Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

varicela la 20 saptamani de sarcina- Disperata !


37 raspunsuri la acest subiect

#1
ioana_gazi

ioana_gazi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 06 ianuarie 2008 - 01:52

Buna seara la toata lumea si un an bun si generos va doresc,

Din pacate anul nostru a inceput chiar pe 1 ianuarie cu o puternica eruptie de varicela. Sunt gravida in 21 de saptamani acum si in plina eruptie. Am fost deja la Matei la Bals la spital mi-au spus ca nu-mi pot face nimic, boala trebuie sa-si urmeze cursul.
Din ce citesc pe internet mi se face parul maciuca si stau intr-un plans non-stop- stiu deja ca astept o fetita si gandul ca poate avea ceva ma termina. Peste tot scrie despre riscuri de malformatii care pot fi identificate eografic si altele care sunt pe parte senzoriala (vaz, auz)si care nu se pot determina.
Ma gandesc sa fac rapid - dupa ce termin cu perioada contagioasa o aminocenteza asta inseamna deja 23 saptamani. Stiti cat dureaza si imi puteti recomanda pe cineva bun si sufletist ?
Dr care ma urmareste mi-a spus despre riscuri si ca avortul nu este recomandat dar cei care hotarasc sunt parintii. Stiu personal un caz groaznic dupa varicela si stiu si unul in care copilul este sanatos si perfect.

Ajutor va rog !

Multumesc frumos si va doresc tot ce e mai bun





#2
monalac

monalac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.342 mesaje

Postat 06 ianuarie 2008 - 13:27

IOANA,imi pare f rau pt ceea ce ti se intampla...cred ca e cumplit sa nu stii ce decizie sa iei..stiu ca acum o luna,tot aici,la odisee,o graviduta cu nickul mihaser,parca, a dezbatut aceeasi problema.ea a horata sa pastreze copilul,dar va face nu stiu ce investigatii suplimentare.stai sa vad daca gasesc subiectul.iti doresc multa sanatate!tu mai facusesi varicela vreodata?ca tipa asta mai facuse si in copilarie si desi medicii te asigura ca odata ce ai facut boala,devii imun,uite ca nu e chiar asa!!



Mami de [bonjovi] Cris si [gravi]16+



Poze Cris

#3
monalac

monalac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.342 mesaje

Postat 06 ianuarie 2008 - 13:37

vezi ca am actualizat subiectul.

[gravi]16+



Mami de [bonjovi] Cris



Poze Cris

#4
ioana_gazi

ioana_gazi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 06 ianuarie 2008 - 17:46

Draga Mona multumesc frumos pentru gandurile bune si ajutor,

i-am scris si lui Mihaser- am vazut topicul ei. Ce sa spun eu sunt in plina eruptie- Doamne este o boala groaznica si regret atat de mult ca nu am stiut sa ma fii vaccinat inainte ! - va trebui sa vad rapid ce teste si ce pot face la aceasta varsta a sarcinii.

Va multumesc tuturor pentru gandurile bune, sunt singurele care conteaza acum si din pacate sunt incapabila sa le am.

Cu drag
Ioana

#5
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 06 ianuarie 2008 - 20:44

Eu stiu pe cineva care a facut varicela, tot dupa 20 de saptamani si e ok, si ea si bebeul. Stiam ca daca o faci dupa cele 3 luni in care se formeaza fatul nu mai e nici o problema, tu ai citit cumva altceva?

Ajutati-o pe Sabina- un suflet curat!
Mami de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006
[colegi]


#6
alinusha06

alinusha06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 06 ianuarie 2008 - 21:47

imi pare asa de rau pt voi............iti pot spune doar ca sotia unui coleg de serv insarcinata fiind dar nu stiiu cate sapt sarcina mica oricum in jur de 4 luni PARCA si primul copil dorit de nu iti pot spune a patit la fel ca tine ,au mers la multi medici in buc doar doar va putea pastra copilul dar toti au spus sa intrerupa sarcina nu si-au asumat riscul ,ii spuneau ca fatul va prezenta malformatii in 95%din cazuri ,nu au riscat ,40 de sapt s-ar fii gandit doar la asta daca bebe are ceva ,si tot asa ii spuneau,si pana la urma au intrerupt sarcina dar a fsot greu bebe miscase ,a suferit tare mult mama,eu te-as sfatui sa vb cu 20 de medici si sa faci tot ce se poate ,iti pot spune ca la fel mi-au spus mie sa fac intrerupere la prima sarcina ca am toxoplasmoza si consecintele sunt aceleasi dar sa dovedit a nu avea iar bebe a fost ok la nastere,insa in cazul tau in care a erupt este mai complicat ,ganditi-va bine .
multa sanatate

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum [gravi][fetita][copil] 30sapt

#7
monik.b

monik.b
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 02:04

Buna!
Desi citesc de multa vreme mesajele de pe forum, ceea ce m-a determinat devin membru acum este faptul ca am constatat, din pacate, ca avem aceeasi problema.
Sunt insarcinata in 20 saptamani,cu cel de al doilea copil, si "am reusit" sa contactez varicela, care este in faza eruptiva incepand cu 03.01.2008.
Din toate informatiile pe care le-am putut obtine am inteles ca daca dobandesti boala dupa 20 de saptamani, nu ar mai fi periculos pentru copil,dar eu sunt cumva la limita acestei perioade.
Sunt la fel de speriata si incerc sa aflu ce investigatii se pot face.Cred ca este amniocenteza este singura solutie pentru a stabili ceva sigur, desi si eu as fi cam in 22/23 de sapatamani, dupa terminarea bolii.
Daca mai afli alte detalii te rog sa mai scrii si sper ca vom depasi cu bine aceasta perioada.


#8
ioana_gazi

ioana_gazi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 17:14

Draga Monik,

imi pare tare rau pentru ca esti in aceeasi situatie. La mine a trecut faza eruptiva si sper sa nu faci febra foarte mare. Eu am contactat varicela la 19-20 saptamani - am vorbit prin telefon cu cativa dr. infectionisti si toti spun ca limita de formare a bebelusului este in jurul acestei perioade si ca in principiu nu este ingrijorator. Pe de alta parte cei de la Matei Bals au recunoscut ca nu au studii pentru a vedea exact care este incidenta malformatiilor si nu pastreaza contactul cu gravida bolnava de varicela. Ce am gasit pe internet m-a speriat si m-a panicat. Este adevarat ca toate studiile sunt din tari anglo-saxone - ei sunt f stricti in ceea ce priveste atat profilaxia cat si urmarirea gravidei iar procentul care care toti se cam invartesc este de 2% posibile malformatii fetale. Dr ginecoloaga care ma urmareste mi-a sugerat amniocenteza desi cu jumatate de gura avand in vedere ca pana vin rezultatele ajung apropape de 25-27 de saptamani. Acum incerc sa gasesc la ce limita de timp se poate face amniocenteza pentru a fi relevanta.
Sa dea Dumnezeu sa trecem cu bine de aceasta incercare si sa avem copii sanatosi, ceea ce doresc la toata lumea !

Pentru moment cred ca trebuie sa asteptam sa ne vindecam si apoi sa vedem ce se poate face. Te tin la curent cu ce mai aflu, imi poti scrie si pe privat.

Multa sanatate si putere

Ioana

#9
Fiquelle

Fiquelle

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 12 ianuarie 2008 - 20:51

Dragelor, eu am fost nevoita sa fac amniocenteza de urgenta, eram in 24 de saptamani, mi s-a spus ca e prea tarziu dar sa incercam, poate totusi creste cultura, dar nu-mi pot garanta nimic. Am facut si la laborator a fost ok, a crescut cultura si s-a putut face analiza, desi stadiul sarcinii era destul de avansat, peste limita scrisa in carti...iar rezultatul a iesit bine, am o fetita sanatoasa de 3 ani si jumatate acum. Dumnezeu sa va ajute, sunt convinsa ca bebeii vostri sunt bine, varsta e deja mare, organele lor sunt de-acum formate, asa ca nu cred sa aveti probleme...faceti de urgenta amniocenteza...nu riscati decat cateva milioane...dar merita! Va tin pumnii!

#10
Fiquelle

Fiquelle

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 12 ianuarie 2008 - 20:52

Intr-adevar, rezultatul amniocentezei vine in 2 saptamani...de obicei se face pana la 20-22 de saptamani, dar puteti incerca si dupa.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -