Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

designer de interioare


46 raspunsuri la acest subiect

#1
nadira

nadira

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 10 iunie 2008 - 23:10

Sunt interesata sa primesc si eu informatii despre aceasta munca de designer de interioare. Sunt pasionata de amenajarile de interioare (si pot spune si de design-ul vestimentar). Dar acum doresc sa primesc ceva informatii despre aceasta munca de la cei cu experinta. Eu nu am nici un fel de pregatire in domeniu, dar am milioane de idei si foarte multa imaginatie. Sa zicem, sunt o persoana cu inclinatii artistice. Mi-as dori sa practic aceasta munca de acasa avand in vedere ca am doi copilasi mici. Vreu sa aflu ce ar trebiu sa stiu, cum pot sa incep si de ce am nevoie sa pot fi designer de interioare chiar daca nu am diploma necesara, dar sunt o persoana cred eu destul de autodidacta.
[flo]



PS: Recunosc ca am fost inspirata sa deschid acest subiect de discutia dintre rory76 si agness.mom de la subiuctul "Lucratul de acasa cu + si -"


#2
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 10 iunie 2008 - 23:36

bun venit, nadira...
asa cum a spus si rory76 este o munca de creatie foarte grea si nu este pentru oricine...diploma nu cred ca iti trebuie dar cursurile specifice acestui domeniu au si ele rostul lor...chiar daca ai foarte multe idei(si eu sunt la fel) nu este suficient sa spui la un moment dat "aici nu merge rosu, punem piersica"...ai nevoie de putin ajutor...sunt foarte multe lucruri pe care crezi ca le stii, dar cand te lovesti de ele...clientii nu-ti vor cere niciodata diploma, vor intreba daca ai pregatire in domeniu, dar ii intereseaza mult mai mult un portofoliu...in rest, probabil ca rory ar putea sa te lamureasca mai bine, eu sunt oarecum la inceput de drum si mai am foarte multe de invatat...dar ce pot sa-ti spun este ca, desi poti sa-i faci clientului o reprezentare 3D daca ai talent la desenul la mana libera, va fi nevoie sa inveti sa folosesti un program de proiectare, deoarece tu nu vei reusi niciodata sa-i desenezi o reprezentare a unei zugraveli tip stuc venetian sau un mobilier cu fibra...sunt mult mai multe avantaje daca vei folosi PC-ul, in plus vei putea modifica oricand, orice, fara stersaturi pe hartie si va fi mult mai inteligibil...rory am inteles ca foloseste chief arhitect si 3d max...eu ma impac foarte bine cu 3d home arhitect si kitchen draw (ca eu ma ocup si de mobilier dupa amenajare)...poti invata autocad-ul dar acesta e mai mult pentru proiectare nu pentru design...
nu stiu ce sa-ti mai spun, voi astepta sa ni se alature si rory si poate invatam una de la cealalta.
oricum, succes, este o meserie frumoasa care cere foarte multa rabdare (cu clientii) si indemanare...talent...multe dar merita.

#3
nadira

nadira

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 11 iunie 2008 - 12:29

Mersi pentru raspunsul promt Agness.mom. Am vrut sa-ti raspund de aseara, dar a trebuit sa-mi culc puiutii.
Crezi ca daca imi procur programele respective reusesc sa invat sa le folosesc destul de repede avand in vedere ca eu am invatat sa folosesc calculatorul folosindul... si cred ca ma descurc destul de bine. Eu avand pasiunea asta am facut rost de 3d home architect home design Delux6 si mi se pare cam simplut in sensul in care nu-ti ofera prea multe posibilitati sau poate inca nu am descoperit in totalitate cum sa-l folosesc...? [8)](recunosc ca am facut doar 3 incercari pe el si nu m-am prins de toate aspectele) Exista curs sau carti pentru a ma pregati? Sper ca nu par prea departe de realitate [batcap]
Crede-ma ca ca sunt foarte hotarata sa incerc tot ce se poate pentru a invata meseria asta. Momentan vreu sa-mi experimentez talentul pe propria casa, de fapt pe doua, ca amenajez la mine si la socrii. Daca mai pastram legatura pana ajung la finisaje am sa-ti arat poze pentru a vedea ce reactii si sezatii creez [:D]

#4
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 11 iunie 2008 - 13:24

cu multa placere...si eu am invatat sa folosesc calculatorul singura, stricandu-l [hot]...acum nu este nici o problema pe care sa n-o pot remedia...referitor la home arhitect eu iti recimand versiunea 2008 care are interfata aproape identica cu 2006 dar are si optiunea LANDSCAPE SI TERRAIN si are mult mai multe materiale in librarie cu care te poti juca...eu l-am invatat singura; cea mai simpla metoda este sa iti trasezi o casa cu orice cote si sa arunci in ea diferite obiecte din librarie...apoi le selectezi si modifici la ele ce vrei...aplici asta si la restul casei, la pereti la ferestre, poti modifica cote, aspect, pozitie (ai functia elevate daca trebuie sa pui corpuri mai sus: cum sunt corpurile suspendate la bucatarii).
ca program intr-adevar este slabut dar pentru inceput este foarte bun, mai ales ca oricum clientul trebuie sa vada ideea, ca nu vei gasi in comert decat jumatate din lucrurile din program...daca vrei mai multe detalii da-mi id-ul tau de mess, daca ai, si te contactez eu si mai vorbim asa, atat cat te pot ajuta ca ti-am spus si eu sunt oarecum la inceput...

#5
norocuta

norocuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 373 mesaje

Postat 11 iunie 2008 - 22:49

Nadira...eu am rabdare sa vedem poze cu rezultatele tale [hot].



Si eu cochetez cu ideea, dar sunt pe principiul ca trebuie sa incep cu "o diploma".



UIte aici niste un curs de design interior prin corespondenta. E careva dintre voi care stie cat de serios este?



Daca Rory76 e buna (ori altcineva) sa ne spuna ce cursuri a urmat?

Orice infromatie ma va bucura drept pentru care va multumesc anticipat [asia]!



nadira succes [hia]!

#6
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 11 iunie 2008 - 23:41

eu am urmat cursul pe care l-ai mentionat si este foarte bine conceput...dupa ce se termina urmeaza un training intensiv dupa care se da examen, atestat, iar diploma este recunoscuta si de MEC si de MM...dar asa cum am mai spus, diploma conteaza mai putin in fata clientului, acesta va fi interesat numai de portofoliu si de experienta practic...institutia mentionata de tine norocuta este una foarte serioasa...eu am urmat cu ei si un curs de italiana si arhitectura gradinii...este super ok
cursul il vei face pentru tine, dar nici diploma nu strica...succes

#7
norocuta

norocuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 373 mesaje

Postat 12 iunie 2008 - 14:30

agness.mom multumesc mult pentru raspuns [flo]!

Cand am spus diploma, am vrut sa zic sa fiu "scolita" nu sa ma bazez numai pe calitatile mele de autodidact.
Pe langa facultate am facut o multime de cursulete, ca o zuza [:D]...in fiecare vara eu bantuiam cu mapa si carti...si am "experienta", daca pot sa spun asa, sa declar ca nu e acelasi lucru sa te pregatesti singur ori sa ai un indrumator competent.
In zilele noastre carti sunt peste tot, Internet...dar...raman la parerea mea...[:D]

Daca Diploma e si recunoscuta de MEC si MM [cool], cu atat mai mult, cu toate ca eu sunt pe un alt continent si nu prea conteaza.

O zi buna tuturor[recevere]!

______________________________
www.piersicute2006.blogspot.com

#8
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 12 iunie 2008 - 23:50

of, buna fetelor! Imi pare rau ca nu am mai intrat pe net si pe forum dar am avut o criza renala care m-a tintuit la pat, nasol! Ce sa va zic, meseria asta de designer la mine a venit asa, ca ceva care am stiut intotdeauna ca o sa fac, nu chiar de mic copil, cum se zice, dar am fost preocupata mereu de subiectul asta. Tin minte ca in liceu primeam de la ai mei bani de mancare si eu cumparam reviste cu amenajari, editii straine cam vechi e adevarat din Art&Decoration, Maison& Travaux, casa lux, ce mai era pe atunci. Apoi am reusit sa fac un curs din Anglia tot pe design interior sponsorizat de taica-meu si uite asa am ajuns sa imi fac firma si sa fac si bani. In prezent vreau s adeschid un birou in centrul orasului si sa fac mai multe activitati acolo, toate legate de design. Am avut clienti care chiar nu m-au intrebat nimic de pregatirea mea, de cursuri, au fost incantati de mine si de ideile mele si nu i-a interesat altceva. Chiar nu cred ca a fost vreunul care sa ma intrebe asa ceva. Trebuie sa fiti puse la punct cu trendurile in domeniu eu mi-am propus la anul s ajung cu echipa mea la targul international de la Milano...si am sa ajung! Orice ce mi-am propus pana acum in viata mi-a iesit, asa ca nu vad de ce nu mi-ar iesi si asta...
In alta ordine de idei, vorbind de folosirea programelor de calculator intr-adevar dai clientul pe spate cu o prezentare bine facuta, e altceva, mai ales e foarte bine ca poti face modificarile pe loc, de fata cu el...ii incanta foarte tare. trebuie sa negociati foarte dur si foarte ferm, sa nu va treziti ca munciti degeaba 2 saptamani sau o luna si ca nu sunteti platite. Trebuie s afaceti contracte. Nu stiu ce mai vreti sa stiti, mai intrebati-ma.
Pupici, ma duc sa beau 2 litri de apa, sa nu mai chinuie rinichii astia![alcool]

"sky is the limit!"

#9
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 13 iunie 2008 - 00:58

speram sa te faci bine...cat mai repede...ce zici, te-ai mai gandit daca vrei sa ma instruiesti?
[flo]

#10
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 13 iunie 2008 - 22:47

Depinde ce-mi iese din asta...glumesc, evident! Zi-mi ce anume vrei sa stii. Eu pe mess nu prea stau ca-mi monopolizeaza fii-mea calc seara, intra ea pe mess...si io mai mult seara pot. Dar zi-mi ce vrei sa stii, te indrum cu -placere, mai ales ca nu-mi faci concurenta, nu esti din Constanta,nu?[il]Astept...[jamaica]

"sky is the limit!"


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -