Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Spitalul EUROCLINIC


148 raspunsuri la acest subiect

#21
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 29 mai 2008 - 19:46

Cred ca "vina" daca pot spune asa este a pacientei care, chiar nu inteleg cum de si-a pus problema sa ii plateasca doctorului spaga.



Cat priveste faptul ca doctorii sunt bine platiti sa stii ca nu este adevarat. Euroclinic are o politica dezastruoasa vis-a-vis de investitiile in echipamente (nu au nici macar un dermatoscop ceea ce mi se pare incredibil) precum si remunerarea personalului. Motiv pentru care multi doctori buni pleaca destul de repede de la Euroclinic.



Dar asta bineinteles ca este problema doctorului ca doar nu ii pune nimeni arma la cap sa ramana la Euroclinic daca nu ii convine.



Poze cu Mariuca





Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007)





"Am invatat ca un om are dreptul sa-l priveasca pe altul de sus doar cind trebuie sa-l ajute sa se ridice" - Johnny Welch - ''Marioneta''



Mariuca in prima luna







Pentru inima Soniei

Sa il ajutam pe Marian

#22
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 30 mai 2008 - 17:45

Daca nici la Euroclinic nu sunt bine platiti... atunci unde. Eu cred ca prea ii compatimimi pe acesti mamosi, care castiga incredibil de bine din taxele puse la cabinet, din spagi, atentii plus salariul de la stat si alte salarii daca lucreaza la clinici particulare. Si dr in cauza, spagarul... e sef de sectie la un renumit spital din centru deci, crede-ma ca nu statea in spaga aia. Dar nu se creaza precedent cu luare de mita in sistemul sanitar si normal ca nu se tem de asta si iau cu toate mainile.

Si ea a dat din frica, probabil. Sau pt ca a auzit ca se da. Intamplator mai stiu un caz(nu au legatura unul cu altul). Mamica a nascut acum 2 ani tot la Euroclinic si a dat doctoritei cadou un inel de aur, dupa nastere[alcool]. Probabil e impamantenita treaba ca nu e destul cat primesc de la clinica si tot stau cu mana intinsa. Sunt dezgustata de comportamentul asta. Eu am dat doctoritei dupa nastere acea atentie in bani(am nascut la stat) si la controlul de 6 saptamani am dus o cutie mare de Merci. Care e problema sa ii multumesti dr simbolic? Acum trebuie sa ii dau de o roata la Mertzan sau de o reparatie la vila?



ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Poets of the Fall

#23
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 31 mai 2008 - 11:41

Eu nu am auzit la Euroclinic sa se dea spaga.Am vazut chiar ca la receptie scrie peste tot "personalul euroclinic nu primeste bani sau atentii" -sau ceva de genul asta.

Si mie mi se pare aiurea ca a incercat sa ii dea. Frica de ce?E un spital privat in care pentru tot ce platesti primesti chitanta.Eu nu am incercat sa ii duc dr care imi urmareste sarcina acolo (desi am dr si la spital de stat) nici macar un buchet de flori. Si se poarta la fel de amabil si e la fel de draguta de fiecare data.

Asa ca si la alte spitale sunt oameni si oameni...oricum in veci nu as incerca sa dau ceva la Euroclinic.Iar chestia ca stau cu mana intinsa....hm....nu vrea sa iau apararea nimanui, dar ai fost acolo? Ti-a cerut cineva ceva? Vina e si a celor care dau si a celor care ar primi. Dar mi se pare culmea sa vrei sa dai mai mult de un buchet de flori atata timp cat stii ca nu e nevoie.

Iar de platit prost - ma cam indoiesc. Altfel nu ar avea atatea nume de doctori cunoscuti cu care sunt in colaborare.

[gravi] 22+ [baietel]

#24
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 31 mai 2008 - 19:35

Apropo de cati doctori renumiti are Euroclinic, multi figureaza doar pe site.



Eu am asigurare Interamerican si mi s-a intamplat de multe ori sa sun pentru o programare la un doctor despre care auzisem si care aparea pe site-ul lor si sa aflu ca nu mai lucreaza acolo.



Poze cu Mariuca





Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007)





"Am invatat ca un om are dreptul sa-l priveasca pe altul de sus doar cind trebuie sa-l ajute sa se ridice" - Johnny Welch - ''Marioneta''



Mariuca in prima luna







Pentru inima Soniei

Sa il ajutam pe Marian

#25
flowerbee

flowerbee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.019 mesaje

Postat 01 iunie 2008 - 00:28

Eu nu inteleg o chestie la Euroclinic. Pretul de aprox. 2500 Euro pentru o cezariana include tot, adica operatia propriu-zisa, cazarea si servciile conexe sau este vorba doar de operatie iar celelalte servicii sunt platite suplimentar?

Va intreb pentru ca o cunostinta a nascut acolo in februarie 2007 si mi-a spus ca pretul de pe site cuprinde doar interventia chirurgicala si ca a mai plati extra vreo 900 Euro (cazare, mancare, servicii medicale, vaccin copil, pediatru etc.).

De asemenea, mi-a spus ca nu au un aparat pentru copii nascuti inainte de termen, pentru icter si inca ceva ce nu am retinut.

Este adevarat?

Bee[gravi]5+[biz]
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

#26
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 01 iunie 2008 - 13:54

Eu stiam ca pretul acela include tot dar poate prietena ta a luat rezerva VIP sau ceva suplimentar, dar in mare este inclusa operatia sau nasterea naturala, cazare, masa. Partea pediatrica chiar nu stiu daca se plateste separat...

Si anul trecut nu aveau aparatul pt prematuri, poate si-au achizitionat de atunci. Mai bine suni si intrebi ce vrei ca sa stii ultimele detalii.

Tzitziri, nu am fost pt ca nu prea consider ca unde se dau banii cei mai multi sunt cei mai buni dr. Am 2 prietene care au nascut acolo si ele la randul lor cunosc alte 2-3 persoane care au nascut acolo sau au de gand. De aia ma bag in discutie... Intamplator una dintre prietenele mele are copilul inscris la pediatru tot la ei si... eu nu am mai auzit de dr care sa indoape copilul cu mai multe antibiotice[bang]. Mamei i-a fost prescris Augmentin puternic pt sinuzita fiind insarcinata in 2 luni(aprox.)... Ce sa zic, mie nu mi se par cele mai bune decizii luate de acesti medici si nu as merge ca oaia in turma la asa doctori doar ca sunt conditii occidentale. Deci nu am nimic impotriva Euroclinicului, sa se inteleaga asta dar nu sunt de acord cu spaga si de aia m-am lamentat. Probabil, acolo vin multe somitati darnice si avute pt care 3000 nu inseamna mare lucru si daca mai dau dr bani sau super cadouri, li se pare normal. Dar unele familii fac datorii, se chinuie ceva sa stranga banii astia pt taxa si chiar ar fi aiurea sa se mai astepte dr la altceva de la pacienti...[xx(]



ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Poets of the Fall

#27
anacami

anacami

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 01 iunie 2008 - 22:22

Bee, pretul include operatia,cazarea in camera standard (asta este cu un pat pentru pacient-platesti mai mult pentru camera VIP care mai are spatiu si pt. insotitor),masa si medicamentele pentru o perioada considerata normala unei anumite proceduri



( vezi detalii la preturi operatii-obstretica aici: http://www.spitalule...hp?spec=preturi )



De ex. eu am nascut natural si m-a costat mai putin de 60 mil cat este pretul de pe site (vreo 57 daca nu ma insel), cazarea standard pentru nasterea naturala fiind de 3 zile (eu am stat 2, ca prinsesem weekendul,ma plisctiseam,nu aveam probleme si doream sa ajung repede acasa [:D]-mi-au incasat banii doar pentru 2 zile si nu 3 cat este standard); pentru cezariana erau 5 zile de cazare incluse in pretul afisat.

In pretul platit am avut incluse si vaccinurile copilului, anestezia mea peridurala,...

Orice zi de spitalizare in plus se plateste, la fel si medicatia.

Sau chiar daca esti in zilele de spitalizare standard, daca apar complicatii si sunt necesare alte medicamente trebuie sa platesti in plus.

Eu am platit separat vaccinul care mi s-a administrat datorita incompatibilitatii RH dintre mine si copil.



De fapt, ei iti fac o factura detaliata in care iti trec preturile pt. fiecare serviciu pe care ti-l fac, pentru orice consumabil pe care il folosesti-cu cat soliciti mai multe, cu atat platesti mai mult[:D] ...

___



In spital sunt afise cu ceva de genul "nu se primeste spaga" (dupa mine, fraier este cel ce da si nesimtit cel ce primeste) [xx(]



Despre doctori, posibil sa migreze, dar au si multi colaboratori (pacienta poate sa isi aduca cu ea "medicul preferat", daca acesta semneaza un acord cu Euroclinic, chiar daca nu lucreaza acolo de obicei)





Camelia, Sebastian [bonjovi] si Stefania [bibe]

#28
anacami

anacami

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 01 iunie 2008 - 22:57

In noiembrie, am vazut vreo 2 incubatoare in camera copiilor (dar sunt si putine camere, vreo 12-13,fiecare pt. cate un singur pacient); chiar era un copilas prematur "cazat" acolo de ceva timp (vreo 2-3 saptamani)- era din gemeni, celalalt copilas fiind deja plecat acasa.Presupun ca acest serviciu i-a costat ceva mai mult pe parintii copilasului...



Camelia, Sebastian [bonjovi] si Stefania [bibe]

#29
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 01 iunie 2008 - 23:38

Guguluff, departe de mine sa spun ca unde se dau mai multi bani sunt doctori mai buni. Eu nu stiu ce salarii au ei acolo, dar sunt sigura ca daca dau consultatii acolo au mai multe avantaje decat in alte parti. Eu vreau sa spun ca am facut de ex doua morfofetale: una la Diagnosis si una la Euroclinic. La Diagnosis am stat 25 de min, am dat 340 de ron si am primit o foaie cu masuratori, un cd cu niste poze si 4 filmulete de cate 3 secunde. La Euroclinic am stat 50 de min, am dat 280 ron (am si reducere de asigurat- dar oricum cred ca si fara reducere e mai ieftin ca la Diagnosis) si am primit doua pagini de masuratori (mult mai detaliat) + poze incluse in pret pe hartie + cd cu toata eco. Mie mi s-au parut mai profesionisti...sau depinde si de dr aici. Nu vorbesc ca dr de la Diagnosis ar fi parut neinteresat.Dar a facut acolo treaba in liniste, fara sa spuna prea multe, fara sa ne explice si tot ce nu spunea presupun ca era implicit bine - si sper ca s-a uitat la tot.

La Euroclinic eu nu as naste pentru ca stiu ca nu primesc prematuri. Imi doresc mult sa trec de 36 de sapt si sa aleg eu unde nasc. Pe de alta parte cealalta optiune pe care o am e Giulesti-ul - unde se stie clar ca au sectie de neonatologie capabila sa faca fata urgentelor. Ceea ce Euroclinic nu stiu sa aiba.

La fel mai e o treaba - Euroclinicul nu e spital de urgenta. Daca ai ca graviduta o "paranoia" nu te duci la camera de garda de acolo pentru ca nu prea exista conceptul. Sau intri pe programarile altora - si nu prea e ok ideea. Eu de fiecare data la cel mai mic dubiu (mica sangerare, durere) m-am dus la Giulesti.

O sa am o discutie peste cateva saptamani cu dr la care sunt la Euroclinic. Ce sa zic, mi-ar placea sa nasc acolo, din fericire am doctor bun si intr-o parte si in alta, dar ramane de vazut ce va mai fi pana atunci. Oricum o sa mai trec pe la subiect ca ma intereseaza. Si cand o sa stiu o sa va spun si cum e cu prematureii acolo.

Apropo - oricum din cate stiu au pasarela cu spitalul de urgenta.La ce nu fac fata ei trimit acolo. Si in preturile de pe site pentru nasteri sunt incluse intr-adevar cazarea standard, nasterea, catering si consumabile pentru mamica si bebelus.



[gravi] 22+ [baietel]

#30
anacami

anacami

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 02 iunie 2008 - 00:39

Tzitziri, daca nu ai 36 saptamani nu te primesc sa nasti acolo (sau cel putin asa era la sfarsitul anului trecut).

Asa este,sunt interconectati la propriu u Sp. de Urgenta Floreasca- in caz de Doamne-fereste...

Dr. Pop de la Diagnosis este un ecografist f.f. bun (dupa unii cel mai bun), are si pret mai mare..Nu vorbeste cu tine prea mult, dar vede f. bine



Sarcina si nastere usoara! (apropo, din cate am inteles sunt rezerve cu plata si la Giulesti)



Camelia, Sebastian [bonjovi] si Stefania [bibe]


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -