Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copii dismaturi


23 raspunsuri la acest subiect

#1
bettyca

bettyca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 03:30

Va rog...daca mai are cineva copil nascut dismatur...vreau sa vorbim.Eu am nascut pe 16.08.2006 un baietel la 38 de sapt.cu 2200g si 44 cm care in ultimele 2 luni de sarcina nu s-a mai dezvoltat...(asa au spus doctorii).Acum are 1 an si 5 luni si facem tratament la neurolog de la 4 luni si gimnastica de recuperare din septembrie.Are retard psihomotor.Multa sanatate tuturor...

#2
sanziana27

sanziana27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 14:18

Betty si Dragos a fost tot dismatur, sarcina mea a stagnat la 30 sapt si cu perfuzii au incercat sa mai amelioreze ce s-a mai putut dar nu mare lucru. L-am nascut prin cezariana, el avand 33 sapt si 4 zile de dezvoltare, au avand deja 38 de sapt de sarcina, cu 1,9 kg si 43 cm. El e nascut pe 26 septembrie 2006. Si el a fost diagnosticat cu un usor retard psihomotor, abia acum de la 1 an si 3 luni a inceput sa mearga singur, dar inca nu are un echilibru ff bun.
Poti sa ma intrebi orice!
Baietelul tau merge singur?

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/NCYnp2.png

#3
bettyca

bettyca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 20:39

Multumesc din suflet Sinziana.Marius pe la 1 an si 3 luni s-a ridicat singur pe patut si acum merge dar tinut de manute si tot asa cum ai spus si tu nu prea are echilibru.Poti sa-mi spui si mie daca esti din Buc?Si ce tratament faceti?Daca vrei putem vb si pe messenger:bettymarius_2416.As vrea sa mai vb,daca vrei si tu.multumesc mult inca o data.[pup]

#4
simonadinca

simonadinca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 08 martie 2008 - 20:36

Ieri si azi am scris atat de mult...pe forum.

Si fetita mea se incadreaza in acest profil (dar si in altele). Eu i-am facut masaj de pe la 5-6 luni cu o kinoterapeuta. Initial i-am facut pentru picioruse, pentru coloana si ptr ca era cam grasuta.[bang]

Insa dupa 9 luni a slabit mult si a reusit sa mearga abia pe la 1 an si 5 luni. Dar am tinut-o in ham pana pe la 1 an si 8 luni. Mi se parea tare fragila...nesigura(la un an si 3 luni am iesit din spital cu 7kg, dupa o enteroviroza).
Eu am observat ca masajul facut de kineto i-a facut bine psiho-motor. De 3 sapt am reinceput acest masaj combinat cu gimnastica. Insa, am observat ca conteaza f. mult cel care face masaj. Doamna care-i face acum i-a facut si pana la 1 an. Ulterior am incercat cu alte persoane dar pe Nora o oboseau excesiv si mai mult o iritau.

Nu va faceti griji! Am o fetita iute si la vorba, gand si fapta! Sunt copii deosebiti, o sa vedeti si sper sa uitam multe din aceste experiente mai putin placute. Bine-ar fi sa uite ei!

Era sa uit! A stat tarziu in fundulet...dupa 9 luni...Am uitat multe!

Norica si Simona

#5
simonadinca

simonadinca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 08 martie 2008 - 21:17

Eu m-am concentrat in ultima saptamana pe o noua terapie. Am aflat ca in Germania se plateste din asig. de sanatate. Gasiti mai multe informatii pe www.bowtech.ro. O sa ma duc eu si probabil ca daca dobandesc incredere o duc si pe Nora.
Acum mergem la bio-rezonanta (nu i se poate face acupunctura) pentru echilibrare. Chiar sunt multumita iar dr. Coldea m-a invatat sa-i fac un masaj in palma/mana. Eu cred mult in aceste terapii alternative/suplimentare si pana in acest moment sunt sg la care Nora a reactionat BINE.

Norica si Simona

#6
bettyca

bettyca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 09:35

Multumesc pt sfaturi.Acum facem gimnastica la Budimex si sunt multumita.Acum aproape merge singur dar totusi nu prea are echilibru.La Marius este invers[:)]...el nu mananca si este slab...Am inceput de luna trecuta si cu Cerebrolisyn injectii de la neuro(10/luna-timp de 3 luni).Nora unde a facut kineto,si tratament de la neuro a facut?Va dorim multa sanatate.[flo] [pup]

betty

#7
simonadinca

simonadinca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 15:31

Kineto a facut acasa... o data pe saptamana. Trat neuro nu am facut. Una mi-a zis ceva, cealalta altceva. Sincera sa fiu eu am ajuns la neuro tarziu...nimeni nu ma credea! Dr. de la Buzau mi-a spus ca in burtica/imediat dupa nastere a avut un edem cerebral. Rezultatele eeg aratau ca este in remisie. Cea din Bz mi-a dat niste medicamente, cea din Buc a spus ca nu-i cazul pentru ca al meu copil recuperase f. bine!
Masajul ii stimuleaza tare bine si noi am avut noroc de o persoana minunata.
O sa vezi ca o sa fie bine...Acum nu o prind prin casa, pe-afara...Alearga ea mai stramb (merge inca pe varfuri)dar e iute!
Bettyca, am o rugaminte la tine! Mai ai ecografiile din timpul sarcinii?
Am hotarat impreuna cu o doamna dr. nutritionist(azi-dim) sa infiintam o asociatie, fundatie ceva formal care se va adresa copiilor nostri. Doamna dr.mi-a confirmat in ac dim ca a descop si dansa multe trasaturi comune intre fetita mea si un alt baietel. Eu singura am identificat alte cateva cazuri aprox identice. Trebuie sa miscam ceva...Ma gandesc si o sa dau de veste cat de curand...
O sa fie bine!
pupici
Povestea noastra este cam incalcita. Am trecut prin multe si nu mai stiu chiar exact cand am facut anumite lucruri, analize, terapii...Mi-am emis multe teorii, pe unele le-am eliminat, la altele revin din cand in cand...Stiu doar pe unde am gresit...si ce imi reprosez.


Norica si Simona

#8
bettyca

bettyca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 00:54

Da,mai am ecografiile si va ajut cu placere.Ma bucur ca se ocupa si de asta cineva in sfarsit.Astept vesti.[pup]

Marius & Betty

#9
Morgano

Morgano

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.476 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 02:54

Fetita mea cea mica s-a nascut la 39 de sapt cu 2600 si 50cm.
Asta dupa ce din sapt 32 in sapt 34 nu numai ca a stagnat, dar dra zice ca a si dat inapoi ca greutate. Au decis sa o scoatem la 35 de sapt, dar s-a redresat de la 2000 la 2600 si nu are absolut nicio pb. A recuperat victorios greutatea, a luat 4 kg in 5 luni si 17 cm si nu are niciun fel de retard. Din contra, asa cum au prezis medicii, imediat ce a iesit din viata intraunterina a avut o evolutie fantastica.
Cred ca neruologul pediatru te poate ajuta sa recuperati, iti doresac mult succes.

Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

#10
bettyca

bettyca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 13 martie 2008 - 11:09

Da...speram sa ne ajute neurologul,dar cateodata ma gandesc ca parca prea il indoapa cu medicamente...de la 4 luni ia encefabol zilnic, apoi cand a mai facut pauza i-a dat tonotil-n sau tanakan iar acum ia encefabol si face si 10 injectii pe luna de cerebrolysin(timp de 3 luni).Nici nu mai stii ce sa crezi...[:-/] Multa sanatate tuturor.[flo]

Marius & Betty


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -