Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O singura Biserica? (7)


157 raspunsuri la acest subiect

#41
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 10:39

quote:
Originally posted by irina.c.

Elena,cred ca ar trebui sa te calmezi!Anca nu a impus nimanui "etalonul"ei,cum spui tu,ci a spus frumos ce crede ea,dupa invatatura Bisericii noastre.Si ca sa raspund la intrebarea "cu ce pacatuieste...",raspunsul e ca pacatuieste intai prin deformarea adevarului,in al doilea rand prin mandrie si neascultare.Boli grele care au dus la aparitia sectelor.



Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/
http://romark.ro/ortodox/



Irina, in opinia mea o acuzi degeaba pe Elena. E adevarat ca ea a fost putina ironica dar asta pentru ca se vede clar cat s-a exagerat si cate prejudecati au unii, inclusiv tu. Sa inteleg ca sectele au deformat adevarul si "pocaitii" sunt caracterizati de mandrie si neascultare, sau cel putin asta reiese din ce ai postat. Sectantii sunt "bolnavi" dupa parerea ta? :(
Chiar credeti ca felul in care scriem Isus/Iisus are vreo relevanta pentru mantuirea noastra sau pentru viata noastra de credinta??

"Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."

#42
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 11:51

quote:
Originally posted by Elena

quote:
Originally posted by casandra

Faptul ca Anca scrie aici este o dovada ca nu e indiferenta la ce se intampla in afara ortodoxiei. A scris aici, apropierea s-a facut, nu? Poate nu este cum ti-ai dorit, dar poate este mai in Duh ...



Dupa cum am vazut eu, Anca scrie aici numai ca sa ne arate ca singurul Adevar este in biserica ortodoxa si ca tot ce e in afara ortodoxiei e "câh" (erezii, rataciri, fariseism etc.). Faptul ca scrie aici, nu inseamna ca s-a facut automat vreo apropiere; daca vine cineva la tine in vizita si incepe sa critice totul p-acolo, ca nu ti-ai pus mobila bine, ca nu e culoarea potrivita la covor, ca nu-ti educi bine copiii, s-a produs oare vreo apropiere intre voi ??

@Irina
quote:
Si ca sa raspund la intrebarea "cu ce pacatuieste...",raspunsul e ca pacatuieste intai prin deformarea adevarului,in al doilea rand prin mandrie si neascultare.

Adica focu´iadului il asteapta pe crestinul care cu smerenie si dragoste incearca sa se apropie de Dumnezeu, dar pronunta Isus ? focul iadului il asteapta pe cel care se pocaieste de pacatele sale si isi duce viatza in curatie, dar pronunta Isus ? focul iadului il asteapta pe cel care reuseste sa implineasca cea mai mare a porunca a Lui, de a-L iubi pe Domnul, Dumnezeul lui cu toata inima, cu tot sufletul, cu tot cugetul si cu toate puterea lui, dar, care, vaaai, pronunta Isus ???

quote:
Anca nu a impus nimanui "etalonul"ei,cum spui tu,ci a spus frumos ce crede ea,dupa invatatura Bisericii noastre.

Nu, dar ne-a cerut la toti sa urmam adevarul ei.






Draga Elena,cred ca s-a mai zis la acest subiect si poate o sa e mai zica:Biserica Ortodoxa este Biserica originara,ea pastreaza toata invatatura Mantuitorului si a Sfintilor Apostoli,nu are nimic de lasat,nimic de adaugat.Ca sa ma exprim mai clar:cand am ceva de firma,nu am nevoie sa-mi cumpar chestii contrafacute.Daca vrei ceva originar "de la mama lui" te adresezi celui care are patentul,nu altcuiva.Asa e si cu apropierea asta:cine vrea credinta originara si adevarata o gaseste in BO,restul sunt contrafaceri.Deci apropierea,daca se doreste,poate fi numai dinspre alte denominatiuni spre ortodoxie,si nu invers.

Nu stiu ce il asteapta pe crestinul care deformeaza adevarul si nu are smerenie,ca nu sunt Dumnezeu.Pentru mine BO este Biserica lui Hristos,in ea lucreaza in mod sigur Duhul Sfant si Adevarul,asa ca daca ea invata ca se scrie "Iisus"si nu "Isus" ,o sa respect ce spune ea si nu altcineva,oricat de nesemnificativa si neimportanta li s-ar parea altora chestiunea asta.

Chiar daca Anca a "cerut" ceva,cum spui tu,nu e nimeni obligat a o asculte,daca n-are chef,asa ca discutia cu "Anca impune" e inutila.


Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/
http://romark.ro/ortodox/

#43
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 12:06

quote:
Originally posted by Jocelyn


Irina, in opinia mea o acuzi degeaba pe Elena. E adevarat ca ea a fost putina ironica dar asta pentru ca se vede clar cat s-a exagerat si cate prejudecati au unii, inclusiv tu. Sa inteleg ca sectele au deformat adevarul si "pocaitii" sunt caracterizati de mandrie si neascultare, sau cel putin asta reiese din ce ai postat. Sectantii sunt "bolnavi" dupa parerea ta? :(
Chiar credeti ca felul in care scriem Isus/Iisus are vreo relevanta pentru mantuirea noastra sau pentru viata noastra de credinta??

"Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."



Draga Jocelyn,nu am prejudecati,caci daca as avea nici nu as mai accesa acest topic.Da,sectantii sunt bolnavi,dar nu dupa parerea mea,ci dupa cea a lui Hristos si a Bisericii Sale.Si daca doctorul spune ca un om are cancer,pot a-l contrazic eu,care n-am facut medicina?S-a mai spus aici,dar nu-i nimic ca reiau:BO nu i-a numit pe eretici-eretici din ura fata de ei sau din rautate,ci din dragoste.Cand medicul spune unui pacient "esti bolnav" nu inseamna ca-l uraste,ci ca vrea sa-l vindece.Dar pentru asta pacientul trebuie sa aiba incredere ca medicul spune adevarul.Daca n-are incredere,ce va zice?"medicul asta habar n-are,spune numai prostii".

Poate ca felul in care scriem Iisus n-are relevanta,dar atitudinea inimii are.Cine nu este credincios in cele marunte,nu va fi nici in cele mari.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/
http://romark.ro/ortodox/

#44
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 12:37

Deci Irina, inca o data, sectantii sunt bolnavi dar nu dupa parerea ta, ci dupa parerea lui Hristos si a Bisericii Sale care, presupun, ar fi cea ortodoxa, nu? Zi-mi si mie de unde ai tras concluzia asta ca nu mi-e deloc familiara cu ce scrie in Biblie. Din ce ai spus tu se intelege ca ortodocsii sunt deasupra tuturor, sanatosi spiritual in timp ce toti ceilalti suntem niste nenorociti, oi bolnave si ratacite.

Si mai zici ca nu ai prejudecati.

"Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."

#45
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 12:48

quote:
Asa e si cu apropierea asta:cine vrea credinta originara si adevarata o gaseste in BO,restul sunt contrafaceri.Deci apropierea,daca se doreste,poate fi numai dinspre alte denominatiuni spre ortodoxie,si nu invers.

Aha, am inteles: deci cine vrea apropiere este musai sa se converteasca la ortodoxie, nu ? daca asa e, pai atunci ai inteles grest ideea topicului de fatza, Irina !! pentru ca eu n-am deschis subiectul asta ca sa vedem cum facem sa aducem toti crestinii la ortodoxie (sau la oricare alta confesiune !!), ci sa vedem ce avem in comun, ramanand fiecare "acasa" la el si nu incercand sa ne convertim unii pe altii.

quote:
Nu stiu ce il asteapta pe crestinul care deformeaza adevarul si nu are smerenie,ca nu sunt Dumnezeu.

Pai eu nu vorbeam de omu care deformeaza adevarul si nu are smerenie, ci vorbeam tocmai de crestinul care are smerenie si dragoste pentru Dumnezeu si Sfanta Treime.

quote:
Chiar daca Anca a "cerut" ceva,cum spui tu,nu e nimeni obligat a o asculte,daca n-are chef,asa ca discutia cu "Anca impune" e inutila.

Daca citesti mai atenta, ai sa vezi ca nu am spus "Anca impune", ci am spus ca ea ne-a cerut !! e totusi o diferenta, nu ??
de exemplu, eu nu ti-as cere tie si nimanui:" te rog eu frumos nu te mai ruga la icoane!" cu ce drept sa-ti spun eu asta ? este alegerea ta personala si nu am nici macar dreptul sa te rog asa ceva !! ei, cam asa mi-a sunat si mie cererea/rugamintea ei; daca am inteles eu gresit, atunci imi cer scuze in fatza ei !![flo]
quote:
Poate ca felul in care scriem Iisus n-are relevanta,dar atitudinea inimii are.

Mare vorba ai spus aici, Irina !!!! exact asta am scris si eu mai sus, o inima smerita si plina de dragoste pentru Dumnezeu este ce conteaza in fatza Celui Care inimile le cerceteaza, iara nu lucrurile exterioare, nu pronuntia, nu accentele,nu tonalitatile vorbelor, ci curatia inimii !!


_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#46
RA

RA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 369 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 12:55

"Cand rusii au luat controlul în România, au adaugat litera "i" în multe cuvinte romanesti. Dupa revolutia in 1989, patriotii romani au întors cuvintele spre radicinele lor latine. Cuvantul "Iisus" a fost întors spre originalul lui latin si grecesc, cu un singur "i"

Acesta este primul paragraf din link-ul,cu generozitate oferit de Xeno!
Un neadevar(credeti-ma,am cautat cel mai delicat cuvant,ca sa nu mai starnesc spiritele si asa inutil incinse)de la cap la coada!!!

In primul rand ,originalul nu are cum sa fie nici latin si nici grecesc,iar in al doilea rand,"originalul" la care se refera ei latin ori grecesc a incercat sa foloseasca o transliterare care sa asigure o pronuntie cat mai aproape de original,adica,asa cum am aratat in postul anterior,in limba greaca cu cei 2 de i,diferiti,iar in limba latina i si e.

Daca Isus,scris asa inseamna "magar",iarasi ma gandesc ca e putin probabil,avand in vedere ca limbile semitice isi formeaza familiile de cuvinte in jurul unei radacini constituite exclusiv din consoane.Iar traducerea cuvantului Yhwsa este foarte departe,nu-i asa,de "magar"!

Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."

#47
RA

RA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 369 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 13:12

Oameni buni,va rog mult,nu s-ar putea sa revenim la tonul anterior al discutiei?Caci asa insipid,inodor si incolor cum era el,se arata mai smerit decat cel de acum!!!Multumesc anticipat!

Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."

#48
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 14:19

[quote]Originally posted by Jocelyn
Deci Irina, inca o data, sectantii sunt bolnavi dar nu dupa parerea ta, ci dupa parerea lui Hristos si a Bisericii Sale care, presupun, ar fi cea ortodoxa, nu? Zi-mi si mie de unde ai tras concluzia asta ca nu mi-e deloc familiara cu ce scrie in Biblie. ..................Draga mea,cine a pastrat Scriptura pana la aparitia np,cine i-a stabilit canonul?Biserica Ortodoxa.Biserica a existat inaintea Noului Testament.Ai la indemina Scriptura, Traditia Bisericii, lucrarile sinoadelor ecumenice, ale Sfintilor Parinti si teologi recunoscuti de Biserica si tot ce trebuie sa faci este sa iei cunostinta de ele, sa crezi (daca vrei) si sa le traiesti in comunuitatea Bisericii.Si da,sectantii sunt bolnavi sufleteste.Ei s-au rupt din propria lor vointa de comunitatea Bisericii ,de Trupul lui Hristos.Din ce ai spus tu se intelege ca ortodocsii sunt deasupra tuturor, sanatosi spiritual in timp ce toti ceilalti suntem niste nenorociti, oi bolnave si ratacite.Asa ai vrut tu sa intelegi.Eu nu am spus ca ortodocsii sunt deasupra tuturor,etc.,ci ca Biserica Ortodoxa este Biserica originara,intemeiata de Hristos,si care pastreaza curat si deplin toata invatatura Lui si tot adevarul.Mai departe de asta tragi concluziile dupa cum te va lumina Dumnezeu.Si mai zici ca nu ai prejudecati.Draga mea,prejudecata este o atitudine.Ceea ce am spus pana acum sunt adevaruri de credinta.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul http://photobucket.c...ark.ro/ortodox/

#49
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 14:44

[quote]Originally posted by Elena



Aha, am inteles: deci cine vrea apropiere este musai sa se converteasca la ortodoxie, nu ?

Exact.Vezi ca n-a durut?[:D]





daca asa e, pai atunci ai inteles grest ideea topicului de fatza, Irina !! pentru ca eu n-am deschis subiectul asta ca sa vedem cum facem sa aducem toti crestinii la ortodoxie (sau la oricare alta confesiune !!), ci sa vedem ce avem in comun, ramanand fiecare "acasa" la el si nu incercand sa ne convertim unii pe altii.



"Acasa la tine" unde e?Eu stiu unde e casa mea,cine doreste sa o cunoasca,e bine venit.Si fiindca ma simt foarte bine in casa mea,si am in ea tot ce imi trebuie sipe cine imi trebuie,nimic nu-mi lipseste,nu simt nevoia sa vizitez alte case.Dar ii astept si pe altii sa impartim belsugul si bucuria din casa mea.





Pai eu nu vorbeam de omul care deformeaza adevarul si nu are smerenie, ci vorbeam tocmai de crestinul care are smerenie si dragoste pentru Dumnezeu si Sfanta Treime.





de exemplu, eu nu ti-as cere tie si nimanui:" te rog eu frumos nu te mai ruga la icoane!" cu ce drept sa-ti spun eu asta ? este alegerea ta personala si nu am nici macar dreptul sa te rog asa ceva !! ei, cam asa mi-a sunat si mie cererea/rugamintea ei; daca am inteles eu gresit, atunci imi cer scuze in fatza ei !![flo]

Draga mea,daca ma iubesti si crezi ca fac ceva care nu e dupa invatatura lui Hristos,nu ca nu ai dreptul,ai obligatia sa ma rogi sa nu mai fac acel lucru,fiindca asta mi-ar fi spre pierzare.Si poti sa stai nepasatoare cand vezi ca sufletul meu se pierde?Unde e mila,unde e dragostea?







Mare vorba ai spus aici, Irina !!!! exact asta am scris si eu mai sus, o inima smerita si plina de dragoste pentru Dumnezeu este ce conteaza in fatza Celui Care inimile le cerceteaza, iara nu lucrurile exterioare, nu pronuntia, nu accentele,nu tonalitatile vorbelor, ci curatia inimii !!



Acum depinde cum intelegi tu ca se obtine curatia inimii.Eu cred ca ea se obtine numai in Biserica,prin participarea la Taine.Iar cei care sunt in Biserica,se cunosc fiindca traiesc dupa randuiala ei.Si daca randuiala spune ca Iisus se scrie cu doi de i,scriu cu doi de i.Deci cine nu scrie cu doi de i,nu e in Biserica,deci nu participa la Taine,deci nu nu este angajat pe calea curatiei inimii.[:D]









Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

http://romark.ro/ortodox/

#50
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 15:14

quote:
Originally posted by irina.c.
[quote]Originally posted by ElenaAha, am inteles: deci cine vrea apropiere este musai sa se converteasca la ortodoxie, nu ? Exact.Vezi ca n-a durut?[:D]daca asa e, pai atunci ai inteles grest ideea topicului de fatza, Irina !! pentru ca eu n-am deschis subiectul asta ca sa vedem cum facem sa aducem toti crestinii la ortodoxie (sau la oricare alta confesiune !!), ci sa vedem ce avem in comun, ramanand fiecare "acasa" la el si nu incercand sa ne convertim unii pe altii."Acasa la tine" unde e?Eu stiu unde e casa mea,cine doreste sa o cunoasca,e bine venit.Si fiindca ma simt foarte bine in casa mea,si am in ea tot ce imi trebuie sipe cine imi trebuie,nimic nu-mi lipseste,nu simt nevoia sa vizitez alte case.Dar ii astept si pe altii sa impartim belsugul si bucuria din casa mea. Pai eu nu vorbeam de omul care deformeaza adevarul si nu are smerenie, ci vorbeam tocmai de crestinul care are smerenie si dragoste pentru Dumnezeu si Sfanta Treime. de exemplu, eu nu ti-as cere tie si nimanui:" te rog eu frumos nu te mai ruga la icoane!" cu ce drept sa-ti spun eu asta ? este alegerea ta personala si nu am nici macar dreptul sa te rog asa ceva !! ei, cam asa mi-a sunat si mie cererea/rugamintea ei; daca am inteles eu gresit, atunci imi cer scuze in fatza ei !![flo]Draga mea,daca ma iubesti si crezi ca fac ceva care nu e dupa invatatura lui Hristos,nu ca nu ai dreptul,ai obligatia sa ma rogi sa nu mai fac acel lucru,fiindca asta mi-ar fi spre pierzare.Si poti sa stai nepasatoare cand vezi ca sufletul meu se pierde?Unde e mila,unde e dragostea?Mare vorba ai spus aici, Irina !!!! exact asta am scris si eu mai sus, o inima smerita si plina de dragoste pentru Dumnezeu este ce conteaza in fatza Celui Care inimile le cerceteaza, iara nu lucrurile exterioare, nu pronuntia, nu accentele,nu tonalitatile vorbelor, ci curatia inimii !!Acum depinde cum intelegi tu ca se obtine curatia inimii.Eu cred ca ea se obtine numai in Biserica,prin participarea la Taine.Iar cei care sunt in Biserica,se cunosc fiindca traiesc dupa randuiala ei.Si daca randuiala spune ca Iisus se scrie cu doi de i,scriu cu doi de i.Deci cine nu scrie cu doi de i,nu e in Biserica,deci nu participa la Taine,deci nu nu este angajat pe calea curatiei inimii.[:D]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul http://photobucket.c...ark.ro/ortodox/
q.e.d.Irina, daca pentru tine apropiere intre crestini= convertire la ortodoxism, atunci, iti repet, inseamna ca ai inteles gresit ideea topicului de fatza!! ca initiatoare a subiectului, am rugamintea ca cei care participa aici la discutii sa o faca in spirit ecumenic, de apropiere intre noi ca si frati in credinta, nu de pe pozitii inegale, ca unii sunt bolnavi si altii au venit sa-i vindece si sa-i aduca pe calea cea buna si nici pentru a face prozeletism si a se converti unii pe altii !!!Multumesc anticipat pentru intelegere ! [flo]_________________________"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -