Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

designer de interioare


46 raspunsuri la acest subiect

#11
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 13 iunie 2008 - 23:42

mercic...nu stiu, de ex: cum ai reusit sa inveti 3d max si cat de important este pentru aceasta munca...eu folosesc 3d home arhitect 2008 si pana acum m-am inteles bine cu clientii...la ce iti trebuie autocad? cum procedezi tu cap-coada cand iei o lucrare? o sa te mai intreb pe parcurs ca aveam o mie de intrebari dar m-am blocat si nu imi mai amintesc acum...ideea e ca vroiam sa stiu cat de greu iti faci intrarea "pe piata"...eu nu am amenajat pana acum decat la doua persoane straine, in rest la familie, 1 vecin si 2 prieteni...cum te faci cunoscut?
probabil ca ai vazut topicu' meu cu firma...as fi vrut sa-mi fac o firma pentru ca eu fac si mobilier la comanda si as fi vrut sa pot elibera facturi, dar ma gandeam ar fi mai bine sa am intai clienti "de unde alege" si abia apoi sa demarez afacerea oficial?

#12
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 17 iunie 2008 - 01:47

nadira, draga, daca mai vrei sa stam de vorba...te astept...din putina mea experienta si din talentul tau poate iese ceva pentru amandoua...creativ vorbind...[:D]

#13
nadira

nadira

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 17 iunie 2008 - 17:27

Buna fetelor! Ma bucur sa vad ca s-a mai marit cercul de designeri[:D]
In primul rand, vreu sa-mi cer scuze pentru "disparite", dar am avut probleme cu conectarea de la furtuna de saptamana trecuta. Agness, sper ca mai dai pe aici sa vezi ca nu am parasit subiectul[:D] Rory, ma bucur sa vad ca esti cu noi si iti urez multa sanatate! Norocel, bine a-i venit printre noi!
Si acum sa reluam...

Intre timp, avand in vedere ca nu am putut lua legatura cu lumea, am mai exersat pe 3d Home Achitect si m-am lovit de urmatoarea situatie: nu stiu daca programul imi permite sa proiectez in perete drept pana la o anumita inaltime si inclinat mai sus sub un anume unghi (ca la mansarde, de ex., sau ca in cazul unui spatiu sub scara).
Pe de alta parte am o alta neclaritate. Daca vrei sa-ti desfasori activitatea de desiner de interior de ce este nevoie (in afara de o firma, talent, idei , calculator+program(e), spatiu unde sa-ti desfasori activitatea etc)? Adica, de ex., ca designer tu iti prezinti clientului idea, dar trebuie sa ai si o echipa de lucratori care sa-ti puna in practica idea sau cum procedezi practic pentru a avea garantia ca lucrarea de amenajare e pusa in aplicare asa cum trebuie?
Doamne, aveam atatea idei si cum nu-mi mai amintesc ce mai vroim sa intreb[bang] Data viitoare am sa le notez in agenda, ma cam lasa memoria...
De asemenea, astept si eu cu nerabdare raspunsul de la Rory la intrebarile lui Agness.... Imi fac si eu rost de 3d max. Mi-a promis cineva ca mi-l da, daca nu il caut pe net poate il gasesc...

Pupici[flo]

#14
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 17 iunie 2008 - 17:45

bine ai revenit...referitor la problema cu peretele, incearca faza cu 'ceilling by picking points' nu stiu daca merge pentru ce vrei tu...eu am incercat la niste scari exterioare...la chestia cu spatiu pentru activitate nu-i vad rostul la inceput...daca iti faci o firma si vrei sa intri in forta cu angajati si tot tacamul atunci da...altfel poti lucra acasa linistita...iar cu mesterii nu trebuie sa ai angajati permanenti...la o adica, clientul poate avea deja o intelegere cu o echipa si tu va trebui doar sa-i coordonezi, sau faci o intelegere cu o firma de constructii si amenajari pe care sa-i cooptezi la lucrare...mai vorbim

#15
nadira

nadira

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 17 iunie 2008 - 20:56

Bine te-am regasit! Vad ca esti pe faza[pup]
Mi-am adus aminte inca o intrebare. Cand incepi un proiect, dupa ce afli cam ce isi doreste clientul, tu oferi o solutie tinand cont de un buget(al clientului),nu? Si daca da, atunci trebuie sa fi in tema cu preturile pietei, dar si cu oferta de materiale? Cum procedezi? Sau faci proiectul si clientul se descurca?[:D]
In ce priveste sfatul cu programul, am incercat si nu prea cred ca stiu cum sa fac un plafon inclinat. M-am uitat in help si nu m-am prins[bang]
Sper sa nu fiu prea insistenta, dar vreau sa-mi lamuresc toate detaliile pentru a-mi face un plan de "bataie"[:D]

#16
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 17 iunie 2008 - 22:33

Eu cu clientii procedez asa: vine omu' la mine, sau ma suna, ca am bagat bani buni in reclama si imi zice ce vrea. Unii vor doar sa vada cum arata ideile lor in 3d, altii fac renovari si vor idei de la mine, altii imi zic, clar:habar n-am ce vreau, vreau sa fie frumos, stiu ca nu vreau aia si aia, si asta e cheia, o iau peste o luna! Astia sunt cei mai tari clienti! Deci, munca mea ca si designer se poate opri dupa ce ii prezint proiectul, sau merge mai departe cu supravegherea lucrarilor, cu cumpararea produselor necesare. pe mine ma ajuta mult ca lucrez cu echipa sotului de amenajari-el are baietii, sculelele, eu am ideile, materialele clientului si gura mare![bang]Acum o sa imi fac un birou in centru, sa ma gaseasca clientii mai usor! Poti lucra si de acasa, e foarte simplu, nu e necesar sa ai birou! Ce va sfatuiesc: daca lucrati pe bani luati avansul inainte de a va apuca de treaba! Eu am patit o chestie cu un client, in sensul in care el avea un apartament dintr-un bloc de amenajat, am muncit de mi-a iesit ochii, si cand i-l prezint imi zice ca daca cineva va cumpara apartamentul o s aimi dea si banii pe proiect![blabla]Imi venea sa turbez!Asta a fost invatare de minte pentru mine! De atunci, avansul si ma apuc de treaba! Cine vrea sa plateasca, va plati si avansul, cine nu vrea, nu va plati nimic, nici inainte, nici dupa!
Eu lucrez in Chief Architect, in 3d max fac randarile, care ies super! Am asistenti care au minti de aur! Adevarate talente! Se pricep foarte bine la programele astea, si culmea, sunt foarte tineri! Adica, de ce culmea? E normal, pana la urma! Mai intrebati!

"sky is the limit!"

#17
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 17 iunie 2008 - 23:18

Rory, nu vii si in Bucuresti?

Crinuta si [bonjovi] Rayan


GNLD- un mod de viata!







Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm



#18
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 18 iunie 2008 - 00:19

Vin daca ai ceva serios de lucru, normal. La lucrari din afara orasului vin eu, nu trimit asistenti.Serios zic, daca ai ceva de lucru, Crinuta trimite-mi pe PM detalii si vorbim. [il]

"sky is the limit!"

#19
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 18 iunie 2008 - 00:57

da, foarte interesant rory...deci esti mai "avansata" financiar decat altii...iti poti permite sa angajezi asistenti...eu fac totul singura...consultanta, relevee, proiectare (cumparaturi pentru/cu client) si daca mai are nevoie si de mobilier...dar sa stii ca nu-mi pare rau, e super sa ma implic pana la ultimul detaliu, mai ales cand ajung la final si ii vad privirea satisfacuta a clientului, sau cand imi spune: nici nu ma asteptam sa iasa atat de bine...nu mai conteaza nopti pierdute ca sa gasesc cea mai buna solutie pentru client sau amanari ale treburilor personale pentru a fi in linia intai...este o mare placere cand vad ca munca imi este apreciata...poate voi ajunge si eu candva la nivelul tau...

#20
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 18 iunie 2008 - 01:08

buna, nu trebuie sa fii neaparat in tema, in mare ar fi suficient...ex: nu trebuie sa stii cel mai mic pret la tamplarie, o medie este ok ca oricum variaza de la o firma la alta si in functie de ce finisaje vrea clientul...sau cu gresia, faianta la fel: pretul(dau un ex) este 30 de ron, dar dupa ce clientul se va hotari poate fi 100 ron daca vrea de Italia sau 25 ron daca vrea cesarom, etc.
Dupa ce ati cazut de acord asupra proiectului, eu in mod normal ori merg cu ei la cumparaturi pentru a ma asigura ca aleg ce trebuie, ori ma duc singura: NU-L LASI NICIODATA DE CAPUL LUI pentru ca exista sansa sa nu gaseasca modelul ales cu tine pe proiect; pentru asta trebuie sa fii langa el, daca nu gaseste modelul, gasesti tu ceva care sa corespunda la fel de bine...iar cu programul nu stiu, eu n-am avut inca nevoie de pereti inclinati...eu acum lucrez la o pensiune (la proiectul ei) si o sa incerc chestia asta cu inclinatia la mansarda...daca reusesc iti spun si tie...
btw: fa rost de 3d max...mi-a spus un arhitect ca daca reusesti sa-l inveti, autocad-ul va fi floare la ureche...succes
quote:
Originally posted by nadira

Bine te-am regasit! Vad ca esti pe faza[pup]
Mi-am adus aminte inca o intrebare. Cand incepi un proiect, dupa ce afli cam ce isi doreste clientul, tu oferi o solutie tinand cont de un buget(al clientului),nu? Si daca da, atunci trebuie sa fi in tema cu preturile pietei, dar si cu oferta de materiale? Cum procedezi? Sau faci proiectul si clientul se descurca?[:D]
In ce priveste sfatul cu programul, am incercat si nu prea cred ca stiu cum sa fac un plafon inclinat. M-am uitat in help si nu m-am prins[bang]
Sper sa nu fiu prea insistenta, dar vreau sa-mi lamuresc toate detaliile pentru a-mi face un plan de "bataie"[:D]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -