Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sistem MLM


59 raspunsuri la acest subiect

#11
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 30 mai 2008 - 02:54

quote:
Originally posted by bogdanai
MLM-ul nu este un joc piramidal.


OK. Nu este joc piramidal, este o retea piramidala. Tot aia!
Orice afacere piramidala se bazeaza pe atragerea unui numar mereu crescator exponential de fraieri. Un smecher atrage 10 fraieri carora le baga pe gat povesti cu diamante. Cei 10 fraieri racoleaza fiecare cate 10 fraieri transmitand mai departe povestea diamantelor. In total 100 de fraieri cotizeaza la 10 mai putin fraieri care la randul lor cotizeaza smecherului. Cand afacerea ajunge la 10000 de fraieri care racoleaza fiecare cate 10 fraieri cum sa mai crezi ca ultimii 100000 nou veniti au vreo sansa reala de a deveni DIAMANTe? Mult mai mari sunt sansele de a nimeri cele 6 numere din 49. [:D]
Doar smecherul care a initial piramida si "locotenentii" sai de sub varf se pot apropia de castigurile din poveste. Restul sunt fraieri daca chiar cred bazaconiile astea.

#12
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 30 mai 2008 - 15:46

Nu stiu care-i faza cu DIAMANTUL, asta mi-a scapat ...



Da, este o retea piramidala, in sensul ca are o structura arborescenta. DAR, eu pot castiga de exemplu mai mult decat superiorul meu, depindde de vanzarile celor de sub mine.



Sa-ti dau un exemplu: ca si coordonator Avon, echipa minima este de 4 reprezentanti (trebuie sa ai 4 oameni sub tine ca sa ai comision); deasupra mea este un Senior Coordonator, care trebuie sa aiba minim 4 coordonatori in subordine. Presupunand ca eu am 4 reprezentanti super-bazati care fac fiecare vanzari de 10 milioane pe luna, eu am sub mine 40 milioane vanzari, din care iau un procent comision; acest comision poate fi mai mare decat cel pe catre il ia superiorul meu, daca ceilalti 3 coordonatori pe care ii are au vanzari mult mai slabe ...



Ideea este ca tu iei un procent din valoarea unor produse vandute ... Esti parte dintr-un lant de intermediari, care nu poate fi foarte inalt, adica nu ai foarte multe niveluri ... Repet, vorbesc doar de Avon, celelalt nu stiu cum sunt ...



Si iar repet, castigurile nu sunt mari decat daca ai o echipa maricica si au vanzari mari.



Boghi



poze Gongutza

hai sa discutam despre goblenuri



#13
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 31 mai 2008 - 00:48

quote:
Originally posted by bogdanai
Nu stiu care-i faza cu DIAMANTUL, asta mi-a scapat ...
[:D] Pai probabil d-aia nu esti inca diamant, ca ti-a scapat tocmai asta. Un diamant intr-un MLM (acum nu mai tin minte, s-ar putea sa fie o denumire specifica a unui anume MLM, nu stiu daca si la avon) este o persoana care nu misca un deget si curg banii garla pe el. Adica nu mai coordoneaza pe nimeni, nu mai da nici un telefon de motivare sau impingere de la spate, nu mai face nimic la propriu, decat sta si-si numara banii. D-aia zic ca daca il vad il mananc. [vrajitor]Andreea mama de Filip si Georgia

#14
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 31 mai 2008 - 02:09

quote:
Originally posted by Androix

Un diamant intr-un MLM (acum nu mai tin minte, s-ar putea sa fie o denumire specifica a unui anume MLM, nu stiu daca si la avon) este o persoana care nu misca un deget si curg banii garla pe el. Adica nu mai coordoneaza pe nimeni, nu mai da nici un telefon de motivare sau impingere de la spate, nu mai face nimic la propriu, decat sta si-si numara banii. D-aia zic ca daca il vad il mananc.


Uite-i pe cei pe care-i viseaza Boghi. [:D]

#15
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 31 mai 2008 - 02:10

Atentie la Avon (poate si la altele) sub ce forma vi se propune colaborarea: PFA, SRL. Trebuie sa stiti ce responabilitati capatati prin asceste forme de desfasurare a activitatii. De exemplu, daca Avon-ul va emite facturi cu produse, ar trebui sa faceti facturi de vanzare si/sau sa folositi casa de marcat. In caz contrar se numeste evaziune fiscala, deoarece castigati niste bani pentru care nu platiti impozit. Oricum, nu stiu daca cei care sunt acum in sistem isi declara pe undeva veniturile si daca platesc impozit, asa cum ar fi corect. Fiti atenti si la acest aspect.

#16
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 31 mai 2008 - 12:36

diamantii sunt in reteaua amway, adica varful aisbergului!!!! dar, ma intre eu? cati diamanti sunt oare in RO? unul? doi? restul, de sub ei, sunt fraierii care lucreaza pentru ei, asa imi zicea o prietena zilele trecute!!!
cam tot ce s-a spus pe aici, e adevarat. eu personal, nu cred ca un astfel de sistem MLM, avantajeaza pe cei mai multi. doar pe caei din varf, care sunt cativa, iar restul marea multime....doar alearga sperand sa ajunga in acel varf care e , desigur ocupat!!!

eu inca mai astept sa aud pe cineva din varf.....
doar asa de curiozitate!!!!


kari

#17
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 31 mai 2008 - 22:17

Pai de ce crezi tu, kariguld, ca nu scrie nici un diamant aci? pai e prea ocupat cu afacerea...doar nu crezi balivernele alea cu muncesti 4 ore pe zi, timp de 6 luni si dupa aia te uiti doar cum se aduna banii in cont! Hai sa fim seriosi! Nici nu cred ca va intra vreunul vreodata pe aici, ei nu isi vad capu' de treaba!

"sky is the limit!"

#18
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 01 iunie 2008 - 02:05

Retelele MLM din tara au si cate un diamant autohton.

Dar degeaba visati; va trebuie un general de securitate in retea. [;)]

#19
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 10 iunie 2008 - 18:29

nu mai apare "diamantul" ala, sa auzim si noi ca exista?!

sa inteleg pana la urma ca sunt abureli, ca sa te prinda intr-un sistem? ma intreb, cei care sunt in astfel de sisteme, chiar traisec din asta???



Kari

#20
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 10 iunie 2008 - 18:35

capcaunule, dragule, eu nu ma visez in astfel de retele, am firma mea, impreuna cu sotul, muncesc acolo, cand si cum consider eu. dar primesc deseori astfel de propuneri deseori, ca venim in contact cu multi clienti, care sunt in astfel de sisteme si cauta sa racoleze si pe altii.

si pentruca nu am unde sa aflu daca chiar sunt oameni care traiesc bine mersi din astfel de retele, am intrebat aici. ca cine stie? poate apar perlele, diamantii...sa ne impartaseasca din reteta succesului lor!


Kari




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -