Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme ! (2)


203 raspunsuri la acest subiect

#11
Lu_mi

Lu_mi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 21 mai 2008 - 19:33

Da, avem o dc. pediatra de nota 10!

I-a dat Amoxicilina 250. Nu stiu ce alte concentratii mai sunt, dar oricum, e copil, si a mai luat o singura data in viata lui antibiotice. Ai dreptate, ar trebui sa-i dau antibioticul pina aflu rezultatul, altfel daca intrerup isi face bacteria rezistenta si e mai rau decit daca nu i-as fii dat deloc, nu? Dar ma indoiesc ca o sa am un rezultat in 5 zile...

Poti sa-mi dai te rog niste referinte pentru fundatia din Budapesta, cum as putea sa-i contactez? Multumesc.



Lumi si [copil] Mihai (21.11.2003)

#12
lorelei-

lorelei-

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 21 mai 2008 - 20:05

Buna ziua, din nou! am scris cu aproximativ un an in urma si iata ca pana la urma borreliose nu ne-a lasat in pace. sotul meu a fost intepat acum 3 saptamani, si dupa 2 saptamani i-a aparut bulina specifica pe piele, la locul intepaturii. A fost la medic si a primit imediat Doxacilina-3 saptamani. Nu i s-au facut analize (oricum in primele saptamani nu apre nimic suspect in sange), a fost arhisuficienta marea bulina rosie. Sotul meu nu are absolut nici un alt simptom (se stie ca bola se manifesta atat de diferit). Putem spune ca a fost norocul nostru ca bulina a aparut si astfel i s-a putut administra rapid un tratament. cam atat, numai bine!

#13
bulinuta27

bulinuta27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.159 mesaje

Postat 22 mai 2008 - 12:52

mariaa scuze ca raspund tarziu...mi-a zis ca in germania si austria ar fi zona unde capusele sunt purtatoatre de lyme. Am fost la dr pediatru ne-a recomandat s afacem anliza la cantacuzino...eu sunt ingrozita mai ales dupa ce am citit ce a scris lumi si lorelei [q]

nu stiu ce sa fac..ea imi spusese ca de borelioza nu se pune problema si de meningita nci atat daca inca nu a facut febra..eu din ce citesc de la voi inteleg ca nu e asa [q]

ce sa fac???



bulinuta mamica de bulinel dragutel [auto]



Poze noi





minune mica



Poze



Ajutati-o pe Sonia,

#14
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 22 mai 2008 - 17:31

nu am avut net pana acum, va citesc din urma si revin cu raspuns.







[ruga]pentru Emma

povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme

blog DC,Impreuna Timisoara






"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara




#15
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 22 mai 2008 - 18:39

Lu_mi - iti trimit PM cu adresa de mail. m-am gandit la voi, cred ca cel mai ok ar fi sa faca un tratament mai lung, 5 zile e putin intr-adevar. trebuie luat in calcul ca nici analizele nu vor veni foarte repede. vorbeste cu dr. s-o supravegheze pentru un tratament preventiv de 15-21 de zile, ar fi ideal. poate lua chiar dansa legatura cu medicul din Budapesta si sa colaboreze, e deschis la asa ceva din cate stiu.

loreleia procedat foarte bine dr. vostru! va doresc sanatate multa!

bulinuta nu doresc sa intru in polemica cu nimeni, cred ca-i foarte clar asta. atat spun: mama nu a calatorit nici in germania, nici in austria si nici pacientii cu care tinem legatura nu au avut iesiri din tara pana la momentul aparitiei simptomelor. cum isi explica atunci?! astea sunt idei preconcepute pur si simplu. realitatea s-a schimbat fata de acum multi ani in urma si asta trebuie sa in teleaga toata lumea si de aceea sa fie cat mai atenta.

cum am zis pasii ar fi acestia - gasit medic pentru supraveghere si tratament 3 saptamani cu antibiotic ca masura de siguranta.

pentru cine inca mai crede ca e vorba de o tapare a situatiei sugerez sa dati o cautare pe youtube si sa urmariti filmul despre Marie McQuhae sau al celorlalti..sunt povesti identice cu a noastra si a altora de aici din tara.

speram ca 'mintile luminate' de peste tot se vor trezi odata si v-a bine si pentru acesti oameni intr-o zi.

sanatate multa!







[ruga]pentru Emma

povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme

blog DC,Impreuna Timisoara






"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara




#16
puiul11

puiul11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 456 mesaje

Postat 22 mai 2008 - 21:31

Am si eu niste nelamuriri, dar sa va spun si povestea mea:
Acum cca 15 ani in urma aveam o pata la glezna stanga si alte doua pete mai micute pe laba ambelor picioare, am fost la dr in ro si am facut biopsie,analize, iar in urma acestora fiind diagnosticata cu Sclerodermie circumscrisa cu morfee zicand caci este o boala pe baza sistemului nervos, cauza aparitiei bolii.Am fost internata cam 2 sapt unde am facut tratament cu urtrasunete+cortizon, ionizari si injectii cu penicilina. Boala a stagnat.
In urma cu un an cele 2 pete de pe laba piciorului au inceput sa se mareasca, tin sa precizez caci nu am avut nici un o sintom(dureri, mancarimi). Am amanat pana anul acesta cand am fost la o clinica de dermatologie din Nürnberg si au constata cel spus de mine dar m-au intrebat daca am fost muscata de o capusa caci boala mea sclerodermia se face in urma acestei muscaturi. Eu sincer nu imi aduc aminte se asa ceva si nici mama ea. Am facut acum si analize la sange cara sa imi confirme daca am fost sau nu muscata de capusa, daca am inteles bine, acum astept rezultatele. Acum am inceput din nou tratament cu lumini sigur nu stiu cum se traduce in romaneste caci nu ma prea pricep, timp de 6 sapt iar apoi ar trebui sa apara o mica imbunatatire, daca nu voi incepe si tratam cu penicilina. Sclerodermia din cate am inteles nu este o boala foarte intalnita, care nu dispare definitiv ma refe la pete, iar pielea isi pierde din elasticitate, se usuca.
Am si eu intrebari:daca ati auzit de aceasta boala asi dori si eu mai multe detalii, chiar este posibil sa fie de la o muscatura de capusa?

#17
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 22 mai 2008 - 22:09

daca ar fi sa ne luam dupa faptul ca medicii 'de afara' se pare ca cunosc ceva mai multe despre capuse si ce boli pot transmite/provoca acestea si ca 'afara' se deruleaza permanent studii si cercetari in acest sens, atunci probabil ca asa e.

in putine cazuri exista forme de manifestare ale Lyme exact identice.

nu este o boala previzibila. la fiecare pacient un simptom anume se manifesta mult mai accentuat decat celelalte, chiar daca in final toate, cumulate, sunt invalidante.

ce fel de tratament cu 'lumini'? as vrea sa stiu si eu, daca ne poti spune, te rog!



[ruga]pentru Emma

povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme

blog DC,Impreuna Timisoara






"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara




#18
ra_mi_ella

ra_mi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 23 mai 2008 - 14:59

Mariaa, da-ne un sfat, te rog. David ia Lekoklar de pe 12.05. si mai are pana luni pe 26.05., deci 2 sapt. Rezultatele de la Bucure#351;ti pentru Borrelia le avem dupa data de 27.05. Ce sa facem? Continuam antibioticul sau ne oprim? Dr. nu ne mai da tratament zicând ca nu mai are voie sa ne prescrie.David se simte mai bine, dar ganglionul #259;la a r#259;mas tot a#351;a. Nici o schimbare de la tratament.
Cum se simte mama ta? Dar tu?
Te pup#259;m dulce.
Ella #351;i David.

#19
ra_mi_ella

ra_mi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 23 mai 2008 - 15:05

dar ganglionul ala a ramas tot asa. Nici o schimbare de la tratament.
Cum se simte mama ta? Dar tu?
Te pupam dulce.
am scris de la servici si a iesit aiurea.

#20
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 23 mai 2008 - 15:43

daca mai ai reteta ai putea face inca o saptamana, sa fie 3 macar.

aceiasi problema o aveam si noi cu procurarea medicamentelor la farmacii dar tineam de retete si le foloseam mult timp. cate simptome au iesit la testul din paginile din urma?

eu nu am niste zile prea bune; mama tot asa, multumesc.

[pup]



[ruga]pentru Emma

povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme

blog DC,Impreuna Timisoara






"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -