Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 7 voturi

Versuri mici pentru pitici...


174 raspunsuri la acest subiect

#1
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 16 iunie 2004 - 12:44

Incerc sa caut si sa adun intr-un singur subiect toate poezioarele, ghicitorile si cantecelele care de-a lungul timpului au fost postate pe forumul desprecopii.com si care ar putea imbogati semnificativ sectiunea speciala "Hai la joaca" (http://www.desprecop...info.asp?id=268) de pe site. Sunt sigura ca si tu, si tu, si tu... iti mai amintesti doua-trei poezioare din copilarie, sau ai invatat cateva impreuna cu copilul tau. Daca ele nu se regasesc in aceasta culegere sau daca stii si alte variante, te rog sa faci "munca in folosul comunitatii" si sa le postezi. Multumesc. Q

#2
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 16 iunie 2004 - 12:58

Cristina - 04/03/2003
LICURICIUL Cam la vreme de hotar Intre zi si noapte, S-a oprit un mic hoinar Pe un crin muiat in lapte, Si tot scapara amnarul Sa-si aprinda felinarul. ALBINUTA Cand m-am dus la gradinita, M-a muscat o albinita. Minti, minti, Ca albina n-are dinti. Are un ac mititel, Cand te-nteapa, Mori de el. PRIMAVARA Astazi omul de zapada, Are frunte-ngandurata. Ca o raza aurie I-a ciupit din palarie, Si la cativa pasi de el, S-a trezit un ghiocel. CATI CA VOI Sus pe gardul dinspre vie O gaina cenusie Si-un cocos impintenat S-au suit si stau la sfat. - Ia te uita, ma rog tie Cat de sus m-am inaltat! Si de-odata, cu glas tare, Incepura amandoi, Sa cotcodaceasca-n soare: Nimeni nu mai e ca noi! TOAMNA Toamna e de roade plina, S-au copt fructele-n gradina. Mere rumene, frumoase, Pere galbene, zemoase, Struguri aurii in vii Prune mari si brumarii. In camara le vom pune Caci la iarna vor fi bune. CE SA FAC? Intr-o noapte instelata Am scos luna din galeata. N-a trecut o saptamana, Si am scos-o din fantana. Iar acuma ce sa fac? Luna a cazut in lac. Lacul e adanc de tot Si eu nu stiu sa inot. PAPUSICA Papusica din vitrina, Iesi afara, la lumina. Sa te vada trecatorii Ce frumosi-ti sunt ochisorii. ARICIUL Un arici cu ochii mici Si cu bot catifelat, Langa gard s-a tupilat Suparat ca l-a plouat. LA BUNICI In vacanta la bunici Vin si cei sapte pitici. De la ei invat usor, Alfabetul cartilor. Alba ca Zapada are Ca si ei, multa rabdare, Sa-mi arate pe-ndelete O multime de secrete. Acum stiu ce spune vantul, Ce-I raspunde-n somn pamantul, Inteleg si eu acum Soapta frunzei de pe drum, Trilul pasarii de noapte Si aroma ghindei coapte. Si mai stiu ca adca esti La bunici, parca traiesti Intr-o carte de povesti. RANDUNICA Uite, uite, vezi aici Cuibul unei randunici? Iar in cuib, cinci oua mici, Vor iesi cinci pui voinici, Si-n curand vom auzi Cip-cirip in zori de zi. IEPURASUL Iepurasul meu iubit, Ci-n te-ntrece la fugit? Ai labute mititele, Ochisori doua margele, Mustacioare la gurita Si un petic de codita. PISICUTA Pisicuta noastra hoata, A facut o boroboata. In camara a intrat Pe furis, si a luat O bucata de friptura. Mama nu stia ca fura. Daca o mai prinde-odata, Vai de blana ei vargata! MAMA M-a crescut mama in poala De la leagan pan’ la scoala. Zile-ntregi si nopti de-a randul Mi-a vegheat somnul si gandul. M-a-nvatat sa ganguresc, Sa zic mama, sa zambesc. M-anvatat apoi prin casa Primii pasi pana la masa. M-a-nvatat sa nu m-alint M-a invatat sa nu mint, Sa nu stiu ce este frica, Toate m-a-nvatat mamica. Mama buna, mama draga, Te-oi iubi o viata-ntreaga Pentru tot ce ai facut, Pentru ca tu m-ai crescut! GAINUSA O gainusa scurma locul Si inghite boabe fel de fel Iar dupa pranz isi sterge ciocul C-o frunza-n loc de servetel. PERIUTA Dintii veseli si curati Seamana ca niste frati. Bucuroasa periuta Se da huta, huta, huta. Dansa nu stie de gluma Freaca pana face spuma. Si de-acuma pe Ionel, Dintii nu-I mai dor de fel. MAMA De dragul tau pamantul De ghiocei e plin Si vin cocori din zare Si cerul e senin. Si-ntaiul fir de iarba A rasarit in prag Si-nmugureste pomul Sa-ti fie tie drag. Invata-ma ce-I bine Fereste-ma de rau, Iar eu voi creste, vrednic si bun De dragul tau! RATA Rata, rata, ratisoara Ce te plimbi pe ulicioara? Cu papucii galbiori Lipa, lipa, pe carari? Mac, mac, mac, Vreau sa fac un ousor, Pentru tine, puisor! MIAUNICA Miaunica-I o pisica Mica, mica, mititica Cu mustatile de nea Si cu bot de catifea. Paru-I negru, matasos, Subtirel e si lucios. Si-n picioare e-ncaltata Cu ghetute moi de vata. Astea-s ghete, sau pernute? Sta cu cele cinci gherute, Si cum vede-un soricel, Tipa, tipa, dupa el. PEDEAPSA MATZEI I-auzi draga mea papusa, Zgarie matza la usa. Dar eu nu-I deschid deloc Ca sunt suparata foc! A furat iar ca o hoata, Un intreg picior de rata. Si-apoi, dupa ce I-a ros, Toata carnea de pe os, A dus osul binisor, In cotetul lui Azor. Ca pe el sa-l banuim Si sa nu il mai iubim. Si acum n-o bat, n-o cert, Dar nu vreau deloc s-o iert. Desi inca o iubesc, Trebuie s-o pedepsesc. C-a fost rea si mincinoasa Si n-o las sa intre-n casa. DE 8 MARTIE O sa-I cos maicutei mele Pe camasa doua stele Si-o sa strang de ziua ei Cei mai frumosi ghiocei. Vantul o sa-I dea in zbor De la mine-un martisor Dar pupicul meu prefer, Sa nu-l dau prin mesager. URSULETUL Ursuletul meu nu stie, Nici macar o poezie. Dar eu stiu cate poftesti Ti le spun, daca doresti. Ursu-I tare mititel. Invat eu si pentru el. FETITA SI PAPUSA Fiecare pui, Are mama lui. Si eu tot asa Am mamica mea. Am o papusica Uite-asa de mica. O-ngrijesc mereu Ca-I sunt mama eu. PAPUSICA Papusica asta mica, Mama stie doar sa zica. Cand se scoala dimineata, Nici macar nu-si spala fata. Nici nu doarme, se preface, Si nici patul nu si-l face. Cand vin de la gradinita, Are-o pata pe rochita. Florile nu le-a udat, Nu m-ajuta la spalat, Si nici la cumparaturi, Ce urate-apucaturi! Papusica asta rea, Nu mai e fetita mea! DOI PRIETENI Am doi vechi prieteni Si-I iubesc la fel. Ei sunt Azorica Si cu Motanel. Sunt baieti de treaba Si foarte cuminti. Numai cand discuta Scot ghiare si dinti. Sa vezi harmalaie, Miau, miau si ham-ham Iar eu ca arbitru, Multe griji mai am. MAMA Nu-I copil in lumea-ntreaga Care astfel sa nu spuna: “Mama mea e cea mai buna, Mama mea e cea mai draga” Spun la fel iedul, mierlita, Orice pui ce vietuieste Si cu-atat mai mult fireste Spun baiatul si fetita. Spun si eu maicutei mele Si voi spune totdeauna: “Mama, tu esti numai una, Cum sunt soarele si luna”. SCRISOARE CATRE MAMA Vezi mamica mea cea buna Tare multe-as vrea sa-ti scriu Dar sunt mica si nu stiu. Pentru mine, blandul soare, Iti trimite o scrisoare. Caci pe foaia din caiet Uite, a coborat incet. Un miez galben si fierbinte Stiu sa desenez cuminte, Fara sa ma iscalesc, Soare-nseamna: “te iubesc”. FLOARE PENTRU MAMA Alb cu rosu fac o floare Cea mai mandra dintre flori. Azi o prind la pieptul mamei Mandra floare-un martisor. Fii mamica sanatoasa Ca frumoasa esti mereu Langa inima ta buna Poarta martisorul meu. PAPUSA Am o casa mititica Si in casa-o papusica. Eu m-as bucura de ea Daca m-ar si asculta. Harnica-I doar la mancare Si la joc si la plimbare Inca nu stie ca-n viata Se munceste si se-nvata. POMISORUL MEU Am sadit un pomisor Singur in ograda Toti vecinii au venit Langa gard sa-l vada. Azi am fost din nou sa-l vad Tiiiii, ce bucurie Pomisorul meu plapand Are flori… o mie. E ZIUA TA E ziua ta maicuta, Te-asteapta flori pe masa Si-un dar micut te-asteapta Cand ai sa vii acasa. Am sa-ti sarut obrajii La piept cand ma vei tine Si mainile ce nu au Odihna pentru tine. IEPURASUL Iepurasul meu de plus, Tare-I necajit, ca uite A-mplinit un an acusi Si nu are nici un dinte. PRIMAVARA Primavara a venit Cu alai de flori albastre Si cu cerul insorit Pe meleagurile noastre. Hai copile pe campii Sa fugim, sa prindem fluturi, Galbenelor papadii Palaria sa le-o scuturi. GHIOCELUL Ghiocel, ghiocel, Crud, suav si subtirel, Scoate capul din zapada Soarele sa mi te vada. Si ma iarta ca-ti ating Clopotelul de argint Si ma iarta ca te rup Mamei mele sa te duc. Sa se bucure si ea Luminand cand te-o vedea. PISICA Miorlaila. Pisiscuta, Tare-I trista saracuta. Ce-I cu ea de-o saptamana? N-are nici un ghem de lana Sa-l arunce si sa-l dea dura, dura pe podea. BRADULET Bradulet plin de culori Si de daruri multe Ai venit aici la noi, De pe varf de munte. Bradulet cu strai de nea Si stelute-o mie Tu in fiecare an Ne-aduci bucurie. CIOCANITOAREA Cioc, cioc, cioc si iara cioc Bate-n nuc din loc in loc. “Nucule cu frunza deasa Sigur stiu ca esti acasa, Usa daca mi-o deschizi, Eu te curat de omizi”. DEGETELE Cum stau laolalta Frunzele pe ram La fiecare mana Cinci degete am. Cinci frati buni, ai spune Dar ce curios… Unul e mai mare Altul e mai gros. Sau e mai subtire, Sau mai mititel, Dupa cum se vede Ele nu-s la fel. Degetele insa Toate la un loc Imi ajuta mie Zilnic sa ma joc. SOSESTE PRIMAVARA Soseste primavara Cu muguri si cu flori Cu siruri lungi de berze Si carduri de cocori. Soseste primavara Si-aduce-n poala ei Atatea viorele Si-atatia ghiocei. ZILELE SAPTAMANII De la unu-ncepi s-aduni Prima zi se cheama LUNI Unu si cu unu-s frati Cea de-a doua zi e MARTI Trei broscute salta-n cercuri Stii c-a treia zi e MIERCURI Patru greierasi vioi Canta pa-n se face JOI Cucu-nvata-a numara Ziua-a cincea-I VINEREA Cocostarcu-n apa sta Ziua-a sasea-I SAMBATA Iar furnica harnica Gateste DUMINICA Zilele le stiti pe toate Dar sa-mi spuneti cate-s: SAPTE CANTECUL MAINILOR Doua maini am mititele Stiu sa coasa si sa spele Ele matura prin casa Ele-aduc painea la masa Ele deseneaza aici Iepuri, gaze, flori, arici Si cuprind ca doua flori Ai maicutei obrajori. PAPUSA VREA LA SCOALA Pe papusa, ce sa mint Tare-mi place s-o alint. N-are astampar draga mea, Ce fac eu, face si ea. Smiorcaie doar cand se scoala: - Vreau si eu sa merg la scoala! Cum s-o iau? Pan’ o mai creste Doar la cresa mi-o primeste. CE AM! Am un nas pe obraz, UNU Ochi am doi, ca si voi UNU, DOI Am trei nasturi la hainuta UNU, DOI, TREI Am si patru buzunare Mi-a cusut mama o floare UNU, DOI, TREI, PATRU Si mai am cinci degetele Parca sunt lumanarele UNU, DOI, TREI, PATRU, CINCI SIMTURILE Eu cu ochii dragi copii Vad papusi si jucarii Cu urechile oricand Aud fiece cuvant Limba si cu cerul gurii Imi spun gustul prajiturii Degetele-mi spun si ele De sunt moi chiflele mele Iar cu nasu-adeseori Sorb parfumul tot din flori. MOS MARTIN Cu cojocul lui cel gros Mormaind morocanos Umbla mosul prin padure Dupa miere, dupa mure. Vara merge la vanat Iarna sta-n bordei culcat Cand dezgheturile vin, S-a trezit si Mos Martin.
Madalinutza - 06/03/2003
Cea mai scumpa de pe lume de Nichita Stanescu Spune-mi care mama-anume Cea mai scumpa e pe lume? Puii toti au zis de pasari, Zarzarii au zis de zarzari, Pestisorii, de pestoaica, Ursuletii, de ursoaica, Serpisorii, de serpoaica, Tigrisorii, de tigroaica. Manzii toti au zis de iepe, Firul cepii-a zis de cepe Nucii toti au zis de nuca Cucii toti au zis de cuca, Totii pisoii, de pisica Iara eu, de-a mea mamica Orice mama e anume Cea mai scumpa de pe lume!
alba - 02/12/2002
Nicu a spart o cana "plitsch" Neatent,ce poti sa zici Nimeni insa nu-l zari, S-o ascunda bine-o fi? Vine tata -Ce-i cu tine? ce stai suparat copile? Lacrimi mici ii curg din geana, - N-am nimic am spart o cana! - Rau,dar nu pot sa te cert, ai spus drept si eu te iert!!!
cl - 21/03/2003
IEPURASUL Am labute mititele Ochisori ca doua stele Mustatele la gurita Si un petec de codita. TRENUL IEPURASILOR Vine trenul de la Iasi Incarcat cu iepurasi. Unul, sare de pe scara. Altul, tusti pe geam afara. Numai unul mic de tot Are lacrimi mari pe bot: "Mai incet nene franar, Ca sunt mic si vreau sa sar"

#3
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 16 iunie 2004 - 13:09

Danza - 12/02/2003
1 Unu-i cam suparacios, Vezi cum sta cu nasu-n jos? Daca ar mirosi o floare, Ar uita de suparare! 2 Suntem doi: sora si frate, Inimioare-ngemanate. Ne-ajutam mereu frateste, Unde-s doi, puterea creste! 3 Trei fetite, tre surori, Trei gropite-n obrajori. Trei rochite, trei fundite, Trei frumoase ingerite! 4 Patru pasari jucause Vor sa poarte margeluse! Cine stie: sunt mergele Pentru pasarele? 5 Cinci talhari s-au ratacit In pustiul nesfarsit. Nu au bani, n-au ce manca, Pentru ca ... n-au ce fura! 6 Reuseste cine-ncearca! Noi acum vom incerca: Sase jucatori de marca, Sase goluri vom marca! 7 Zic sapte pisici viclene: "Suntem noi...vegetariene, Dar ni-i dor de soricei, Vrem sa ...ne jucam cu ei!" 8 Opt, in oglinda De-ar fi sa vada, Ar crede ca este Un om de zapada. 9 Noua indieni voinici Stiu acest secret de mici: Ca sa-i bati pe inamici, Arma cea mai potrivita Este mintea ascutita. 10 Zece stele mandre-mi zic: "Noapte buna, copil mic". Eu privesc cu drag la ele: "Noapte buna, zece stele".
juliada - 13/02/2003
DOUA RATE Doua rate jumulite Au plecat sa se marite Si gaina,de sub pat Merg si eu la maritat! Dar cocosul din gradina, Ce ai gaina esti nebuna? Esti bonava de ficat, Si tie iti arde de maritat?
Misilicu - 14/02/2003
MIELUL Am un miel, E negru tot De la coada pan' la bot Si in frunte are-o stea, Ca un fulg de nea. Eu il duc la oi la stana, Ii dau branza cu smantana, Ii dau nuci si ciocolata Si bomboane cate-odata, Dar prostutul isi freaca barba, Tot mai tate-i place iarba.
Danza - 14/02/2003
A - Albina si ariciul In gradina un arici Se-ntalni cu o albina Si-o intreba: - ce faci aici? - Strang nectar cat e lumina. B - Broscuta Tupa! Tupa! o broscutza Iese-n drum! piatra n-o crutza Atunci cere la bursuc: - Da-mi pe-o ora un papuc, Am uitat ca nu-s in apa, Acusi spinii ma inteapa! C - Cucul si cerbul Canta cucul intr-un fag, Glasul lui imi este drag. Cerbu' asculta visator Si mai uita de vanator. D - Delfinul Un delfin din saritura A prins o bomboana-n gura. Si il cearta rau parintii: "Vrei sa te doara dintii?" E - Elefantul Iata-un pui de elefant: E masiv si elegant. Il invit la mine-acasa, Iar el: "mama nu ma lasa!" F - Fluturasul Fil-fil-fil din aripioare, Uite-o floare zburatoare! - Nu-i o floare, e fluturas - Imi raspunde un baietzas. G - Girafa O girafa ziua toata Umbla amarnic suparata: Auzi o gura rea Cum ii zise "macara" H - Hipopotamul Un hipopotam in apa Canta zgomotos la harpa Halal cantaretz ursuz Concerteaza in havuz!!! I - Iepurele Aoleu! ce bucatar Frige varza la gratar! Iepurelei-i bucuros: - Voi papa ceva gustos!! I - Ingerul Inger, ingeras de sus, Rugaciune mi-ai adus, Ea ma-nvaluie-n lumina Si ma invata sa fac bine! J - Jucaria Am o jucarie noua Si ma joc pan' amurgeste. Nu-s zgarcit, v-o dau si voua, Insa cu-mprumut, fireste!
gabitza - 14-17/02/2003
IEPURASUL FURIOS Eu sunt iepurasul Tup Prin padure sar zdup! zdup! Sunt un iepuras de soi Cel mai tare iepuroi Am picioare lungi de tot Lungi urechi Mustati la bot Insa toate-s de prisos Coada n-am , sunt FURIOS!!! CATELUL catelusule sa-mi spui unde-i laptele ca nu-i! cine mi-a umblat la oala de-o gasesc acuma goala? cine-i hotul ?n-ai fi tu? dai din coada zici ca nu!? dar esti plin de lapte tot si pe coada si pe bot ARICIUL un arici cu ochii mici si cu bot catifelat langa gard s-a tupilat necajit si suparat ca l-a plouat mai arici cu ochii mici hai in casa la caldura unde nimeni nu te fura sus langa cuptor sa stai sa nu capeti guturai


#4
MariaM

MariaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 16 iunie 2004 - 13:15

Super..multumesc frumos..Qsar... M-ai lovit unde ma durea mai tare...sa zic asa... Te pup Maria&Vladut

#5
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 16 iunie 2004 - 13:15

osna - 02/06/2003
PERIUTZA Veselã e periuta: Toatã ziua se dã huta Si se joacã si glumeste Nici n-ai spune cã munceste. Uite-asa, mai mult în glumã, Zburdã pânã face spumã. Dintilor le înfiripã Alb vesmânt ce tine-o clipã. Îi iubeste, îi albeste Si pe cei mai mici îi creste. Si-o ascultã, cã-i isteatã, Periuta cea glumeatã. BATISTA MEA Batista mea e mica Si nasu-i mititel! Promit sa fiu cuminte, Sa am grija de el. Nu vreau sa zica lumea "Priviti-l pe Murdarel!"
descantec - 02/06/2003
Un pisoi cit portocala Se juca de-a ala-bala Cu o minge de hartie Rosie si albastrie Mica, cum imi place mie. Si una despre ploaie: Pic, pic, pic Vine ploaia , vine Vine pe furish Pe acoperish, Printre ramurele, Si pe floricele, Ba o simt si eu Pe nasucul meu.
vilma - 23/10/2002
GOSPODINA de Otilia Cazimir O furnicã duce-n spate Un grãunte jumãtate. -Incotro, fugi, surioarã? -Ia mã duc si eu la moarã. Si-s grãbitã, si-s grãbitã, Cã mi-i casa ne-ngrijitã, Si mi-s rufele la soare Si copiii-mi cer mâncare. Cã la noi în musuroi, Unul drege, zece stricã Si de n-as fi eu voinicã, Ar fi vai si-amar de noi TOAMNA TARZIU de Monica Tomescu Pui-de-vant,n-auzi ce-ti spun? Da-te jos din pom acum! Si-apoi cauta-ti de drum! Zi si noapte ti-e totuna, Asta-i joaca? Zici ca-i toamna Si ca numai ea te-ndeamna Sa imi lasi copacii goi? Sa pui frunzele-napoi! -Nu ...ca frunze aramii, Ce plac toamnelor tarzii In coroane nu prea sunt, Ii raspunse Pui-de-vant. Pentru asta strang de zor, Sa le teasa in covor! HOTUL Catelusule, sa-mi spui Unde-i laptele, ca nu-i! Cine mi-a umblat in oala De-o gasesc acuma goala?! Care-i hotul, n-ai fi tu? Dai din coada, zici ca nu?! Dar esti murdar de lapte tot, Si pe coada si pe bot!
Cristina - 23-31/10/2002
MITZI Mitzi mitzisor, Avea laptisor, Si papa din el, Cate putzinel. Dar domnul Codau, Caine mare, rau, Isi viri un bot, Si-l papa pe tot! MORCOVELUL Morcovelul cu codita, A crescut in gradinita, Si mamica mea l-a luat, Si la ciorba l-a tocat! - Toc, toc, toc, Ciorba e pe foc, Pentru-a mea fetita, Ca-i la gradinita. PAPUSICA Am o papusica mica Dragalasa, frumusica, Ii dau ceai, nu vrea sa bea, Doctorii nu vrea sa ia. Vrea bomboane, ciocolata, Biscuiti si inghetata. Dar decat sa-i faca rau, Mai bine le mananc eu. Draga mama, dragi copii, Numai mama sa nu fi! Sus pe cer sunt multe stele, Pe pamant sunt floricele, Dar nici una dintre ele Nu-i ca ochii mamei mele. Un tantar, bucatar, Se ducea la dispensar, Si striga: aoleu, maseaua mea! Vrei alune? Nu sunt bune! Vrei rachiu? Chiu, chiu, chiu (aici se simuleaza "bucuria") Baba cloanta, na(!) si tie o aluna, S-o mananci, ca-i tare buna! Ce n-as da s-o pot manca, Dar n-am cu ce mesteca. Dintii cad la batranete, Eu nu-i am din tinerete. Fiindca mama imi spunea: Spala-te fetita mea! Dar eu nu ii luam in seama Sfatul ei cel bun de mama. Si s-au rupt, si mi-au cazut, Rand pe rand i-am tot pierdut!
palmyrah2002 - 03/11/2002
La noi in bloc, O doamna rea, A spus ca mama mea nu-i mama mea, Ca ea m-ar fi gasit de mititica Intr-un gunoi,plingind ca o pisica. Dar eu stiu ca nu e adevarat. CE MAMELE AU COPII DE ARUNCAT ? Mamica mea i-a mea si eu a ei, Si-mi ia papusa,funda si cercei Si cind am febra mama-i trista Si-mi sterge fruntea c-o batista. Tin minte ca a luat odata, un pachetel intreg de ciocolata, cind tata a vrut sa ia si el o farimita, Mama i-a zis:e pentru fetita! Si tata a ris si nu s-a suparat. Dar eu am impartit pachetul in trei Ca sa manince si parintii mei, Fiindca-i iubesc cum nu se mai poate, Cind voi fi mare am sa le-aduc de toate, Dar mai bine sa ramin mereu asa: Sa merg cu ei la circ,la cinema.
piskot - 25/10/2002
UN PISOI NEVINOVAT de Aurora Contescu Dati-mi voie doar un pic, sã explic: sunt pisoiul cel mai mic (cel cu pata pe botic) si de ieri de dimineata, tot mereu, fiecare mã inhata si ma da pe usa-afara. Ce-s eu, fiara ? Ce-s eu, leu ? Mie spuneti-mi, sa stiu, ce-am gresit, ce vinã port, dac-am vrut sã scot la soare, la plimbare, pestisorul auriu, mai mult mort de suparare decat viu ? Dac-am vrut s-ajut la treaba, si cu-o laba sã desir si sã masor ata de pe un mosor – si, macar, n-a fost putina – am vreo vinã ? Iar cand m-am uitat prin vase, sa vad ce-i si cum miroase, am gasit lapte in ele. Oare astea-s fapte rele ? Sunt uituci si sunt uituce: lasa-afarã cozonacul si-ar putea sã se usuce – nu-i mai bine sa-l mananci ? Pentru asta, poc, un branci si m-am dus de-a berbeleacul. Dacã toate merg asa, am sã plec in lumea mea – mai ales cã in gradina, colo, langa deditei, vad o pana de gaina. Aoleu, ce-i fac eu ei !
alexy - 05/11/2002
UNDE E? Unde e mamica sa imi faca patul? Unde e bunica sa imi dea halatul? Unde e taticul sa ma plimbe-n spate? Unde e bunicul sa imi dea de toate? Unde vrei sa fie? Sunt acasa toti, Dar la gradinita te descurci! Cum poti? FLUTURE Fluture alb si cuminte, Treci frumusel inainte, Culoarea ta imi place mie, Vei primi adapostire. Voua ce sa va zic eu? Saa plecati cu bine,zau!

#6
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 16 iunie 2004 - 13:44

Floare de Colt - 08/11/2002
CANTEC de GEORGE COSBUC A venit un lup din crang , si-alerga prin sat sa fure , si sa duca in padure , pe copiii care plang Si-a venit la noi la poarta , Si - am iesit eu c-o nuia : Lup flamand cu trei cojoace, Hai la maica sa te joace" Eu chemam pe lup incoace, El fugea-ncotro vedea, Ieri pe drum un om sarac, Intreba pe la vecine : - Poarta-se copiii bine ? Daca nu, sa-i var in sac " Si-a venit la noi la poarta , Si-am iesit eu si i-am spus : " - Puiul meu e bun si tace , Nu ti-l dau si dute-n pace Esti sarac, dar n-am ce-ti face, Du-te, du-te! Si s-a dus. Si-a venit un negustor Plin de bani, cu valva mare, Cumpara copii pe care Nu-i iubeste mama lor, Si-a venit la noi la poarta Si-am iesit si l-am certat; - N-ai nici tu, nici imparatul Bani sa-mi cumpere baiatul Pleaca-n sat, ca-i mare satul Pleaca, pleaca! Si-a plecat.
vilma - 08/11/2002
Zdreanta de Tudor Arghezi L-ati vazut cumva pe Zdreanta, Cel cu ochii de faianta? E un caine zdrentaros De flocos, dar e frumos. Parca-i strans din petice, Ca sa-l tot impiedice, Ferfenitele-i atarna, Si pe ochi, pe nara carna, Si se-ncurca si descurca, Parca-i scos din calti, pe furca. Are insa o ureche De pungas, fara pereche. Da tarcoale la cotet, Ciufulit si-asa laiet, Asteptand un ceas si doua O gaina sa se oua, Care canta cotcodace, Proaspat oul cand si-l face. De cand e-n gospodarie, Multe a-nvatat si stie, Si, pe branci, taras, grabis, Se strecoara pe furis, Pune laba, ia cu botul Si-nghite oul cu totul. "-Unde-i oul? a-ntrebat Gospodina.-L-a mancat! Stai nitel ca te dezvat Fara matura si bat. Te invata mama minte." Si i-a dat un ou fierbinte. Dar de cum l-a imbucat, Zdreanta l-a si lepadat, Si-a-njurat cu un latrat. Cand se uita la gaina, Cu culcusul lui, vecina, Zice Zdreanta-n gandul lui "S-a facut a dracului!"
ymellda - 22/11/2002
VEVERITA De pe-o creanga pe cealalta Ne-ncetat ca mingea salta Veverita cea codata Hai s-o desenam indata. Hai s-o desenam, dar cum? Va voi spune chiar acum: Coada veveritei pare Ca un semn de Intrebare Unul mic si altul mare Tine coada pe sinare Iar spinarea ne-o arata Linia incovoiata. Drept urechi de veverita Doua varfuri de penita Si sub ele, rotunjor, Ii facem si-un botisor Gamalie ca de ac Este ochiul ce i-l fac. Si-i mai fac doua labute Indoite si micute. Cu o linie-aplecata Si sub ea alta culcata, Veverita-i desenata Pe-o crenguta asezata. VEVERTA Veverita, veverita S-a suit in pom Si de-acolo, si de-acolo Ea a cazut jos. Vai sarmana de ea ce-a patit, Piciorusul rau si l-a lovit. Vine doctorul in graba Si picioru-i leaga. Domnule doctor, te rog nu ma lega Tare rau ma doare inima. (finalul este improvizat, dar fac eu rost de versuri) PITICUL Un pitic de cauciuc S-a ascuns intr-un papuc Cand dau sa incalt papucul Auzii strigand piticul. Acum stau si ma intreb: Am papuc cu glas si limba Sau pitic care se plimba? ARICIUL Trece-ariciu-ncolo-ncoace Cu spinarea numai ace Mai arice, fa-mi pe plac Da-mi te rog si mie-un ac Ac? Nu-ti dau ac, Ca am copii Ce invata broderii. Mergi si tu la mama ta Si, de stii sa cosi, ti-a da!!!
Karla - 04/12/2002
ORASELUL CU PITICI Eu cunosteam un orasel Uite-asa, uite-asa, Cu turnulete multe-n el, Uite-asa si-a si-a.. Si turnul are un geam mic, Uite-asa,uite-asa, Prin el se uita un pitic, Uite-asa si-a si-a, Si piticul se plictisea Uite-asa, uite-asa, Si-o piticuta isi chema, Uite-asa, si-a si-a, Si-apoi danseaza amandoi, Uite-asa, uite-asa, Si-si iau "la revedere" apoi Uite-asa, si-a si-a. VEVERITA Veverita strengarita S-a urcat in pom, Si de-acolo, si de-acolo Si-a rupt un picior.. Vai, vai, vai, Sarmana ce pacat! Cum sa mai ajunga ea in sat.


#7
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 16 iunie 2004 - 14:11

liv - 20/12/2002
NEPOTICA Bunicuta, stii ceva? Nu mai stau la dumneata! Pentr-un ciob de farfurie, Faci atita galagie! Merg acasa, tai cocosul, Fac o supa, fac cafea Si-s cucoana-n casa mea! LA BUNICI Nepotica cea isteata, Se scoala de dimineata. Fuge fuga la bunici Sa le dea niste pupici. Bunicuta o ia-n brate, O alinta si-o rasfata. Iar bunicu-i cinta-ncet, Parca-i cucul in concert!
angi gemeni - 22/12/2002
UITE VINE MOS CRACIUN de Otilia Cazimir Prin nameti in fapt de seara A plecat catre oras Mos batran c-un iepuras Inhamat la sanioara. Uite-o casa colo-n vale Cu ferestre luminate, Mosul s-a oprit din cale, Cu toiagu’-n poarta bate: - Buna seara, buna seara! Iaca vin cu sanioara Si cu daruri proaspete, Bucurosi de oaspete? - Bucurosi, bucurosi! Striga glasuri de copii - Mosule, de unde vii? - Iaca, vin din mosi stramosi Incarcat cu jucarii Pentru voi, iubiti copii ! LA DRUM de Otilia Cazimir Mos Craciun, la urcus, S-a pornit cu sacu’-n spate. Drumu-I rau si-i lunecus, Si mosneagul nu mai poate Lung se uita indarat, Scuturandu-si barba rara De omat, Si ofteaza sub povara: - Greu, tatuca, greu de tine! Iaca, stau si ma socot Daca nu cumva-i mai bine Sa ma mut mai catre vara, Ca-s batran si nu mai pot ! SCRISOARE de Otilia Cazimir Mos Craciun, toti imi spun Ca esti darnic, ca esti bun. Eu iti scriu de mai-nainte Ca-s un baietel cuminte Si-ti mai scriu, asa sa stii, Ca eu nu-ti cer jucarii, Cum ti-ar cere alti copii… Insa nu m-as supara Daca tot mi-ai da ceva! Daca vrei, da-mi o placuta, Ca mi-am spart-o pe cea veche, Adã pentru pisicuta Motocel roþ la ureche Lui bunicu’, o lulea C-a pierdut-o saracutu’… Poate-aduci vreun os lui Cutu, Poate ai vreo acadea? Lui Danut cel mititel Care plange-n copaita, Sa-i aduci vreun covrigel… Noapte buna! Niculita. CANTEC PENTRU MOS CRACIUN Mos Craciun, bun venit! Ca ti-e frig, de mult o stim Insa noi ne-am pregatit Cat mai cald sa te primim Langa brad am pus Sacunelul ca sa stai, Si-o masuta am adus Pentru daruri sa o ai. Iar sun bradu-mpodobit Cu stelute argintii Asculta-vei rand pe rand Cantece si poezii Iar daca se va-ntampla Poezia s-o uitam Iti promitem cand mai vii N-o sa ne mai incurcam. Mos Craciun, bun venit! MOS CRACIUN - Cine bate ? - Mos Craciun. - Vai, ce toba ai in spate! Si ce nins esti, ce batran ! Haide, vino langa soba, Incalzeste-te la maini. Mosul bun din tolba scoate Darurile mai intai. - Mosule, nu mai ramai? - Nu, copile, nu se poate, Ma asteapta si-alti copii Si-am atatea jucarii, Vreau sa le impart pe toate. CINE-I LA PORTITA? Azi la noi la gradinita, A spus tare o fetita, Oare cine-i la portita? Uite-un mos cu barba alba Cu obrajii ca o nalba Si cu haina toata dalba. Mai departe, stiti voi bine Cine-i mosul care vine, Cine-i la portita, cine-i? MOS CRACIUN Hai copii cu totii, Vine mosul bun Si ne-aduce-n tolba Tot ce este bun. Cai si jucarele, Cozonaci gustosi, Mandre papusele Toti sa fim voiosi. Hai, sarim-nainte Mosului iubit Si sa-i strigam tare: “Bine ai venit!” MOS CRACIUN Fulgii albi incep sa cada, Mos Craciun ca sa ii vada. Sa stie sa pregateasca, Bradul sa-l impodobeasca. - Mos Craciun, tu sa vii Cu multi saci de jucarii, Sa nu uiti ca grupa mica, Desi este mai pitica, A-nvatat sa-ti spuna tie Cantece si-o poezie. MOS CRACIUN A venit, a venit Mos Craciun mult iubit Si ne-a dat, si ne-a dat Tot ce-n sac el a luat. MOS CRACIUN Cu fel si fel de jucarii Vin fete si baieti de-a randul La Carnavalul de copii Pe Mos Craciun asteptandu-l…

#8
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 16 iunie 2004 - 14:44

adita, bubutzu, Anina_n NUMARATOARE Hai sa zicem una, sa se faca doua, Doua miini copilul are Si-una este Luna. Hai sa zicem doua, sa se faca trei, Trei crai vin din departare, Doua miini copilul are Si-una este Luna. Hai sa zicem trei, sa se faca patru, Patru roti la carul mare, Trei crai vin din departare, Doua miini copilul are Si-una este Luna. Hai sa zicem patru, sa se faca cinci, Cinci degete la o mina, Patru roti la carul mare, Trei crai vin din departare, Doua miini copilul are Si-una este Luna. ... Hai sa zicem sase sa se faca sapte. Sapte zile-n saptamana, sase zile lucratoare, Cinci sunt degete la mana, patru boi la car se mana, Trei crai vin din departare, doua maini copilul are, Una este luna.... ... Hai sa zicem noua, Sa se faca zece, 10, nota cea mai mare, 9 Mai e sarbatoare, Opt picioare racul are, Sapte zile saptamna, Sase zile lucratoare, Cinci degete la o mana ...................... Si una este luna."
dya - 23/07/2003
Gândãcelul de Elena Farago - De ce m-ai prins în pumnul tau, Copil frumos, tu nu stii oare Ca-s mic si eu si ca mã doare De ce mã strangi asa de rãu? Copil ca tine sunt si eu, Si-mi place sã mã joc si mie, Si mila trebuie sã-ti fie De spaima si de plansul meu! De ce sã vrei sã mã omori? Ca am si eu pãrinti ca tine, Si-ar plange mama dupa mine, Si-ar plange bietele surori, Si-ar plange tata mult de tot Cãci am trait abia trei zile, Indura-te de ei, copile, Si lasa-mã, ca nu mai pot!... Asa plangea un gandacel In pumnul ce-l strangea sã-l rupa Si l-a deschis copilul dupa Ce n-a mai fost nimic din el! A incercat sã-l mai invie Suflandu-i aripile-n vant, Dar a cazut în tarna frant Si-ntepenit pentru vecie!... Scarbit de fapta ta cea rea Degeaba plangi, acum, copile, Ci du-te-n casa-acum si zi-le Parintilor isprava ta. Si zi-le ca de-acum ai vrea Sã ocrotesti cu bunatate, In cale-ti, orice vietate, Oricat de far-de-nsemnatate Si-oricat de mica ar fi ea!
Anina_n - 29/07/2003
Spune-mi iubite coplilas, Cum canta micul greieras ? Cri, cri, cri, cri, cri, cri, Asa canta micul greieras. Spune-mi iubite coplilas, Cum rade micul greieras ? Ha, ha, ha, ha, ha, ha, Asa rade micul greieras. Spune-mi iubite copilas, Cum plange micul greieras ? Asa plange micul greieras. Spune-mi iubite copilas, Cum doarme micul greieras ? I...(se imita somnul cu obrajii pe palmele unite) Asa doarme micul greieras. "

#9
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 16 iunie 2004 - 16:38

Ce petrecere frumoasa e la margine de sat Broscarimea-i bucuroasa C-are vin si cozonac! oac-oac tiri-diri-dam oac-oac oac-oac tiri-diri-dam oac-oac tiri-diri-dam oac-oac oac-oac tiri-diri-dam Un broscoi cinta la cobza Si o brosca la tambal O broscutza mica strimba Vrea sa joace sus pe lac oac-oac tiri-diri-dam oac-oac oac-oac tiri-diri-dam oac-oac tiri-diri-dam oac-oac oac-oac tiri-diri-dam Dar din Trestia inalta A sarit un ciine schiop Broscarimea speriata A luat-o la galop (Andrada)
n padurea cu alune, Aveau casa doi pitici. Vine pupaza si spune: Vreau sa stau si eu aici! pu-pup-pu-u, pup-pu-pu-u vreau sa stau si eu aici pu-pup-pu-u, pup-pu-pu-u vreau sa stau si eu aici Iata vine si-o broascuta, Hop hop hop, sarind mereu. - Dac-aveti loc in casuta, m-am gandit sa stau si eu! oac-oac-oaac, oac-oac-oaac m-am gandit sa stau si eu oac-oac-oaaac, oac-oac-oaac m-am gandit sa stau si eu soricelul striga-nadata iata, si eu am venit casa voastra e curata noroc, bine v-am gasit chit-chit-chiiit, chit-chit-chiit noroc, bine v-am gasit chit-chit-chiiit, chit-chit-chiit noroc, bine v-am gasit in casuta din padure stau vrei cinci prieteni mici soricelul si-o broscuta pupaza si doi pitici tra-la-la-a, tra-la-la-a stau vreo cinci prieteni mici tra-la-la-a, tra-la-la-a stau vreo cinci prieteni mici (descantec)
A,a,a, Acum e toamna ,da Iarba-n camp se vestejeste, frunza-n codru-n-galbeneste, a,a,a,acum e toamna, da E,e,e,Placuta vreme e Mere,prune, nuci si pere , noi avem dupa placere e,e,e..... I,i,i, veniti copii la vii Strugurele must se face si noua mustul ne place I,i,I.... O,oo, se duc cocori in stol, Se duc cuci si randunele si ne este dor de ele O,o,o... U,u,u, si frigul vine-acu' Bruma a cazut pe campuri, vantul sufla lung prin ramuri U.u,u... (azibel)
Romanasului ii place Sus la munte, sus la munte la izvor, Liber si sa fie-n pace Al naturii, al naturii domnitor. Unde printre stanci batrane curg izvoare cristaline Sus la munte, sus la munte, la izvor. (danais) Unde salta caprioara Cut catand, scuta catand de vanator, Unde bradul da racoare La tot omul, la tot omul calator. Ref.
Pu, pu, pu, Strici mereu, Somnul meu, Pupaza din tei. Las' ca-am sa te prind motato Si te-oi intreba ce vrei, Cand ti-oi smulge coada toata Si te-oi vinde pe cinci lei. Pu, pu, pu, Pu, pu, pu, Chiar acu, O sa-ti viu de hac! Si-ajungand la tei,caciula Peste cuib capcan-o fac. Si-apoi, scotocind cu mana, Prind de gat puiul de drac. Ha, ha, ha, Vezi asa, Mi te-am prins, Ca de mult ti-o coc! Si-ajungand la targ cu dansa, Printre lume imi fac loc, Strigand cat ma tine gura, Sa se-auda-n iarmaroc: Negustor, Pupezi vand! Marfa mea-i Blanda ca un miel. Dar un mos cu barba rara, De unde-o fi fost de fel, Imi croi cateva bete, Luand pupaza cu el. Ajutor! Hai sariti! Hotii, mai, Prada-un negustor. Mosul insa, rupand sfoara, Zvarle pupaza spre nor, Si dihania, voioasa, O porni spre sat in zbor. Astazi iar, Pu, pu, pu, Ca un drac, Sus in tei la noi! Poti sa canti de-acum, spurcat-o Pana-n veacul de apoi! Nu mai fac negustorie Cu motate de-alde voi.

#10
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 16 iunie 2004 - 17:02

AC - 04/03/2004 Iesi papucule de sub pat, Iesi papucule,iesi! Sa mananci si tu ciresi Iesi papucule,iesi!
adi69 - 04/03/2004 Sus pe cer sant multe stele jos,sant mii de floricele Dar nici una dintre ele Nu-s ca ochii mamii mele Fiecare pui Are mama lui Si eu tot asa Am mamica mea
Leah - 04/03/2004 "Un'te duci? La Tecuci. Ce sa faci? Cozonaci. Cui sa-i dai? Lui Mihai. Unde sta? Peste drum. Cum ii spune? Nu stiu cum." "Randunica, randunea Vin' ma trece Dunarea Binisor, binisor, Vezi sa nu ma prapadesti Ca n-ai bani sa ma platesti" " Ciresica are mere, Ciresel vine si cere, Ciresica nu se-ndura, Ciresel vine si fura, Cate me-re a fu-rat Ci-re-sel?"
pisi-pis - 04/03/2004 Melc, melc codobelc, Scoate coarne bouresti, Ca te duc la balta, Si-ti dau apa calda, Si te duc la Dunare, Si-ti dau apa tulbure, Si te sui pe-un bustean, Sa mananci ...leustean. Pisicuta pis-pis-pis, Te-am visat azi-noapte-n vis, Te spalam, te pieptanam, Funda rosie-ti puneam. Insa tu te-ai suparat, Pe obraz m-ai zgiriat. Catelus cu parul cret, Fura rata din cotet, El se jura ca nu fura, Dar l-am prin cu rata-n gura. Balada unui greier mic , de George Toparceanu Peste dealuri zgribulite, Peste tarini zdrentuite, A venit asa, deodata, Toamna cea intunecata. Lunga, slaba si zaluda, Botezind natura uda C-un manunchi de ciumafai, Când se scutura de ciuda, Imprejurul ei departe Risipeste-n evantai Ploi marunte, Frunze moarte, Stropi de tina, Guturai... Si cum vine de la munte, Blestemind Si lacramind, Toti ciulinii de pe vale Se pitesc prin vagauni, Iar macesii de pe cimpuri O intimpina an cale Cu grabite plecãciuni... Doar pe coasta, la urcus, Din casuta lui de huma A iesit un greierus, Negru, mic, muiat în tus Si pe-aripi pudrat cu bruma: Cri-cri-cri, Toamna gri, Nu credeam c-o sã mai vii Inainte de Craciun, Ca puteam si eu s-adun O graunta cât de mica, Ca sã nu cer imprumut La vecina mea furnica, Fi'ndca nu-mi da niciodata, Si-apoi umple lumea toata Ca m-am dus si i-am cerut... Dar de-acus, Zise el cu glas sfirsit Ridicind un piciorus, Dar de-acus s-a ispravit... Cri-cri-cri, Toamna gri, Tare-s mic si necajit! Un pitic atit de mic, Facea baie in ibric, De sapun s-a-mpiedicat, Si piticul s-a-necat. Vai, Vai, ce pacat, Ca piticul s-a-necat
Gargarita rita Zboara-n poienita Unde vei zbura Acolo va fi casa mea. Buburuza, ruza, Unde vei zbura, Acolo ma voi marita. Din Oceanul Pacific A iesit un peste mic Si pe coada lui scria Iesi afara dumneata. La popa la poarta I-o pisica moarta Cine-o ride si-o vorbi S-o manince coapta, Cu marar, cu patrunjel, Cu untura de catel.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -