Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasici si Nasi de pretutindeni!


17 raspunsuri la acest subiect

#1
Tashica

Tashica
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 00:37

Buna seara :)

De ceva vreme ma uit si inspectez acest forum :)... si pana la urma m-am hotarat si eu sa scriu :) .. Ideea de a face un subiect cu si despre nasicile si nasii de pretutindeni mi-a venit acum uitandu-ma cu prietena mea (caruia o sa ii botez eu bebelul). Avand doar 22 de ani si fiind primul meu finutz am foarte multe intrebari si sunt sigura ca nu sunt eu singura de aici :). Poate ne lamurim impreuna. Va astept sa ne cunoastem :)[hopsieu]

#2
tanima_i2002

tanima_i2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 17:58

Este un sentiment aparte sa fii nas, mai ales la botez. Te legi pe viata de un copil, devine ca si copilul tau. Eu am o finuta pe care o iubesc tare mult si sunt tare mandra de faptul ca am botezat un copil. Cred ca esteceva extraordinar sa botezi copii. Voi repeta experienta de cate ori voi avea ocazia.



Mamica lui Rares (15 oct 2006)

nov 2007



#3
Tashica

Tashica
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 11 decembrie 2007 - 17:18

Sa inteleg ca o sa mai botezi? Eu una ma gandesc ca un copilas ajunge, ca nu o sa poti sa le oferi la toti sprijinul acela de mama spirituala :) asta e parerea mea.

#4
lilina

lilina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.921 mesaje

Postat 22 decembrie 2007 - 01:25

si eu voi fii nasa in luna ianuarie 2008, voi boteza baietelul unei prietene

si as vrea sa stiu tot ce trebuie sa fac in calitate de nashik



[mamica]Lilina si [bibe] Vlad - Alexandru (23 septembrie 2006)

cum s-a nascut bebe [batetoba] site-ul lui bebe [bonjovi] varsta lui bebe [testoasa]


#5
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 24 decembrie 2007 - 00:15

Eu am 2 finute nemaipomeniteStefaniasi Casiana!Le iubesc de mor pe amandoua,le cumpar cadouri,ma duc sa le vad,acum am dat o poala de bani pe jucarii de mos!

In februarie o sa-i rup turta celei mici!

Cat despre botez,la noi nasa cumpara de imbracat copilului,cumpara lumanare si cam atat...Eu le-am luat si cercei la finute,iar la turta,celei mari i-am luat lantisor cu medalion de aur!O sa-i iau si celei mici la fel!



"La vita e bella"

De mancare





#6
CrisaS

CrisaS

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.942 mesaje

Postat 29 decembrie 2007 - 07:57

Sentimentul este superb mai ales daca iti doresti sa botezi acel copil.Eu cind am aflat ca e verisoara mea insarcinata mi-am dorit de atunci sa botez copilul ala ...nu stiu de ce...normal ca nu am spus nimic , cu citeva saptamini inainte sa nasca m-a intrebat daca vreau sa botez copilul.Dar in perioada cit era insarcinata am cumparat multe hainute pentru bebel i le-am trimis si am impresionat-o...se pare si m-a intrebat daca vreau sa il botez.L-am botezat cu mare drag...mi-e drag de el de mor...sper sa ma bage in seama cind o fi mare.

Oricum sentimentul este superb mai ales daca iti doresti.

Oricum din anumite motive, next time o sa ma mai gandesc!!!!

Crisa



In asteptarea lui bebe mic!!

#7
dumitrulaura

dumitrulaura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 29 decembrie 2007 - 21:58

Si mie tocmai mi s-a nascut finutul.Primul. Am si eu o intrebare. Care e obicieiul cand te duci in calitate de nas pentru prima oara la un finut nou nascut. Se dau bani, cadouri?

#8
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 02 ianuarie 2008 - 19:11

quote:
Originally posted by Tashica

Sa inteleg ca o sa mai botezi? Eu una ma gandesc ca un copilas ajunge, ca nu o sa poti sa le oferi la toti sprijinul acela de mama spirituala :) asta e parerea mea.



[:D] eu am patru fini (doi baieti si doua fete), ba chiar cinci daca ma gandesc bine...a cincea "fina" e o fetita careia i-am luat doar turta si pe care o consider fina mea de drept pentru ca nasa ei nu semaiintereseaza de ea deloc, nu este greu sa ii acorzi sprijin finului cat creste mare, doar peste vreo douaj' de ani o sa ma cam bagela cheltuiala dac-or vrea sa-i nasesc de cununie toti.

Andries

#9
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 02 ianuarie 2008 - 19:16

quote:
Originally posted by dumitrulaura

Si mie tocmai mi s-a nascut finutul.Primul. Am si eu o intrebare. Care e obicieiul cand te duci in calitate de nas pentru prima oara la un finut nou nascut. Se dau bani, cadouri?



ar trebui sa il scoti din spital si sa ii faci cadou niste haine sau o jucarie sau si una si alta, nu foarte pretentioase.

Andries

#10
pisoi3

pisoi3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 544 mesaje

Postat 04 ianuarie 2008 - 12:53

Buna fetelor,

Acum am descoperit subiectul acesta si mi se pare foarte util. Noi botezam pe 26 ianuarie bebele prietenilor nostri cei mai buni, este o minune de copilas. As vrea sa stiu ce trebuie pentru botez, vreau sa iasa totul foarte bine.
Este pentru prima oara cand botezam si eu si sotul meu si as vrea niste informatii de la voi.
1. Ce trebuie sa am la biserica in afara de trusou complet pentru bebe, prosopel si lumanare?
2. Cat se da spaga la popa? Si la cine mai canta cu popa?
3 Ce mai imi trebuie pentru bebe?

Merci mult, fetele[pup]

Anda si Mark (16.01.2006)
www.helpsonia.com


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -