Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu merg la biserica. Cum pot invata copilul sa...


44 raspunsuri la acest subiect

#31
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 23:15

ascultati aici conferinta parintelui savatie de care v-am spus mai sus - e de exceptie!!!



pentru cine nu stie, pr. savatie e un preot de 28 de ani, fost mare ateu, fost mare poet, foat mare destrabalat, care...



:))



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)


ajutati-l pe mihaita!

#32
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 23:16

Draga Cata,oricat m-as stradui,nu cred ca am sa te pot lumina in vreun fel,ca sunt un om pacatos.Vezi ca vreau sa zic ceva si iese altceva[V].Imi amintesc odata ca eram mai multi prieteni la unul din noi acasa si stateam de vorba cu un preot,invitat de gazda.S-au pus multe intrebari,incepand de la mantuire,Dumnezeu,Biserica,etc.Si oricat explica parintele,cineva dintre noi tot spunea ca nu intelege si gasea tot felul de chichite.Sfatul parintelui a fost sa se smereasca,sa renunte la mandria lui si sa se puna sub ascultarea unui duhovnic,ca Dumnezeu il va lumina pe parcurs si ii va lamuri totul.Cand ne smerim si ne golim de noi insine,Dumnezeu ne umple si ne lumineaza,si atunci totul devine clar si intrebarile isi gasesc raspuns la timpul potrivit.Cand traiesti Tainele vezi si traiesti lucrarea Duhului Sfant.



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

#33
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 23:19

Gandacelule, nu ma pot abtine [pup] si va [pup] pe toate celelalte!

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

#34
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 23:25

ML, cand ai timp, arunca o privire si pe siteurile de mai jos. unele au povestioare video, teste, lectii online, jocuri interactive, dar si "activities" pe care le poti printa direct, etc :

http://www.gardenofp...om/bibleles.htm (jocuri si lectii online)
http://www.childrens...com/default.htm (activities for print)
http://www.christian...s/clr-indx.html (aici e o carte de colorat online)
http://www.danielles...chool/index.cfm (crafts si alte idei-homeschool)
http://www.higherpra...ightSupport.htm (lectii audio, jocuri, video, desene, etc)

[flo]

#35
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 08:29

Intai si intai multumiri pt. toate raspunsurile.





[quote]Originally posted by Gabrielama



Parintii mei nu sunt "practicanti" in ale bisericii; au credinta, ortodoxa, dar nu merg la biserica. Am crescut si eu cu "Inger, Ingerasul Meu" si cu "Tatal nostru" dar cu atat. Insa mi-am gasit eu singura drumul catre biserica, atunci cand am fost ceva mai mare si cand am simtit ca am nevoie de mai mult. Nici eu nu merg la biserica in fiecare duminica, dar merg, mi-am luat si fetita cu mine din cand in cand.





Gabriela ma regasesc in postarea ta.

Cam asta era cu mine in Romania. Ma duceam totusi cu bunica in copilarie la impartasanie, de Pasti, mai tarziu uneori la liturghie, tineam post miercuri si vinerea dar... recunosc, nimic constant.

Am ajuns in SUA la scurt timp dupa ce am mers la biserca Sf. Mina din Bucuresti. Poate veti rade... sunt convinsa ca Sf. Mina m-a ajutat sa-mi gasesc sotul.

El este american (religie episcopala), copiii ortodocsi. Nu merge la biserica, nici la a mea, nici la a lui. Nu exista tensiune intre noi din cauza religiei diferite dar nici sprijin pentru educatia religioasa a copiilor.

Da, doream "idei despre initierea pe acest drum" cum spui Donia si cred (gresesc oare?), ca mai bine putin decat nimic in viata copiilor mei. Nu stiam insa de unde sa o apuc.

Irina, multumesc pt. idei (integrare, ascultarea Liturghiei, post etc.). Asta as fi facut daca eram in Romania. Aici sunt "X" motive pt. care nu merge sau merge greu. Dar voi incerca sa duc la bun sfarsit macar ceea ce depinde de mine.

Adriana, subiectul despre credinta ortodoxa este foarte interesant (am intrat deocamdata numai pe pagina amintita de tine). Multumesc si pt. povestioarele ortodoxe.

Adita din pacate in Revista "Lumea credintei" nu vad nimic.

Jocelyn, gasesc undeva cantecele crestine pe Net (coruri de copii)?

Gandacelu, da!

" tu doar ii deschizi un mediu "intru" dumnezeire, pentru a fi sigur ca, mai tarziu, are o temelie pe care isi poate construi singur casa...". Voi asculta si conf. Parintelui Savatie.

Conchita, mi-am salvat linkurile. Multumesc frumos!



Am Biblia pentru copii si chiar am incercat (cand fetita avea vreo 3 ani) sa-i citesc din ea. A fost interesata mai ales ca are ilustratii atragatoare dar mi s-a parut greoaie pt. un copil asa de mic. Multumesc pt. idee, voi reveni asupra Bibliei cu explicatii mai simple.

Dar cu "Ingerasul" seara cum sa fac? Sa o las balta un timp, ii mai explic cate ceva si apoi incercam sa o spunem impreuna? Sau imi vad de ale mele, o spun langa patutul lor in liniste si-i inchin ca si pana acum, sperand ca intr-o zi va dori ea singura sa se roage? Din nou, nu vreau sa o fortez, deci... care-i calea?

Multumesc.

#36
Gabrielama

Gabrielama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.041 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 09:54

Gandacel, am iertat-o de mult pe tanti cu salcia; chiar din acea zi - am dat-o insa exemplu la categotia - "ca sa fi un bun crestin, trebuie sa mergi la biserica".

Irina, intr-adevar nu toti copiii care merg la scoala invata bine, numai ca e fortat, cred eu sa faci aceasta comparatie. Eu cred totusi ca mersul la biserica nu este o conditie obligatorie in a fi un bun crestin. Cunosc oameni care nu merg la biserica si care in viata de zi cu zi sunt mult mai aproape, prin ceea ce fac si cum se poarta, de ce trebuie sa insemne un bun crestin.

Si in fond, ML ne-a cerut un sfat, nu a asteptat sa i se spuna ca ce pacatoasa e......

Gabi

#37
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 11:11

ML, uite, iti dau un link http://prdownloads.s...up.exe?download cu un program pe care sa-l donwloadezi, este asemanator cu dc++ doar ca se conecteaza automat numai la hub-uri crestine si se face trafic doar cu mp3-uri si videoclipuri. Trebuie sa ai un minim de share, nu mai stiu cat, vezi si tu si cauti dupa kids sau songs for kids, sau dai file lists de la anumiti useri si vezi ce au. Sa-mi spui daca ai gasit [flo]



A! mai putem face o chestie. Eu am multe mp3-uri cu astfel de cantecele pt copii in engleza, sunt coruri catolice si protestante, daca ai dc++ (si chiar daca nu ai putem face un ftp) poti lua direct de la mine, daca vrei, trimite un pm si iti zic user, hub etc.



"Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."

#38
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 18:24

Draga Gabriela,cine a judecat-o pe ML si i-a spus ca e pacatoasa?Te rog mult,cel putin mie nu-mi pune-n carca chestii pe care nici macar nu le-am gandit.De altfel,si celelalte fete aiu sfatuit-o e ML cum au crezut ele mai bine si atat.

Eu inteleg ca tu nu crezi ca e nevoie sa mergi la Biserica ca sa fii un bun crestin,dar Scriptura si Sfintii Parinti ne invata ca un crestin trebuie sa mearga la Biserica cel putin in duminici si sarbatori,iar daca poate,zilnic.La al 6-lea Sinod Ecumenic Sfintii Parinti au hotarat ca cei care lipsesc trei duminici de la Biserica,de sunt clerici,sa se cateriseasca,iar de este mirean,sa se afuriseasca(canonul 80).Nu e un lucru de nimic sa lipsesti de la Liturghie,in afara de motive bine intemeiate(cum ar fi boala sau distanta foarte mare).Ce fel de crestini ne numim,daca nici macar doua ore pe saptamana nu ii daruim lui Dumnezeu?



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

#39
mitzuka

mitzuka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 07 septembrie 2005 - 10:58

Eu mergand la scoala in epoca anteriora nu am primit nici un fel de educatie crestina...stiam cateva rugaciuni, dar atat..o vedem pe bunica ca merge la biserica duminica....parintii mei nu sunt deosebit de religiosi asa ca nu s-au preocupat prea mult de subiectul acesta lasandu-l pe seama scolii....Dupa revolutie eram in clasa a 5 -a a inceput sa fie difuzat la tv. un serial de desene animate crestine Cartea cartilor..cu 2 copilasi care descopera Biblia..marturisesc ca eram fascinata si fara sa vreau s-au lipit de mine istorioarele acelea...erau f. frumos preazentate si accesibile..

Mai tarziu in liceu am descoperit religia...dar nu ma regaseam deloc in ea...asa ca respect invataturile ei dar nu imi este deosebit de apropiata de suflet...As dori sa subliniez ca poate daca as fi primit o educatie in acest sens din copilarie religia ar fi facut parte din sufletul meu...mai intai ca obisnuinta (nu cred ca un copil se poate ruga din convingere...nici nu pricepe el mare lucru) iar mai apoi poate as fi inceput sa inteleg conceptele si sa le constientizez...

Copilul meu este inca f. mic(1 an si 4 luni) dar mi-am pus si eu problema aceasta...inca mai deliberez pe tema ei ...cum sa-i prezint copilului religia...cred ca voi incepe cu Inger ingerasul meu...apoi mai vad eu...



Simina si Deian

[url="http://lilypie.com/baby2/040420/1/5/4/+10" alt="Lilypie Baby Ticker" border="0"]Varsta lui Deian[/url]

Ingerasul nostru



#40
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 07 septembrie 2005 - 12:57

quote:
Originally posted by ML
Adita din pacate in Revista "Lumea credintei" nu vad nimic.


in meniu, in stanga, unde scrie credinta pt copii, sunt mai multe rubrici:povestiri biblice, povestiri cu talc,legendele florei si faunei,ghicitori,rugaciunile copiilor, mic dictionar crestin, micul pelerin, reportaje, de ce?, jocuri.
eu zic ca cu "ingerasul"procedezi bine asa. continua sa te rogi langa copii si intr-o zi ei or sa vrea sa te imite.eventual mai intrebi tu din cand in cand daca nu vor sa invete sa o ziceti impreuna.

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[copil], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -