Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu merg la biserica... (discutii colaterale)


139 raspunsuri la acest subiect

#121
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 04:01

Jocelyn, am o verisoara care a trecut la adventisti si o matusa la tara care imi spune ca juma' de sat s-a convertit pt. ca in ritualul de ingropaciune adventist nu mai trebuie sa dea de pomana etc... stii doar cit de complicate sint lucrurile la ortodoxi cind moare cineva si oricum ai face tot ies rude nemultumite.

Adusca, m-ai facut praf cu paragraful asta. Pai m-ai convins sa trec la budisti. Pe bune. De miine exercitiile mele de yoga capata semnificatie religioasa.

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos



#122
lucia_cs

lucia_cs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 04:16

quote:
Originally posted by adrienne12
Adusca, m-ai facut praf cu paragraful asta. Pai m-ai convins sa trec la budisti. Pe bune. De miine exercitiile mele de yoga capata semnificatie religioasa.
Crestinismul nu se rezuma la dogmele unei singure denominatii._______________La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!Lucia sotia lui CsabaPoze Bunny [iepu]

#123
Gabrielama

Gabrielama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.041 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 09:52

Ma intreb si eu..... oare ce e "pacat" - sa folosesti mijloace contraceptive sau sa faci 10 copiii si sa-i lasi de izbeliste, sa nu ai ce sa le dai sa manance, sa nu le poti oferi nimic, nici macar atentia si disponibilitatea ta asa cum ar trebui......

Gabi

#124
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 10:37

Lucia, daca ai citit textul ala in engleza, ai vazut ca este scris ca biserica nu poate fi constiinta pentru credinciosi dar este datoare sa dea indrumari morale. Sunt multe probleme in care Biblia nu spune clar, da sau nu si totusi biserica a oferit niste norme, niste indrumari, bazate pe viata lui Iisus. Ei, biserica adventista, lasa la latitudinea constiintei fiecaruia cazurile speciale (viol, retard, punere in pericol a mamei sau a copilului) si femeia poate alege. Zi-mi tu mie cum poti impune unei fete care a ramas insarcinata in urma unui incest sau viol sa creasca acel copil? Ma intrebi daca e mai usor sa-l avorteze decat sa ii dea nastere? Da, eu cred ca in aceste cazuri e mai "usor" daca se poate spune asa. Gandeste-te ca ai fi tu in situatia aia, ai vrea sa vezi un astfel de copil crescand? Eu una nu.

La fel de usor, as putea sa te intreb si eu (desi nu asta are relevanta pentru discutia de aici) pe ce se bazeaza biserica ortodoxa cand interzice anticonceptionalele, cand a stabilit ca pe 25 decembrie s-a nascus Iisus, cand sustine botezul copiilor si "n" alte intrebari pe care i le adresasem Irinei la "o singura biserica" si nu am primit nici un raspuns. Pai sincer, atunci si ortodocsii ar trebui sa faca o multime de copii, de cate ori se nimereste, ca nu este permisa folosirea anticonceptionalelor si zicea cineva, nici metoda calendarului. Ca pana la urma inseamna ca Dumnezeu vrea sa ne faca rau, sa ne chinuie cu o armata de copii carora sa nu le putem asigura existenta, daca asta indeamna biserica.

adrienne12 sper ca acea convertire s-a datorat unei judecati corecte si bazate pe studiu personal nu numai pentru a scapa de niste obiceiuri costisitoare si nebiblice :)


"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."

#125
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 13:36

quote:
Originally posted by cataghe





N-am uitat deloc, insa dupa un avort de exemplu, cum poti "parasi" pacatul altfel decat regretand ca l-ai facut?



_________________________________

In God we trust, all others bring data.






Il regreti si nu il mai repeti(daca esti pusa din nou in situatia de a face sau nu avort).



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#126
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 13:54

quote:
Originally posted by cataghe
quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by cataghe
quote:
Originally posted by irina.c.Asa cum si sexul inainte de casatorie se cheama desfranare,si Biserica spune clar asta,cei care traiesc in desfranare nu pot fi pomeniti in rugaciunile Bisericii si nu se pot Impartasi.
Adica, nu se pot impartasi niciodata? Sau in ce conditii se pot impartasi totusi?Aici vad ca este o miscare destul de ampla a bisericii catolice, care condamna avortul, insa miscarea se adreseaza femeilor care au facut avorturi si menirea ei este sa le ajute sa depaseasca momentul si sa se vindece sufleteste prin participarea la viata religioasa. Se pune un accent deosebit pe faptul ca femeia care avorteaza nu isi exercita un drept, ci recurge din disperare la un gest pe care il va regreta si a carui amintire o va chinui tot restul vietii. Si se subliniaza ca pana si cel mai de jos dintre criminali are dreptul la iertare - asta mi se pare foarte important si foarte in spiritul crestin.Ma intreb - si credeti-ma ca nu o fac cu rautate, mai degraba cu tristete - oare cate suflete salveaza BOR prin faptul ca in loc sa taie vitelul cel gras la intoarcerea fiului risipitor, spune "esti vinovat, nu te poti impartasi si nu poti fi pomenit in rugaciunile bisericii"?? Cum se face ca biserica nu se roaga exact pentru cei care au cea mai mare nevoie sa se roage cineva pentru ei?_________________________________In God we trust, all others bring data.
Daca nu parasesti pacatul,nu te poti impartasi.Fiul risipitor are o trasatura de care cred ca ai uitat:S-a intors la Tatal,a lasat mizeria pacatului.Daca omul se intoarce din pacat,este primit,dar daca el refuza,poti sa-i faci omului bine cu de-a sila?Orice om care paraseste pacatul este primit de Dumnezeu,dar daca starui cu buna stiinta in el...dragoste cu sila nu se poate.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti
N-am uitat deloc, insa dupa un avort de exemplu, cum poti "parasi" pacatul altfel decat regretand ca l-ai facut?_________________________________In God we trust, all others bring data.
schimbandu-te, devenind o persoana mai buna, care nu mai face aceleasi pacate grele.ca alea mai intalnite(gen manie, orgoliu, si care is iara grave) le parasim mai greu din pacate:((
Sabina si [hippi] Sofia Galagia Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

#127
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 13:55

[quote]Originally posted by Jocelyn
Lucia, daca ai citit textul ala in engleza, ai vazut ca este scris ca biserica nu poate fi constiinta pentru credinciosi dar este datoare sa dea indrumari morale. Sunt multe probleme in care Biblia nu spune clar, da sau nu si totusi biserica a oferit niste norme, niste indrumari, bazate pe viata lui Iisus. Ei, biserica adventista, lasa la latitudinea constiintei fiecaruia cazurile speciale (viol, retard, punere in pericol a mamei sau a copilului) si femeia poate alege. Zi-mi tu mie cum poti impune unei fete care a ramas insarcinata in urma unui incest sau viol sa creasca acel copil? Ma intrebi daca e mai usor sa-l avorteze decat sa ii dea nastere? Da, eu cred ca in aceste cazuri e mai "usor" daca se poate spune asa. Gandeste-te ca ai fi tu in situatia aia, ai vrea sa vezi un astfel de copil crescand? Eu una nu.De ce sa il omoare?Poate sa-l nasca si sa-l dea spre adoptie.Sunt atatea femei care isi doresc un copil.Avem noi dreptul sa luam viata cuiva?E vinovat copilul ca a fost conceput dintr-un viol?Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#128
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 14:53

Irina, eu am mai zis, dar nu vad ca nu se intelege. Solutii pentru altii avem intotdeauna, dar iti pui intrebarea ce ai face TU? Copilul ala nu e vinovat, dar eu sunt? De ce sa aduci pe lume un copil de care efectiv ti-e sila, din cauza imprejurarilor in care a fost conceput, si pe urma sa-l dai? Pe urma tot se gaseste cineva sa te judece ca de ce ti-ai dat copilul, nu? Sau hai s-o luam altfel. Daca tu consideri ca e crima sa avortezi un copil care e intr-un caz special, din cele discutate, de ce ar fi pacatul "mai mic" sa-l dai daca il nasti?



[flo]"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."

#129
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 15:23

quote:
Originally posted by Jocelyn
Irina, eu am mai zis, dar nu vad ca nu se intelege. Solutii pentru altii avem intotdeauna, dar iti pui intrebarea ce ai face TU? Copilul ala nu e vinovat, dar eu sunt? De ce sa aduci pe lume un copil de care efectiv ti-e sila, din cauza imprejurarilor in care a fost conceput, si pe urma sa-l dai? Pe urma tot se gaseste cineva sa te judece ca de ce ti-ai dat copilul, nu? Sau hai s-o luam altfel. Daca tu consideri ca e crima sa avortezi un copil care e intr-un caz special, din cele discutate, de ce ar fi pacatul "mai mic" sa-l dai daca il nasti?[flo]"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."
Draga Jocelyn,mai bine sa ma judece oamenii ca l-am dat de suflet,decat sa ma judece Dumnezeu ca l-am omorat.De ce sa fie pacat sa dai un copil spre infiere?Eu ma gandesc ca e chiar o fapta buna,ca daca nu sunt in stare sa-i dau mai mult decat viata,ma gandesc la binele lui si il daruiesc cuiva care poate sa-i ofere dragoste si sustinere.Citeam mai de mult pe topicul fetelor "aspirante" ca sufera foarte mult cand vad ca cineva face un avort,iar ele se chinuie sa conceapa un copil.Viata e are o valoare in sine,data de Dumnezeu.Eu nu pot face o viata,de aceea n-am dreptul s-o iau.Multumesc lui Dumnezeu,n-am fost pusa personal in fata unei atfel de decizii,dar cred in valoarea vietii si in intelepciunea si grija Domnului.Pana si firul din cap ne sunt numarati si nimic din viata noastra nu se intampla fara ingaduinta Lui.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#130
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 15:51

Eu sincer nu cred ca Dumnezeu m-ar judeca pentru un avort in asemenea conditii. Si nu stiu, iarasi, care femeie ar fi in stare sa pastreze copilul in urma unui viol. Daca s-ar naste si retardat pe deasupra oricum nu l-ai mai putea da si nu l-ar infia nimeni.

Cred ca noi nu ne dam seama de multe lucruri fiindca nu am trecut pe-acolo.

[flo]"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -