Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu merg la biserica. Cum pot invata copilul sa...


44 raspunsuri la acest subiect

#21
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 20:18

Gandacel,te rog sa ma crezi ca e departe de mine gandul de a converti pe cineva.Ce putere am eu?Nici una.Nici macar sa ma las de pacatele mele nu pot,dar sa-i fac pe altii sa se lase de ale lor.Dar asta nu insemna ca nu trebuie sa spunem un adevar.Poate ca eu il spun uneori intr-un mod prea categoric,dar,ce sa fac,nu cunosc alt mod de a-l spune.[flo]



Gabriela,ma gandesc asa:nu toti elevii care merg la scoala invata bine.Asta ce inseamna,ca trebuie sa stam acasa si sa ramanem analfabeti?Nu,meregem la scoala si invatam cat putem de bine,poate s-o alege ceva de noi.Poate ajungem mai buni ca aceia care vin degeaba la scoala,zi de zi,fara sa invete nimic.







Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

#22
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 20:25

quote:
Originally posted by gandacelu
vreau sa ofer copilului meu ce-i mai bun... nu neaparat carucior si haine de firma, daca ma-ntelegi... aici nu discutam "principii", draga eliza, ci spunem fiecare ce crede ca e mai bine pentru copilul ei



Da' de ce sa nu discutam principii, e interzis? Doi la mana, daca Eliza crede ca cel mai bine pentru copilul ei este sa isi aleaga religia la maturitate, ce treaba ai tu? E parerea ei, care-i problema ta? Ti-a spus tie ce sa faci cu copilul tau? Nu. Atunci?


_________________________________
In God we trust, all others bring data.

#23
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 20:40

quote:
Originally posted by irina.c.

quote:
Originally posted by qsar

Adica... chiar se poate ca in numele lui Dumnezeu sa le punem "stampile-n frunte" celorlati? Pai cu iubirea de aproapele cum ramane? Dar cu desavarsita smerenie? Dar cu pacatul trufiei?


Q


PS. Pai definitia Irinei ii cam scoate de pe lista "bunilor" crestini pe sfintii sihastri. :))



Honi soit qui mal y pense...




Draga Qsar,asta e invatatura lui Hristos.Daca vrei s-o primesti bine,daca nu-nu.


Asta e partea mea preferata din postarile ortodocsilor: "asta (care zic eu, adicatelea) e invatatura lui Christos". Da-mi si mie te rog pasajele exacte din Noul Testament din care reiese ca "asta" e invatatura lui Christos, din care reiese ca sa ma duc la biserica in fiecare duminica e mai important decat sa imi iubesc aproapele, sau din care reiese ca la Tatal, prin Isus, nu poti ajunge decat in biserica.
quote:

Daca viata morala ar fi fost suficienta pentru mantuire,la ce s-a mai jertfit Hristos?Doar asa,ca sa se afle-n treaba?


Nu, draga mea, Isus s-a jertfit ca sa credem. Ca sa credem ca, fiind morali, putem ajunge la Dumnezeu.
quote:

Pana la iubirea de aproapele e porunca cu iubirea de Dumnezeu,asa ca hai sa nu punem carul inaintea boilor.Hristos a spus:"Eu sun Calea ,Adevarul si Viata,nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine".



Pai porunca cu iubirea de Dumnezeu e de la evrei. Atunci, de ce a mai venit Isus, ca sa se afle in treaba?[:D]
quote:

Porunca asta cu iubirea de oameni o scot toti in fata,lasa,ce-i faci vina,nu-i nimic ca e curvar,ca e homosexual,ca e ateu,doar Hristos zice sa ne iubim aproapele...Se uita ca Hristos a zis si "du-te si nu mai pacatui,ca sa nu patesti mai rau",a spus si "daca nu va veti pocaitotiveti pierila fel" si multe altele care cred ca pica cam greu "iubiristilor" contemporani,si de aceea nici nu le baga-n seama.



Aiaia. Adica tu ai pretentia ca ai dreptul de a judeca pe care il avea Isus?? Pentru tine s-a spus asa: "sa iti iubesti aproapele". Lasa ca de judecata se ocupa altii, nu te necaji tu!



_________________________________
In God we trust, all others bring data.

#24
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 20:42

Cata,calm,calm.[:D]Eliza a intrebat de ce,si Gandacel i-a rspuns.Mai citeste odata ce a spus fiecare.



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

#25
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 20:45

quote:
Originally posted by irina.c.
Cata,calm,calm.[:D]Eliza a intrebat de ce,si Gandacel i-a rspuns.Mai citeste odata ce a spus fiecare.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti
Yeap. Am citit. Imi mentin parerea. Si sint foarte calma._________________________________In God we trust, all others bring data.

#26
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 20:50

quote:
Originally posted by cataghe



quote:


Daca viata morala ar fi fost suficienta pentru mantuire,la ce s-a mai jertfit Hristos?Doar asa,ca sa se afle-n treaba?




Nu, draga mea, Isus s-a jertfit ca sa credem. Ca sa credem ca, fiind morali, putem ajunge la Dumnezeu.



_________________________________

In God we trust, all others bring data.






[:)]Draga mea,faptele noastre morale nu valoreaza nici cat o ceapa degerata pentru mantuire.Ne mantuim prin mila lui Dumnezeu,nu prin faptele noastre.



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

#27
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 20:54

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by cataghe
quote:
Daca viata morala ar fi fost suficienta pentru mantuire,la ce s-a mai jertfit Hristos?Doar asa,ca sa se afle-n treaba?
Nu, draga mea, Isus s-a jertfit ca sa credem. Ca sa credem ca, fiind morali, putem ajunge la Dumnezeu._________________________________In God we trust, all others bring data.
[:)]Draga mea,faptele noastre morale nu valoreaza nici cat o ceapa degerata pentru mantuire.Ne mantuim prin mila lui Dumnezeu,nu prin faptele noastre.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti
Serios? Inseamna ca putem fi homosexuali sau criminali, ce mai conteaza. Domnul sa aiba mila de noi! Io nu m-as culca pe urechea asta...[:D]_________________________________In God we trust, all others bring data.

#28
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 22:16

Ceea ce am vrut sa spun este ca,oricate fapte morale facem,ele nu acopera ceea ce facem rau,ca oameni pacatosi ce suntem.Dumnezeu judeca faptele noastre dupa inima cu care le facem.Faptele noastre sunt bune atunci cand izvorasc din credinta noastra in Hristos.Ceea ce e in afarta de asta,oricat de moral ni se pare noua,nu are valoare inaintea lui Dumnezeu.Hristos s-a jertfit ca sa restaureze omul,sa-l reraduca la asemanarea cu Dumnezeu,nu ca sa-l faca mai moral.Mantuirea noastra este o impreuna-lucrare cu Dumnezeu.Singuri,doar prin faptele noastre oricat de morale ar fi,nu ne mantuim.De aceea avem nevoie de har,de mila lui Dumnezeu.

Imi pare rau,Cata,ca iei tot ce spun ca un afront personal si incerci sa-mi rastalmacesti cuvintele,ca sa iasa altceva decat am spus.De aceea ma retrag,si ii rog pe cei care s-au simtit jigniti de cuvintele mele sa ma ierte. [flo]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

#29
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 22:29

quote:
Originally posted by irina.c.
Ceea ce am vrut sa spun este ca,oricate fapte morale facem,ele nu acopera ceea ce facem rau,ca oameni pacatosi ce suntem.Dumnezeu judeca faptele noastre dupa inima cu care le facem.Faptele noastre sunt bune atunci cand izvorasc din credinta noastra in Hristos.Ceea ce e in afarta de asta,oricat de moral ni se pare noua,nu are valoare inaintea lui Dumnezeu.Hristos s-a jertfit ca sa restaureze omul,sa-l reraduca la asemanarea cu Dumnezeu,nu ca sa-l faca mai moral.Mantuirea noastra este o impreuna-lucrare cu Dumnezeu.Singuri,doar prin faptele noastre oricat de morale ar fi,nu ne mantuim.De aceea avem nevoie de har,de mila lui Dumnezeu.Imi pare rau,Cata,ca iei tot ce spun ca un afront personal si incerci sa-mi rastalmacesti cuvintele,ca sa iasa altceva decat am spus.De aceea ma retrag,si ii rog pe cei care s-au simtit jigniti de cuvintele mele sa ma ierte. [flo]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti
Irina, imi pare rau[flo], stiu ce aiurea te simti cand ai impresia ca cineva intentionat iti rastalmaceste cuvintele si te rog sa ma crezi ca nu vreau sa fac asta. Pur si simplu nu inteleg. Cred ca trebuie sa clarificam ce inseamna un om moral. Nu cumva inseamna tocmai ceea ce vrea Dumnezeu de la noi? Nu cumva la asta se refera restaurarea asta de care vorbesti? Cele zece porunci nu sunt, pana la urma, principii morale?_________________________________In God we trust, all others bring data.

#30
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 23:00

quote:
Originally posted by irina.c.
Gandacel,te rog sa ma crezi ca e departe de mine gandul de a converti pe cineva.Ce putere am eu?Nici una.Nici macar sa ma las de pacatele mele nu pot,dar sa-i fac pe altii sa se lase de ale lor.Dar asta nu insemna ca nu trebuie sa spunem un adevar.Poate ca eu il spun uneori intr-un mod prea categoric,dar,ce sa fac,nu cunosc alt mod de a-l spune.[flo]
iubita, o sa razi, dar la fel si eu: nu am putut sa ma abtin sa nu iti spun ceva care cred ca e spre binele tau:) spre mantuirea taam mai vorbit o data despre asta, intr-o noapte cand nu puteam sa dorm din cauza acestui gen de discutii si ma framantam cum e bine... sa spui pentru ca ii vrei binele sau sa lasi...asadar, raspunsul meu continua sa fie "sa lasi"de ce?pentru ca si la Evanghelie spune: ii spui o data, de doua, apoi iti va fi tie ca un pagan si ca un vamesde ce?e asta intoleranta? nu, e intelepciune: adica, vorbesti cu cineva care nu cunoaste niste lucruri - prima oara il informezi, a doua il lamuresti... deja, a treia oara, daca te respinge, inseamna ca e rau-voitor si atata tot - discutia nu mai are rost din mai multe motive:1. acela tot nu se va schimba (sau nu-l vei schimba tu) - ai pus samanta, poate va incolti mai tarziu2. tu iti pierzi timpul cu ceva inutil (in loc sa-l "pierzi" cu ceva util, pentru binele cuiva care chiar are nevoie si cauta acest bine)3. continuand discutia cu cineva care ia cele sfinte in desert, PACATUIESTI pentru ca il faci pe acela, ii esti prilej prin acest dialog, sa spuna blasfemii - chiar daca el le zice, tu esti oarecum cauza... - e celebra trimitere cu "margaritarele la porci" pentru care am ramas proverbiala, pentru ca s-a inteles ca i-am facut pe "ceilalti" porci:Dasadar, daca Hristos si Apostolii ne poruncesc, inseamna ca e ceva, acolo, nu?!:)ps: on-topic: m-am gandit ca problema educatilei copiilor trebuie privita din perspectiva eshatologicaadica: eliza vrea sa iaba un copil "liber" (o, libertate, dulce iluzie:)) ce e libertatea? exista libertatea? exista libertatea, de ex, in desfrau, sau esti "rob" desfraului? etc - am auzit de curand, in conferinta pr. savatie de la constanta, ca acesta defineste libertatea ca "ascultare"!!! pentru ca abia atunci te eliberezi si de ultimul "zid": propria vointa!hai sa privim din alt unghi aceasta "educatie" - nu din unghiul acestei vieti, ci din persectiva "inversa", a vietii de dincolo...asadar, viata dupa moarte exista (vorbim dpdv crestin, on-topic)exista chiar daca nu credem, adica nu putem "fugi" de iad uitand ca acesta exista, sau ocupandu-ne de alte lucruri... o moarte avem cu totii, si vom vedea ce e "dupa" cu totii (chiar si xeno:))putem fugi insa de iad altfel: cucerind Raiulcum se ajunge in Rai? crezand in Iisus si urmand Lui...cum urmam Lui?ei bine, aceasta este alta discutie....:)
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)
ajutati-l pe mihaita!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -