Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sexualitatea


88 raspunsuri la acest subiect

#31
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 14:28

quote:
Originally posted by descintec
quote:
Originally posted by Adela99
[quote]Iar baietilor sa nu santajeze niciodata iar daca se intampla sa fie refuzati sa stie sa accepte fara sa condamne.
Sunt invatati baietii asta? In general invatam copiii cum sa se protejeze. Mai putin cum sa ii respecte pe ceilalti. Nimeni nu se gandeste la propriul copil ca la un posibil agresor. Nu cred ca ar trebui scapat din vedere aspectul. Un baiat trebuie sa constientizeze ca atunci cand cere insistent, cand santajaza o fata devine agresor.D.
Da, li se spune si nu pentru ca ii vezi ca posibili agresori ci pentru ca stii ca sunt curiosi si vor sa experimenteze. Li se vorbeste si despre respect -si nu numai lor- atat in scoala cat si un familie.P.S. Am sters mesajul trecut cu acelasi continut pentru ca m-am imbarligat in intrebare si raspuns (guote)

#32
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 16:24

quote:
Originally posted by Adela99


Da, li se spune si nu pentru ca ii vezi ca posibili agresori ci pentru ca stii ca sunt curiosi si vor sa experimenteze. Li se vorbeste si despre respect -si nu numai lor- atat in scoala cat si un familie.

P.S. Am sters mesajul trecut cu acelasi continut pentru ca m-am imbarligat in intrebare si raspuns (guote)



Uh, dupa ton se pare ca am atins un punct sensibil. Nu asta doream [flo] Si eu am un baiat, deci baietii nu sunt inamicii :) Cred ca fiul tau e privilegiat fiindca invata asta la scoala, chiar daca familia nu surprinde aspectul. Aici, educatie sexuala la scoala putin sau sub forma unor seminarii ad-hoc. Nu stiu daca iti amintesti un topic vechi unde parintii protestau ca se incearca introducerea in programa scolara a educatiei sexuale. Multi dintre ei doreau sa fie profesorii propriilor copii la subiectul asta.

Cum fac educatie sexuala parintii in general? Din cat am avut ocazia sa observ daca parintii le vorbesc despre menstruatie, erectie, sarcina, BTS si alte cateva chestii tehnice se considera ca a facut educatia in domeniu. Parintii isi inving greu propriile inhibitii. Copilului mic i se vorbeste despre samanta din burta mamei. Copiii se nasc prin burta taiata. Uitati-va la taticii de pe forum: ce oroare au despre subiectele in care femeile vorbesc despre ciclu, scurgeri, dau amanunte despre afectiunile si suferintele lor. Maturi? :))))))

Cred ca am cam luat-o prin balarii :)

D.

#33
cera

cera
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 16:25

[?] cat de mult ni se permite sa ne bagam in relatiile dintre copii
radu (7) a avut o "iubita" cu care nu eram de loc de acord si va asigur ca din motive intemeiate in plus se si pupaceau toata ziua de nu mai puteam de nervi da nu puteam sa-i interzic relatia asa ca am inceput sa-i atrag atentia asupra altei fetite - ai vazut ce frumoasa e andreiuta, andreiuta e tare delicata, ~ e o dulcica. acum o iubeste pe andreiuta

atata l-am "batut la cap" pe radu pana a inteles ca fetele au intotdeauna intaietate, ca li se cuvine bucatica cea mai buna, ca este ABSOLUT interzis sa agresezi o fata nu numai fizic dar in orice alt fel

sper ca asta va fi comportamentul lui in viata si mai sper ca fata de langa el imi va multumi in sufletelul ei
[pup]

#34
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 17:18

quote:
Originally posted by descintec
E deja un cliseu asta cu sa ii asculti, sa ii observi, sa comunici. E greu de pus in practica, e chestie de nuante, de intuitie. Limbajul lor, capacitatea de a exprima ce simt, de a constientiza sunt limitate.

D.



Ok, m-am adresat printr-un cliseu, asa cum ti s-a adresat si tie mama ta :P, care poate n-a avut dreptate:P

Io inca mai tin minte totusi ca mama mi-a fost, cel putin pana cand am intrat la facultate (si m-am carabanit de acasa) cea mai buna prietena si persoana in care aveam cea mai mare incredere. Si nu cred ca asta e nici o chestie depasita, nici chiar asa de greu de pus in practica :)))). Normal, pentru cine vede nuantele si are intuitie.
Si inca mai cred ca nu exista retete pe taramul acesta, tocmai datorita amintitelor nuante :))))

#35
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 17:59

sursa de inspiratie:
http://www.sexaz.ro/...e7218abcdb81ea4

Cristina&Sanziana

#36
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 18:22

quote:
Originally posted by descintec

Uh, dupa ton se pare ca am atins un punct sensibil. Nu asta doream [flo]



Nicidecum [flo], am fost doar grabita. Nu m-am putut abtine sa nu raspund si a iesit cum a iesit. De multe ori sunt prea scurta si concisa, si in scris poate suna aiurea.
P.S. Si acum sunt grabita

#37
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 18:24

Sunt sigura ca nu copiii s-au schimbat, dar se pare ca preocuparile lor s-au schimbat, stiu sigur ca la 12 ani nu se punea problema sexului de nici un fel, cel putin nu printre colegii, prietenii pe care i-am avut eu, si nu eram noi mai altfel decat altii. Ma doare sufletul sa ma gandesc ca baietelul meu la 12-13 ani si-ar incepe viata sexuala. Ma gandesc daca nu l-ar traumatiza cumva o astfel de experienta, ce naiba poate sa inteleaga la varsta asta... Nici pe mine nu ma vad in stare sa abordez astfel de subiecte cu un copil.

Ma intreb daca nu era mai buna totusi separarea in scoli, scoli de fete si scoli de baieti...

#38
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 18:30

quote:
Originally posted by cera

atata l-am "batut la cap" pe radu pana a inteles ca fetele au intotdeauna intaietate, ca li se cuvine bucatica cea mai buna, ca este ABSOLUT interzis sa agresezi o fata nu numai fizic dar in orice alt fel

sper ca asta va fi comportamentul lui in viata si mai sper ca fata de langa el imi va multumi in sufletelul ei
[pup]



Eu nu l-am invatat pe George ca fetelor li se cuvine "bucatica cea mai buna" ci bucatele egale si la fel de bune. Si nici daca as fi avut o fata nu as fi invatat-o altceva. Respect si egalitate cred ca e sloganul meu intr-o relatie, inafara de dragoste. Pe care cred ca reusesc sa-l transmit si lui George.

#39
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 18:34

mey io'st o incuiata recunosc. Asa m-a crescut maica-mea si asa sunt. Nu incuiata la genul ca nu-mi dau seama cum tb discutat sau ce ar tb facut dar am o teama cumplita ca nu voi fi in stare sa-i vorbesc fie-mii pe fatza de toate chestiile astea. Noroc ca am un sot la polul opus pt care orice discutie despre sexualitate e ca si cum ai discuta despre mancare asa ca m-o ajuta si el.
V-ati uitat pe linkul dat de Cristina? Vedeti aici:
http://www.sexaz.ro/...e7218abcdb81ea4
Nu stiu ce varste au copii aia dar sunt atat de inocenti si naivi!!!! Mai ca-mi vine sa-i raspund baiatului ala sa o trimita la naiba pe mama care isi duce la ginecolog fata de 16 ani sa verifice daca mai e virgina sau nu! Ufff cata nevoie au de ajutorul nostru!

Marina

#40
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 19:57

quote:
Originally posted by Julie

quote:
Originally posted by descintec
E deja un cliseu asta cu sa ii asculti, sa ii observi, sa comunici. E greu de pus in practica, e chestie de nuante, de intuitie. Limbajul lor, capacitatea de a exprima ce simt, de a constientiza sunt limitate.

D.



Ok, m-am adresat printr-un cliseu, asa cum ti s-a adresat si tie mama ta :P, care poate n-a avut dreptate:P

Io inca mai tin minte totusi ca mama mi-a fost, cel putin pana cand am intrat la facultate (si m-am carabanit de acasa) cea mai buna prietena si persoana in care aveam cea mai mare incredere. Si nu cred ca asta e nici o chestie depasita, nici chiar asa de greu de pus in practica :)))). Normal, pentru cine vede nuantele si are intuitie.
Si inca mai cred ca nu exista retete pe taramul acesta, tocmai datorita amintitelor nuante :))))



asa, ia-ma peste picior cu nuantele si intuitia mea :P

si de credeam ca e depasita ideea ca mama poate sa iti fie persoana in care poti avea incredere, ne mai strofocam acum? :)))

D.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -