Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Vreau sa invat modele de tricot


199 raspunsuri la acest subiect

#41
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 22:32

quote:
Originally posted by nanuk
dpop, cel mai simplu este sa faci dungile orizontale, ca sa schimbi ata la capat de rind, mai exact o data la un anumit numar de rinduri. Numeri si tu sa fie un numar egal de rinduri facute cu fiecare culoare. Ca sa faci dungile verticale ar tb sa schimbi atele in timpul rindului si sa lucrezi cu mai multe gheme deodata, ceea ce presupune o mai mare bataie de cap. Poti sa faci doi pe fata doi pe dos (asa se stringe destul de tare, se ingusteaza produsul finit adica) sau unu pe fata unu pe dos. Mai este un model destul de bun pentru fular pentru ca se intinde ca lumea pe lungime. Se bazeaza tot pe "unu pe fata unu pe dos": un rind se lucreaza normal, iar la al doilea ochiul pe fata se agata nu din cel care este pe andrea, ci din cel de pe rindul anterior, adica sub cel de pe andrea. Iese parca mai pufos fularul si se "lungeste foarte bine. Nu de de loc greu de lucrat, doar mi se pare ca intra un pic mai mult material.Iar pentru cine stie engleza, se gasesc lucruri interesante la http://www.bhg.com/b..._photosZambeste, maine va fi mai rau! MURPHY
Poti lucra si modelul de punct englezesc.Intra un pic mai mult material ,e adevarat,dar tot pufos iese modelul...Iar dungile cel mai bine le pui vertical.Lucrezi cu doua ate o data,dar merita efortul,iese mai misto!Ana-Maria,mami deAlex&Luana

#42
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 22:42

quote:
Originally posted by Iubika



Nu pune nici una din voi la vedere propriile creatii? Sa ma minunez si eu de ce poate sa iasa din mainile cuiva care se pricepe!...

Hai pa, ma duc la munca! Va citesc (si) de acolo!






Poti vedea ce am "construit" iarna trecuta la mine in poze,albumul "Tricotaje"...din Alex&Luana.

Nu-s cine stie ce...dar eu ma bucur cu ele...



Ana-Maria,mami deAlex&Luana





#43
Iubika

Iubika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.554 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 23:03

quote:
Originally posted by Ana68
Nu-s cine stie ce...dar eu ma bucur cu ele...




Auzi la ea! Pai Ana68, draga mea, daca nici minunatiilea alea nu`s cine stie ce, eu cu singurul meu fular la activ ma fac mika mika si ma las de sportul asta!!!!

Bucura`te tu de ele, asa cum zicei in postul anterior, ca eu mor de ciuda!!![:D] Serios acum, mie imi plac foarte mult hainutele facute de tine si imi urez sa te ajung din urma!

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

#44
Iubika

Iubika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.554 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 14:05

Doar ce mi`am recuperat aparatul foto, deci in week-end sper sa va arat o pozica-doua....
Si mai sper sa si tricotez ceva la noul fularel, ca n`am mai facut nik la el de cateva zile....[V]

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

#45
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 19:03

Iubika,multumesc mult de apreciere....Eu am zis ca nu-s cine stie ce ca am avut "profesoara" buna la invatat tricotatul si cand am vazut ce construia ea cu manutele...uf!...eu sunt o ucenica pe langa ea...

Pe la 23 de ani m-a prins microbul asta pe mine,caci "profesoara" era colega mea de servici.Ea intotdeauna tricoteaza cand da frigul si o tine tot asa pana da caldura...Pai face cam 4-5 pulovere pe iarna,ca sa zic asa...depinde si de chef....Si cum lucram in ture,12 cu 24 de ore...aveam timp berechet...

Apropos,cred ca am citit bine....esti constanteanca,tataroaica....hihihihi....ce imi place!Eu sunt constanteanca,tomitana,getbeget...Sunt nascuta si crescuta in Constanta...am copilarit in Tomis Nord,la Ciresica...

Pai astept si eu sa inceapa frigul,ca deocamdata la Timisoara inca e vara...si ma apuc si eu de treaba....Sa vedem ce modele mai fac...

Abia astept si eu sa vad pozele tale...

Iti doresc tot binele din lume si ...spor la treaba!Pupici!



Ana-Maria,mami deAlex&Luana





#46
Iubika

Iubika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.554 mesaje

Postat 10 septembrie 2005 - 22:33

GATA! Am pus doua pozici cu fularul terminat. V`am spus si va repet: nu e cine stie ce! Dar daca chiar va intereseaza:
http://poze.acasa.ro/album?id=6418
Spor la treaba!

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

#47
dpop

dpop

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 766 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 11:00

Am fost plecata cateva zile si am citit abia acum urmarile. m-am decis ca model pentru un sah - adica 2 pe fata, 2 pe dos 5 randuri, si dup-aia invers, 2 pe dos, 2 pe fata.
cu randurile verticale (care is cele mai frumoase si in opinia mea) este o problema, ca fularul trebuie sa fie purtabil si pe fata si pe dos, nu? si atunci aici apare problema mea. ca am facut deja cam cat o banda neagra, si acuma trebuie sa schimb culoarea, dar nu as vrea sa se vada nodul... ca vreau sa si poarte fularul [il] . am mai lucrat eu ceva bluze etc prin scoala, la lucru manual, cand era la moda, asa ca sper sa inteleg explicatiile voastre.
si inca o intrebare: unde gasesc eu reviste cu modele de tricotat, sau de broderie? (m-a apucat acum harnicia, si vreau sa cos o fata de masa - nu broderie-broderie-ultrafina, nici goblen, ci dinaia care se coase cu punct in cruciulita, sau ma rog, puncte simple). si ma refer aici unde se gasesc in romania, sau in state (pentru state ar prinde bine un nume de revista, sa pot cere cuiva sa-mi cumpere la fix)

mutzamesc frumos

#48
dpop

dpop

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 766 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 11:10

iubika ... glumesti, nu??? fularul arata super-rofesional!!! asa era firul, decolorat pe alocuri, sau ai lucrat tu in 2 culori? arata super, serios! uf, a meu o sa fie mult mai urraaaat [V]

#49
dpop

dpop

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 766 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 11:17

offfff, mai scriu un mesaj,acu va stresez, da'abia acu am vazut poza la fularul cu dungi orizontale colorat, a lui ana68. ptui ce frumos e si ala!! cum ai facut franjurii aia verticali? trebuie material special pentru ei? eu folosesc fir alpin la fular, se preteaza? mie mi-a parut ca era facut in punct lenes fularul, foarte frumos a iesit.


#50
Iubika

Iubika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.554 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 11:33

quote:
Originally posted by dpop

iubika ... glumesti, nu??? fularul arata super-rofesional!!! asa era firul, decolorat pe alocuri, sau ai lucrat tu in 2 culori? arata super, serios! uf, a meu o sa fie mult mai urraaaat [V]



Multumesc frumos! [:I]
Asa era firul, in mai multe nuante, de aia mi`a si placut.
Singurul meu merit e ca am lucrat 3 pe fata, 3 pe dos [:D] Sincer chiar nu mi se pare deosebit, dar este PRIMUL meu lucru dus la capat [;)] Si lu` Pitiku ii place, asta conteaza...[:)]
Eu zic sa fii optimista! Fularul tau nu are de ce sa iasa urat! Daca il lucrezi cu dragoste...[il]

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -