Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 7)


199 raspunsuri la acest subiect

#41
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 28 ianuarie 2008 - 12:10

Iulia, esti incredibila... Ai si o viteza de "sageata albastra" si un talent... Sarafanul imi place mult la decolteu si deux-pieces-ul cu totul e bestial. Esti foarte eleganta[olala] Si eu ma inscriu la ceva explicatii despre captuseli la sacouri sau paltoane ca am in proiect. Si ma apuc de pijama pt mine si Eli(eu am cumparat tricot pt ele).
Mellina, ma apuc si eu de un trench sau un palton scurt pt primavara si tot cu captuseala. Sa vedem de unde ne dumirim cum sa o prindem bine, cautam impreuna. Din pacate n-am gasit curs de croitorie in Burda pt asa ceva in ultimul an ca ar fi fost mult mai usor.
Elena, fusta mi-a iesit dar "madame" vrea sa si-o modifice ca cica ii e putin mica. I-am propus sa mai dea jos 1-2 kg dar a zis ca mai curand modifica fusta[papica]... Si ai grija cu muncile astea, lasa-le si tu mai moale, faci inainte sa se nasca BB si il pui pe tati la shmotru. Eu tin minte ca am fost foarte activa, faceam si yoga si pilates, etc dar din ultimul trimestru am lasat-o mai moale, mai ales ca eram singura.
Vianne, mama mea a fost foarte multumita de fusta, e finisata foarte bine pe dos dar vrea sa o modifice si, cica. treuia sa las rezzervele pe laterala mai mari, tocmai ca sa fie usor la modificat(eu le-am lasat de 1cm ca asa sunt alea cu eticheta). Si daca se aboneaza, foarte bine, "imi fac mana" la fuste.
Va pup. O saptamana frumoasa[flo]

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#42
mellina

mellina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 28 ianuarie 2008 - 18:02

iulia, am pus poze cu un desen cum am croit rochitza. eu exact asa o si tai si o cos , nu fac pense pt ca materialul e elastic si se muleaza pe corp. in spate am taiat-o cu 10 cm mai lunga. sper sa te ajute desenul meu. (pana pe la mijloc am taiat dupa o bluza de-a mea) si apoi am masurat cam cat de lunga o vroiam si am taiat un pic oblic.
http://s254.photobuc...rent=fatza1.jpg

***orice e posibil

#43
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 29 ianuarie 2008 - 01:06

Buna fetelor!
Sa stiti ca nu v-am uitat dar am avut o mie de probleme pe cap si nu prea am avut timp de stat pe internet... va spuneam acum ceva timp ca ma mut...ei, m-am mutat, abia am reusit sa imi asez si io lucrurile, in ca nu m-am obisnuit cu noua locatie dar nici nu vreau sa ma obisnuiesc ptr ca vreau sa stau aici cat mai putin posibil, adica sa ne construim cat mai repede casuta noastra... pana atunci stam cu chirie si spatiul e destul de mic... 2 camere din care una am facut-o bucatarie...
in fine, azi m-am hotarat sa va scriu ptr ca de azi o sa am ceva mai mult timp liber fiindca m-am apucat de croitorie (daca pot s-o numesc asa)... daca va mai amintiti, va spuneam io ceva ca voi face fete de perna... ei, gata, in seara asta mi-a adus materialul (croit)acasa si de maine ma apuc... si pe masura ce voi face mi se va aduce mai mult material... abia astept, am niste emotii!!!
oricum de-acum, daca am reusit sa ma stabilesc si sa am si internet voi intra mai des pe-aici si pana in primavara cand ne vom apuca de constructia casei altceva n-am de facut decat sa cos fete de perna, sa stau pe internet si... treburile casei care de cand m-am mutat s-au diminuat muuult...
A, era sa uit! stiti ca faceam io un paltonas de-acela din nr de noiembrie (sau decembrie?) Burda... l-am gresit si am ramas fara material sa repar greseala... asa ca zilele astea mi-am luat vreo 2 m de catifea sa ma apuc din nou de paltonas (vreau neaparat s-o imbrac la primavara pe pitica in paltonas)... acum, cu fetele de perna sa vad cum imi gasesc timp si ptr el... dar oricum, as dori sa-mi spuneti si mie cum se pune captuseala la paltonas ca sigur asta va fi o mare problema ptr mine... trebuie pusa in timp ce il cos sau dupa ce e gata? chiar n-am nici o idee si n-as vrea sa il termin si apoi sa ma apuc de desfacut ca sa pot pune si captuseala...

.........................
*vivi*, mami de Bianca

#44
Vianne

Vianne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 29 ianuarie 2008 - 02:58

Iulia, ce de lucruri ai facut intr-o saptamana...Si toate sunt asa faine. Dar chiar ca le faci repede...



Uite, hai sa iti zic de poseta. Ai aici tiparul de baza. Eu pe asta il folosesc cel mai mult si la posete si la portfarduri. Dupa ce stabilesti ce dimensiune vrei sa faci poseta, iti construiesti tiparul. Cele doua patratele decupate vor determina baza posetei dupa ce vor fi cusute. Eu croiesc 2 bucati material principal (fata si spate), 2 bucati intaritura si 2 bucati captuseala. Iei bucatile de material principal (dupa ce ai atasat intaritura)si atasezi fermoarul si aplici "manerele" (din material, pe exterior) Apoi faci cusaturile laterale si apoi cea de jos. Ca aici. Apoi suprapui cusatura 1 peste 2 si cosi.Exemplu

Si cusatura

Iti va rezulta asa ceva



Cu captuseala urmezi aceeasi pasi si apoi o atasezi de poseta.

Bineinteles ca tu te poti "juca". Adica poti combina 2 materiale, poti pune diferite aplicatii. Depinde de gustul tau.

Dar in mare cam astia sunt pasii de baza.

Daca nu m-am facut inteleasa, te rog sa ma intrebi.



Spor la cusut!



Alina [gravi] 23+[fetita]



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

http://community.web.../alinavillanova

#45
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 29 ianuarie 2008 - 10:42

Alina, mersi frumos, o sa incerc sa ma mai abtin de la treba, doar ca nu prea pot... Si sa stii ca nici eu nu las rezerve mari la ce lucrez, tot 1 cm. Imi aduc aminte cand isi lucra mama la croitoreasa si venea cu niste rezerve...ca sa modifice (eu prefer sa-mi fac alta, vorba ta, imi fac mana!)

Vivi, bine ai revenit! Abia astept sa ne zici cum e cu fetele de perna, daca se merita! Cat despre captuseala, eu intai am terminat sacoul si apoi am croit captuseala, am cusut-o si abia apoi o prinzi de sacou (palton), eu stiu ca se "asigura" la umeri si parca in spate il mai prindeam, ma rog, la maneci jos si daca-ti iese (mie nu mi-a reusit) si jos la tiv! eu lasam captuseala libera jos, inca nu m-am prins eu cum trebuie facuta, de fapt croita...lasa ca vezi tu pe parcurs, tu termina paltonul ca la captuseli se pricepe Iulia, o intrebam pe ea!

Vianne, mersi frumos de explicatii, sunt folositoare! ce face burtica? bebe al meu e un vnjos, ma sperie cand misca, asa e de puternic!

Va pup fetele, spor in toate!

Elena [gravi]28+ cu [baietel]

#46
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 29 ianuarie 2008 - 12:39

Elena, cam asa e cu facutul alteia. Dar e valabil daca iei material accesibil la pret. Maica-mea are fustele din stofa de lana, si alea chiar nu-ti vine sa le arunci sau sa le inadesti. Chiar as vrea sa trec si eu la materiale mai scumpe si mai bune dar sunt mai soble, uni si terne. Parca tot amestecurile de poliester sunt mai atragatoare.
Vianne, merci de explicatii, ca le-ai simplificat si pt noi. Tu ai folosit material matlasat pt port-fard, si e deja grosutz; i-ai mai pus intaritura? Sa ne dati raportul la nume de bebei, Vianne la fetita si Elena la baietel, sunt curioasa rau...
Vivi, bine ai revenit. Bafta cu casuta voastra, sa va impliniti visul. Si bafta la fetele de perna sa ai indemanare si sa faci muuulte. Si eu vreau un fel de paltonash pt fi-mea sa ma uit dupa tipare prin Burda. La palton nu m-as baga la masuri mai mari si modificate ca e foarte greu. Trebuie un 86-92, parerea mea.
Mellina, vad ca ai si talent la desen, frumoase schite. Uneori mi se pare si mie mai usor sa lucrez fara tipar dar la chestii mai complicate, nu ma bazez pe indemanarea mea, prefer sa merg la sigur cu tiparul altora.
Va pup, spor!

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#47
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 29 ianuarie 2008 - 13:45

Alina, la paltonasul pe care vreau sa i-l fac Biancai nu mi s-a parut mare lucru... dar intelesesem io gresit unele chestii (a fost prima data cand am incercat sa lucrez dupa tipar), acum ca am inteles unde gresisem mi se pare si mai usor de facut! ...cat despre marimi, a mea pitica e chiar pitica... imi trebuie marimea 80 iar prin Burda, cele de copii toate am vazut ca incep de la 104 parca... asa ca a trebuit sa modific marimile, dar nu mi s-a parut greu deloc... de fapt, la paltonas n-a trebuit sa modific in parti (oricum o sa o imbrac in primavara si mai tre sa aiba o bluzita mai grosuta pe dedesubt iar daca e prea cald, nu mai e vreme de paltonas, nu?) ...si am modificat doar la inaltime (cu atentie si rabdare, ca sa se potriveasca la talie)... am luat un picut de jos si un picut de deasupra taliei... rabdare tre sa ai ca nu e greu deloc...

.........................
*vivi*, mami de Bianca

#48
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 29 ianuarie 2008 - 15:04

Vivi, eu cred ca o sa folosesc tiparul asta: http://www.burdamode...64761,enEN.html si eventual il mai lungesc(desi la leagane si tobogan nu-i trebuie lung). Acum tu poti sa-i modifici alt tipar, dar eu am vazut de la Elena si alte fete cu experienta in croitorie ca paltoanele si sacourile sunt cam complicate; datorita captuselii, penselor ample, etc. O fusta are 2-3 parti si imediat poti sa o modifici dar ce faci daca tiparul tau are 6-7 piese, cum modifici maneca sa iasa bine? Eu nu vreau sa ma complic, si asa vreau sa-mi fac si mie un paltonas sau trench dar caut mas. 34 ca altfel...nu-l mai incep.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#49
iulia72

iulia72

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 29 ianuarie 2008 - 15:07

Mellina si Vianne,multumesc mult de tot ptr. explicatii!
Meliina ,ai un super-talent la desen.Daca ai vedea desenele mele te sperii,nici eu nu mai stiu ce-am vrut daca ma uit dupa cateva zile.Din schema ta m-am prins,chiar si fara tipar.Am s-o incerc sigur!
Vianne,daca nici dupa tutorialul asta nu imi iese inseamna ca sunt batuta in cap rau de tot.Acum am inteles pasii sa vedem si practica.
Vorbeati de captusit,nu e chiar atat de greu!Eu fac asa:
-croiesc piesele,si dupa ele croiesc si captuseala cu jum de cm mai larga si cu 2cm mai scurta
-prind piesele intre ele ale mat. apoi ale captuselii
-imi fac proba sa vad cum imi vine si ce modific si aceleasi modif. le fac si la captuseala
-apoi le pun fata peste fata si cos,dupa care intorc pe fata
-stabilesc adancimea decolteului si il calc.Va arata cam asa:
http://i186.photobuc...72/AAAA0012.jpg
http://i186.photobuc...72/AAAA0010.jpg
-cos manecile si captuselile lor
-le prind una de alta,le intorc pe fata si calc manseta dupa care le fixez pe cusatura
-prind intai mat.pun umerasul si apoi prind captuseala si...gata
va arata asa:
http://i186.photobuc...72/AAAA0017.jpg
Va promit ca la urmatorul sacou sa fac un tutorial sa vedeti toate fazele.Orice nelamuriri aveti va ajut!
Unde am lucrat,am invatat sa cos mai repede ptr. ca ne forta,mie imi ia mult timp pana scot tiparul si croiesc.
Smily,bine ai revenit!Bafta la cusut ,la cat mai multe ca sa iasa ....

Spor la croitorisit!
Va pup pe toate!

#50
Vianne

Vianne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 29 ianuarie 2008 - 21:56

Cu placere, fetelor! Sper sa va fie de folos!

Alina, materialul eu l-am matlasat. Aveam o intaritura simpla, care nu se lipea prin calcare, si am vrut musai sa o folosesc. Asa ca am matlasat materialul.

Elena, si bebelusha mea se misca dar cred ca mai firav decat un baietzel. Las' bine ca se misca... Si sa nu mai faci treaba, macar incearca. La noi Edson face curatenie, eu mancare.

Va pup! Vreau sa ies un pic la plimbare!

Alina [gravi]23+[fetita]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.web.../alinavillanova


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -