Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ciuperca la unghii


45 raspunsuri la acest subiect

#41
principele11

principele11
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 01 august 2009 - 02:47

Citat:
citat din mesajul lui Yossaria


Buna ciupercilor![roker]


Zic si eu parerea mea ca nu pot sa tac. Eu am avut onicomicoza din liceu, la 8 unghii! Medicul dermatolog mi-a scris Ketoconazol, am luat 2 luni si am intrerupt, nu l-am putut suporta, avea greata si diaree. Mi s-a recomandat Orungal, dar atunci eram in Ro si nu puteam sa imi permit.

Ajunsa in Anglia, m-am prezentat la medicul de familie, care mi-a recoltat din unghie si trimis la laborator. Rezultatele au fost negative, mi-a zis ca nu am ciuperca, ci doar 'nail' distrofie. Mi-a zis ca nu se poate face nimic...Nu ma deranja atat de tare estetica, ci comfortul...unghiile ma dureau, nu aveam chef de nimic.

Am contactat naturopatul din zona, care mi-a rezolvat si o alta problema, si el mi-a spus ca toate medicamentele folosite intern pt onicomicoza afecteaza ficatul. De asemenea mi-a spus ca unghiile mele sunt afectate de onicomicoza, insa testele au fost negative, probabil pt ca este dificil sa cresti in cultura acesti fungi.

Dansul mi-a explicat mai mult despre onicomicoza, care se manifesta prin unghii decolorate, galbene, maro, unghia deslipita de patul unghial, discomfort, unghii ingrosate. Este foarte dificil de tratat, pt ca unghiile nu cresc foarte repede si pt ca cuticula este infectata de fapt, nu partea distala. Deci totul se intampla in partea vie, nu la nivelul unghiei, care este doar un produs cornos. Ciuperca produce debrisul acela galben, care ii foloseste ca si hrana.

Otetul este foarte bun in combaterea onicomicozei, insa problema e ca, aplicat pe unghie se evapora foarte repede si foarte putin penetreaza unghia. Aceeasi problema si cu tincturile si cremele.

Mi-a recomandat sa incerc Nonyx Nail Gel, un gel pe baza de otet 9,5%. Adaosul de gel impiedica evaporarea otetului. Urmez acest tratament din Noiembrie, cu intrerupere, si unghiile mele revin la normal. Mentionez ca am avut onicomicoza din liceu, adica de 8 ani si abia acum ii vin de hac. Unghiile mari erau desfigurate si dureroase, iar acum sunt curate! Au ramas doar cele 2 unghii de langa degetele mici, care se pare cresc mai incet, insa cresc curat.

Primul semn l-am observat dupa 2 saptamani de aplicare a gelului, cand discomfortul a incetat si ungiile pareau mai subtiri. Semnul vizibil a aparut la 3-4 saptamani de la inceperea tratamentului si am fost cea mai fericita si usurata sa vad ca unghia incepe sa creasca normal. Trebuie sa marturisesc ca nu am fost foarte serioasa cu tratamentul, l-am intrerupt pt o luna, insa l-am reluat din nou.

Daca vreti sa aruncati o privire, pe site-ul urmator:

http://www.xenna.com...duct_nonyx.html

Succes!

"I know not with what weapons World War III will be fought, but World War IV will be fought with sticks and stones." - Einstein


#42
doniro

doniro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 22 octombrie 2009 - 13:27

Eu am luat Orungal, o caruta de bani degeaba. Onicomicoza mi-a afectat unghiile mari de la picioare. Una, care era bolnava de cateva luni, s-a vindecat, dar cealalta (afectata de vreo 8 ani) e la fel...



ROXANA, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si Victor Mihai (8 ian 2008)



POZE



FILMULETE





#43
Catrinel_17

Catrinel_17

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 11 noiembrie 2009 - 17:06

Am avut si eu o ciuperca (candida) la degetul mare de la mana dreapta cand aveam cam 14 ani. Am facut tratament cu cate-n luna si in stele. Cu ce mi-a trecut pana la urma? Am frecat unghia cu usturoi. Nu mai stiu prin ce revista a citit mama despre asta. Mi-a trecut foarte repede. Si nu e nimic chimic [:D] si nici scump!!!








[flo] Catrinel, mama lu' Oana (23 martie 2006)



#44
principele11

principele11
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 10:14

Citat:
citat din mesajul lui Yossaria


Buna ciupercilor![roker]


Zic si eu parerea mea ca nu pot sa tac. Eu am avut onicomicoza din liceu, la 8 unghii! Medicul dermatolog mi-a scris Ketoconazol, am luat 2 luni si am intrerupt, nu l-am putut suporta, avea greata si diaree. Mi s-a recomandat Orungal, dar atunci eram in Ro si nu puteam sa imi permit.

Ajunsa in Anglia, m-am prezentat la medicul de familie, care mi-a recoltat din unghie si trimis la laborator. Rezultatele au fost negative, mi-a zis ca nu am ciuperca, ci doar 'nail' distrofie. Mi-a zis ca nu se poate face nimic...Nu ma deranja atat de tare estetica, ci comfortul...unghiile ma dureau, nu aveam chef de nimic.

Am contactat naturopatul din zona, care mi-a rezolvat si o alta problema, si el mi-a spus ca toate medicamentele folosite intern pt onicomicoza afecteaza ficatul. De asemenea mi-a spus ca unghiile mele sunt afectate de onicomicoza, insa testele au fost negative, probabil pt ca este dificil sa cresti in cultura acesti fungi.

Dansul mi-a explicat mai mult despre onicomicoza, care se manifesta prin unghii decolorate, galbene, maro, unghia deslipita de patul unghial, discomfort, unghii ingrosate. Este foarte dificil de tratat, pt ca unghiile nu cresc foarte repede si pt ca cuticula este infectata de fapt, nu partea distala. Deci totul se intampla in partea vie, nu la nivelul unghiei, care este doar un produs cornos. Ciuperca produce debrisul acela galben, care ii foloseste ca si hrana.

Otetul este foarte bun in combaterea onicomicozei, insa problema e ca, aplicat pe unghie se evapora foarte repede si foarte putin penetreaza unghia. Aceeasi problema si cu tincturile si cremele.

Mi-a recomandat sa incerc Nonyx Nail Gel, un gel pe baza de otet 9,5%. Adaosul de gel impiedica evaporarea otetului. Urmez acest tratament din Noiembrie, cu intrerupere, si unghiile mele revin la normal. Mentionez ca am avut onicomicoza din liceu, adica de 8 ani si abia acum ii vin de hac. Unghiile mari erau desfigurate si dureroase, iar acum sunt curate! Au ramas doar cele 2 unghii de langa degetele mici, care se pare cresc mai incet, insa cresc curat.

Primul semn l-am observat dupa 2 saptamani de aplicare a gelului, cand discomfortul a incetat si ungiile pareau mai subtiri. Semnul vizibil a aparut la 3-4 saptamani de la inceperea tratamentului si am fost cea mai fericita si usurata sa vad ca unghia incepe sa creasca normal. Trebuie sa marturisesc ca nu am fost foarte serioasa cu tratamentul, l-am intrerupt pt o luna, insa l-am reluat din nou.

Daca vreti sa aruncati o privire, pe site-ul urmator:

http://www.xenna.com...duct_nonyx.html

Succes!

"I know not with what weapons World War III will be fought, but World War IV will be fought with sticks and stones." - Einstein


#45
simo_ema

simo_ema
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 ianuarie 2011 - 01:37

Buna fetelor,

Si fetita mea se confrunta cu o ciuperca la unghiile de la picioare si as vrea sa te intreb, Catrinel_17, cat timp te-ai dat cu usturoi pe unghie, de cate ori pe zi si cat insistai de fiecare data. Pot sa ii pun soseta imediat ce o dau sau sa astept sa se absoarba in unghie sucul acela din usturoi?

Mersi tare mult. Astept raspuns.

#46
ancamak

ancamak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.340 mesaje

Postat 21 februarie 2012 - 16:26

sper sa va ajute:



Tratament cu apa sarata

Simptomele ciupercii piciorului sunt foarte evidente. Unghia afectata va deveni galbuie sau maronie si în acest fel va fi greu sa purtati încaltaminte. Resturi urât mirositoare pot aparea sub unghie. De asemenea, unghia poate începe sa se farâmiteze si chiar poate sa cada de tot. Pentru tine în frâu aceasta problema de sanatate va propunem câteva retete tamaduitoare. Preparat o solutie din patru linguri cu vârf cu sare grunjoasa la un litru de apa. Tineti picioarele în aceasta solutie timp de zece minute. Repetati în fiecare seara.



Uleiul de masline lupta cu infectia

Înmuiati o bucata de vata în ulei de lavanda. Puneti-o pe marginea unghiei afectate si pe zonele înconjuratoare de doua-trei ori pe zi. Uleiul de lavanda ajuta în lupta împotriva infectiei si previne iritatiile.si uleiul de masline este binefacator. Ungeti timp de trei saptamâni, în fiecare seara, zonele afectate de micoza cu ulei de masline, deoarece are proprietati antifungice si este un bun cicatrizan.

La fel de bine lupta cu ciuperca piciorului si tinctura de propolis, cu care trebuie sa ungeti degetele afectate. Un alt remediu aflat la îndemâna, în casa, este… apa de gura. Asa ca nu strica sa va clatiti cu apa de gura zona afectata de micoza. Antisepticul puternic va ajuta la vindecare.



Mami cu [cavaler]Andrei Ionut




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -