Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Le faceti jucarii? (2) Camera copiilor


247 raspunsuri la acest subiect

#11
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 18:25

Miha, la partea I a subiectului s-a mai discutat despre "casute" . Una dintre fete avea sotul priceput si spunea ca va incerca sa faca. Mentiona si siteuri cu casute de cumparat iar unele aveau perdelute si un fel de rafturi/cutiute laterale pt. depozitare jucarii/diverse. Erau tare dragute.
Ai mei (aproape 4 si 2 si un pic) desi le-am transformat tarcul vechi in casuta, cel mai cel tot cu scaune si paturici se joaca. Si asta pentru ca de fiecare data ansamblul poate lua o alta forma (carusel, casa, tren sau ce le trece prin cap) si si le construiesc ei, lasand loc imaginatiei.

#12
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 23 septembrie 2005 - 07:57

Stie cineva cum se fac vrajitoarele de bucatarie adica:

http://www.saxongift...WPROD&ProdID=47

http://www.saxongift...ROD&ProdID=1054

De fapt nu trebuie sa arate exact asa. Am vazut cu ani in urma la niste prieteni in Germania una. Era atarnata la fereastra, mica, haioasa. Daca aveti cumva mi-o puteti descrie?

#13
cookie

cookie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 29 septembrie 2005 - 09:47

Veti gasi o multime de modele de papusi (si nu numai!) aici:

http://www.allcrafts.net/dolls.htm



Mie site-ul mi s-a parut super!



Cookie si Sabina bulina





#14
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 17 octombrie 2005 - 16:03

Dragelor, voiam sa deschis un subiect separat dar uite, ce bine!, v-am gasit pe voi.
Acum cateva zile am cumparat din piata niste dovlecei(nu stiu cum sa le spun altfel, mai aveau un nume... dar am uitat), din aceia mici, frumos colorati si uscati. Sunt folositi la ornat. Eu as vrea sa-i pun in camera copiilor, eventual prinsi cu o sforicica, agatati de perete. Dar nu stiu cu ce sa-i prind, sau cum sa fac aranjamentul..
Mai am si niste biciclete mici, de epoca, luate dintr-un magazin de artizanat, tot asa dragute, si as vrea sa dau un alt aer la camaruta lor, sa mai pun si niste papusele mici fabricate de mine(sa vad daca-mi ies, din site-ul dat de coockie[pup])
Poate ma ajutati voi cu niste poze, idei.. daca ati facut asa ceva

[flo]

Adriana, mamica lui [cavaler]Codrin si a[8**]Olgutei


#15
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 17 octombrie 2005 - 17:34

waw ,ce fain ca ai gasit asa ceva.eu de 2 saptamani ma chinui sa usuc niste chestii,tot un fel de dovleci lungi si maricei, si nu reusesc.
daca vrei sa-i agati poti confectiona cu ajutorul unor ace de gamalie agatatorile in felul asta:gauresti dovlecelul(cu grija ca sa nu-l spargi,eventual cu o chestie din aia,sula cred ca se numeste:-)incalzita pe flacara),indoi cu patentul sau cu mana(daca e destul de flexilibil) acul de gamalie formand o bucla,introduci partea cu gamalia in dovleac,aplici o picatura de silicon pt. rezistenta si usuci.prin bucla introduci un fir de guta(o gasesti pe tarabe la cei care vand unelete de pescuit).
daca nu vrei sa-i agati pur si simplu,ia un umeras de rufe mai vechi,imbraca-l infasurandu-l cu sfoara de canepa,frunze de porumb uscate sau fasii de sac ,iar dovleceii gata "preparati" cu guta,leaga-i inegal de umeras.atarna umerasul unde vrei tu.

daca ai multi ii poti folosi in loc de globuri pt bradul de Craciun.

Daca vrei sa faci un buchet de dovlecei introduci in fiecare dovlecel un betigas de lemn(ca acelea pt. frigarui)il fixezi cu silicon ,aranjezi un buchet si il asezi in glastra:-)


poti decora cu dovleceii obiectele din camera:tablia patului,veioza,cutia cu creioane de pe birou,un colt al oglinzii etc.
cu ajutorul unui pistol cu silicon(am vazut ca se gasesc in magazinele gen 1$).daca ai si un dovleac mare scobit ca aceeia de haloween poti sa faci o veioza:o veioza mai veche careia ii scoti palaria si o inlocuiesticu dovleacul.

bicicletele agata-le pe pereti in loc de tablouri sau printre tablouri.


sper ca ti-am dat cateva idei.succes si asteptam poze

...if you know what I mean.(proverb american :-D)


#16
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 17 octombrie 2005 - 23:02

Ah Ortansa, esti super super draguta.. deja mi-a luat mintea la galop, asta-mi si trebuia, un impuls..
Asa am sa fac, ideea cu agatatul la marginea patutului sau pe un mic coltisor de dulap, undeva sus unde sa nu ajunga piticii.. Bicicletele alea sunt super [il]. O sa fac poze la sfarsit [:)]

Se numesc barabule
Edit.. nici barabule nu se numesc, alea's altceva.. off ma duc sa caut neuronu'[batcap]

[pup]

Adriana, mamica lui [cavaler]Codrin si a[8**]Olgutei


#17
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 18 octombrie 2005 - 18:47

Barabulele sunt cartofi cred, nu? Ai tai sunt tartacute? Uscate pe dinauntru si usoare, cu "nas", sau dovlecei mititei cu miez? Am vazut recent intr-o revista o coronita ( din acelea pt. pus pe usi) facuta din dovlecei (nu tartacute) dar sunt de plastic sau altceva si mult mai mici decat cei adevarati. Se lipesc cu pistolul de lipit cum spunea si Ortansa si iese ceva dragut.
Aici se fac din tartacute niste papusi si animalute grozave, capatul alungit fiind nasul. Niste prieteni primisera cadou de nunta un catel facut in intregime din ele. Haios rau!
Si eu vreau sa vad poze dupa si cred ca si bicicletele sunt interesante.

#18
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 18 octombrie 2005 - 19:45

Tartacuteee... daaaaa!!!

Si puteam sa jur ca tot cu B incepe cuvantul[:-)))]

M-am decis sa le pun deasupra ferestrelor, e un loc unde se aduna storurile (din alea vechi de lemn) si cum nu am perdele as putea sa improvizez un sirag dragut din chestiile astea.. sunt micute..
Una din ele seamana cu o casuta de pitici, are si un colorit interesant, ca o ciupercuta cu palarie rosie si picior verde galbui. Pe asta as pune-o la mijloc si in apropierea ei un personaj din basme.. un pitic ceva, o broscuta etc...
[pup]

Adriana, mamica lui [cavaler]Codrin si a[8**]Olgutei


#19
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 18 octombrie 2005 - 23:29

He, he, tartacutele sunt tare dragalase. Prima data le-am vazut la bunici. Aveam vreo 5 ani si primisera de la niste rude din Bulgaria un "serviciu" de tuica (pompos spus) facut din tartacute (taiat din burtica cam un sfert iar "nasul" pe post de codita de "ceasca". Puneau tuica fiarta in ele. Ce le-as mai fi luat sa le pocnesc cap in cap! Chiar ca e idee buna cu agatatul lor peste tot si asta cu ciupercuta pt. pitici! Eu de mult vreau sa fac o casuta de zanite si poate as incerca si cu tartacute ceva, cum spui tu.

#20
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 26 octombrie 2005 - 23:14

fetelor...poate stiti voi sa ma ajutati....ca mi s-au impanzit ochii cautand pe forum si totdegeaba



se discuta odata de carti de colorat sau asa ceva....si cineva posta un link cu multe desene....de fapt doar "conturul" lor...care salvate pe pc...si apoi scannate erau numai bune de a inlocui cartile de colort



isi aminteste cineva? stiti lik-ul?....daca da va rog dati-mi-l si mie....era f. frumos...mai ales ca ieseau format A4 majoritatea...deci pt. incepatiorii astia mici numai bune



va multumesc



peca si [copil] Niko

_______________________




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -