Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copii dismaturi


23 raspunsuri la acest subiect

#11
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 26 iulie 2008 - 16:25

quote:
citat din mesajul lui Ripley

Fetita mea cea mica s-a nascut la 39 de sapt cu 2600 si 50cm.
Asta dupa ce din sapt 32 in sapt 34 nu numai ca a stagnat, dar dra zice ca a si dat inapoi ca greutate. Au decis sa o scoatem la 35 de sapt, dar s-a redresat de la 2000 la 2600 si nu are absolut nicio pb. A recuperat victorios greutatea, a luat 4 kg in 5 luni si 17 cm si nu are niciun fel de retard. Din contra, asa cum au prezis medicii, imediat ce a iesit din viata intraunterina a avut o evolutie fantastica.
Cred ca neruologul pediatru te poate ajuta sa recuperati, iti doresac mult succes.

Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)



Si Andreiutul meu s-a nascut tot cu 2600g si 48cm. Am iesit cu el din spital dupa 3 zile si cu greutatea de 2300g. A luat tot cam 4 kg in 5 luni, iar dr. pediatra a fost foarte multumita de evolutia lui. L-am alaptat exclusiv pana la 5 luni. A mers la 11 luni jumate.
Acum e ditamai vlajganu', sanatos si voios...


Andreea [mamica] lui [copil] Andreiut Puiut 11.06.2006

#12
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 27 iulie 2008 - 13:04

Si al meu se incadreaza in categorie. Slava domnului psiho-motor nu are nimic, dar cu stomacul am avut si inca mai am probleme enorme (digera greu si numai anumite alimente) si nici dintii nu ii are si caputzul a fost f stramb si destul de asimetric...

Se pare ca pana in 2 ani ar trebui sa recupereze, o idee este sa ii mai scoti din medicatie, mie mi se pare mult pentru el, dar sub control medical.

Sanatate!!

Andries

#13
delia_alx

delia_alx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 17 decembrie 2008 - 19:59

Buna seara,

Eu tocmai am adus pe lume o fetita dismatura nascuta pe 21 nov. a.c. cu greutatea de 2kg. si 46 cm. Nimeni nu stie de ce a avut un retard de crestere asa mare avand in vedere ca prima mea fetita s-a nascut normala la 3.200kg. perfect sanatoasa pana-n ziua de azi. Se pare ca placenta a fost cea vinovata oricum pe ea au scos-o la 40 de sapt.deci la termen. Am luat-o acasa cu 2kg. si am alaptat-o exclusiv la san iar dupa 10 zile slabise 300gr. ajungand la 1.700kg. Am sunat medicul neonato care urgent a trecut-o pe supliment de lapte praf si acum a ajuns la 2.200kg. Deocamdata mi s-a spus ca este perfect sanatoasa si ca va recupera dar m-am ingrijorat vazand aici cate probleme pot avea copii dismaturi.
As vrea sa stiu de la voi la ce varsta a-ti aflat de retardul psihomotor sau alte probleme ale bebelusilor vostri?
Multumesc




#14
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 23 ianuarie 2009 - 15:34

Buna!



A doua fetita a mea s-a nascut pe 29 decembrie 2008 la 37 sapt + 2 zile dupa UM cu 2.500 gr. si 46 cm. Pe la 34 sapt. am descoperit retardul de crestere de 2 sapt si cateva zile, care a ramas constant pana la nastere (cand era deci dezvoltata cam de 35 sapt). Toate masuratorile au corespuns. Nu se stie ce a cauzat intarzierea de crestere (probabil placenta imbatranita, dar nu e sigur). Doctorul a decis sa imi faca cezariana atunci si sa nu mai astepte termenul, decizie luata mai ales datorita acestui retard, comparat cu faptul ca fetita cea mare s-a nascut de 3,750 gr.

Nadia a avut APGAR 9 si nu pare a avea probleme, e alaptata exclusiv, mananca bine si creste, a atins greutatea de la nastere intr-o saptamana. Din spital am iesit repede, pe 31 decembrie, cu 2.260 gr.



Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)



NOI







#15
viooo

viooo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 23 februarie 2009 - 18:11

Matei s-a nascut la 38 de saptamani avand 2400g si 47 cm. A primit nota 9. Nu a mai luat in greutate in ultima luna de sarcina, nu se stie de ce. Am plecat din spital cu 2200g. Acum are 5 luni si o saptamana, 6400g si 68cm. Desi e in urma cu kilogramele, in rest e dezvoltat normal [:I]


#16
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 27 februarie 2009 - 12:34

Sa va povestesc si despre noi. Aida s-a nascut in iulie 2008, la 38 de sapt dupa UM, dar avand 2500 g si 46 cm. Retardul de crestere de 2 sapt s-a observat de pe la 31 de saptamani. Am nascut-o prin cezariana din cauza unei dezlipiri de placenta care s-a produs, nu se stie de ce, fix cand eram la spital la un control.

A recuperat foarte bine in greutate, e o mancacioasa, la 7 luni avea 7400 g si 70 cm.

A inceput sa se intoarca de pe burta pe spate de la fix 3 luni, acum are aproape 8 luni si nu are stare, misuna peste tot, are un fel de mers de-a buselea - tarare, ceva intre. Vrea sa fie tinuta in picioare si sa mearga sau chiar sa alerge, sta foarte bine pe picioarele ei daca are un punct de sprijin (sta in picioare de pe la 6 luni jumate).

Si e o vorbareataaaa [il]. De mult zice ma-ma, dar nu stiu cat de constient [:D] si multe alte silabe.

Sta cam prost la capitolul stat in fundulet, in sensul ca nesprijinita nu prea accepta sa stea asa, si eu nu o fortez.

Una peste alta eu zic ca am evoluat f bine, va doresc si voua si puiutilor vostrii multa sanatate [pup]



Didi [mamica] de Aida Maria [zana] (03.07.2008)



Jos kg

#17
babytza

babytza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.624 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 01:20

Soricelul meu s-a nascut la 39 saptamani cu 2300g si 49cm si Apgar 9. Nu a mai luat in greutate de la 34 saptamani din cauza de IR marite. Am nascut cu cezariana pentru ca la prima nastere travaliul a fost de 16 ore si nu am vrut sa ne riscam cu un bebe atat de mic. A fost sanatos , nu au fost probleme. A papat san doar 2 luni , apoi am trecut pe lapte praf ca juniorul e fitzos [:D]

Peste 6 zile facem 6 lunite si am ajuns la 7200 si 70cm. Se intoarce pe burtica isi tine foarte bine capul ...asteptam sa stam singurel in fundulet si sa o luam de-a busilea...deja ne ridicam funduletul , mai avem putin. [:D]



Betty multa sanatate puiului tau !!! [ruga]



[zana]Printesa mea iubita Valentina [copil]Soricelul meu iubit



[foto]

#18
narcisica28

narcisica28

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 356 mesaje

Postat 28 aprilie 2009 - 18:36

Si noi o sa ne incadram mai mult ca sigur in aceasta categorie.
Restrictia de crestere s-a descoperit de la 24 de S, 7 zile intarziere atunci, la 28-29 S intarzierea era de 15 zile si tot asa ...
Analizele mele sunt bune, si totusi bebe meu ia cate putin in greutate,macar nu stagneaza [q]La 33 S clinice avea 1300 g.
[help]Am o curiozitate mamici de dismaturi, ati recoltat celule stem ??Pe mine medicul care ma supravegheaza m-a cam descurajat din cauza cantitatii mici de sange care ar putea fi prelevata.
Sanatate multa la puisorii nostri micuti.
Narcisa,[gravi] cu [baietel] lenesutz DPN clinic 01.06.2009(e fff posibil sa ma insel la UM) , DPN eco 22.06

#19
bettyca

bettyca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 29 aprilie 2009 - 18:28

Multumesc Babytza.Acum suntem mai bine,a recuperat destul de bine,a inceput sa vb,merge bine,dar ce ne facem cu mancarea?Atunci cand mananca nu cred ca asimileaza nimic.Are 2 ani si 8 luni,9,4kg si 83 cm.Este foarte micut si slabut.Trebuie sa mergem la un nutritionist cred...sau la gastroenterologie la Grigore Alexandrescu.Daca stie cineva ceva despre un dr....Multumim.

Sanatate tuturor piticilor si mamicilor.[flo][flo][flo]

Marius & Betty

#20
HBOT

HBOT

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 06 iunie 2009 - 21:59

Stimate mamici, dar mai ales viitoare mamici

IUGR cunoscuta ca si restrictie/retard de crestere intrauterina apare ca urmare a unei tulburari ischemice intrauterine, afectind 10% din sarcini, ducind in primul rind la imaturitate dar si la o serie de tulburari de crestere iar in cazul a 10% din IUGR chiar la mortalitate.

Desigur despre IUGR se cunosc foarte multe (GOOGLE), mai putin sint cunoscute studiile americanilor si mai ales ale canadienilor in acesta afectiune si configurarea unei posibilitati de tratament eficient al problemelor intrauterine: oxigenarea hiperbara (HBOT sau HBO).

Ca urmare a publicarii acestor rezultate aplicarea HBO in IUGR a devenit o prioritate a Comisiei Europene de Medicina Hiperbara, Constanta fiid primul oras romanesc ce dispune de o astfel de facilitate de tratament.

Cu stima,
Dr. Ion Bogdan Cristian
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -