Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 6)


204 raspunsuri la acest subiect

#181
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 16 ianuarie 2008 - 16:56

Fetelor, imi poate spune cineva daca pot trage la masina sau coase de mana un material din lana? De fapt este vorba de un pulover vechi din lana (cumparat, nu lucrat de mana) pe care l-am "feltuit" (spalat la fierbinte la masina si apoi pus in uscator la f. cald) si din care vreau sa tai/cos niste manusi.



Daca il trag la masina, ce ac, tighel, tensiune a atei sa folosesc iar dace se poate coase de mana, exista o tehnica anume?



Multumesc mult pt. sfaturi, eventual daca ati mai discutat despre asa ceva imi puteti spune unde?







"Ce e val ca valul trece (poze)"

#182
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 16 ianuarie 2008 - 17:43

Buna [biz]-telor,

ML coase de mana manusile si eventual calca-le cu o carpa umeda deasupra (presate)nu foarte fierbinte fierul, inainte de mas de cusut; dupa aceea incearca sa le cosi la masina.Exista la masini o cusatura oblica ceva de genul /-/-/ ; prima data incearca pe o bucata si daca iti reuseste poti coase manusile. E mai mult de lucru dar daca ai rabdare vei reusi. Sau o alta varianta mai usoara dupa insailare cu acul ca sa fie fixate, cu crosetul le asamblezi pe fata dupa care le poti face coltisori ptr finisarea si estetica lor. Sper sa-ti fie de folos. Poate primesti si alte sugestii de la fete. Succes.

Iozi ma uit si eu sa vad ce am in legatura cu fusta in clini.

Alina spor la bentita cu margele pe care vrei sa o faci; vei avea mult de lucru dar va fi ceva deosebit.

Tonia [hia]

#183
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 16 ianuarie 2008 - 18:03

ML, eu am facut ceva de genul asta: http://i146.photobuc...torie/Spate.jpg
Am luat metraj tricotat si era f.f.f. rar. E greu de lucrat, eu l-am facut cu triplock-ul si l-am cusut de mana la tivuri. Sincer, nici n-am incercat sa-l bag la masina de cusut. Fa rost de un ac cu gaura mare si-l cosi cu lana, pe dos. Oricum, vrei sa-ti faci manusi cu degete sau doar armwarmers(mitene, fara degete)?
Tonia, eu vreau sa-mi fac un colier, vreau sa merg acum la mercerie sa vad ce margelute gasesc. Poate si comand de pe net dar vin in muuult timp si eu vreau... ieri.
Am ajuns in stadiul asta cu corsetul: http://i146.photobuc...ie/IMG_3967.jpg

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#184
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 16 ianuarie 2008 - 23:08

Alina si eu ma gandeam duminica sa fac o c-da dar daca dureaza f. mult timp ma mai gandesc. Ma uit la adresa daca au nr de tel si incerc sa iau legat sa vad ce zic. Si tu ai aflat telefonic sau prin fete ca dureaza mai mult. Cautand cu totul altceva azi am gasit, un pliant cu explicatii si exemple pentru asa ceva plus 3 cutiute cu margele f.f.f. mici. Fiimea le-a cumparat acu 2 ani din Franta si fiind puse bine a uitat de ele. Daca te intereseaza le pot scana; problema e ca sunt in lb franceza dar din imag se pot deduce etapele de lucru.

Diana ai reusit sa repari mas de cusut?
Celelalte fete ce mai faceti? Nici un semn de viata?

Tonia [hia]

#185
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 16 ianuarie 2008 - 23:19

M-am luat cu vb despre altceva si am uitat; corsetul [cool] e din piele sau imitatie? Imi place mie, ce sa mai zic daca-l vede fiimea!

[hia]

#186
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 17 ianuarie 2008 - 01:56

Am revenit.

Alina am scanat pliantul si sper sa-ti fie de ajutor.

http://s235.photobuc...6/tomari_album/

Iozi intra si tu si vei gasi scanate explicatii (pag 1,2,3) despre fusta in clini sau alte tipuri.

Noapte buna [nani] [hia]

#187
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 17 ianuarie 2008 - 07:32

Va multumesc mult, fetelor!



Tonia, ce frumos descrii! Pai de unde coltisori, ca nu stiu nimic a face cu croseta?! Zau ca ar trebui sa invat, macar de dragul coltisorilor!



Pana la urma m-am apucat sa le cos de mana (copiii dorm si n-am mai pus masina).



Alina fac niste manusele de copii, cu un singur deget. Frumos puloverul (bluza?!) si corsajul.



Va admir rabdarea!



"Ce e val ca valul trece (poze)"

#188
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 17 ianuarie 2008 - 12:58

ML, eu cred ca ar trebui sa le intrebi si pe fetele care tricoteaza. Eu stiu ca mama mea le cosea marginile cu lana din aceiasi culoare, pe dos dar nu stiu sa-ti spun mai multe. Sper sa-ti iasa frumoase.
Tonia, merci de pliant, par usor explicate. Imi place modelul de bijuuri originale, pe spirala si vad ca la unul dintre ele folosesc oja transparenta(daca asta e). Eu am cumparat de la mercerie margelute mici, tubulare, rotunde mai marisoare si le cos pe o bucata de material cusut si tighelit. Se insira cam migalos, dar il biruiesc eu. Cat despre comanda, am vazut ca scrie pe site ca trimit comenzile de 2 ori pe saptamana si se poate sa ajunga intre 2 zile si 2 saptamani. Oricum, mi se par seriosi si au preturi ok din ce-am mai vazut(fata de mercerii, clar).
Corsetul e din piele eco, f.f.f. moale si captusita cu ceva pufos(cred ca pot sa port si direct pe piele, pielea aia[bis]) Trebuie sa-i pun balenele dar am emotii ca fiind subtire pielea se poate sfasia de le ele. Am cusut si cupele, de captuseala. Sa vedem...
Pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#189
Vianne

Vianne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 17 ianuarie 2008 - 21:43

Alina, e bestial corsetul[majoreta][majoreta][majoreta] Arata de nu se poate... Mie mi se pare o chestie extraordinar de complicata si nu as putea sa-l fac[bang]Dar pana sa ajung eu sa intru iar intr-un corset asa micutz mai am[:D][:D]

Pupici la albinutze!

Alina [gravi]22+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.web.../alinavillanova

#190
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 18 ianuarie 2008 - 21:16

Buna fetele, mult spor aveti pe-aici!



Alina, foarte frumos corsetul, pe mine m-ai dat gata, am zis ca o sa luam lectii de la tine cat de curand! Bravo, imi place de tine ca chiar vrei sa-ti iasa ce ti-ai propus (cate un lucru pe saptamana) [cool]



Eu am fost cam in criza de timp saptamana asta, nu am reusit sa fac nimic, sper ca saptamana viitoare sa fie mai linistita!



Si acum vad [olala] burda2/2008



fug s-o rasfoiesc!



Va pup, spor in toate!



Elena [gravi]27+ cu [baietel]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -