Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 7 voturi

Versuri mici pentru pitici...


174 raspunsuri la acest subiect

#31
Sobo

Sobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 12:22

"In curte" - de Iva Muncian "Un cocos si doua rate Se-curcara in trei ate. Patru puisori golasi, Vreo cinci râme-ntind poznas. Sase catelusi de soi, Zugravesc sapte pisoi. Opt purcei cu râturi groase, Cu noua gâste fricoase, Se bat pe zece laptuci Ce-au crescut printre uluici" Sobo si Dragos "Copiii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." Nicolae Iorga

#32
Sobo

Sobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 12:33

Chipul cifrelor 1 Parca e un bat sugubat Poarta chipiul tras Cu cozorogul pe nas. 2 Se-ndoaie usor pe picior Gâtul vezi e cam asa Cum il are lebada. 3 A fost un inelus Pe deget invârtecus Mesterul l-a rupt in doua Sa-i dea folosinta noua. 4 Scaun ar parea Cu spatarul in podea Si picioarele in sus Cine oare asa l-a pus. 5 Se pare ca nu ma-nsel E o secera de-otel Dar desi unealta-i noua Coada eie rupta-n doua. 6 E un melc rotit In casuta rasucit Parca vrea sa se rastoarne Si sa scoata-n graba coarne. 7 Parca-ar fi o coasa Nu va temeti, nu-i taioasa; Are coada lunga Sa-i ajunga. 8 E-asa ca un colac Cu mire, cu mac Nu-l mâncati Ca va-nselati. 9 Un carlig sa fie? Cine stie! Este greu de-asemuit Dar e noua negresit. 10 Va trimite vestea Ca s-a incheiat povestea Si-a semnat precum imi pare Un bat cu-n covrig in spinare. Sobo si Dragos "Copiii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." Nicolae Iorga

#33
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 26 septembrie 2004 - 08:39

Inchidem obloanele (inchideti ochisorii copilului), Inchidem usita (inchideti gurita) Si rasucim cheita! (ii "intoarceti" nasucul) Pot trece si "This little piggy" (poezie/joc in engleza pentru cei mici pentru degetelele de la picioare care se termina cu gadilat?)

#34
adi_edi

adi_edi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 03 octombrie 2004 - 23:50

ML, pe mine m-ar interesa, pentru ca oricum vreau sa-l invat un pic de engleza si pe Edisor al meu, inainte de a merge la gradinita (mai este pina atunci, dar sa fim pregatiti!), si daca mai ai si alte cintecele/poezioare din astea si daca ne lasa moderatorii te rog sa ni le scrii. Pupici! Adi si bebe Edi

#35
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 04 octombrie 2004 - 06:26

Ne lasati moderatori?

#36
adi_edi

adi_edi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 06 octombrie 2004 - 06:50

ML, vad ca moderatorii nu au treaba cu noi, eu zic sa ne scrii poezioarele, te rugam frumos, si apoi vedem noi... Adi si bebe Edi

#37
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 06 octombrie 2004 - 10:26

[:D] "moderatorii" chiar va roaga sa contribuiti din plin la acest subiect. Se face "derogare speciala" de la regulament si sunt admise poezioarele si cantecele in limbi straine. Si, daca sunteti harnicute si cu pofta de scris, puteti sa scrieti si povesti, sau sa inventati povesti - dar numai in limba romana. Q

#38
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 07 octombrie 2004 - 00:30

THIS LITTLE PIG This little pig went to market, This litle pig stayed home, This little pig had roast beef, This little pig had none, This little pig cried "Wee, wee, wee!" All the way home P.S. Incepeti tinand degetelul mare de la picior intre degetele dvs. si va mutati pe rand la celelalte. Cand spuneti "wee, wee, wee" il gadilati peste tot sfarsind si poezia LITTLE MISS MUFFET Little Miss Muffet Sat on a tuffet, Eating her curds and whey, There came a big spider. Who sat down beside her, And frightened Miss Muffet away!

#39
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 07 octombrie 2004 - 05:47

Multe, multe, multe poezii in engleza pt. cei mici la: www.zelo.com/family/nursery/

#40
michiyan

michiyan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 12 octombrie 2004 - 05:42

Ce-mi aduc eu aminte din poezia cu piticul: Un pitic atat de mic, Facea baie-ntrun ibric Pe sapun a alunecat Si piticu s-a inecat Vai, vai ce pacat Ca piticu s-a inecat. Bine e la noi acasa Bine e la noi acasa, Nu e casa mai frumoasa Decat coltul parintesc, Unde toti traiesc si cresc Mama, tata si bunici, Eu si fratiorii mici, Toti aici traim uniti, Bucurosi si fericiti Casa mea si-n somn o stiu Tot ce vad pot sa descriu Cand pasesc al casei prag, Tot ce vad in ea mi-e drag. bm


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -