Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii din casatorii anterioare


27 raspunsuri la acest subiect

#11
incognito

incognito

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 30 aprilie 2007 - 03:15

Oau!Nu si-a mai vazut fetita de 10 ani?Sa ai un copil undeva si totusi sa lasi sa treaca 10 ani?Fara sa stii nimic de el?Ma depaseste o astfel de experienta.Pare dureroasa.Oricum te admir pentru curajul de a intra intr-o astfel de relatie.Bafta!

#12
zepellina

zepellina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 30 aprilie 2007 - 10:39

quote:
Originally posted by incognito

Oau!Nu si-a mai vazut fetita de 10 ani?Sa ai un copil undeva si totusi sa lasi sa treaca 10 ani?Fara sa stii nimic de el?Ma depaseste o astfel de experienta.Pare dureroasa.Oricum te admir pentru curajul de a intra intr-o astfel de relatie.Bafta!


[flo]

zepellina


#13
grenouille

grenouille

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 193 mesaje

Postat 30 aprilie 2007 - 20:49

oricare ar fi sentimentele tale fata de mama fetei, incearca sa nu uiti o chestie de baza - copilul nu are nici o vina. e dreptul lui sa isi cunoasca tatal.
fostul meu partener are copii din relatiile anterioare; la inceput, si eu eram foarte stresata de chestia asta ("cum o sa reactioneze copiii? o sa ma vada ca pe o rivala a mamei lor? o sa ma urasca?" etc)- sa stii ca ei au reactionat muult mai usor si mai natural decat mine. daca relatia dintre noi s-a terminat, cu siguranta NU a fost din cauza asta- din contra, imi sunt tare dragi copiii lui, nu i-am mai vazut de mult si sper sa-i revad candva.
mi se pare normal ca la nivel mental nu o poti accepta momentan ca pe sora baietelului tau - pentru ca nu o cunosti. ea e ceva la nivel conceptual, asa cum ai auzit ca "pe soare sunt X grade", fara sa le fi experimentat de fapt. dar... in momentul in care o vei cunoaste, sunt sigura ca vei vedea lucrurile altfel. in fond- e o parte a trecutului sotului tau, pe care nu o poti schimba, poti incerca sa traiesti cu asta, depinde doar de tine - daca o poti accepta asa cum e ea (un copil nevinovat, care dintr-un motiv sau altul a fost lipsita de tatal ei timp de zece ani) sau nu...
pregateste-te psihologic si ca fetita sa aiba oarecare retineri fata de tine, pentru ca nu stii cum a fost influentata de acasa, de la mama; sper din tot sufletul ca nu e asa. repet (desi pare aiurea ca o fac) - copilul nu are nici o vina in toata povestea asta, a fost luata o decizie in numele lui cand era prea mic ca sa stie ce e asta...


--------------------------
"blonda, 1,75, 90C, nu vand nimic, doar ma laud..."

#14
mihaelamicka

mihaelamicka

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 01 mai 2007 - 11:04

hmmmmm

eu inclin sa cred ca "fosta" se foloseste de fetitza aia ca sa isi recapete barbatul inapoi (adica pe sotul tau..)

Asta trebe sa impiedici tu nu intrevederile dintre tata si fica..

"Fosta" e problema aici.... iti pot recomanda seriile 2 si 3 din Neveste Disperate in care unul dintr personaje se confrunta exact cu aceasta situatie...

Sincer rezolvarea femeii mi se pare foarte buna si cred ca o asemenea atitudin tre sa iei si tu vis-a-vis de "fosta" .

probabil ca toata lumea o sa ma omoare ca recomand filme.... dar chiastia aia e chiar de bun simt....

Fi pe pozitii si nu renuntza la pozitia da de domna (adica de sotie a sotului tau) mai ales in fata "fostei".

Pupici
Ai mare grija

PS:O SA FIU MAMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

miha

#15
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 01 mai 2007 - 12:22

quote:
Initial creeata de emaeli26
Sotul meu are un copil dintr-o relatie anterioara,pe care nu l-a mai vazut de mai multi ani, cam 10 ani sa fie. Stiam de existenta acestui copil atunci cand ne-am cunoscut. El a hotarat sa o lase( este vorba de o fata) in grija mamei, si sa nu ia legatura cu ea decat atunci cand este destul de mare ca sa inteleaga motivele care au dus la despartirea lui de mama ei.


n-am reusit sa termin restul mesajului ca m-am poticnit aici. am citit, recitit...ceva imi scapa. relatia unui tata cu fiica sa se reduce la explicatii despre ce a fost intre el si mama copilei?! ce legatura are una cu alta? incerc sa inteleg cum poate un tata sa stea despartit de fiica sa 10 ani voluntar, adica pentru ca asa vrea el, nu din alte motive...wow...

************
mami de Sonia Marie

#16
Alex2

Alex2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 01 mai 2007 - 12:26

Fiti serioase, o fosta este o fosta ptr un barbat si cam atat. Singurul lucru care ii laga este copilul, dar asta doar facand diferenta ca probabil sotul tau si fosta se vor mai intalni, amical, si vor discuta despre binele copilului. Acum este la moda recasatoria cu copii, si e ca si cum ar face parte din societate. Poate iti va fi greu sa accepti fetita ca si cum ar fi a ta, mai ales ca deocamdata nici nu o cunosti. Si e ceva ce va trebui sa stabilesti tu insati. Ptr fetita vei fi sotia lui tati, poti fi prietena ei, mama fratelui ei, dar niciodata mama ei. Ea are o mama, iar incapataneara unor parinti vitregi de a ajunge in concurenta cu parintii naturali strica relatiile dintre ei.
Mi se pare normal sa iti fie greu sa vina si mama ei, dar mai greu ti-ar fi poate, sa mearga el la ele, asta fiind o alta solutie. De ce nu mergeti voi 3, la ele, faceti cunostinta, si o luati pe fata la voi un week-end. In acest w/e nu trebuie sa fi neaparat exagerat de amabila, dar sa-i dai sansa sa te cunoasca, sa-si cunosca fratele. Si-i poti spune de la inceput ca vrei sa fi prietena ei, iar ptr copilul tau eu cred ca este un castig sa aibe o sora. Cu timpul o vei accepta si sa speram ca o vei indragi, dar nu ca ceva fortat, ca nu ai de ales, ci ptr ca, mama fiind acum, ai sa intelegi ca, asa cum este sotul tau tata ptr fiul tau, este si ptr ea.

Alexandru, tati de copil perfect
______________________
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

#17
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 01 mai 2007 - 13:06

Si mie mi-ar foarte greu in locul tau.
Insa m-as pune in locul fetei din prima casatorie (sau as incerca...): nu mi-am vazut tatal de 10 ani, mi-e greu sa inteleg acum de ce el nu a vrut sa ma vada ,insa trec peste toate acestea... merg acasa la el si nu ma simt deloc ok...
Voi sunteti toti 3 adulti, fosta, tu si sotul.
Ma gandesc eu ca nu ar fi ok ca fosta sotie sa stea la voi. Gasiti o solutie buna pentru toata lumea. Si sotul nu trebuie neaparat sa stie ca te simti "amenintata" de aceasta situatie. Trebuie insa sa iti cunoasca punctul de vedere.
Nicoleta

#18
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 01 mai 2007 - 20:30

nici mie nu mi-ar conveni ca fosta sa stea la mine acasa, fie si pentru un week-end (daca aceasta fosta sotie ar exista, fireste). insa in conditiile in care deja iti este teama ca fosta ar putea incerca ceva necurat ca sa-si recistige barbatul...trebuie sa eviti cit mai mult ca fosta si sotul tau sa ajunga sa petreaca timp impreuna, mai ales la inceputul reintilnirii lor. de aceea, eu nu sustin ideea ca fosta sa stea cazata la un hotel, iar fata la voi pe timpul zilei si seara cu maica-sa. asta nu face decit sa creeze ocazii pentru fosta si sot sa se reintilneasca, in absenta ta eventual.
oricum, tu va trebui sa dai ochii cu fosta sotie, pentru ca este normal ca ea sa vada la cine isi va trimite fata in vacante; si cred ca este si in interesul tau sa va vedeti. vei avea ocazia sa te porti ca o femeie stapina pe ea si sigura de ceea ce are, vei putea evalua reactiile sotului tau fata de ea...

sincera sa fiu, si eu cred ca daca sotului tau i-ar fi ars sa se intoarca la fosta sotie o facea in astia 10 ani. acum depinde si de motivele pentru care s-au despartit...oricum, riscul ca el sa-si abandoneze noua familie si sa se intoarca la prima mi se pare aproape nul. riscul unei...intimitati (si nu ma refer aici la sexualitate) care tie sa-ti provoace crize de gelozie intre el si fosta sotie este insa mare; sa nu uitam ca au fost casatoriti si ca au un copil impreuna.

spu ca fata este nerabdatoare sa isi cunoasca fratiorul. asta a afirmat fata sau afirma mama ei ca ar fi afirmat fata? citi ani ar trebui sa aiba fata acum?
nu spune nimeni ca trebuie sa iubesti o persoana pe care nu ai vazut-o niciodata, dar ai grija sa nu-ti depasesti (nici intr-un sens nici in celalalt) atributiile de mama vitrega...despre faptul ca nu iti vine sa o primesti in casa pe fetita...nu te inteleg. este un copil (indiferent de virsta pe care o are) despre a carui existenta stiai, trebuia sa te astepti sa se ajunga si la momentul reintilnirii.

si ca sa te consolez...daca se poate: gindeste-te la femeile implicate in relatii de durata cu barbati divortati, care locuiesc in acelasi oras cu fosta sotie si care chiar isi viziteaza copiii in mod regulat. ele ar trebui sa-si smulga unghiile de gelozie, daca tu, dupa atita timp, iti faci probleme legate de acest copil...

repet ce au spus si ceilalti: explica-i sotului tau ca nu iti convine ca fosta lui sotie sa locuiasca la voi in casa. poti sa ii impartasesti (la modul pozitiv) faptul ca si tu ai emotii la gindul ca o vei cunoaste pe fiica lui si ca doresti ca totul sa iasa bine. dar nu-i spune niciodata ca nu vrei sa vezi fata la voi in casa sau linga fratiorul ei vitreg sau ca ai prefera ca el sa renunte cu totul la primul lui copil. astfel nu vei reusi decit sa il pierzi...

#19
Bluel

Bluel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 03 mai 2007 - 16:39

Citeam si nu intelegeam de unde va veni ideea cum ca fosta se foloseste de fata ca sa se intoarca la fostu si vad ca Alex2 mi-a luat vorba din gura, cum sa se mai intoarca un barbat la fosta dupa 10 ani?! E valabil si invers cred, ciorba reincalzica dupa 10 ani nu merge sigur…dupa parerea mea. [:D]
Probabil chiar fata a insistat sa isi cunoasca tatal si mama ii inlesneste drumul catre el, nimic mai mult. Iar tu ca sotie a lui trebuie sa incerci sa te comporti cat mai normal cu fata lui, cu atat mai mult cu cat tu STIAI dinainte ca exista un copil in viata lui si nu cred ca trebuie sa iti simti amenintata pozitia. Si sint de acord ca prima intalnire sa fie cu totii pe un teren neutru eventual si pentru urmatoarele ar putea veni ea la voi acasa si fara mama….

Multa bafta! [flo]


#20
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 03 mai 2007 - 16:50

Eu nu il vreau pe fostul inapoi, chair vreau sa dispara din viata mea de tot, insa daca ar vrea sa-l vada pe fiu-su (pe care l-a vazut de 10 ori in 6 ani, in momentul de fata nu l-a mai vazut de un an jumate) l-ar vedea in prezenta mea. In primul rand ca e un strain pt copilul meu (la fel cum si sotul tau este un strain pt fiica lui), in al doilea rand ca nu stiu in ce conditii vrea sa-l vada, doreste sa-i bage prostii in cap? Il vrea aproape doar asa ca s-a trezit deodata?



Nu vreau sa fiu rea insa mama a procedat normal si uman si v-a contactat in interesul copilului iar voi (tu si sotul va cramponati in trecut dupa ce nu si-a vazut fata 10 ANI). Cred ca mai bine vedeti imaginea de ansamblu si va ganditi la interesul copilului.



Luna [gravi]25 sapt+[fetita]

Adelise Raluca

Cosmin


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -