Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ciuperca la unghii


45 raspunsuri la acest subiect

#1
Simona26

Simona26
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 17 iunie 2004 - 10:09

M-am pricopsit cu o ciuperca la unghiile de la picioare. De ani de zile o am si am incercat tratamente naturiste, otet in principal, aproape disparuse intr-o vreme apoi iar a aparut[bang]. Acum tot otet folosesc ca alaptez si nu-s curioasa de chimicale dar tare as vrea sa scap de ea, m-am saturat de unghii badijonate ca de mere padurete. Si mai sunt stresata sa nu se ia cumva la bebelita mea [:0]. Cu otet o tin sub control adica se vede tare putin dar nu de duce de tot [bang]. E tare neplacuta asa as vrea sa pot si eu sa port sandale decupate fara probleme si sa am unghii frumoase [:)]. Tare is curioasa de sfaturi. Este un medicament Lamisil se spune ca e eficace (in reclama [:D]). La folosit cineva? As incerca dar dupa ce termin cu alaptatul.
Simona si bebe Letitia

#2
elena d

elena d

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 17 iunie 2004 - 11:42

Dragalaso, ciuperca ta e tare incapatinata, si daca o ai de ani cred ca ti-a invadat mai multe unghii.
nu precizezi cite unghii si care. si asta e important. si forma si aspectul unghiilor la momentul asta. iti scriu toate astea ptr. ca eu am asa ceva dar stiu de unde am luat-o, cind; cu precautii de rigoare, tot ce folosesti, strict ptr. picioare separat - prosoape, sosete, obiecte de toaleta - individuale sa fie, obligatoriu spalate separat. si ar trebui dezinfectate din cind in cind, exista substante speciale.
oricum cred ca tot ce foloseste bebe le speli separat.

am luat Lamisil, 2 serii de pastile. atentie ! e f. toxic ptr. ficat, are precautii si trebuie urmata o schema de tratament de cel putin 2 sau 3 luni, nu mai stiu exact. am continuat cu 1 tub nizoral unguent si exoderil solutie. ar trebui sa aplici tratamentul dat de medic, eu asa am facut, tu poate vei administra altceva.
daca eu alaptam nu luam pastile, mai ales din categoria asta. cu otet o cam ametesti pe moment, dar nu e o solutie. apoi
daca ai folosit ceva naturist as vrea sa stiu, macar ca un exemplu de tratament, poate voi incerca, am numai unghia mare de la fiecare picior si numai cite un coltisor. daca nu tratezi, in timp invadeaza si celelalte unghii. nu prea conteaza aspectul cit consecintele asupra sanatatii unghiilor
succes[hippi]

#3
roxanica-mamica

roxanica-mamica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 17 iunie 2004 - 13:53

www.onicomicoza.ro , tratament : Orungal [:D]

Roxana [flo] & Marc [bibe]



#4
ralucasimarius

ralucasimarius

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 17 iunie 2004 - 14:19

Cel mai bun tratament este cu Orungal dar din pacate este foarte costisitor si in general dureaza 3 luni. Mai poti incerca cu Nizoral comprimate si unguent dar tratamentul dureaza in jur de 6 luni (poate chiar mai mult) si intr-un final ajungi la acelasi pret fara sa ai garantia ca-ti trece in totalitate.
Oricum trebuie sa o tratezi cit este in faza incipienta.Inca ceva: se transmite asa ca ai grija.
Sanatate!

#5
roxanica-mamica

roxanica-mamica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 17 iunie 2004 - 15:23

asa este , Orungalul este fff scump [bang] . Costa 1 750 000 lei 15 pastile , si se iau cate 2 de 2 ori pe zi ( 4 pastile / zi ) timp de 7 zile , apoi pauza 3 saptamani , apoi se iau inca 7 zile , pauza 3 sapt , si inca 7 zile [alcool] . Compensat este 850 000 . Chiar ieri am fost la farmacie sa iau si eu pt sotul meu .Toate farmacistele si medicicii au spus ca e scump DAR daca faci tratamentul se vindeca .

Roxana [flo] & Marc [bibe]



#6
Simona26

Simona26
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 17 iunie 2004 - 21:02

multumesc pentru sfaturi fetelor,
ELENA D, si la mine sunt afectate unghiile mari si foarte putin altele trei. De luat se ia de orinde, sporii acestei ciuperci infame sunt peste tot dar trebuie sa fie circumstante de mediu, umezeala, caldura plus ceva imunitate scazuta ca sa te pricopsesti cu ea. A debutat la mine cu o ciuperca de piele pe care am tratat-o dar se pare ca nu indeajuns. Cu otet ce sa zic, citisem in Formula-As o schema de tratament si respectivul zicea ca o fost eficient, dar eu stiu dupa aia daca nu o mai recidivat? Eu am adaptat-o la mine si folosesc bucatele mici de vata sau mai bine tampoane de fata imbibate cu otet, sa nu fie chiar prea mult ca incepe sa piste pielea, deci le aplic pe unghie in locul cu pricina si aapoi infasor cu o folie de plastic peste care aplic un leucoplast, din ala rol, care sa fixeze bandajul. Il tin cat pot, ideea e sa nu pui mult otet ca te pisca si trebuie sa-l scoti dar daca il poti tine o jumatate de zi e bine. Din cand mai cand curat locul si mai pilesc zona afectata ca sa ajunga otetul mai bine. Ar nai fi tea tree oil, e aici in Canada un ulei care cica e foarte bun ca si antifungic dar dupa ce l-am incercat am ramas tot la otet. Mi se pare mai puternic.
O da, sunt tare atenta cu hainele, adica sosete si prosoape sa nu fie in contact cu ale bebitei mele. Ale ei le spal separat si de mana. Mie frica s anu atinga vana mare cand ii fac baie in vanita. Mai nou ii pun vanita ei pe jos in baie. Ce sa spun, mare stres. Mai dezinfectez eu cu clor dar o sa intreb la farmacie de un dezinfectant antifungic. Desi pe site-ul Lamisil-ului scria ca nu e contagioasa culmea! pai atunci cum se ia, sau vor sa spuna ca nu se aia de la o persoana la alta ci doar din mediu direct, si ca daca un alt membru al familei are e foarte probabil ca s-a contaminat si el separat, nu prea cred.
Asta mi-era de Lamisil ca e cam toxic ca toate medicamentele astea pentru micoze. Dar de asta dau cu otet ca sa fie cat mai putin de luat Lamisil [:)].
Binenteles ca e sanatatea unghiilor importanta dar si apectul ma deranjeaza tare, deja ma uit cu jind la unghiile altora, sanatoase.
ROXANA SI RALUCA,
stiti cumva substanta activa din Orungal? ca sa ma uit dupa el aici un Canada.
Simona si bebe Letitia

#7
Simona26

Simona26
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 17 iunie 2004 - 21:33

de fapt pot sa vad si eu substanta activa de pe site.
Simona si bebe Letitia

#8
rosa

rosa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 17 iunie 2004 - 22:02

Simona, ca si tine am avut o ciuperca ani de zile si am ignorat-o. Dar intr-o zi nu s-a mai putut si am ajuns la doctor. Am luat Nizoral in prima faza si nu s-a vazut mare lucru. Dupa 3 luni m-a trecut pe Lamisil, din care am luat o tableta pe zi timp de aproape 8 luni. Intr-adevar, medicamentul e foarte puternic si trebuie sa iti iasa analizele de ficat f. bine inainte de a-ti da doctorul reteta.
Acum am niste unghii, de mai mare dragul, as putea sa umblu fara oja, da mi's prea pretentioasa.[;)]
Dupa ce termini de alaptat, merita sa incerci tratamentul.

rosa

Timpul le rezolva pe toate


#9
roxanica-mamica

roxanica-mamica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 17 iunie 2004 - 23:12

substantza este itraconazolum ( 100 mg / capsula orala )

Roxana [flo] & Marc [bibe]
http://chicbebe.ro/album/Marc-Antonio
www.babiesonline.com/babies/b/bichelu



#10
Simona26

Simona26
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 18 iunie 2004 - 01:23

O ROSA ce veste buna!
Deci se poate cu Lamisil. Sper sa fie bine cu analizele la ficat si sa pot urma si eu tratamentul dupa ce intarc fatuta. 8 luni e mult dar poate daca o tin cu otetul o sa pot scurta timpul de tratament. Tu cand ai inceput cu Lamisil aveai mare parte in unghe/unghii afectate sau doar putin?
Multam fain,
Simona si bebe Letitia


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -