Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A deschide Cartea, rau sau bine?


52 raspunsuri la acest subiect

#1
vdrag

vdrag

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 04 ianuarie 2008 - 16:50

Cu totii ne luptam cu probleme personale la care nu intotdeauna gasim rezolvarea si nu intelegem care ar fi cauza acestora!
As dori sa aflu parerile voastre sau chiar exemple reale in legatura cu faptul, de a cere unui preot sa deschida cartea pentru a afla motivul uneia din problemele noastre si pentru a gasi modalitatea prin care vom putea rezolva problema!

#2
adelamatei

adelamatei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 04 ianuarie 2008 - 22:41

Din cate stiu eu preotii nu au voie sa deschida Pravila pentru a gasi solutii la problemele enoriasilor ci doar sa ne ajute cu sfaturi si pilde din cartile sfinte.Un preot care procedeaza asa lucreaza cu necuratul.Ceea ce mai stiu e ca dupa Taina Sfantului Maslu preotul permite unui credincios sa deschida Evanghelia si citeste evanghelia de la pagina la care s-a deschis.

#3
ham

ham

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 05 ianuarie 2008 - 01:12

hai, sa dai in bobi sau in cartzi, mai treaca-mearga, da' sa foloseshti Cartzile Sfinte k sa ghiceshti mi se pare de-a dreptu' deplasat, iar cand asta o face un preot...[drac]

"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."

#4
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 05 ianuarie 2008 - 11:20

Nu am auzit de aceasta practica. Care practica insa pare destul de uzitata. Eu nu cred ca niste preoti ar incalca cu buna stiinta niste reguli.

Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"

#5
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 16 ianuarie 2008 - 20:27

Cum anume se procedeaza?Deschide preotul Biblia(ca presupun ca ea e Cartea) si...? Citeste din ea,asa..unde se deschide? Si ce inseamna asta?Ce scrie acolo aia trebuie sa faci pt a-ti rezolva problema pe care o ai pe moment?E ca la ruleta,sau cum?

Sa-mi explice si mie cineva,se practica acesta metoda?Cand si cum?

ladyJ

#6
cipicah

cipicah

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 19 ianuarie 2008 - 01:40

"Deschiderea cartii" e un soi de ghicit in carti,mai nunantat si cu tenta religioasa. Randuiala crestin ortodoxa,dar mai ales predaniile sfintilor parinti spun ca astfel de practici reprezinta o mare inselare si sunt departe de invataturile crestin ortodoxe.
Printre cei mai renumiti astfel de preoti care deschis cartea se afla preotul Vrajitoarea ( poate predestinat acest nume) din localitatea Liteni, preot ce si-a ridicat o constructie mareata pentru locuit (?),parca putintel in dezacord cu invataturile crestin ortodoxe.Dar se poarta,asa incat sa lasam orice urma de invidie deoparte.

#7
kokiy

kokiy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.365 mesaje

Postat 19 ianuarie 2008 - 13:30

quote:
Originally posted by cipicah

"Deschiderea cartii" e un soi de ghicit in carti,mai nunantat si cu tenta religioasa. Randuiala crestin ortodoxa,dar mai ales predaniile sfintilor parinti spun ca astfel de practici reprezinta o mare inselare si sunt departe de invataturile crestin ortodoxe.
Printre cei mai renumiti astfel de preoti care deschis cartea se afla preotul Vrajitoarea ( poate predestinat acest nume) din localitatea Liteni, preot ce si-a ridicat o constructie mareata pentru locuit (?),parca putintel in dezacord cu invataturile crestin ortodoxe.Dar se poarta,asa incat sa lasam orice urma de invidie deoparte.


Hai mai , nu ma inebuni . Si ce te-a facut sa-l dai exemplu'? sau poate are casa mai mare ca a ta si de aia.

Kokiy[roker],mami de [iepu]Claudia (12dec.2001)si [copil]Razvan (8 iunie 2007)

#8
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 19 ianuarie 2008 - 15:07

quote:
Originally posted by cipicah

"Deschiderea cartii" e un soi de ghicit in carti,mai nunantat si cu tenta religioasa. Randuiala crestin ortodoxa,dar mai ales predaniile sfintilor parinti spun ca astfel de practici reprezinta o mare inselare si sunt departe de invataturile crestin ortodoxe.
Printre cei mai renumiti astfel de preoti care deschis cartea se afla preotul Vrajitoarea ( poate predestinat acest nume) din localitatea Liteni, preot ce si-a ridicat o constructie mareata pentru locuit (?),parca putintel in dezacord cu invataturile crestin ortodoxe.Dar se poarta,asa incat sa lasam orice urma de invidie deoparte.



Moaaaama dar ce informat esti ! Stii cumva si ce nr. poarta la pantof?

Criss si Alex (11.05.2003)

#9
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 19 ianuarie 2008 - 23:02

quote:
Originally posted by cipicah

"Deschiderea cartii" e un soi de ghicit in carti,mai nunantat si cu tenta religioasa. Randuiala crestin ortodoxa,dar mai ales predaniile sfintilor parinti spun ca astfel de practici reprezinta o mare inselare si sunt departe de invataturile crestin ortodoxe.
Printre cei mai renumiti astfel de preoti care deschis cartea se afla preotul Vrajitoarea ( poate predestinat acest nume) din localitatea Liteni, preot ce si-a ridicat o constructie mareata pentru locuit (?),parca putintel in dezacord cu invataturile crestin ortodoxe.Dar se poarta,asa incat sa lasam orice urma de invidie deoparte.




pai ce-ai facut cu postarea asta [:D], le-ai luat piinea de la gura celor de garda dupa colt, si nu-si mai gasesc replicile.....vaiiiii [:D]

http://www.floriinro.ro/


tongue in cheek

#10
lilianasoare

lilianasoare

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 287 mesaje

Postat 20 ianuarie 2008 - 10:40

Ana, nu e vorba de asta [:D]dar probabil au obosit sa se tot lupte cu morile de vant. Pe mine ma intristeaza si ma revolta totodata sa vad ca, in secolul asta, am ramas, la nivel mentalitar si spiritual, tot pan' la genunchiu' broastei.

Cipicah, pe cat pun pariu ca preotul respectiv nu a fost caterisit?
Doar la ditamai casa nu se poate asorta decat un bolid de ultima generatie, nu-i asa [:D]

Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -