Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nasterea la Medlife (10)


195 raspunsuri la acest subiect

#21
Aradia

Aradia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 09:24

Buna dimineata [flo]

De la ora 6 am tot "lecturat" ce s-a mai scris pe acest forum - asta asa ca sa recuperez ca nu am mai intrat de multisor.
Vali, multumesc mult de urarile de acum 2-3 capitole! [flo] Nu prea mai am timp sa intru pe forum... Bebe Mihaita e deja la faza de premergator, alearga mai toata ziua iar eu trebuie sa fiu cu ochii pe el - desi am incercat sa mut toate lucrurile pe care putea sa si le traga in cap tot mai gaseste el ceva de tras si de "rontait" (apropo, are doi dintisori si acum e circ mare ca ii iese un canin si e cumplit de dureros!!).
Pana la urma mi s-a confirmat sarcina si se pare ca o sa am tot un baietel, banuiesc ca tot la fel de neastamparat ca primul [:D]
Eu tot mai trag asa o speranta ca la urmatoarea ecografie sa se descopere ca e fetita... ca prea imi sar in ochi prin magazine hainute de fetite.

Fetele ca urmati, sa aveti nastere usoara si bebici sanatosi si frumosi! [bis]

Mami lui Mihai Lucian (6 luni si 3 saptamani) si [gravi]15 sap+


http://www.flickr.co...s/22768617@N06/

#22
Blueiris

Blueiris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 12:43

Scuze ca nu am timp sa citesc din urma dar am si eu o intrebare. Este posibil ca o pacienta monitorizata exclusiv la Medlife, cu nastere cezariana programata la ei sa fie trimisa "acasa" pe motiv ca vine cu membranele rupte la 34 de saptamani? Adica posibil este, ca i s-a intamplat unei prietene acum cateva zile, dar este normal? A ajuns la un spital de stat unde s-au purtat execrabil cu ea, ca deh, vine de la aia particularii care functioneaza perfect atunci cand natura functioneaza perfect. Ati intrebat, sunt pregatiti pentru urgente? Daca apar probleme cu bebe la nastere (Doamne fereste!) au sectie de neonatologie performanta, ca si aparatura dar si ca personal? Sunt usor dezamagita de intamplarea asta si eram curioasa ce spun ei, in cazul in care ati intrebat voi asa ceva.

Sarcini usoare!

Mami de Maria

#23
pierrine

pierrine

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 13:19

Din pacate nimeni nu discuta despre asta la medlife, daca e sa-i intrebi iti spun ca nu se va intampla nimic rau. Cumva prietena ta era pacienta dr.Mendez? ca m-am nimerit zilele trecute la consultatie si s-a intamplat ca dr. sa aibe o urgenta de genul asta si a trimis pacienta la spitalul municipal. Ideea e ca ei nu primesc nasteri la medlife mai devreme de sapt.36 din mai multe motive:
1. Bebele trebuie ajutat sa respire - pt. ca la nr. asta de sapt. se pare ca nu se descurca singur - si pt. asta i se fac niste injectii speciale, pretul uneia singure fiind de 1000 Euro. Asta ridica f. mult costul final al nasterii si nu stiu cate dintre noi isi permit asta. Ma rog, vorbesc pt mine, daca mi s-ar fi intamplat in nici un caz nu as fi fost pregatita sa dau pe nastere 10 0000 euro.
2. La sapt.34 de sarcina se pot intampla tot felul de surprize neplacute cu bebele, chiar daca dispui de aparatura performanta. Or medlife este la urma urmei o afacere privata care nu isi permite o reclama atat de proasta cum ar fi un bebe care sa nu supravietuiasca(Doamne fereste!!!) nasterii.
3. E posibil totusi sa nu fie chiar atat de dotati la capitolul neonatologie, poate tocmai din cauza faptului ca evita sa primeasca nasteri cu eventuale probleme de mentinere si ajutare a lui bebe. Si atunci de ce sa se mai doteze, de vreme ce nu isi asuma riscul unor astfel de pacienti?
4. Foarte dotat la capitolul neontologie este spitalul Polizu, dar personlul este execrabil.
quote:
Originally posted by Blueiris

Scuze ca nu am timp sa citesc din urma dar am si eu o intrebare. Este posibil ca o pacienta monitorizata exclusiv la Medlife, cu nastere cezariana programata la ei sa fie trimisa "acasa" pe motiv ca vine cu membranele rupte la 34 de saptamani? Adica posibil este, ca i s-a intamplat unei prietene acum cateva zile, dar este normal? A ajuns la un spital de stat unde s-au purtat execrabil cu ea, ca deh, vine de la aia particularii care functioneaza perfect atunci cand natura functioneaza perfect. Ati intrebat, sunt pregatiti pentru urgente? Daca apar probleme cu bebe la nastere (Doamne fereste!) au sectie de neonatologie performanta, ca si aparatura dar si ca personal? Sunt usor dezamagita de intamplarea asta si eram curioasa ce spun ei, in cazul in care ati intrebat voi asa ceva.

Sarcini usoare!

Mami de Maria



Pierrine

#24
pierrine

pierrine

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 13:27

Aradia, ce poze dragute. Acum m-am uitat si eu pe ele. Foarte nostime comentariile!!! Si ce curaj pe tine sa te apuci de al doilea bebe asa de repede. Sa ai o sarcina usoara si sa-ti traiasca bebele Mihai si fetita:):):)
quote:
Originally posted by Aradia

Buna dimineata [flo]

De la ora 6 am tot "lecturat" ce s-a mai scris pe acest forum - asta asa ca sa recuperez ca nu am mai intrat de multisor.
Vali, multumesc mult de urarile de acum 2-3 capitole! [flo] Nu prea mai am timp sa intru pe forum... Bebe Mihaita e deja la faza de premergator, alearga mai toata ziua iar eu trebuie sa fiu cu ochii pe el - desi am incercat sa mut toate lucrurile pe care putea sa si le traga in cap tot mai gaseste el ceva de tras si de "rontait" (apropo, are doi dintisori si acum e circ mare ca ii iese un canin si e cumplit de dureros!!).
Pana la urma mi s-a confirmat sarcina si se pare ca o sa am tot un baietel, banuiesc ca tot la fel de neastamparat ca primul [:D]
Eu tot mai trag asa o speranta ca la urmatoarea ecografie sa se descopere ca e fetita... ca prea imi sar in ochi prin magazine hainute de fetite.

Fetele ca urmati, sa aveti nastere usoara si bebici sanatosi si frumosi! [bis]

Mami lui Mihai Lucian (6 luni si 3 saptamani) si [gravi]15 sap+


http://www.flickr.co...s/22768617@N06/



Pierrine

#25
MikyM

MikyM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 18:00

Blueiris, in legatura cu copii prematuri in Medlife, am si eu cam acelasi rasouns ca si Pierrine, pt ca m-a preocupat mult acest subiect pana de curand (acum sunt in 37 de saptamani si nu mai e risc de prematuritate). Dr Predoi, la care sunt in evidenta, mi-a explicat ca ei sunt pregatiti pt copii prematuri, doar ca pot aparea costuri f mari, din cauza unei substante numita surfactant, care ajuta plamanii prematurului sa respire, si care poate costa pana la 1000 eur/zi. a fost sincer si nu mi-a ascuns acest lucru. in spitalele de stat substanta asta este suportata prin sistemul asigurarilor de sanatate public, dar la medlife, tb platita de pacienti. nu se poate sti dinainte de cata substanta e nevoie,d epinde de copil, decat de dezvoltati are plamanii (ajung la maturitate de regula in sapt. 37).
Pierrine, vad ca pana la urma te-ai programat pe 19 iunie, eu sunt pe 18, deci ne intalnim! desi si mie mi-e putin teama ca fetita mea e maricca (avea 3.4 kg sapt trecuta) si sa nu mai aiba rabdare pana atunci...
Zambetmic, parca tu intrebai de detergent, mai exista in farmacii si deraline, special pt bebei si alergici; eu l-am folosit si mi-a placut ca nu are nici un fel de miros; in general la bebei regua de baza este sa nu pui prea mult detergent, sa se limpezeasca bine si sa nu ramana in hainute.

Pup buticile si mamicile,

MikyM, 36+ cu Raluca Maria

#26
MikyM

MikyM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 18:06

Am scris cu picioarele mesajul anterior, detergentul se numeste Dermaline...:)

Pentru mamicile care au nascut deja la Medlife, as mai avea o intrebare: are cineva un pediatru bun in Medlife? daca da, pe cine? vine acasa? De dr. Tomescu ati auzit ceva? si cum e cu neonatologii care vin acasa prima luna, sunt medici ok?

Multumesc,

MikyM, 36+ cu Raluca Maria

#27
zambetmic

zambetmic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 283 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 21:52

multumesc pt raspunsuri
in privinta prematurilor si eu am intrebat-o pe Mirela Popa si tot asa mi-a confirmat ca nu primesc ...
eu am tot incercat sa gasesc un medic cu bun simt la stat da inca nu am reusit [bang]
insa este o prioritate pt mine acest lucru, tocmai ca as nu ajung pe drumuri
cred ca este de datoria noastra sa intrebam din timp ce si cum, nu sa ne trezim ca nu ne primesc... cel putin eu am vazut ca mai toate viitoarele mamici de Medlife stiu ca aici nu se primesc prematuri
si din cate stiu la niciun spital particular nu se primesc (nu este info 100% verificata, dar asa stiu), nici macar la toate de stat ...

Aradia, sarcina a doua a fost planificata?
Ca si eu imi doresc sa fac mogaldetele cat mai aproape una de alta, dar nu stiu medical daca nu sunt contraindicatii [:D]
A, si nazdravanul l-ai nascut normal sau cezariana?

Weekend placut tuturor!

[gravi]21+ cu baietel Vladut

#28
fondanta

fondanta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 22:11

Blueiris - m-ai pus pe ganduri cu intamplarea prietenei tale...
Eu sunt in 34 de saptamani si ma gandesc, Doamne fereste , sa nu mi se intample ceva asemanator..
Si mie mi-a zis la fel doctorul Mendez - ca daca se intampla inainte de termen ma poate trimite la sp. Universitar...da' ma asteptam sa aiba acolo un "om de contact" ..o moasa/un doctor pe care sa te poti baza..:(
Ne poti povesti in cateva cuvinte ce s-a intamplat cu prietena ta? Sper ca pana la urma a fost bine si ea si copilul...

N-am nici o idee ce pot face daca mi se intampla ceva inainte de termen..

#29
MikyM

MikyM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 08 iunie 2008 - 16:15

In legatura cu prematurii, sa fiu sincera, si eu m-am temut foarte mult de acest aspect, si tocmai de-aia am mers in acealsi timp in paralel si la un medic in Giulesti, ca in caz ca se intampla ceva, si nu pot sa nasc la Medlife, sa fiu acoperita. dar azi fac 37 de saptamani, asa ca gata, am scapat de grija, la Medlife cu mine!

MikyM, 36+ cu Raluca Maria

#30
psj

psj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 936 mesaje

Postat 08 iunie 2008 - 16:27

cand am nascut eu erau 2 gemeni nascuti la 35 de saptamani, stateau la incubator, stiu ca au intrebat-o pe mamica daca prefera sa se duca la un spital de stat, in final a nascut la medlife dar nu stiu cat a costat pentru ca eu am plecat acasa.
A, cat despre faptul ca nu primesc bebei cu posibile probleme, eu am ajuns la ei tarziu, pe la 34/35 de sapt. cu probleme cat casa, care puteau implica schimbarea sangelui bebelusului la nastere(exanghinotransfuzii) si totusi m-au primit. Cand am nascut aveau sangele pregatit, tot, din fericire nu a fost nevoie si am plecat dupa 3 zile acasa, bb a fost si este ok, fara vreun microb luat din spital etc.



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -