Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(9)


145 raspunsuri la acest subiect

#11
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 11 septembrie 2005 - 19:38

La Multi Ani, Sofia, sa fii binecuvantata cu toate darurile![flo]

e o duminica splendida si aici, Joanna, te face sa uiti de toate relele.

#12
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 00:54

La multi ani, Sofia! Si de-acu gata cu galagia, ca esti fetita mare! Bite sheon![pup][flo]

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.



#13
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 08:59

[cit]Buna dimineata,dragelor!Iata ca Dumnezeu ne-a ingaduit sa ne trezim si in aceasta dimineata!Va doresc o zi minunata![ruga]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

#14
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 09:30

Doamne ajuta fete dragi,



LA MULTI ANI SOFIA !!! Sa cresti mare si cuminte si sa-i bucuri pe parintii tai. Dumnezeu si Maica Sfanta sa te ocroteasca.







POZE



Irina + ingerasul Ioana

(3 ani si 9 luni)









#15
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 09:36

La multi ani, Sofia !![flo]

Joanna, e superba rugaciunea, Doamne ce frumoasa este!

Citesc o carte superba "Celalalt Noica", ce cuprinde niste conferinte ale Pr. Rafail Noica. V-o recomand din toata inima! cuprinde o gramada de lucruri mult folositoare. Pr. Rafail vorbeste despre momentele sale de cautare a lui Dumnezeu, despre incertitudini, despre intrebarile pe care toti le avem.

Pr. Rafail spune ceva de luat aminte: cineva ii spune Sfintiei Sale:"Parinte, nu pot sa ma rog, nu stiu!"...la care Pr. raspunde " nu doar nu poti, ci este CU NEPUTINTA omului sa se roage! Doar ca la Dumnezeu totul este cu putinta si El te ajuta sa te rogi, El te ajuta sa Il iubesti!"...asa se vede ca rugaciunea este un dar pe care il primim, nu o realizare a noastra.




#16
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 10:19

Va multumesc de urari dragelor!








Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#17
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 14:21


O bucatica din viata Arhim. Sofronie Saharov,sa va incalzeasca inimile[pup] :


''Uneori se juca împreunã cu copiii precum un copil. îl priveai si te întrebai de unde a aflat atâta bucurie. Si cum se mai juca! Copiii îl absorbeau în asemenea mãsurã, încât dãdea impresia cã uitã de toate celelalte. îi lua în brate, îi strângea la piept, îi sãruta, devenea una cu ei. Aceia îl îmbrãtisau, îl sãrutau, îl trãgeau de pãr, oho, dar ce nu fãceau! îmi spunea mereu: "Copiii înteleg foarte bine ceea ce le spui. Trebuie sã le vorbeºti cu respect, ca ºi celor mari, chiar dacã cei mari nu înþeleg precum acestia!..." Mai spunea, de asemenea, cã acei copiii care trãiesc în familii crestine si au viatã curatã, ajung la vedere si cunoastere desãvârsite.
Era prezent la orice sãrbãtoare a copiilor. Pãrintii acestora întindeau o masã cu diferite prãjituri, copilul sãrbãtorit stãtea lângã el, cu totii beau ceai sau cafea, iar Pãrintele rostea o rugãciune, dupã care cânta "La multi ani" sãrbãtoritului, în greceste si ruseste. În ruseste spunea Mnogaialeta. Se crea o atmosferã foarte plãcutã. Nu se entuziasma prea mult atunci când vedea cã multi copii vin la mãnãstire, fãrã însã ca pãrintii lor sã fie evlaviosi. Spunea cã pentru ca un copil sã nu se îndepãrteze de drumul Bisericii, nu este deajuns ca numai duhovnicii sã fie buni, ci va trebui ca si pãrintii sã dea un exemplu pozitiv copiilor.
Scriem toate acestea pentru a arãta cã în tot timpul vieþuirii sale pe pãmânt, toate manifestãrile vietii Pãrintelui erau o copie fidelã a vietii lui Hristos.
Odatã i-am spus despre tatãl meu, care vrea sã-si scrie testamentul si sã-si împartã averea copiilor. Când l-am întrebat dacã trebuie sã-mi revendic "partea de avere ce mi se cuvine", în cazul în care as fi nedreptãtitã, rãspunsul sãu a fost - dupã cum mi s-a pãrut - foarte dur si sever. M-a fãcut sã-mi vin în fire si sã mã rusinez de obrãznicia mea. Mi-a spus cuvânt cu cuvânt, foarte serios:
- Averea tatãlui tãu îi apartine lui. El s-a ostenit si a asudat si a trecut prin multe greutãti. A trãit în lipsuri, a suferit. Tu nu te-ai ostenit deloc si doar te bucuri de bunãtãtile acestei averi, cãci el te-a scolit si toate celelalte. Tatãl tãu este responsabil pentru modul în care o va împãrti. Este a lui. El si numai el are dreptul sã facã ce vrea. Dacã îti va da sau dacã nu-ti va da, este treaba lui. Mu te-ai ostenit tu pentru averea lui!
Asta a fost. Pacea si iubirea si-au câstigat de atunci locul, si apoi toate s-au sãvârsit cum era mai bine.
Nu voia ca pãrintii sã fie amãrâti de cãtre copii. "Cinsteste pe tatãl tãu si pe mama ta", - ne amintea. Insista asupra respectului ce trebuie sã-1 avem fatã de pãrinti.''


Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Arsenie Papacioc: „CLOPOTELE CHEAMÃ VIII, PLANGE MORTII, IMPRÃSTIE VISURILE”...


#18
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 22:09

Dragelor,am cumparat cartea "Efectele televiziunii asupra mintii umane".Va recomand sa n-o ratati,mai ales cele care aveti copii,dar nu numai.



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

#19
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 22:28

quote:
Originally posted by irina.c.
Dragelor,am cumparat cartea "Efectele televiziunii asupra mintii umane".Va recomand sa n-o ratati,mai ales cele care aveti copii,dar nu numai.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti
off-topic: am vazut o metafora frumoasa in Cotidianul.Nu se mai zice televiziune se zice Biserica Catodica*segmentation fault*

#20
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 22:43

quote:
Originally posted by xenocid
[quote]Originally posted by irina.c.
off-topic: am vazut o metafora frumoasa in Cotidianul.Nu se mai zice televiziune se zice Biserica Catodica*segmentation fault*
[flo]
Sabina si [hippi] Sofia Galagia Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -