Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ciuperca la unghii


45 raspunsuri la acest subiect

#21
Mirela72

Mirela72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 25 iunie 2005 - 23:47

Terbisilul e acelasi lucru cu Lamisil, dar mai ieftin.

Mire-mama de fetita frumoasa

#22
Heidi

Heidi
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 02:19

Buna, imi explica si mie cineva cam cum se manifesta ciuperca asta? Am si eu la degetele mici de la picioare doar, adica unghia nu mai este sanatoasa si creste aiurea. Doctorul din tara mi-a zis de Flucovim 150. A auzit cineva de pastilele astea pentru ciuperca? Si cica trebuie luate timp de aproape 12 luni, o data pe saptamana, pana cand creste unghia noua.

#23
Yossaria

Yossaria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 09 iulie 2005 - 14:59


Buna ciupercilor![roker]


Zic si eu parerea mea ca nu pot sa tac. Eu am avut onicomicoza din liceu, la 8 unghii! Medicul dermatolog mi-a scris Ketoconazol, am luat 2 luni si am intrerupt, nu l-am putut suporta, avea greata si diaree. Mi s-a recomandat Orungal, dar atunci eram in Ro si nu puteam sa imi permit.

Ajunsa in Anglia, m-am prezentat la medicul de familie, care mi-a recoltat din unghie si trimis la laborator. Rezultatele au fost negative, mi-a zis ca nu am ciuperca, ci doar 'nail' distrofie. Mi-a zis ca nu se poate face nimic...Nu ma deranja atat de tare estetica, ci comfortul...unghiile ma dureau, nu aveam chef de nimic.

Am contactat naturopatul din zona, care mi-a rezolvat si o alta problema, si el mi-a spus ca toate medicamentele folosite intern pt onicomicoza afecteaza ficatul. De asemenea mi-a spus ca unghiile mele sunt afectate de onicomicoza, insa testele au fost negative, probabil pt ca este dificil sa cresti in cultura acesti fungi.

Dansul mi-a explicat mai mult despre onicomicoza, care se manifesta prin unghii decolorate, galbene, maro, unghia deslipita de patul unghial, discomfort, unghii ingrosate. Este foarte dificil de tratat, pt ca unghiile nu cresc foarte repede si pt ca cuticula este infectata de fapt, nu partea distala. Deci totul se intampla in partea vie, nu la nivelul unghiei, care este doar un produs cornos. Ciuperca produce debrisul acela galben, care ii foloseste ca si hrana.

Otetul este foarte bun in combaterea onicomicozei, insa problema e ca, aplicat pe unghie se evapora foarte repede si foarte putin penetreaza unghia. Aceeasi problema si cu tincturile si cremele.

Mi-a recomandat sa incerc Nonyx Nail Gel, un gel pe baza de otet 9,5%. Adaosul de gel impiedica evaporarea otetului. Urmez acest tratament din Noiembrie, cu intrerupere, si unghiile mele revin la normal. Mentionez ca am avut onicomicoza din liceu, adica de 8 ani si abia acum ii vin de hac. Unghiile mari erau desfigurate si dureroase, iar acum sunt curate! Au ramas doar cele 2 unghii de langa degetele mici, care se pare cresc mai incet, insa cresc curat.

Primul semn l-am observat dupa 2 saptamani de aplicare a gelului, cand discomfortul a incetat si ungiile pareau mai subtiri. Semnul vizibil a aparut la 3-4 saptamani de la inceperea tratamentului si am fost cea mai fericita si usurata sa vad ca unghia incepe sa creasca normal. Trebuie sa marturisesc ca nu am fost foarte serioasa cu tratamentul, l-am intrerupt pt o luna, insa l-am reluat din nou.

Daca vreti sa aruncati o privire, pe site-ul urmator:

http://www.xenna.com...duct_nonyx.html

Succes!

"I know not with what weapons World War III will be fought, but World War IV will be fought with sticks and stones." - Einstein

#24
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 17 aprilie 2006 - 20:10

quote:
Originally posted by Simona26
multumesc pentru sfaturi fetelor,ELENA D, si la mine sunt afectate unghiile mari si foarte putin altele trei. De luat se ia de orinde, sporii acestei ciuperci infame sunt peste tot dar trebuie sa fie circumstante de mediu, umezeala, caldura plus ceva imunitate scazuta ca sa te pricopsesti cu ea. A debutat la mine cu o ciuperca de piele pe care am tratat-o dar se pare ca nu indeajuns. Cu otet ce sa zic, citisem in Formula-As o schema de tratament si respectivul zicea ca o fost eficient, dar eu stiu dupa aia daca nu o mai recidivat? Eu am adaptat-o la mine si folosesc bucatele mici de vata sau mai bine tampoane de fata imbibate cu otet, sa nu fie chiar prea mult ca incepe sa piste pielea, deci le aplic pe unghie in locul cu pricina si aapoi infasor cu o folie de plastic peste care aplic un leucoplast, din ala rol, care sa fixeze bandajul. Il tin cat pot, ideea e sa nu pui mult otet ca te pisca si trebuie sa-l scoti dar daca il poti tine o jumatate de zi e bine. Din cand mai cand curat locul si mai pilesc zona afectata ca sa ajunga otetul mai bine. Ar nai fi tea tree oil, e aici in Canada un ulei care cica e foarte bun ca si antifungic dar dupa ce l-am incercat am ramas tot la otet. Mi se pare mai puternic.O da, sunt tare atenta cu hainele, adica sosete si prosoape sa nu fie in contact cu ale bebitei mele. Ale ei le spal separat si de mana. Mie frica s anu atinga vana mare cand ii fac baie in vanita. Mai nou ii pun vanita ei pe jos in baie. Ce sa spun, mare stres. Mai dezinfectez eu cu clor dar o sa intreb la farmacie de un dezinfectant antifungic. Desi pe site-ul Lamisil-ului scria ca nu e contagioasa culmea! pai atunci cum se ia, sau vor sa spuna ca nu se aia de la o persoana la alta ci doar din mediu direct, si ca daca un alt membru al familei are e foarte probabil ca s-a contaminat si el separat, nu prea cred. Asta mi-era de Lamisil ca e cam toxic ca toate medicamentele astea pentru micoze. Dar de asta dau cu otet ca sa fie cat mai putin de luat Lamisil [:)].Binenteles ca e sanatatea unghiilor importanta dar si apectul ma deranjeaza tare, deja ma uit cu jind la unghiile altora, sanatoase.ROXANA SI RALUCA,stiti cumva substanta activa din Orungal? ca sa ma uit dupa el aici un Canada. 123Simona si bebe Letitia

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasteriiHaideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! desene noi

#25
sadaf

sadaf

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 08 iulie 2006 - 23:15

da lamisil dar pastile un pe zitimp de 3luni si succes[mamica]asta ia sotul meu,asa ca incearca,sanatate fetitei tale[bis][bis][bis][bibe][bibe][bis][bis]

#26
sadaf

sadaf

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 08 iulie 2006 - 23:21

am uitat sa zic ca am umblat peste tot pt el si dabia acum am gasit un doctor bun,asa ca mergi mai departe,continua

#27
lili_ka

lili_ka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 134 mesaje

Postat 16 iulie 2006 - 19:04

si eu am probleme cu unghiile de la picioare. am fost in tara la medic si mi-a recomandat Orungal. insa nu mai apucat sa-l cumpar pentru ca am plecat din tara. am lasat sa treaca timpul si nu am mai facut nimic . Acum am fost aici la medic mi-a luat probe de la toate unghiile afectate si rezultatul a fost ca am o ciuperca de drojdie ( Hefepilzen). Mi s-a dat reteta pentru Nagel Batrafen Solutie. De fapt pachetul contine un lac , niste foite abrazive si servetele imbibate cu o solutie. Tratamentul dureaza trei luni. Si nu costa foarte mult. Aici m-a costat tratamentul 20 €.
Nu stiu ce efect are pentru ca abia am inceput tratamentul . O sa te tin la curent cu rezultatele.

lili_ka

#28
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 03 august 2006 - 01:02

Am avut o problema la o unghia mare de la picior,am luat-o din pripa zic eu,adica n-am asteptat prea mult si am mers la medic,nu era afectata toata unghia,ci numai o treime.Mi-a prescris Orungal 3 luni,cate 4 pastile pe zi timp de o saptamana in fiecare luna.E groaznic de scump,dar se pare ca e eficace,acum nu mai am nimic la unghie,acum creste sanatoasa.Tocmai am terminat tratamentul,imbunatatiri am vazut din prima luna,unghia incepea sa creasca sanatoasa.



Poze



One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.







#29
leoaica

leoaica
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 10 august 2006 - 12:53

Am si eu probleme cu ciupercile.
Acum 4 ani am urmat 3 luni cu Orungal, mi-a trecut dar dupa 8 luni mi-a reaparut ciuperca. Nu stiu daca este cea veche s-au una noua[bang][bang][bang]


Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu.

#30
olim

olim

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.590 mesaje

Postat 17 august 2006 - 13:09

Sotul meu a avut o ciuperca timp de 12 ani si atrata-o cu tot ce era pe piata si nu i-a disparut.Anul trecut a facut tratament cu Lamisil crema, timp de 7 zile si sa nu zic intr-un ceas rau, dar i-a disparut complet.Si acum s-a tratat un vecin de aici care avea aceasi problema de 25 de ani, si a scapat de ea.
Noi suntem tare multumiti de Lamisil creama, medicamentele nu stiu cum sunt.
Multa sanatate.[hot]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -