Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Botezul catolic


23 raspunsuri la acest subiect

#11
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 21 octombrie 2003 - 15:52

Multumesc, Adriana, am citit tot. Nu pot spune ca m-am lamurit dar un pic de lumina tot s-a mai facut.

Cristina, mamica cu burtica[flo]

#12
Babee

Babee

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 522 mesaje

Postat 21 octombrie 2003 - 18:40

si noi ne-am pus problema botezului.Nasii de cununie nu ne mai pot boteza bebele, si ne-am gandit la altcineva.Niste prieteni de-ai mei, nemti, catolici.Intreb preotul, sa vad daca este posibil botezul, si imi spune ca au voie, dar ca trebuie sa stie crezul(cica este diferenta intre crezul ortodox si cel catolic), si ca ar trebuie si nasi ortodoxi.Atunci ce rost mai are sa ii iau si pe cei catolici????Ciudat, destul de ciudat.
Intre timp s-a rezolvat, are cine boteza bebeul, vin din Romania pana aici, sa fie copilul crestinat.
Cristina, numai bine cu burtica[bis]

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'
Iubi, mamica cu burtica:)

#13
EDDY

EDDY
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 octombrie 2003 - 08:58

[hopsieu] La noi,problema este urmatoarea:io ortodoxa,sotzu' buddist,casatoritzi la o biserica de nu shtiu ce religie (caci era improvizata in hotelul unde am sarbatorit cununia religioasa) shi cind mergem in iarna acasa [RO] v-om boteza fata ortodox,nashii fiind una dintre surorile mele shi sotzul ei.Sora mea este ortodoxa dar sotzul ei este catolic.Dupa ce am citit ce scrie la link-ul dat de Adriana shi rementzionat de Adi69,reiese ca sora-mea poate fi nasha dar sotzul ei nu [?] Mi se pare aiurea rau de tot dar daca este asha,ce ne ramine de facut?Nashii nu ii skimb caci nu mi se pare corect nici fatza de ei,mai ales ca-i fac sa vina din Elvetzia in tzara,intr-o perioada cind le este tare greu cu concediile shi vacantza fetitzei lor shi este alegerea cea mai pe sufletul nostru,daca ma pot exprima asha.Avetzi ceva sugestii???



Eddy & Antonia Naomi



#14
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 22 octombrie 2003 - 13:44

Eddy, daca sora ta este "cum trebuie", adica ea poate boteza, nu cred ca e vreo problema, la urma urmei copilul poate fi botezat si de o singura persoana. E drept ca tu ai fi vrut sa fie amandoi, dar daca tot vin si vor fi amandoi in biserica, eu as face si asa. Dumnezeu stie mai bine, vezi ca scrie si intr-unul din linkurile de la Adriana, ce spune un preot: ca noi discutam aici pe pamant ce si cum, dar Dumnezeu pana la urma stie mai bine si le va randui pe toate dupa judecata lui. Asa ca eu zic sa nu-ti faci probleme, merge si asa. Pupici si drum bun!!!

Babee, multumesc, incerc sa o tin bine pana in decembrie;))

Cristina, mamica cu burtica[flo]

#15
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 22 octombrie 2003 - 16:53

Hai sa va spun cum am facut noi.
Eu ortodoxa, barbatu-meu catolic, nu sintem cununati la biserica pentru ca barbatu-meu nu vrea.
Anna e botezata la catolici,nasii sint ea ortodoxa(romanca) el catolic ,cununati la ortodoxi.
Preotul de aici a zis ca atita timp cit nasii sint botezati ,nu conteaza daca sint catolici sau ortodoxi.
In plus ,preotul ne-a spus sa nu cheltuim banii pe hainute speciale ,sa imbracam copilul cu ce vrem .
Slujba a fost foarte simpla,i-a pus un pic de apa^pe capsor si am cintat un cintecel, am spus tatal nostru cu o luminare aprinsa si atit.In plus eu am tinut-o in brate pe timpul slujbei,nu nasa ca la botezul ortodox.
Pupici si distractie placuta

Corina si Anna nazdravana

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)

#16
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 26 octombrie 2003 - 23:54

Hai sa incurc si eu lucrurile :)
Sotul meu este greco-catolic, botezat prin catacombele Fagarasului pe vremea cind aceasta religie era interzisa, eu ortodoxa, necununati la biserica pentru ca nasii nu erau cununati si popa ortodox o tinea pe a lui ca nu ne pot cununa. Si noi pe aia ii voiam. La 6 sapt. (ale lui) am botezat Copilul Atomic ortodox, cu aceeasi nasi ordodocsi, dar necasatoriti la biserica (la preotul asta aveam o pila, asa s-a milostivit de noi, cica i-a considerat nasi separat si nu impreuna).
Dupa mai bine de doi ani, nasii s-au cununat la biserica ortodoxa si, dupa vreo doua luni, hai sa ne cununam si noi. Mergem la biserica ortodoxa, popa ca nu, ce-i aiureala asta?, copil botezat, voi necununati, ala greco-catolic, nasii.. bla,bla,bla (ala cu pila era plecat din oras...).
Asa ca am schimbat macazul, m-am dus la greco-catolici. Am povestit cum si ce, popa ok. Noi:dar mai avem o problema si ii povesteam, el: ok. Va cunun. Si daca vreau sa trec si eu la greco-catolici?, am zis eu. Ok, a zis preotul. Faci o cerere. Am facut o cerere, m-am spovedit, am povestit de toate, m-am simtit pentru prima data bine alaturi de un preot, intr-o biserica care nu semana a biserica, pentru ca biserica greco-catolica din Brasov, Catedrala, este acum a ortodocsilor...
Urmeaza, care va sa zica, cununia noastra. Si... botezul. Ca daca noi eram acum amindoi greco-catolici, doar nu era sa lasam copilul ortodox. Asa ca l-am mai botezat o data, a fost ca un ingeras, minca-l-ar mama!, ce-a zis preotul aia a facut el... Botezul a fost mai simplu, mai sobru si mai impresionant decit cel ortodox, cununia a fost un fel de hibrid intre o cununie ortodoxa si una catolica. Mie mi-a placut pentru ca m-a intrebat daca vreau sa il iau, de parca acolo ar fi oficiat tot, pe la nuntile ortodoxe pe la care am fost nu-mi aduc aminte sa fi spus preotul: Vrei sau nu?
In fine. Asa ne-am distrat, apoi am fost la nunta si am dansat pina ne-am ametit. Si, dupa doua - trei zile, am pupat pe toata lumea, am plins si ne-am urcat in avionul de Canada. Departe rau. Mi-e dor de nasi, ortodocsi sau nu, de parinti, care au inteles sau nu toata istoria cu greco-catolicismul, si de bisericuta aia mica de la Ceasul Rau, unde preotul greco-catolic vorbeste de Fecioara Maria si oamenii se roaga pentru Ea si Fiul Ei.
Cu drag, Simonna

#17
osolita

osolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 27 octombrie 2003 - 00:23

Cristina, eu cred ca-ti faci probleme degeaba cu botezul, daca stau si ma gandesc bine la cati oameni mai ajung in ziua de azi la biserica in Germania sau la cati se mai casatoresc religios, nu cred ca preotul de aici iti va pune asemenea conditii.


#18
Cretoiu A.

Cretoiu A.
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 27 octombrie 2003 - 02:32

Din pactate diferentele le fac preotii, care asa cum a zi mai sus o alta mamica, vor sa fie mai catolici decit Papa.Eu sunt ortodoxa sotul catolic,casatoriti la catolici si cu slujba de"sfintire a casatoriei" la ortodoxi(ai mei lucreaza la biserica din cartierul unde locuiesc-dar preotul n-a vrut sa ne cunune decit daca sotul se "ortodoxeste"-si el n-a vrut), copilul botezat la catolici cu nasa greco-catolica.
Sa-ti spun cum suna teoria- catolicismul,greco-catolicii si ortodocsii sunt religii "surori"-de fapt ultimele doua s-au desprins din prima la Marea schisma- dar se recunosc reciproc...Deci botezul, cununia, mirul si mai stiu eu ce sunt unice si recunoscute de celelalte religii.Dar preotii au alte idei, si din pacate am patit si eu ca se vorbeau urit unul de altul si despre religia celorlati, dar noi am fost fermi si ne-am impus punctul de vedere.Am semnat, si apoi "executat"ca-mi voi boteza copilul catolic(desi nu mi se pare normal sa te oblige sa-i impui copilului religia inainte de-al naste).
Nu mi s-au cerut nasi casatoriti sau catolici, ci doar buni crestini (excluzind fireste sectantii).
Nasii de cununie au fost la fel :ea ortodoxa el greco-catolic, cununati la ortodocsi si cu un fiu proaspat "uns" preot ortodox.Eu merg prin forta imprejurarilor la slujba de la biserica catolica dar nu mi s-a impus sa trec la catolicism, si sincera sa fiu imi place pentru ca e scurta si la obiect, in plus e ordine si liniste in timpul slujbei(doar bebe al meu mai "cinta" in rind cu popa citeodata).
Asa ca depinde mult de ppetentiile preotului, e bine sa vorbesti din timp, si daca nu-ti convine cauti alta biserica.
Si mie mi-a placut mai mult cununia si botezul catolic,sunt mai simple si paticipi direct la ele, cel mai mult mi-a placut ca am putut sa-mi tin eu fiul in brate cind l-a botezat- i-a turnat doar putina apa pe frunte, l-a uns cu ulei si ia- tinut o mica rugaciune ,si gata, fara haine festive, slujbe lungi si pompoase, nasi cu cheltuilei exagerate cal la ortdocsi.Poate altii ma vor blama, dar sunt totusi ortodoxa cu radacinisi legaturi adinci, si din pacate recunosc ca am ramas ca religie la mentalitati comuniste,facem mai multa parada si politica decit crestinare-in unele biserici- iertati-ma ca am generalizat.
Oricum eu sunt de parere ca orice e impus cu forta nu poate sa fie bun, asa ca bb.al meu poate sa aleaga ce religie vrea cind va fi mare.
Sa-ti traisca bb-ul si sa devina in crestin bun, in orice religie l-ati boteza, si voi sa fiti sanatosi sa-l puteti creste.
Anto&bb.Sebi




ACretoiu
Un an nou plin de sanatate si impliniri!

#19
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 27 octombrie 2003 - 13:24

Multumesc, fetele! Cel mai mult ma bucura sa aud ca mai sunt si altii de aceeasi parere cu mine in legatura cu slujbele ortodoxe: sunt lungi, pompoase si nu inteleg nimic!!! Nu am mai fost cam de multisor la biserica dar cand ma gandesc ca m-as duce, tot la una catolica ma trage ata (si ca sa mergem impreuna), ca stiu ca ascult o predica, cant si eu cu ceilalti ceva ce inteleg (!) si nu stau in picioare pana-mi trece os prin os. Eu admir sincer persoanele care rezista cateva ore la slujba acolo!!
Multumesc inca o data, sper sa rezolvam "amiabil" pana la urma;)

Cristina, mamica cu burtica[flo]

#20
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 03 noiembrie 2003 - 01:58

quote:
Originally posted by Corina

Hai sa va spun cum am facut noi.
Eu ortodoxa, barbatu-meu catolic, nu sintem cununati la biserica pentru ca barbatu-meu nu vrea.
Anna e botezata la catolici,nasii sint ea ortodoxa(romanca) el catolic ,cununati la ortodoxi.
Preotul de aici a zis ca atita timp cit nasii sint botezati ,nu conteaza daca sint catolici sau ortodoxi.
In plus ,preotul ne-a spus sa nu cheltuim banii pe hainute speciale ,sa imbracam copilul cu ce vrem .
Slujba a fost foarte simpla,i-a pus un pic de apa^pe capsor si am cintat un cintecel, am spus tatal nostru cu o luminare aprinsa si atit.In plus eu am tinut-o in brate pe timpul slujbei,nu nasa ca la botezul ortodox.
Pupici si distractie placuta

Corina si Anna nazdravana

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)



Exact la fel a fost si la noi. Eu ortodoxa, sotul catolic si nu ne-am casatorit la biserica. La vremea respectiva nu aveam bani, apoi mi se parea deplasat sa intru "neprihanita" in biserica, fie ea ortodoxa sau catolica. In schimb am vrut amindoi sa-l botezam pe cel mic. Nu aveam o preferinta pt ortodocsi sau catolici, dar cum eram aici si urmau sa vina rude din tara era mai simplu sa fie botezul catolic. Pt nasi i-am vrut pe cei mai buni prieteni ai mei: ea românca, ortodoxa, casatorita si el francez, catolic, necasatorit. Preotul era polonez si ne-a tinut o slujba pe care toata lumea o sa si-o aminteasca-era extraordinar de...uman, dadea exemple din viata de zi cu zi si avea un fel de a vorbi atit de deschis si de putin "religios" ca am ramas cu totii impresionati. Slujba a fost foarte simpla si scurta, noi n-a trebuit sa aducem nimic, luminarile ni le-a dat preotul. Hainutele au fost cumparate de nasa din România si au fost foarte admirate.

In plus, biserica din comuna unde locuim si unde l-am botezat pe Alex se numeste Saint Victor, iar al doilea prenume al lui este Victor.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -