Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

divort dar cu 2 copii


17 raspunsuri la acest subiect

#1
vica.

vica.
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 iunie 2008 - 01:38

Sunt o mamica f singura tanara 28 ani, parintii au vrut sa ma vada casatorit f devreme.De ce nu m-am impotrivit?! Ba da dar situatia a fost f complicata inca din copilarie si doreau sa scape de mine. Eu am devenit inca de copil un om cu probleme emotionale care cersea putina atentie. Am crezut ca va fi bine fiind eu tolerata ..gresit..sau poate pentru putina dragoste am tolerat minciuni peste minciuni, datorii peste datorii.Si ..nu mai pot as vrea sa divortez dar nu am suficienta putere , pe nimeni aproape si.. . doi copii de 7 ani si 2 ani, financiar m-as descurca insa emotional deja merg din depresie in depresie.
As vrea un sfat de la persoane care au trecut prin situatii similare

#2
nicoll_mada

nicoll_mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.360 mesaje

Postat 05 iunie 2008 - 10:41

Vica imi pare rau ca trebuie sa treci printr-o asemenea situatie.Dar decat sa mergi mai departe intr-o casnicie care te trimite din depresie in depresie,mai bine iti gasesti linistea alaturi de copilasii tai.Si sa nu crezi ca sunt doar vorbe,am trecut cam prin aceeasi situatie,plus prezenta bauturii.Si cu toate greutatile,cu mii de intrebari despre ce vor zice fetele(care in cazul meu sunt mult mai mici) am pus piciorul in prag si am hotarat sa ne despartim.Sa sti ca pot spune un lucru sigur:sunt mult mai linistita,mai calma,nu ma mai stresez ca unde o fi,in ce stare va ajunge acasa,ma va trage cineva de maneca pe strada ca are datorii?
Nu pot spune ca e usor,cheltuielie sunt destul de mari,dar mergem inainte si ne descurcam putand avea LINISTE.
Eu nu-ti pot spune ce sa faci,nu am acest drept,dar ti-am explicat putin situatia mea.
Te pup,iti doresc numai bine si mai asteptam cate un semn.Daca vrei ma poti intreba orice aici sau pe PM.Toate cele bune tie si copiilor!

nicoll_mada [copil] Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si [bb] Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.web...ser/nicoll_mada
MMN

#3
Contrapunct

Contrapunct

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 05 iunie 2008 - 11:53

Care sunt motivele depresiei?Ai o casatorie nefericita, este sotul tau responsabil de nefericirea ta sau depresia ta este rezultatul ranilor nevindecate din tinerete?


#4
arisa

arisa
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 23:23

ptr.vica Ma numesc Anamaria,sunt divortata de un an si am 2 copii;o fetita de 3 ani si una de 2 ani.Si eu am doar 30 de ani,dupa divort am fost distrusa o perioada ,dar a trecut ,acum ma bucur ca pot sa-mi cresc fetitele in liniste.Parerea mea este ca si tu poti face la fel doar putin curaj iti trebuie si o sa vezi ca o sa fii mai linistita,mai calma.Icazul meu pot spune ca acum pun capul pe perna seara linistita ,nu mai stau pana dimineata la 4 sa vad daca vine acasa sau nu si multe altele.Iti doresc numai bine si mai vorbim.[:)]

urakabe

#5
daiana_raluk

daiana_raluk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 208 mesaje

Postat 08 iunie 2008 - 02:16

si eu sunt o mamica aflata in plin divort,am doua fetite de 4 si respectiv 11 ani si lasand la o parte traumele unui proces de divort,care pot fi sau nu,pot sa-ti spun ca,mi-e bine,mult mai bine.Asta nu inseamna ca te incurajez.Tu sti mai bine ce ai de facut si ceea ce lasi in urma.Ma simt eliberata de minciuni,ascunzisuri si ipocrizie.Mult succes si noroc!

#6
hoppe

hoppe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 09 iunie 2008 - 11:00

Buna,
Si eu sunt o mamica cu doi copii proaspat divortata.
Daca vrei sa discutam imi poti da un PM.
Suferinta este mare.Numai tu gasesti resurse, in sufletul tau, sa o depasesti.
Cat este in preajma ta, in ac casa cu tine, durerea este imensa.Eu am inceput sa ma calmez dupa ce nu am mai locuit impreuna.
Ce m-a ajutat? Numai puterea de a privi adevarul in fata.In fiecare dimineata treceam in revista toate magariile pe care le-a facut si ne-a afectat familia, in special copiii.
Am povestit pe forum starile prin care am trecut, unele fete m-au inteles, altele nu.
Sunt anumite etape emotionale intr-o despartire.Pe mine etapa URA m-a detasat cel mai mult de el, a inceput sa ma vindece.
Dupa ura a venit acceptarea si intelegerea ca asa a fost sa fie.
Acum nu mai simt nimic pentru el.
Da!De abia acum pot sa discut cu el rational,sa nu ma mai simt afectata emotional (nu este si cazul lui, el abia acum isi arata rautatea, vede ce a facut cu copiii...etc).
Si cel mai important este sa ai incredere in tine, pentru ca sigur te vei descurca.






anna
"Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy


#7
karol

karol

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 09 iunie 2008 - 21:52

In primul rand nu mai spune ca nu ai curaj...pt ca daca esti o mamica asa tanara cu 2 copii minunati inseamna ca esti foarte curajoasa.ia o decizie, nu lasa viata sa treaca aiurea langa un om care nu-ti da nici o satisfactie.Eu sunt o mamica singura si crede-ma ca acum mi-am gasit linistea. mult curaj.....sunt alaturi de tine...

karol

#8
vica.

vica.
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 iunie 2008 - 13:20

Multumesc pentru sfaturi si incurajari. As vrea sa va spun cum este "el". Aparent este tandru, atent insa o data pe an afli ca nu mai poate aduce salariul acasa si bancile sunt restante de 1 luna. prins in fapt neaga tot devine agresiv verbal si bineinteles lunile urmatoare bugetul familiei e prejudiciat. El ... dupa o luna deja uita eu... ma fac ca uit ... platim ...si asa este de 8 ani. Am vandut masina pe care o amanetase, aur si acum doreste sa vanda si unul din terenuri. In toata aceasta perioada copii au avut multe lipsuri si eu la fel neglijandu-ne pt achitarea datoriilor. Deci, nu e nici un tata bun, copii vor avea nevoie de bani pt educatie si altele, cu vorbe dulci ii amagesti cat sunt mici dar mai tarziu nu. CE este greu pt mine? Sa inteleg ca nu il pot schimba.

#9
youngmomy

youngmomy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 23 februarie 2009 - 13:01

vica eu iti dau de inteles ca nu merita mai presus de el e fericirea copiilor tai....vorba unei mamicic ii amagesti cat is micic dar cand is mari nu vei mai putea si cand se vor mari gandestete la PSIHICUL lor....psihologia care ii va urmari toata viata ....deci...da-l afara si incepi o noua viata tu cu copii tai....pt ei vei avea puterea sa treci peste....Poate....lunil vor fi grele dar cand te gandesti ca copii sunt ok....vei trece I n legatura cu depresiile tale nu sunt bune....poate sunt micic dar le faci rau bbebe fara sa vrei si asa bagati in cap ceva "TREBUIE SA FIU TARE PT COPII MEI EI MERITA SA FIE FERICICTI NU DISTRUSI PT UN GOI ACRE SE NUYMETE TATA SI NU MERITA NICIC O LACRIMA"sUcess in continuare

youngmomy

#10
rilbuc1

rilbuc1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 24 februarie 2009 - 11:29

imi dau si io cu parerea. Probleme cu banii sunt la multi. Daca doar asta ar fi motivul, cred ca este un pic cam pueril. Vezi care e motivul adevarat al depresiei. Daca ar ramane fara serv probabil ar "zbura" rapid din viata ta.




"Exista femei carora nu le place sa faca sa sufere mai multi barbati in acelasi timp, asa ca prefera sa se dedice unuia singur : acestea sunt femeile fidele."
Alfred Capus


http://community.web...com/user/rilbuc


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -