Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sistem MLM


59 raspunsuri la acest subiect

#1
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 25 mai 2008 - 21:10

as dori sa stiu daca exista cineva care a lucrat sau lucreaza in acest sistem?
cu orice companie... din cele care sunt pe piata la noi in RO.

motivul este ca sunt abordata de diverse persoane care lucreaza in acest sistem si ma tot roaga sa intru in sistemele lor!

am tot auzit de pe la aceste persoane, ca se poate lucra intre doi si cinci ani , iar apoi....traiesti bine mersi fara sa mai faci nimik!!! chiar asa??? as vrea pareri pertinente, sincere, obiective!!

intreb aici, caci nu am unde, in cercul meu de cunostinte... nimeni nu se ocupa cu asta.

nu ma intereseaza sa ma implic si eu in asta!!! in nici un caz!!!


Kari


#2
andra_b

andra_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 25 mai 2008 - 21:38

Klari,

Eu personal nu am lucrat in sistem MLM desi si pe mine m-au abordat diverse persoane pentru acest lucru cu un adevarat "plan de afaceri" dar nu mi s-a parut deloc tentant.
Daca vrei sa aflii mai multe poti sa vizitezi:
http://www.mlmonline.ro/mlm.php sau
http://www.geocities...Afaceri/MLM.htm
Parerea mea ca trebuie sa ai timp sa iti dedici acestui fel de afacri si suficiente cunostinte, prieteni si relatii ca sa ai cu adevarat succes.

Ale.[:-@]

#3
andra_b

andra_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 25 mai 2008 - 21:40

Scuze, te-am botezat, KARI ! [batcap]

#4
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 25 mai 2008 - 21:53

andra, nu-i nimik, asa ma mai klari-fic si eu!!!!

pe site-uri m-am mai uitat, dar vroiam sa stiu parerile voastre, ale celor care cunosc sau au lucrat in acest sistem.
pareri, pro si contra.
dar obiective!!!


Kari


#5
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 25 mai 2008 - 23:55

Kariguld, nu stiu cum poate crede cineva ca lucrezi cinci ani si faci bani si dupa aia te opresti asa brusc, nu mai muncesti dar tot ai bani! Eu am fost in MLM si iti spun sincer ca daca nu muncesti, nici bani nu faci! E valabil si in MLM, si in LML, si in orice abrevieri doresti. Chiar si in afacerile clasice, muncesti de dimineata pana seara si daca vrei sa ai in continuare afaceri, trebuie sa continui sa muncesti, poate incetinesti ritmul, poate ai oameni care te ajuta sa faci treaba, dar asta nu inseamna ca nu mai faci nimic. Ei zic asa in MLM pentru ca o sa ai oameni care sa munceasca sub tine, dar asta nu inseamna ca tu nu mai faci nimic! Eu la aceste persoane care ma abordeaza la telefon le-o tai foarte simplu: nu ma intereseaza! Si ca o fi, si ca o pati, nu ma intereseaza! si nu mai insista. Le mai zic sa ma mai sune peste 10 ani, daca or mai fi in afacerea asta!

"sky is the limit!"

#6
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 28 mai 2008 - 18:02

Asta nu e tot ceva gen joc piramidal? Cam asa suna...

#7
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 28 mai 2008 - 20:03

mie mi-au spus diverse persoane care m-au abordat pentru acest sistem, ca tocmai pentruca am o afacere, pot incepe si ceva de genul MLM, ca lucrez cativa ani in acest sistem si apoi primesc doar beneficii, eu ne-mai-trebuind sa fac nimik....[alcool]chiar o persoana di Amway, care e la un nivel destul de sus, mi-a spus de curand asta. eu i-am cerut sa-mi dea si mie doua, trei persoane care au ajuns la nivelul la care nu mai lucreaza, ci doar primesc beneficii si se plimba!!!!!(evident ca nu mi-a dat asemenea persoane....)
de aceea vreau sa stiu daca exista pe aici persoane care au ajuns la nivelul asta! de a nu mai face nimik.....!!!!
personal, nu prea imi vine sa cred ca se poate asa ceva. eu vad din afacerea noastra, o avem de 12 ani si ceva, nu ne solicita zi si noapte dar muncim constant si intr-un ritm destul de sustinut. au fost si perioade cand am incetinit ritmul, dar pentru putina vreme.
mai degraba am investit in bonuri de tezaur, actiuni la bursa, ne-am facut pensii private, dar sa intru in sistem MLM..... nu cred
inca astept sa vad daca exista asemenea oameni....


Kari

#8
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 28 mai 2008 - 21:18

cand o sa vad in carne si oase primul DIAMANT care sa-mi dovedeasca fara urma de indoiala ca ii curg banii garla si el nu misca un deget in secunda doi il mananc cu fulgi cu tot! [:o)]



Andreea mama de Filip si Georgia

#9
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 29 mai 2008 - 16:51

MLM-ul nu este un joc piramidal. Joc piramidal este cand se castiga banii din taxa de inscriere foarte mare pe care o platesc membrii nou-inscrisi si din care cel care ii introduce primeste un procent; cei inscrisi vor incerca sa aduca alti membri pt a-si recupera banii si asa creste numarul memrilor.



MLM-ul pe care-l cunosc eu (de exemplu Avon, Refan, Hemel) se bazeaza pe inscrierea unor membri care sa vanda niste produse, iar cel care i-a inscris primeste un procent din vanzarile echipei lui.



Teoretic, se poate sa tragi tare pana-ti faci o echipa, dupa care sa stai si sa incasezi procentul din vanzarile lor. Cu cat ai mai multi si au vanzari mai mari, cu atat venitul tau e mai mare. Asa am facut eu cat am fost in concediu cu copilul, nu m-am mai ocupat de retea si am primit banii lunar.

PRACTIC, daca nu te ocupi in mod constant sa cauti noi membri, sa-i motivezi pe cei existenti si sa te tii de capul lor ca sa vanda si sa-ti recomande noi membri, echipa se destrama in timp si vanzarile scad.



Deci, daca nu esti o persoana cu foarte mare putere de convingere si cu timp liber pt a participa la tot felul de sedinte, traininguri si instruiri pe care ti le fac superiorii tai si pe care trebuie sa le transmiti celor de sub tine, mai bine nu te baga in afacere ...



Boghi



poze Gongutza

hai sa discutam despre goblenuri



#10
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 29 mai 2008 - 17:39

androix, sa-mi lasi si mie ceva di fulgi!!![alcool]



Kari


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -