Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Botezul catolic


23 raspunsuri la acest subiect

#21
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 13 noiembrie 2003 - 20:08

Subiect initial: "Botezul catolic"
raspuns postat de Aalina, 06/07/2003, 18:09:41


Dragele mele
Peste doua saptamani avem botezul puiului nostru. Il vom boteza romano-catolic. Va rog tare mult pe cele care stiti cate ceva despre asta sa ne ajutati. Eu stiu cum este in biserica ortodoxa si de aceea am mare nevoie de ajutorul vostru.
Orice informatie este binevenita.



raspuns postat de moto, 07/07/2003, 06:01:54

Eu cred ca cel mai bine este sa mergi si sa-l intrebi pe preot si el o sa-ti spuna exact ce trebuie sa faci ...dar nu cred ca difera cu mult de cel ortodox....Delia si bb-ul Sebastian

neamtu



raspuns postat de manuela, 07/07/2003, 07:07:05

Cred ca ai nevoie de o luminare, un nas, o hainuta alba noua la tine. Si bani pt. "contributie", o suma fixa pt. toate parohiile. Asta in Romania.
Ritul botezului este scurt, fara cufundare in apa, ci doar stropire pe frunte, ungere cu untdelemn, nu cu mir deocamdata. Voi, parintii (sau doar mamica) veti primi o binecuvintare speciala, o rugaciune spusa de preot carte va va intari pentru viata in trei ce va urma.
E recomandat ca nasul sa fie catolic. El va tine pe bebe in brate si va trebui sa stie Crezul in varianta catolica. Se recomnda deasemenea ca parintii sa fie spovediti, impartasiti. La fel si nasul, care devine parintele spiritual al copilului si il va calauzi pe drumul credintei.
Va doresc suflet senin pt. ca este un moment sacru, cind bebe va dobindi primele haruri prin aceasta Taina a Botezului.
Botezul va fi singular, deci recunoscut si de Biserica Sora, Ortodoxa.



raspuns postat de adi69, 07/07/2003, 11:32:25

Copilul meu e botezat catolic.Ceremonia e scurta.Mama tine copilul in brate,nasii tin lumanarile.Noua ne-au cerut doua lumanari,imbracate cu crisma,nasii au tinut copilul doar cand a fost uns cu mir si udat pe capusor,in rest l-a tinut mama (adica eu care nu mai puteam de durere de spate)Nasii nu au fost catolici.
Deci,doua lumanari de botez,doua bucati de finet,doua bucati de fasa,(cu care am legat finetul de lumanare)si suma de bani platita de nas la preot(nu stiu cat,ceva simbolic).

Dia si bebe Rucsi

#22
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 13 noiembrie 2003 - 20:10

Subiect initial: "Botezul in rit catolic !!!"
postat de Yasmine, 11/05/2003, 11:03:15


Dragele mele hai sa va povestesc despre botezul lui Andreas de ieri 10 Mai 2003 ...
Ne-am adunat la noi acasa cam de pe la ora 13:00, Andreas cuprins shi el de agitatzia din casa se trezise la 7:30 shi a mai dormit vreo 2 ore de dimineatza, apoi veghe.
La ora 14:00 l-am imbracat shi la 14:45 am plecat la bisercica cu caruciorul shi cu alai, pt. ca avem doar 5 minute pe jos pana acolo.
Andreas purta un costumash alb cu un guler de marinar bleumarin, papucei de saten bleumarin, shi o caciulitza tot de marinar de aceeashi culoare, drept pt. care i-am tot spus "Domnul Goe", el se uita la noi shi radea in hohote.
In fatza bisericii ne ashteptau ceilaltzi musafiri shi la 15:00 am intrat in biserica.
Preotul era deja in fatza altarului shi ne-a poftit sa luam loc in primele banci. Eu il tzineam pe Andreas in poala, in dreapta mea nashii shi in stanga Alexandru. La catolici toata lumea sta in banci in timpul botezului, copilul e tzinut de mama sau de tata.
La inceput preotul a salutat pe parintzii mei, a vorbit scurt cu bunicul meu, deci strabunicul lui Andreas, apoi a inceput slujba, fara a citi la inceput din evanghelie, ne-a intrebat pe noi shi pe nashi de ce am vebit azi la biserica, noi am raspuns ca am venit sa cerem botezul copilului nostru, apoi ne-a intrebat care va fi numele copilului, shi ne-a explicat taina botezului. In timpul asta Andreas statea la mine in bratze shi tot zambea la preot, de cite ori acesta se uita la el. Apoi a inceput sa bolboroseasca in limba lui. L-am mutat la Alexandru in bratze, shi preotul i-a pus mana pe creshtet, cititnd din evanghelie, shi cerind unor sfintzi, inclusiv Sfantului Andrei, patronului numelui lui sa-l aiba in paza. In acest timp Andreas se juca cu maneca larga a sutanei preotului. Apoi, noi shi nashii am facut pe fruntea lui Andreas semnul Crucii shi totzi au spus credeul. Lumanarea de botez era in tot timpul asta pe Altar stinsa. Apoi ne-a chemat la fantana de botez, eu il tzineam pe Andreas desupra shi i-a turnat pe cap in numele Tatalui, al Fiului shi Sfantului Duh apa sfintzita in noapte Invierii. Apoi, la miruit cu ulei sfintzit shi foarte placut mirositor pe creshtet, dupa care Alexandru a aprins de la lumanarea de Pashte de unde s-a dat Lumina, lumanarea de Botez a lui Andreas. Aceasta lumanare va fi pastrata pt. Andreas pana cind va primi Prima Impartashanie, la biserica, atunci va fi aprinsa din nou. In tot timpul asta Andreas a fost f. linishtit, l-am mutat in bratze la nasha unde a adormit tun. L luat in bratze Alexandru shi am mers cu totzii la Altar unde s- cantat un cantec, in acest timp otzi invitatzii stateau in jurul Altarului, Andreas dormea tun.
Am plecat dupa nelipsitele poze, cu toata lumea shi un Andreas dormind la un restaurant in apropiere unde cind am ajuns s-a trezit, ca deh, era el personajul principal. Am ramas acolo pana la 21.00.
Andreas in tot timpul la restaurant nu a mai adormit de loc, seara la 22:00 picand de somn, a dormit pana azi dimineatza la 6:30.
Cam asha s-a desfashurat botezul lui Andreas.

Corinna shi Andreas de acuma botezat.



raspuns postat de papadie, 11/05/2003, 11:11:20

"Mi-ai dat un pagân, ti-am dat un crestin!" asta spun nasii la ortodocsi. Probabil ca si la catolici e ceva de genul asta, nu?
Acum ei sunt parintii spirituali ai lui Andreas!
Pupici lui Andreas, puiul cuminte si bun, cel mai proaspat crestin de pe aici



raspuns postat de Otilia, 11/05/2003, 12:00:32

Felicitari pentru botezul lui Andreas cel cuminte si zimbitor :))) !
Chiar azi vorbeam despre botezul lui Adélie, care va avea loc in curind... Ma bucur ca ne-ai povestit si noua cum se petrece botezul la catolici!
Pupici multi lui Andreas, pui crestin!

Otilia & La Adelita



raspuns postat de Veve, 11/05/2003, 14:01:12

Yasmine,sa fie intr-un ceas bun!
multi lu' domnu'Goe mititel!Sa creasca mare si sanatos si s-aveti o lume de fericire impreuna!!!!!!



raspuns postat de tinatache, 11/05/2003, 15:52:40

Felicitari si sa va creasca flacaul mare si sanatos!
Pt ca o sa ne astepte si pe noi ceva asemanator, am cateva intrebari: ai avut preot roman? daca da, cum ai dat de el? Nasii sunt tot catolici sau au acceptat si de alta religie? Mersic.

Cristina, mamica cu burtica



raspuns postat de Yasmine, 12/05/2003, 00:04:50

Nu! Preotul este neamtz, catolic.
Da! Nashii sunt shi ei tot catolici.
Acuma numa tati înca nu e catolic :))
Corinna

#23
VALIR

VALIR
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 13:50

botezul este foarte important!
pentru cel ce paseste in viata.
la noi a fost cam asa:
-sotul catolic,divortat si cunnat religios la catolici,nu a mai avuta voie la cununie religioasa la catolici,iar eu necastorita, necununata religios,ortodoxa nu am vrut sa ne casatorim daca nu ne cununam religior.
am intrebat pe preotul ortodox daca ne cununa si acesta nu a avut obiectiuni.Sotul un catolic convins a aceptat mai greu varianta asta, dar m-a rugat sa botezem copiii la catolici,am fost de acord.
nasii au fost ortodocsi, iar la botez preotul catolic nu i-a acceptat,am pus-ao nasa pe matusa lui care nu mai era casatorita, dar era catolica si fratele lui.
daca este fetita se pune nasa catolica,daca este baiat este nasul catolic,pentru ca la nunta nasii sunt considerati martori iar la botez parinti spirituali.
eu ortodocsa convinsa, m-am dus la preotul ortodox sa fac botezul si la ortodocsi.
preotul mi-a spus ca nu se poate asa ceva ca doar este botezata in numele lui Isus Cristos.
deci este bine sa stati de vorba cu preotul si sa faceti ce ste bine!



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -