Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Cei mai iubiti dintre pamanteni " :) (9)


224 raspunsuri la acest subiect

#41
bombi

bombi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 22:02

Pt raclette se poate folosi si Emmenthaler pt ca se topeste fara sa lase multa apa (spre deosebire de Gouda).


#42
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 22:29

quote:
Originally posted by lilanda
quote:
Originally posted by doruletzFratilor, constatai ca nu numai Aca se converseaza pe messengeru meu, incepu si Alain. Ieri seara il gasii 'vorbind' cu o prietena d'a mea, in romaneste evident [:D]. Aia ii povestea cum ca l-au selectionat pe nepotu-su (5 ani) sa faca o reclama la detergenti, iar Alain ii raspunsese: "vai, e asa de murdar?" [alcool]
....da' blogul ti-l vazusi??? :-))[:-)))]
Hihihi, cred ca Aca invata suedeza [:D].[cool]Mihaela si familia meaHobby

#43
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 22:33

bombi, lil' multam de sfaturi. Acu' sa le pun in practica...poate ma cadorisesc de Mosh cu o tigaie din aia. [aho]



Si daca tot suntem la bucatarie, uitati bulle facuta de Diana azi. Cred ca ma las de bucatarit [:D].



Mihaela si familia mea



Hobby

#44
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 22:57

quote:
Originally posted by mihaela_s

Si daca tot suntem la bucatarie, uitati bulle facuta de Diana azi.




Suuuperr!! Uite vezi, astea se cheama la noi kanelsnegl (sarpe cu scortisoara!! zii si tu daca n-au danejii imaginatie?? ...auzi, bulle [:D]) M-am uitat in dictionaru' suedez-roman si acolo zice clar ca sylt inseamna doar dulcegarii. Singura exceptie e syltlök, kck care-nseamna ceapa murata!! Habar n-au suedejii astia ce inseamna niste castraveti murati!!!



bombi, mai zi, mai zi, ca acusi ne-o zice una doruletz:"Quel sacrilege", ca punem brinza de ce s-o nimeri in raclette [cheers]



speed, n-am citit cartea, da' suna bine!! Merci de recomandare [cool]



"I am a deeply superficial person" - Andy Warhol

#45
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 23:37

lil'...hahaha...de cand caut eu ce inseamna syltlök...aveam intr-o reteta acest "produs" si nu gaseam nicaieri ce inseamna...luate separat cuvintele, l-am tradus normal...dulceata de ceapa dar Ovi sustinea ca daca e dulceata, atunci sylt e la sfarsit, nu inainte...adica lingonsylt, hallonsylt, etc. M-ai salvat! [alcool]

Si da, castravetii "murati" is dulci [xx(]. Dar am gasit o firma care face castraveti acri, de atunci nu mai am curaj sa incerc altii, desi astia sunt exagerat de otzetitzi...cred ca ar merge o combinatie.

Aaaa si "opera" Dianei se numeste kanelbulle...vezi ca macar la scortisoara ii spune la fel [:D].



Mihaela si familia mea



Hobby

#46
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 05 decembrie 2007 - 03:35

de ce va radeti bre, a "chis" si fata, nu va spusei ca "chie" peste tot? [:D]



cred ca merg si ementalu si gouda in racletta desi nu mai e acelasi lucru. Lilanda, anunta-ma cand mai programezi o racletta sa iti trimit neste branza d'aci, ne spui dupa aia diferenta. Bombi, idem, daca imi dai adresa iti fac un pachet.



Apropos de 'blasfemii'[:D] d'astea culinare, am citit in prezentarea cartii Impreuna de pe site-ul Polirom cum ca Frank era un "un chelner lipsit de maniere". [alcool] Astia confunda chelnerii cu bucatarii cu stele Michelin, e cam si cum ai spune ca violonistul de pe scena e totuna cu ala de rupe biletele la intrare, doar pt ca lucreaza la acelasi teatru. Sper ca nu toata traducerea contine blasfemii d'astea flagrante.



mai viu









#47
bombi

bombi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 05 decembrie 2007 - 21:45

Eu ziceam de emmenthaler in caz ca nu se gaseste brinza speciala pt raclette. Aici am vazut mai multe tipuri (frantuzeasca si elvetiana) la raionul special de brinzaturi, dar sint chiar si in raft (frigider) preambalate.

Noi am fost vinerea trecuta la niste prieteni la raclette, si eu, ca o blasfemiatoare ce ma aflu, am mincat doar cartofi cu ciuperci si shrimpi + muraturi (adica fara BRINZA) pt ca posteam.

#48
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 05 decembrie 2007 - 23:24

quote:
Originally posted by bombi

Noi am fost vinerea trecuta la niste prieteni la raclette, si eu, ca o blasfemiatoare ce ma aflu, am mincat doar cartofi cu ciuperci si shrimpi + muraturi (adica fara BRINZA) pt ca posteam.






da' shrimpii nu e carne?? ori e doar fruct (de mare)?? [:D]

doru', merci de oferta...pe-aci nu se gaseste brinza speciala de racletta, da' daca zice bombi ca in Germania e, am sa ma uit dupa ea...daca nu gasesc, iti dau de veste!! (iti trimit la schimb un chocolate fondue, danish design :-))

miha, noi cu muraturile ne-am scos, de la raionul rusesc Real din Germania ...si gogosari murati gasim acolo!! [:D]



"I am a deeply superficial person" - Andy Warhol

#49
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 00:16

lil' te invidiez cu muraturile! [pofta]Ah, ceva gogosari murati am vazut si io aici, la un magazin unde sunt multe produse turcesti si arabesti. Dar e borcan maaaare, de 5l cred si n-am curaj sa-l cumpar. E produs in Turcia, dar daca e dulce? Poate totusi imi iau inima in dinti [:D] de sarbatori, ca sunt muraturile mele preferate [pofta].



Diana maine intra pentru 2 zile la clasa la care va veni din ianuarie. Are emotii saracutza, dar se si bucura. Cica la mate a terminat cartile ce la avea la svenska si profele ei au emailat-o pe profa de la clasa, sa intrebe ce sa mai lucreze...si aceasta a chemat-o la clasa pentru cele 2 zile. De fapt va fi doar o zi, ca vineri clasa ei merge la gatit/servit la un restaurant unde vor manca copiii care participa la lillanobel. Noa, mai multa bucatarie face copilu' asta! [papica] [:D]



Mihaela si familia mea



Hobby

#50
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 01:57

Si eu va invidiez cu muraturile!!! Da' alea care-mi plac mie mai mult - adica pepenii murati [pofta] - nu cred ca le gasiti nici voi! Eu cumpar castraveti murati aici, dar sint in otet...nu-s asa buni ca la mama acasa :-(

Doruletz, cred ca aia care au scris prezentarea cartii "Impreuna" fie n-o citisera, fie habar n-aveau de franceza! Sau poate ca-si imaginau ca e mai interesanta profesia de chelner...mai stii?!!
Mi-e teama ca voi fi dezamagita de filmul ariciului. Pina la urma, sarmul nu e in actiune, ci in ceea ce se petrece in mintea personajelor. Cum o sa poata "povesti" jurnalul Palomei?!! In rolul lui Mme Michel as vedea-o pe Yolande Moreau sau pe Josiane Balasko (prea celebra, totusi)

Si apropo de traducere, "Je l'aimais" il traduceam la masculin, vad ca oficial e la feminin. Lilanda, l-ai citit in franceza? Tu ce zici?

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -