Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sexualitatea


88 raspunsuri la acest subiect

#1
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 09 iunie 2004 - 01:18

Eu am o fetita mica (nu ma dati afara de aici, va rog), dar incerc inca de pe acum sa ma pregatesc, sa ma calesc, sa ma educ pentru viitor.
De ceva timp ma gandesc cum o sa fac fata momentului cand fata mea isi va incepe viata sexuala. As vrea sa nu se grabeasca, sa nu regrete dupa aceea, sa nu cedeze insistentelor doar pentru a fi "cool girl", sa stie cum sa se protejeze de boli si sarcina... Cu alte cuvinte, as vrea sa fie o experienta frumoasa pentru ea.
De ce mi-au venit gandurile astea inca de pe acum? Pentru ca am ramas socata de povestea unei colege care are o fata de aproximativ 20 de ani. Cam acum 3 ani, fiica ei (17 ani) avea deja o relatie stabila, iar colega mea a "mirosit" ca evenimentul urma sa se produca. Asa ca a discutat cu fiica ei si i-a spus ca o sa-i lase casa libera, atunci cand fiica doreste. Ceea ce s-a si intamplat, iar totul a decurs fara incidente.
Ei, eu am fost socata, dar colega mi-a spus: "mai bine sa o stiu acasa, decat pe furis cine stie unde". Si i-am dat dreptate. Mai ales ca ele au o relatie minunata, exista incredere, prietenie, respect.
Voi ce parere aveti? V-ati pus problema asta? Cum vom proceda?

#2
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 09 iunie 2004 - 01:30

Hehehe, Donia, fata era batrana deja [:D]
Am o colega de serviciu si mi-a spus ca tot asha, vorbea cu maica-sa despre tot. Pe la 14 ani i-a spus ca vrea sa faca dragoste cu prietenul ei. A dus-o mama intai la doctor, si-a primit fata pilulele anti-baby, a mai trebuit sa astepte o luna, si apoi... s-a produs actul. Eu inteleg ca e bine sa-i fii prieten copilului, da chiar de la 14 ani????
Citeam ca acum media la care se incepe viatza sexuala la fete e de 12,8 ani [bang][bang][bang]


Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

#3
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 09 iunie 2004 - 02:07

promit sa particip si eu fiindca ma arde destul de tare subiectul..poate tragem cu ochiul si pe forumul adolescentelor..au cateva subiecte tari de tot si raspunsurile sunt, pentru mine cel putin, uimitoare..unele naive de te sperii, altele extrem de bine documentate si mature..si normal, cateva socante si voit revoltatoare, absolut adorabile :)

dar acum am o intrebare: cum ati facut prima data dragoste? sub impulsul curiozitatii? presate de catre prieten? era vorba despre o relatie de dragoste? stiti ca se bate mult moneda pe faptul ca trebuie sa astepte sa fie sigure ca iubesc baiatul cu care o fac, sa fie pregatite bla bla...lorelei da o medie de 12,8 ani. eu ma gandesc ca in cazurile astea curiozitatea si poate presiune din afara isi spune cuvantul. fetele parca abia astepta sa o faca, sa scape odata de 'virginitatea asta incomoda si enervanta' :)

revin la intrebare. eu, intamplator, eram profund indragostita si relatia noastra dura de un an. eram si moarta de curiozitate ce-i drept. va spun sincer ca mie nu mi se pare foarte grav ca primul impuls sa fie curiozitatea. mie se pare firesc, omeneste. dar tocmai fiindca la mine a fost cu dragoste, intreb: e o gresala sa o faca din curiozitate. ce simt fetele care au inceput asa? au vreun regret? daca da, de ce? as vrea sa imi raspundeti, sa nu trebuiasca sa merg sa intreb pe forumul lor :)))) fiti alaturi de mine, ca niste prietene adevarate, nu ma abandonati :)

D.

#4
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 09 iunie 2004 - 02:33

Am avut ocazia sa vorbesc cu adolescente si un pic peste acum cativa ani, la un curs pentru tineret sub 25 ani. Acum ce va povestesc s-a intamplat in Suedia, dar nu cred ca e relevant (cu globalizarea asta).
Am discutat cu vreo 10 fete care au fost dispuse sa-mi satisfaca curiozitatea si nu numai. La intrebarea: la ce varsta ati avut debutul sexual: majoritatea au raspuns 15 ani (multe dintre ele chiar in ziua cand au implinit 15 ani - legea permite sexul la 15 ani daca si baiatul e de varsta apropiata), una 13 ani.
Cu un partener stabil? Cea de 13 ani - da; celelalte care-cum (prieteni de o luna-doua, un an, intamplator)
De ce?: sa fie facuta (si au subliniat ca nu au facut-o pentru ca toate celelalte de varsta lor au facut-o deja), sa scape cum spune si descintecde "pacoste" si bineinteles curiozitatea (cam asta au raspuns toate)
Varsta partenerului: 17-19 ani (cea de 13 ani, partener de 19 ani)
Ati regretat? Ar fi fost mai bine sa asteptati? Cea de 13 ani - NU (e sublinierea ei), celelalte - asa si asa
Ati continuat relatia cu el si dupa? Da- cea de 13 ani; Nu-marea majoritate; o perioada scurta-celelalte
Cea care a debutat la 13 ani avea acum 22 ani si era in continuare impreuna cu el.
Discutia a continuat si pe alte teme in legatura cu sexul, dar poate am ocazia sa redau cand apare vreun subiect care atinge cat de cat tema respectiva.

Am incercat sa discut si cu baietii (de aceeasi varsta) au raspuns si ei, cred ca banuiti cam ce, dar nu mi s-au parut la fel de sinceri si deschisi (mai isi dadeau coate, mai se hlizeau...), cu fetele am putut vorbi ca de la adult la adult.

#5
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 09 iunie 2004 - 02:45

Credeti ca un sondaj de opinie in rindul nostru al parintilor (virsta, motive, etc) ar fi util?
Cum l-ati formula?
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

#6
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 09 iunie 2004 - 02:53

quote:
Originally posted by Andrada

Credeti ca un sondaj de opinie in rindul nostru al parintilor (virsta, motive, etc) ar fi util?
Cum l-ati formula?
Andrada



Cred ca ar fi foarte util. Ne-ar trezi un pic la realitate [:D]

Inafara de varsta si motive as pune si intrebarea: de ce n-ati facut-o mai devreme?

#7
ancuta06

ancuta06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 09 iunie 2004 - 03:04

?

Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003)


http://community.web...er/Busch_family

#8
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 09 iunie 2004 - 04:04

quote:
Originally posted by Andrada

Credeti ca un sondaj de opinie in rindul nostru al parintilor (virsta, motive, etc) ar fi util?



Da, Andrada, cred ca ar fi interesant, numai sa se raspunda cu maximum de sinceritate.

#9
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 09 iunie 2004 - 11:47

Andrada[flo]
Multumim pentru sondaje, am raspunns (sincer)

#10
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 09 iunie 2004 - 12:00

Eu am baiat! Si ma intreb ei cand incep viata sexuala? (in genere). Am incercat sa aflu, dar e ceva mai greu. Cand le intreb pe fete de varsta partenerului, nu aflu tot adevarul decat ca in majoritatea cazurilor ei sunt un pic mai in varsta (cativa ani) si ca au avut partenere sexuale inainte. Sunt si cazuri cand isi fac debutul impreuna si sunt foarte apropiati ca varsta, dar am impresia ca baietii incep viata sexuala cu fete un pic mai in varsta. Sa nu uitam ca ei mai sunt si stresati de faptul ca trebuie sa presteze (ceva mai mult decat fetele - la debut)si probabil de aceea unii isi incep viata sexuala cu fete cu care probabil nu vor intretine o relatie stabila. Cred ca vorbesc aiurea ... De fapt nu mai stiu ce am vrut sa spun ... ba, aveti vreo idee de cum am putea afla ceva mai multe despre debutul baietilor?

Mi-am intrebat colegii de servici (trei la numar) si am ramas paff ... la 14 ani ... cu fete de 17 ani ... si a fost esec total! Saracutii de ei (nu par totusi marcati pe viata [:D], au perseverat).

O cunostiinta are un baiat de 15 ani care e impreuna cu o fata de varsta lui si au inceput deja viata sexuala cu acordul parintilor (mai mult sau mai putin, dar li se permite sa doarma unul la altul acasa). M-am intrebat de multe ori cum as proceda eu daca fiul meu ar veni acasa cu o fatuca sa doarma peste noapte. Si... as contacta parintii fetei si daca ei sunt de acord (si au discutat in prealabil cu ea despre sex si tot ce implica), le-as ingadui (ca eu am discutat deja cu al meu)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -