Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Paine de casa cu masina de paine (2)


226 raspunsuri la acest subiect

#191
natalia2008

natalia2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 01:21

Pentru ca am vazut ca multa lume pregateste painica proaspata in casa, am dat fuga si mi-am luat si eu un Moulinex.

Painea, ca painea, dar mirosul de paine calda... parca-ti face pofta ...
Am gasit si o faina buna, de fapt este un amestec special pentru masina de facut paine, se numeste experta premix bio paine alba. (exista si varianta paine neagra)

Am sa incerc si un cozonac, sper sa-mi iasa.

#192
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 13:29

@natalia2008, premixul asta ptr paine e cumparat din magazinele bio? Imi poti spune si cat a costat?
Contine si drojdia? Si cum a iesit painica cu el?
Multumesc![asia]

#193
natalia2008

natalia2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 01:45

Citat:
citat din mesajul lui diuna

@natalia2008, premixul asta ptr paine e cumparat din magazinele bio? Imi poti spune si cat a costat?
Contine si drojdia? Si cum a iesit painica cu el?
Multumesc![asia]

Da, l-am luat din magazin bio online, costa 6,5 lei punga de jumatate de kg, nu contine drojdie, iar painica a iesit tare buna.
Maine va pot spune cum a iesit si painica din faina neagra.

#194
gagaritz

gagaritz
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 decembrie 2009 - 20:35

hapy 33 sper sa nu gresesc numele!am si eu un Quigg daca vrei iti zic si eu retetele ce le-am incercat ,una din ele este urmatoarea:2 cupe de apa,1 lgt mare zahar ,1 lgt mica sare,3 linguri ulei,5 cupe de faina,2 lgt mici drojdie uscata,folosesc programul 1 de 3,30 min,lgt o folosesc pe cea din dotare ,!daca mai vrei detalii mai vb!

#195
silvi_2005

silvi_2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.570 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 04:06

Salutare tuturor si spor la bucatareala[flo].
Am intra sa fac si eu galerie painii facuta din faina bio[olala], eu fac paine cu masina de vreo jumatate de an dar de cateva saptamani fac cu faina bio si este o diferenta mare la gust, eu una zic ca merita diferenta de pret. De asemenea am constatat ca drojdia proaspata este mult mai buna si in general prefer sa fac aluatul cu masina de facut paine si sa il coc apoi in cuptor, daca timpul va permite eu zic ca merita incercata metoda. Va pun reteta de la ultima painica facuta de mine http://bucataria-syl...u-multicereale/ pe reteta asta am facut si cu rosii uscate in ea si cu morcov ras, cu masline...o multime de combinatii. Mai gasiti in rubrica acolo si alte retete, poate va sunt de folos [asia].
Este de nota 10 subiectul asta [olala] am vazut o multime de retete pe care vreau sa le incerc si eu. [flo]
Spor la bucatareala si sarbatori fericite !

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde


#196
vl-ad

vl-ad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 30 ianuarie 2010 - 12:56

Buna fetelor!

Unde ati disparut?Nu ati mai facut painici sau alte minunatii delicioase?

Eu insfarsit (dupa lungi studii despre masina de facut paine)acu' doua zile am luat si eu una .Este Orion cu 2 palete si cuva pe orizontala .

Are cineva masina Orion?Ca asi mai vrea impresii.

pana acum am facut o painicacu unt silapte si un cozonac cu rahat si stafide in ea care au iesit absolut dementiale.Acum sunt in cautare de retete si culeg tot ce pot de pe net.



edit:Am cumparat faina pentru paine neagra de la Baneasa , mai trebuie sa o amestec si cu faina alba sau o fi gata amestecata numai sa faci painea?

A preparat cineva paine cu faina asta?



------------------------



ADINA SI VLAD (17-11-2004)



VLAD

POZE CU PUIUTUL MEU

filmulete Vlad



colectie de trenuri



#197
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 30 ianuarie 2010 - 21:38

@vl-ad, eu amestec cea neagra cu alba de 650. Asa e reteta in carticica masinii mele.
Eu nu am incercat pana acum alte retete decat cele din cartea masinii...E vreun risc? Trebuie sa stiu ceva in mod special despre cantitati...etc...? As putea face orice reteta am vazut aici? Si cum aleg programul? Brrrrr, ce de intrebari am! Voi cum ati procedat ca incepatoare?[:I]

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

#198
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 31 ianuarie 2010 - 13:38

Vl-ad, mai bine incearca faina integrala in care graul e macinat cu totul. Faina neagra e de obicei faina alba cu coloranti :(.



[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)

Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Noul target...ajutat de Montignac si P90X



#199
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 31 ianuarie 2010 - 14:25

Citat:
citat din mesajul lui puisorul
Vl-ad, mai bine incearca faina integrala in care graul e macinat cu totul. Faina neagra e de obicei faina alba cu coloranti :(.[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-ExuperyNoul target...ajutat de Montignac si P90X
Imi permit sa te contrazic. Are alta textura, alta greutate si...ai gustat-o?!? Gustul e unic, caracteristic. Si apoi, de ce ar colora faina alba ca sa o vanda mai ieftin...? In alta ordine de idei eu mai astept sa-mi spuneti CUM sa incerc alte retete...pls! Masina are cateve programe numai, si nu stiu cum sa le utilizez pentru fiecare reteta de-a voastra in parte. Multumesc!Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

#200
vl-ad

vl-ad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 14:57

am facut painica si a iesit super buna si a crescuuut ...si a avut un gust , nebunie

Dupa cum vi-am spun era faina de la Baneasa pentru paine neagra si nu stiam daca mai trebuie sau nu amestecata cu faina alfa.

Am facut reteta de pe mabalaj si nu scria cum ca ar trebui amestecata si cu faina alba.

Biuna eu am de cateva zile masina , am facut in ea 3 painici si un cozonac , dar nici o reteta nu a fost din carticica ei ci luate de aici de pe forum si toate au iesit super bine

Abea astept sa ajung azi acasa de la job sa pun dinou la lucru masinuta

[olala]



------------------------



ADINA SI VLAD (17-11-2004)



VLAD

POZE CU PUIUTUL MEU

filmulete Vlad



colectie de trenuri




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -