate imi dai cateva exemple sa inteleg.[pup]

#24
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 18 iunie 2008 - 16:24

la un apartament cu doua camere un proiect mi-a luat cam 1 saptamana, am stat numai de el...poate sa-ti ia si 2, 3...la pensiunea la care lucrez acum, lucrez de vreo luna si am facut abia subsolul si parterul (omu vrea crama, spalatorie...si la parter sala de biliard si mai multe...deci intr-adevar, depinde foarte mult de proiect...dar atat dureaza doar proiectarea, amenajarea nu mai depinde numai de tine...

#25
nadira

nadira

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 21 iunie 2008 - 15:59

Buna Agness,

Ti-am trimis id meu de mess pe mesaje private. Poate asa putem comunica mai usor[flo]

#26
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 05 iulie 2008 - 01:04

apropos de designeri de interioare: citeam pe alt forum zilele trecute marturiile unui client, multumit dar falimentat de cel care i-a amenajat casa...si a intervenit un "nenea" cu urmatoarea expresie: o amenajare costa "doaijde mii de euro" cu mentiunea ca aceste meserii sunt "cretinopane".
tare as vrea sa stiu si eu parerea la cat mai multi dintre voi: Cum priviti interventia unui designer?
cum este mai rentabil: sa alergi, sa te invoiesti de la servici ca sa afli preturi, materiale, calcule de mp, ml, sa gasesti echipe profesioniste care sa iti puna in practica ideile, ca dupa o perioada foarte scurta sa constati ca a iesit...prost, sau incerci pana iti iese; sau sa contractezi un designer care sa faca absolut totul, sa iti dea si ideile bune pentru ca tu nu te pricepi deloc sau mult prea putin pentru ceea ce iti doresti, sa alerge peste tot si sa iti furnizeze si echipa cu pricina si tu sa dai doar cu batul? si bani o singura data, pentru ca un designer adevarat iti va aranja casa de asa natura sa nu mai "umbli" la ea ceva timp.
eu am vazut ca romanii, care isi pot permite cat de cat, prefera sa fie hop_hop_stie_tot...de ce nu ne tinem contabilitatea singuri, de ce nu ne modificam singuri hainele si le ducem la croitor, ce noi nu stim sa bagam ata in ac? si de ce mai cumparam produse gata preparate, ce noi nu avem carti de bucate?
Va spun eu de ce, pentru ca un designer va economisi si timp si bani si dureri de cap...dar asa gandesc eu...voi ce parere aveti?

#27
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 10 august 2008 - 22:30

buna tuturor...m-am decis sa redeschid acest topic pentru a afla parerile voastre ca designeri sau oameni care au apelat la designeri...
am avut recent niste discutii "in contradictoriu" cu niste persoane care cred ca nu aveau ce face cu timpul lor...dintre toate meseriile, cea de designer de interior, in acel topic, era cea mai prost vazuta; ba mai mult: exista persoane acolo care fac "voluntariat" in a "educa" oamenii sa-si amenajeze singuri; pana aici ok, dar educarea lor consta in agresiune verbala fata de designeri si in indrumarea de a NU APELA NICIODATA la designeri pentru ca sunt "nesimtit" de scumpi...
ceva de genu': "bai, da' voi sunteti fraieri, nu stiti ce culoare sa faceti un perete?"...de parca munca unui designer se limiteaza la a asorta o vaza cu hartia igienica din baie, dupa cum spunea o conita de pe acolo.
Cum vi se pare atitudinea asta? este normal sa denigrezi si sa incerci sa indoctrinezi niste persoane influentabile cu o mentalitate atat de comunista?
Sunt constienta ca oamenii pot decide singuri, dar cunosc o gramada de oameni care nu sunt dispusi nici macar sa incerce pentru ca le-a zis prietenul/a ca e de rau...
Am incercat sa le dau exemple nenumarate de alte meserii "prestatoare de servicii" de care nu te poti dispensa, dar care par la prima vedere inutile, dar cred ca am vorbit singura pentru ca atitudinea lor este de neclintit; cand credeam ca romanii au inceput sa devina mai deschisi, sa nu isi mai ia mobila "ruxandra", apar oameni de genul acesta care zici ca ii trag inapoi.
Abia astept parerile voastre si chiar mi-as dori sa intervina si un designer "consacrat" cu ceva experienta pentru a ne impartasi situatiile prin care a trecut...bye

#28
Sierra

Sierra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 12 august 2008 - 03:19

Citat:
citat din mesajul lui agness.mom

tare as vrea sa stiu si eu parerea la cat mai multi dintre voi: Cum priviti interventia unui designer?

cum este mai rentabil: sa alergi, sa te invoiesti de la servici ca sa afli preturi, materiale, calcule de mp, ml, sa gasesti echipe profesioniste care sa iti puna in practica ideile, ca dupa o perioada foarte scurta sa constati ca a iesit...prost,

sau incerci pana iti iese; sau sa contractezi un designer care sa faca absolut totul, sa iti dea si ideile bune pentru ca tu nu te pricepi deloc sau mult prea putin pentru ceea ce iti doresti, sa alerge peste tot si sa iti furnizeze si echipa cu pricina si tu sa dai doar cu batul? si bani o singura data, pentru ca un designer adevarat iti va aranja casa de asa natura sa nu mai "umbli" la ea ceva timp.

Va spun eu de ce, pentru ca un designer va economisi si timp si bani si dureri de cap...dar asa gandesc eu...voi ce parere aveti?


Eu am ales prima varianta. Am renovat un apartament la New York si partial unul la Bucuresti si abia astept sa iau iar concediu sa termin la Bucuresti.

Sunt si unii care isi executa singuri renovarile in casa, nu numai ca le proiecteaza, ca isi selecteaza echipa de muncitori si ca alearga cu ei dupa materiale cum am facut eu mai sus. Adica, a treia varianta.

Nu inseamna neaparat ca daca apelezi la un designer scutesti bani si dureri de cap. Designerul nu lucreaza pe gratis, designerul poate intra in conflict cu muncitorii pe diverse teme, si in final nu orice designer este si un designer bun!








#29
kelul

kelul
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 august 2008 - 17:24

Buna ziua!

Sper sa nu fac nota discordanta k si barbat p forumul asta, dar mi-a placut felul in care se trateaza subiectul: designer de interior...incepator :D

Intentionez si eu sa imi fac o firma sau PFA in Alexandria, TR, un oras mic...ce credeti, "tine"?

Inca nu am nicio pregatire in domeniu, decat - asa cum spunea altcineva - multa imaginatie si un grad ridicat de autoinvatare, insa vreau sa urmez cursurile prin corespondenta de la...nu stiu dc am voie sa zic :D

Ce credeti, fiind un oras mic, e suficient pentru inceput sa "ma fac cunoscut" prin distributie de flyere?

Multumesc!

#30
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 14 august 2008 - 23:06

Citat:
citat din mesajul lui kelul

Buna ziua!

Sper sa nu fac nota discordanta k si barbat p forumul asta, dar mi-a placut felul in care se trateaza subiectul: designer de interior...incepator :D

Intentionez si eu sa imi fac o firma sau PFA in Alexandria, TR, un oras mic...ce credeti, "tine"?

Inca nu am nicio pregatire in domeniu, decat - asa cum spunea altcineva - multa imaginatie si un grad ridicat de autoinvatare, insa vreau sa urmez cursurile prin corespondenta de la...nu stiu dc am voie sa zic :D

Ce credeti, fiind un oras mic, e suficient pentru inceput sa "ma fac cunoscut" prin distributie de flyere?

Multumesc!



Parerea mea, inainte sa iti faci firma: lucreaza cam un an de zile ca freelancer, sau particular cum se spune in popor; o firma implica foarte multe considerente iar intr-un orasel ca Alexandria va trebui sa muncesti foarte mult...Teleormanul, de cand il stiu, este un judet cu posibilitati limitate pentru omul de rand, asa ca iti propun, deoarece clientii vor fi numarati printre acestia, cand iti faci o firma, sa stabilesti mai multe activitati: pune-ti designul ca activitate principala, iar la secundara ceva ce poti produce/presta sa suplimentezi perioadele cand nu vei avea clienti.
iar referitor la designer...incepator, toata lumea incepe de undeva, dar inainte de a te "lansa" prin flyere sau ce crezi ca iti poti permite/te avantajeaza, in afara de acel curs, documenteaza-te foarte mult: materiale de constructii, metode de aplicare, sisteme de iluminat, stiluri de amenajare, mobilier (stiluri/design/executie/solutii tehnice) fa multe proiecte singurel ca sa "praftici"...propune-ti singur teme de amenajare incadrate intr-un anumit buget...daca ti-e greu, ia ca exemplu un vecin si fa teste pe el (fara sa stie ca il folosesti ca model daca nu vrea)...cum traieste, ce ii place, are copii, ce munceste, munceste acasa = construiesti o amenajare personalizata...and so on...
este foarte greu la inceput, dar daca ai simt estetic si talent, si multa ambitie, nu ar trebui sa ai probleme...
si, repet, multa munca si documentare inainte de a te lansa, preferabil sa inveti si un program de proiectare pentru ca, mai nou, clientii nu cer numai fotorealistic, ci si walkthrough cand le arati propunerea de proiect.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -