Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(9)


145 raspunsuri la acest subiect

#121
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 05:49

Sabina, ar trebui sa o intrebi pe educatoare direct si apoi sa-i spui ca ai dori sa nu mai puna desene animate sau sa stabiliti de comun acord cit de des este in regula sa-i puna desene animate fetitei. Cred ca depinde si de cantitatea si calitatea lor.
In alta ordine de idei, Pavel Florenski :
"Numai bazindu-ne pe experienta nemijlocita putem contempla si pretui tezaurul spiritual al Bisericii.[...] Sfintii Bisericii sunt vii pentru vii si morti pentru morti."

#122
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 11:02

Fetelor, mi-au sosit si mie cartile "Influenta TV-ului asupra mintii umane" si "Ne vorbeste Pr. Efem Kantunakiotul" (scuzati ca nu redau chair exact titlurile). Ce rapizi sunt cei de la Ed Sophia !![greutati]

De-abia astept sa le citeeeesc!

#123
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 12:15

Ziua buna,dragelor![il]

Amuleta,asa e ,doar traind viata Bisericii intelegem de fapt ce e Biserica si ca Adevarul lucreza in ea.Nu mai stiu cine a spus ca despre ortodoxie nu poti invata din carti,ci doar din experienta,ea ne invita la "gusta si vezi ce bun este Domnul"[il]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#124
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 13:11

Buna dimineata, dragelor [pup]

Nu ma pot abtine sa nu va impartasesc si voua o carte de suflet[il], numai buna pentru vremea asta ploioasa si rece [:)], Poveste de dincolo (Amintiri din tara cotropita) de Ana Maria Marin.



Sabina, tu dai niste bani pentru gradinita, nu? Daca ar fi fost de stat, hai mai intelegeam.. Vorba ta, puteai s-o tii si tu acasa la desene.

Daca statea cu tine acasa, ii dozai TVul, dar asa.. are non stop.. Noi l-am desfiintat de mult.. si tot ma chinui cu cele cateva desene pe care astia mici le absorb de pe sticla aia oribila.. as vrea sa le scot si pe alea[:p] I-am cumparat plastelina acuma, si vad ca e foarte absorbit de ea.. povesti pe CD, i-a placut "Craiasa zapezii"..etc.. Activitati sunt si acasa.



Faza cea mai delicata e ca educatoarele nu inteleg ca e foarte rau sa lasi un copil la desene... care desene nu pot sa fie decat Jetix, sau Cartoon sau mai putin nociv Minimax.. Dar sunt infioratoare.. Ma uitam la nepotii mei cum sorbeau desenele.. si ce spunea acolo? "sunt rau pana in maduva oaselor... simt cum imi curge raul prin vene..."[xx(].. si de fapt era un pusti care incerca, saracutul, sa-si bata sora sa-i fure nu-stiu-ce...

Nu exista nici un fel de filtru la desene, limbajul si animatia sunt infecte, ma chinui eu, adult, sa le deslusesc, nu culori frumoase, nu fizionomii delicate, nu mai vorbesc de invataminte.. ioc... ma mir de ce au pus la telenovele AP si lasa la desene toate porcariile sa infecteze creierul copilului.

Ca o paranteza, folosind cuvintele " delicat", fetita frumoasa", "gentil" la un copil crescut cu Jetix si Cartoon, n-am facut decat sa fiu luata in ras.. desenele i-au anihilat sentimentele frumoase, lumea se compune la el din oameni monstrii(pe care ii adora si cu care vrea sa semene), arme minune cu care incearca sa sparga capul altor copii si dihanii strambe care omoara instant orice urma de slabiciune[xx(]

Si se mai intreaba lumea de ce au ajuns oamenii asa de rai...







Adriana, mamica lui [cavaler]Codrin si a[8**]Olgutei



#125
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 14:30

Apropo de desene,parintele duhovnicesc al prietenei mele le-a spus sa aiba mare grija cu canalele astea de desene animate,sa-l lase cat mai putin pe cel mic sa se uite si sa aleaga ea inainte serialul animat.Fiindca o gramada de copilasi i-au marturisit ca au cosmaruri urate cu personaje din desene animate.



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#126
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 17:58

Adriana, Codrin are vreo legatura cu Codrat? Daca da, atunci LA multi ani![pup]
In alta ordine de idei peste o ora plec la sedinta cu parintii la gradinita unde vreau sa ridic problema Tv. Gabriel e la program scurt, il iau la 12, nu ma gandeam ca si aici o sa avem Tv, in cele cateva ore pe care le stau acolo sa aiba TV.

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.



#127
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 18:29

Irina, senchiu [:)] nu cred ca are legatura cu Codrat, dar seamana [:p]


Adriana, mamica lui [cavaler]Codrin si a[8**]Olgutei


#128
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 21:50

Da, acelasi lucru l-am observat si eu la George : o atractie spre violenta, distrugere si lucruri apocaliptice, dupa ce urmarea toate dihaniile alea. La inceput n-am dat mare atentie dar cind am vazut ce fascinat era, mi-am dat seama ca trebuie sa tai raul din radacina. Mintea lor este cruda, e pacat s-o pervertim prin indiferenta.
Proverbele lui Solomon :
"Cel care-i cearta pe cei rai isi va atrage dispret,
iar cel care-l mustra pe cel necurat se necinsteste pe sine.
Nu-i mustra pe cei rai, ca sa nu te urasca;
mustra-l pe cel intelept, si el te va iubi.
Deschide-i inteleptului o cale, si el va fi mai intelept;
invata-l pe cel drept sa cunoasca, si el mai multa cunoastere isi va dobindi."

#129
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 23 septembrie 2005 - 18:43

Sper ca sinteti tacute doar din cauza ploii.
Noica-i scria fiului sau "Nu-ti reprosez, dar eu nu sint un tata ca acela care ar vrea sa-si sacrifice fiul lui Dumnezeu" si-l indemna spre cultura, filozofie, universitate. Iar Rafail Noica i-a raspuns "Sa stii ca lucrul caruia esti gata sa-ti sacrifici pe fiul tau unul nascut, acela iti este Dumnezeu".
Spunea cineva mai devreme despre rugaciunea inimii si ingaduinta duhovnicului. Iata ce zice parintele Symeon de la Athos : "...prin Rugaciunea lui Iisus, patimile care dorm in noi se pot redestepta si redeveni active. E ca si cind o raza de lumina intra intr-o camera si pune in evidenta toata murdaria de acolo. Nu lumina produce murdaria din camera, ci ea doar o descopera. De aceea, in momentul acela avem nevoie de cineva care poate sa inteleaga si sa talmaceasca ceea ce se intimpla cu noi si sa ne ajute sa vindecam ranile si patimile din noi."
Doamne-ajuta !

#130
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 24 septembrie 2005 - 17:15

Astazi se praznuieste Sf Siluan Atonitul. La Biserica Rusa sunt moaste ale sfantului pt cine vrea si poate sa mearga sa se inchine.
Cu rugaciunile Sfantului sa aveti indrazneala catre Domnul!
Si nu fiti triste chiar daca ploua!

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -