Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

casnica=discriminata?!?


401 raspunsuri la acest subiect

#21
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 23:00

Eu una daca as putea as munci numai din hobby, joia si pe 29 februarie :) Sint activa, dar statul acasa nu inseamna "stat". Eu nu vad o problema in a sta acasa, vad o problema in a nu fi capabil sa fii independent dpdv financiar daca Doamne fereste se intimpla ceva! Atunci chiar mi se pare in neregula sa te trezesti total rupt de lume si sa nu-ti poti intretine familia. Scoala trebuie sa ti-o termini indiferent daca sotul e miliardar sau nu. Este o investitie in viitor si in tine.

#22
danamiha

danamiha

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.156 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 23:07

Sabina [flo] [pup]

#23
ilse

ilse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 23:07

foarte stranii interpretari dupa parerea mea evident...:))
dar daca alegi tu sa stai cu copiii acasa pana ii duci la gradinita-scoala dupa caz, asta cum se mai cheama si nici nu depinzi de sot, caci tu ai banii tai proprii si personali, din care iti poti cumpara o carte, o haina, un pantof, o cafea cand iesi cu prietenele...ba chiar esti casatorit sub incidenta materiala, cu separare de bunuri, tot in relatia "unu suge si altu trage" se cheama ca esti...eu una am o profesie si ceruta si pentru totdeauna-arhitect...deci chiar nu inteleg absolut deloc ce se scrie pe aici, sau nu mai stiu eu deloc trendurile...sa inteleg ca a fi casnica=dependenta, sau se foloseste peiorativ pe post de jignire??

mary,
mamica de ilse (3 ani) si sven(1 an)

#24
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 23:14

Sabina, am specificat deja ca e dificil de generalizat si ca fiecare situatie de femeie casnica e diferita. Unii au un handicap, altii au 2 copii mici, altii nu gasesc job, altii sunt in situatii intermediare, in curs de dezvoltare, etc etc.

Dar a fi in posibilitatea de a munci si a nu o face-o din diverse motive inventate (de genul "imi permit", ma adora sotul si mi-a deschis cont illimité la banca[dint]), asta ar putea fi convertit in stat cu mana intinsa la partener, indiferent ca e o el sau o ea.

#25
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 23:23

quote:
Originally posted by iulia_b
Mai cred ca la servici iti mai faci niste relatii, prieteni.




Asta se poate si daca stai acasa....pe net [:D]


Alina

#26
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 23:38

PUIUMIC,

spune ca e barbatu-tau miliardar si nu te lasa sa lucrezi, pentru ca te iubeste foarte mult si insista sa te ocupi numai de tine: sauna, masaj, jacuzzi...

Sa vezi ca nu te mai compatimeste nimeni.



Altfel, stai linistita, esti foarte tinara si ai tot timpul sa se spetesti pe altarul vreunei firme oarecare, daca asta iti doresti. O sa descoperi ca nu esti mai "cineva" decit erai inainte.

Iar independentza nu inseamna neaparat sa ai un prapadit de job in secunda asta. Ci sa ai capacitatea si pregatirea care sa iti permita sa te sustii financiar atunci cind decizi sa o faci.

Daca te angajezi pe un salariu de nimic, nu esti mai putin dependenta de barbat, comparativ cu situatia in care n-ai lucra deloc.



Chiar si asa, sint o gramada de femei care au renuntat la joburi cu mari zorzoane ca sa isi creasca copiii, cel putin in primii ani, si care nu se mai simt deloc complexate. Ba din contra.

Complexate sa fie cele care au ajuns la 40 si ceva de ani si au realizat ca, ups, stai ca am uitat ceva, sa am un copil si eventual si un barbat, ca printre atitea deadlineuri, cind sa iti mai stea capul la asta....



Elise & BBLisa

#27
Danelutza

Danelutza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.134 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 00:00

quote:
Originally posted by copiloi
quote:
Originally posted by iulia_bMai cred ca la servici iti mai faci niste relatii, prieteni.
Asta se poate si daca stai acasa....pe net [:D]Alina
Corect [:D] si eu sint casnica, sau sa spun ca am devenit casnica dupa 15 ani de serviciu, mi-am gasit multi prieteni pe DC si mai ales fetele de la "casnicute sexy" [bis] si de la bebelusi [copil]
Daniela si micuta Isabella [majoreta]
Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , filmuletze

#28
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 00:15

Eu inteleg ce vrea sa spuna Ira, imi pare important in viata sa ramai alert si conectat la lumea "exterioara", sa nu lasi adusul banilor in casa pe umerii unuia numai. Situatia despre care vorbeste ea este perfect pertinenta, daca, Doamne fereste, se intampla ceva sotului si esti obligata sa preiei fraiele? Poate nu va dati seama, dar realmente e o jungla acolo "afara" (ma refer la piata de munca, la ce se intampla, cum se schimba de la o zi la alta, cerintele, etc.). Imi vine greu sa cred ca e floare la ureche pentru oricine sta acasa sa se integreze si sa se plieze fara vreo dificultate unui colectiv, unui program, unui serviciu. Lucrul in colectiv, cu oamenii este mult mai greu decat munca cu proprii copii, pe care o faci din pura dragoste pentru ei, ceea ce nu este neaparat cazul cand ai un serviciu. Nota bene, nu zic ca trebuie sa te sacrifici pe altarul unui serviciu, dar, cum am zis mai sus, e bine sa te mentii conectat la piata.



pisici, flori si jucarele



______________________________

When the heart is full of love, the world is full of beauty



#29
danamiha

danamiha

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.156 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 00:31

Meseria de parinte e cea mai grea. Cel putin aceasta e parerea mea. Eu am renuntat la un post de conducere f bine platit pt a ma ocupa eu de educatia fiului meu si nu am regretat nici un moment. Si e asa de bine acasa.


#30
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 00:46

si eu sunt pro educatie, asta e foarte impo0rtant.

Insa nu mi se pare statul acasa mai usor, dimpotriva:D

eu care-s cu fundul in 2 luntrii, va spun ca e mai greu sa fii acasa la dispozitia familiei, oricat i-ai iubi.

sincer admir femeile care stau acasa, stiu sa faca un camin frumos si placut etcetc.






Sabina si [hippi] Sofia Galagia





Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -