Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

nasterea la ELIAS zilele astea !


211 raspunsuri la acest subiect

#1
boariu30

boariu30
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 ianuarie 2008 - 20:49

a nascut cineva zilele astea la elias? am auzit ca nu au locuri ? si ca te trimit la alte spitale? chiar daca ai doctorul din spital?


#2
Ellenuta

Ellenuta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.668 mesaje

Postat 20 ianuarie 2008 - 16:20





buna,



eu am nascut pe 14 si era full!! pe o tipa au trimis-o la municippal cu contractii la 5 minute .. apoi, s-a intors la elias cu ajutorul doctoritei sale si a stat in camera de langa sala de nasteri pana s-a eliberat un loc in salon ..



oricum ,eu am avut noroc .. am dat ceva si am stat la camera cu doua paturi .. in celalte e jale ..



conditiile sunt jalnice .. mizerie la baie, dusuri nashpa .. cosuri de gunoi care dau pe afara ..



daca mai fac un bebe, sigur nu voi mai merge la spital de stat! m-am simtit umilita .. nu pot sa cred ca pot exista astfel de conditii in spitalele din Romania ..



eu la elias am mers dupa dr meu .. Marius Calomfirescu! este super profi si super bun! mi-a facut o cezariana de nota 10! nu e cnoscut dar e un super om! si chiar pune suflet in ce face si il intereseaza soarta pacientelor sale!



eu am stat in salon cu o pacienta a lui vladareanu .. o singura data a trecut pe la ea .. nu a venit s-o controleze, nu i-a dat nici o reteta NIMIC .. si i-a dat 2500 RON ptr ceza ..



nu stiu cand voi avea timp sa postez povestea nasterii si de asemena sa scriu pe larg de marele Elias si preturile care se vehiculeaza pe acolo ..







Elena [mamica] de [copil] Eva Maria



BB EVA MARIA

LUCRUSOARE BEBE

POZE DE TOT FELUL

#3
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 20 ianuarie 2008 - 17:47

elenuta, ce pot sa spun...doar sa va urez multa sanatate tie si bebelusului tau...ma bucur tare mult ca ai postat, mai ales ca eu ma numar printre cele care aveau de gand sa nasca acolo...dar m-am rasgandit tocmai datorita vestilor de genul celei postate de tine...si voi merge la medlife...o sa ma usture putin buzunarul dar macar stiu ca stau linistita...pe cat de linistita as putea sa stau in conditiile in care spre ca voi reusi sa nasc natural...

plec insa cu regret pentru ca nu voi mai naste cu Dl.Dr. Parvu care este un om extraordinar...pacat ca nu lucreaza insa la Medlife...cand ai timp, asteptam si alte povestioare...eventual tot pe topivul asta,ca e mai usor de urmarit asa...

eu eram convinsa mai demult sa plec de la elias,dar sa vezi ce mi se intampla pe 23 dec...am vrut sa merg la dl. dr. sa-i duc un cadou tare haios pe care il pregatisem demult...si zic hai ,daca e de garda,ma duc si-l gasesc eu...si ajung acolo, nu era la camera de garda si merg la maternitate sa intreb de dumnealui...si ma primeste un nene, nu stiu ce era ca acum se imbraca fiecare cum il taie capul, si cu un ras asa batjocoritor ma intreaba daca l-am sunat inainte .... [alcool][alcool][alcool] nu i-am zis, dar in gandul meu, e de garda, daca muream, trebuia sa anunt dinainte? bineinteles ca am plecat si l-am asteptat pe dl dr in speranta ca va veni, ceea ce s-a si intamplat ... aveam nr de tel si as fi putut sa-l sun, dar sincer m-am gandit ca poate a prins o ora de somn si sa nu-l trezesc , mai ales ca era vba despre o surpriza...(avem si noi rude si prieteni medici si stim ce inseamna garzile) ... s-a bucurat cand ne-a vazut si mi-a zis ca e f ocupat (avea 4 mamici in travaliu)....dar ca se ocupa repede si de mine...cand a aflat de ce batusem atata drum, a zambit si ne-a pupat pe amandoi...cum spuneam, un om de nota 1 milion , pacat de accesorii (asistente, spital, etc.)

Pupe!

mami_papatot [gravi]28+ cu [fetita] Honey mica

http://community.web...er/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

#4
Ellenuta

Ellenuta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.668 mesaje

Postat 20 ianuarie 2008 - 18:14

da, dr parvu este un om si dr bun. eu la elias am mers tot dupa doctor .. marius calomfirescu care e super profi!!



auzisem povesti despre elias dar am spus ca n*o fi dracu atat de negru .. m-am simtit umilita in acel spital ..



UITE CE AM POSTAT LA ODISEE .. nu stiu daca mai e activ subiectul nasterea la elias ..



rezum intr-un cuvant experienta mea la elias .. horror dpv conditii



m-am internat luni dimineata, pe la 10 vladareanu si-a dat acordul ptr cezariana .. din punctul asta de vedere jos-palaria, a fost super ok dar eu nu as naste cu el ptr ca e ff ocupat si nu prea te urmareste dupa nastere. cezariana s-a hotarat ptr ora 20.30. pana atunci am stat intr-un salon .. nr 13 .. unde era frig si nasol.



am intrat la cezariana pe la 22.20 ptr ca venise un caz grav si toti anestezistii erau la sala de operatie.



am fost operata de dr marius calomfirescu - SUPER PROFI -, asistat de Nicoleta Boruga - foarte multumita am fost si de ea - iar anestezist a fost d-na COTESCU - foarte ok.



cand m-au mutat la terapie intensiva, mama le-a dat asistentei si infirmierei cate 50 ron si au fost super multumite. au avut foarte mare grija de mine.



a doua zi, la 8 dimineata m-au dus la salon .. am dat bani (vreo 2 mili) si am stat in camera de 2 paturi. a fost bine caci saloanele de 4 paturi nu mi-au placut deloc .. mare aglomeratie! baia era pe hol - o mizerie de nedescris, se facea curat 1 data pe zi .. erau urme de sange pe wc .. cosul dadea pe afara de vata cu sange .. a fost oribil .. cu durerile alea mari de la cezariana sa stau cracanata sa fac pipi .. de dusuri nu-ti mai zic .. jalnic!! eu m-am spalat la chiuveta din camera si apoi am luat mopul de la baie si am sters apa de pe jos ..



la dr neonatolog am dat 2 mili iar la asistentele de la neonato cate 10 ron ca sa aiba grija bine de bebe si sa-ti arate cum sa-l tii, cum sa-l alaptezi etc



la fiecare toaletare cate 5 ron ..



accesul se face foarte greu .. e un hol de asteptare unde nu te prea lasa sa stai. familia sta afara la lifturi .. pe la 8 seara vin paznicii sa dea afara lumea dar cu vorba buna si minim 10 ron se rezolva.



nici vorba sa intri in maternitate!! doar cand se naste bebe, lasa familia .. si aici decartezi 10 ron la cea care va introduce ..



daca vrei, ti se da camasa si halat de la spital, eu am avut de acasa. ptr tine stii tu ce trebuie sa iti iei .. dar .. un sfat .. ia vata multa la tine si tifon .. eu am folosit vreo 4 pachete .. scurgerile sunt abundente si trebuie sa faci ditamai tamponul .. vata sa fie de la noada pana la linia bikinilor!! chiar si asa eu m-am mai patat!!!



curatenia in camere .. jalnica .. vin sa-ti ia cosul si atat!! daca patezi patul de sange, nu ti-l schimba!! poate doar sa le dai bani .. la mine nu a fost cazul .. colega mea de camera si-a patat patul si n-a intesat pe nimeni!! in camere este exagerat de cald asa ca iti sugerez sa-ti iei camasa noaptea cu maneca scurta si cat mai subbtire!~!!



mancare .. de toata jena .. dinimeata branza vaci cu ceai .. la pranz ciroba/supa chioara plus o mancare cu sos .. seara o budinca cartof .. nu-ti recomad sa papi acolo .. erau fete din provincie care nu aveau ce face si mancau de acolo.



au mari probleme cu locurile .. risti sa nu te primeasca. pe o tipa au trimis-o la muncipal cu contractii la 5 minute .. apoi a venit dr ei si a adus-o inapoi la elias. a nascut si a stat noaptea in camera de langa sala de nasteri. a doua zi s-a eliberat un loc si au mutat+-o la salon.



off .. nici nu mai stiu ce sa scriu .. daca ai orice intrebare, te rog sa ma intrebi .. poate mai imi scapa ceva.



oricum, daca mai fac un bebe sigur spitalul de stat nu mai ma prinde .. merg la o clinca particuklara unde stiu ca sunt conditii.



TE FELICIT PTR CA AI DECIS SA MERGI LA MEDLIFE!!!



Elena [mamica] de [copil] Eva Maria



BB EVA MARIA

LUCRUSOARE BEBE

POZE DE TOT FELUL

#5
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 20 ianuarie 2008 - 21:21

elenuta, multumesc tare mult...deja nimic nu m-ar mai putea face sa ma rasgandesc...eram totusi curioasa ce si cum..ca si eu tot asa gandeam...doar nu mi s-o intampla tocmai mie...dau in stanga si in dreapta si se reolva (desi mi-e groaza de treaba asta)...merg eu fain frumos la medlife si gata...de mancat orcium nu mancam din spital pt ca sunt de aici si nu m-ar filasat mama cu zoaiele lor...dar acum, la medlife, chiar radeam cu fetele, imi iau periuta si cardul si la drum...plus tampoanele alea de vata si tifon pt ca inteleg acum si de la tine ca sunt mai mult decat utile si niciodata sufieciene, indiferent cate ai avea..

eu vreau sa nasc natural cu epidurala si am o prietena care a nascut cu dr. tutunaru, dar vechea poveste...dr. super profi, dar asistentele nu au binevoit sa chee anestezistul,asa ca a nascut ...live...si nu vreau sa stau si cu stresul asta...

Pupici si bebica papacios si sanatos!

mami_papatot [gravi]28+ cu [fetita] Honey mica

http://community.web...er/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

#6
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 20 ianuarie 2008 - 21:29

m-am uitat si eu la pozele cu bebe eva...[il][il][il] stii cum se spune, ca toti copiii sunt frumosi, dar parca unii sunt si mai frumosi...no comment pt prima pozica din masina,cand va intorceati acasa...sarmalutza party...e o dulcica! abia astept sa-mi tin si eu bebele in brate...cred ca asta va fi mai chinuitor in ultimele saptamani de sarcina decat orice altceva...dureri de spate, insomnii si alte cele...

a, si am si eu puloversa ca al tau...cel de la maternity, alb...l-am primit de la nasa mea... hi hi hi!

mami_papatot [gravi]28+ cu [fetita] Honey mica

http://community.web...er/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

#7
boariu30

boariu30
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 ianuarie 2008 - 21:49

multumesc ca ati raspuns fetelor!
-eu urmeaza sa nasc si m-am lovit de problema cu locurile zilele astea cand am fost la control.
-am mai nascut in martie 2006, dar nu au fost probleme de nici un fel atunci!sper sa nu fie nici acum! ca fiecare dai ca sa ai!
-ce ati mai avut nevoie la voi pentru bebe? la un moment dat era un afis pe care scria ca nu au un vaccin ptr bebe si trebuie sa-l cumperi! mai este ?
-cat este nasterea si restul la medlife?



#8
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 01:13

nasterea naturala/cezariana - 3500
la asta se mai adauga 215 ron/zi, daca vrei sa mai stai cu inca o persoana in camera sau 430 ron/zi daca vrei sa stai singurica...not a penny more...in banii astia intra tot, inclusiv mancarea comandata La Mama, medicamentele, cremele si alte ungunete, tampoane pentru tine si scutece pentru bebe, hainele pentru tine (camasa si chilotei de unica folosinta) si pentru bebe...atat ai nevoie de haine de iesit din spital...fetele care nasc acolo rad, ca s-au dus la ele cu periuta de dinti si cardul...

uite, iti pun si linkul, sper sa mearga, sa nu fie considerat reclama...eu zic ca merita, ca si la stat dai la spagi de te ustura, plus ca si tot bagajoiul pe care il duci de acasa , costa si ala, ca nu-ti da nimeni gratis toate prostioarele alea...


http://www.memorialh...351e3ff383&sh=7

Daca vrei sa afli mai multe, intra la nasterea unei stele , pe topicul cu nasterea la medlife...oata fetele care au nascut acolo, sunt mai mult decat multumite si nu regreta nici un banut dat...

mami_papatot [gravi]28+ cu [fetita] Honey mica

http://community.web...er/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

#9
Ellenuta

Ellenuta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.668 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 14:57



mami te felicit ptr ca ai ales medliful! si eu vroiam initial sa merg acolo dar am spus ca ma duc dupa dr meu care e super bun! regret ca am procedat asa .. dpv al conditiilor, dr .. SUPER PROFI!



daca ai posibilitatea sa mergi la Medlife, fa-o! asa regret ca nu am mers la medlife .. in fine .. ce conteaza acum este ca noi suntem bine, bb este sanatos si am scapat din mizeria accea de spital!



[pup] .. da eva este super scumpika, nu ca e a mea dar chiar mi se pare frumusica .. puloverul mi l-a cumparat mama mea, asa e de calduros si frumos!



stiu cum e cu nerabdarea sa-ti vezi puiul! eu am nascut cu 10 zile peste termen si deja ma saturasem de asteptare! sa stii ca ultimele saptamani de sarcina nu au fost asa grele .. cel putin la mine. mi-a fost bine numai ca mi se umflau picioarele si mergeam mai greu din cauza burtii .. bebe a avut 4420 grame si 54 cm!



boariu iti spun si tie .. daca poti merge la medlife , fa-o! eliasul nu mai e ce a fost .. e o mizerie! ptr bebe am avut nevoie de pampers, servetele umede, bepanthene si ulei corp EXCLUS JONHSON, nu-l accepta! hainute nu ai nevoie decat daca vrei tu sa-l imbraci in ele .. de acolo ii infasa in scutece si crede-ma ca dorm mult mai bine!



Elena [mamica] de [copil] Eva Maria



BB EVA MARIA

LUCRUSOARE BEBE

POZE DE TOT FELUL

#10
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 22 ianuarie 2008 - 00:09

elenuta, crede-ma ca s eu m-am dus tot dupa dr. Parvu si intamplarea face ca lucreaza la Elias...sau mai bine, nefericirea face sa nu lucreze la medlife, pt ca voi avea un mare regret ca n u nasc cu dumnealui...pacat!

Dar la cum sunt cei din personalul medical...inchide ochii...Doamne fereste, poate dr. meu nu este in Bucuresti,ca vba aia, are si el viata lui si inteleg asta, nu sunt absurda...si atunci ce fac? raman cu spitalul in brate ... si nu mi-e neaparat de conditii ca 3 zile nu mor...dar mentalitatea asta tampita gen ... nu esti prima care nasti, ma doboara!


Oana, daca vrei sa nasti la Medlife ti-l recomand pe dr. Predoi...mie mi-a fost recomandat de un alt medic din spital, neonatolog, si pe 11 feb merg la prima consultatie...dar am inteles si de la alte mamici ca este grozav!si ca om si ca medic!

Pupici !

mami_papatot [gravi]29+ cu [fetita] Honey mica

http://community.web...er/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -