Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Biserica favorita


13 raspunsuri la acest subiect

#1
lily

lily

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 19 august 2005 - 20:58

Se discuta f mult despre credinta, biserici, slujitori, membrii simpli etc. si se aduc argumente in favoarea uneia sau alteia din cele existente in lume.
Am participat de f mica la slujbe in Biserica ortodoxa, acolo unde au mers cei din neamul meu, majoritara in tara noastra. Insa in liceu fosta bibliotecara ne-a invitat pe mine si inca o colega la Biserica catolica, in inima Bucurestiului , a fost frumos, era sarbatoare si toata lumea avea crini! Apoi la 22 ani am avut curiozitatea? curajul? chemarea? nu stiu ce anum e a fost ca am inceput un fel de 'pelerinaj' prin mai multe denominatiuni crestine. Intii am mers la adventistii de ziua a saptea, apoi la baptisti si crestini dupa Evanghelie. Insa as fi dorit sa merg si in alte Biserici, confesiuni.
Discutiile erau f personale, exista preocupare pentru fiecare, era o impartire pe grupe a credinciosilor, ajutorarea celor batrini-prin vizite facute de catre tineri din Biserica , celor bolnavi, singuri, fara posibilitati materiale, studiu intens al Bibliei, filme, seri cu muizca crestina etc.
Insa prea ades am auzit sintagma de 'secte' care m-a deranjat, m-a influentat si m-a facut incet sa renunt la a mai merge acolo. :-(

Aveti asemenea experiente legate de alte religii si culte decit cea in care v-ati nascut? Cum a-ti fost intimpinati de familie, prieteni, colegi?

Daca putem discuta fara prejudecati, fara ranchiuna, in spirit tolerant ar fi extraordinar [flo]
Va multumesc.

Doar gindul care trece prin inima are putere (H. Miller)

#2
bosioc

bosioc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 19 august 2005 - 22:01

Eu m-am nascut ortodox si asa voi ramine.
Imi place tare mult sa merg la manastiri, cel mai mult imi place Schitul Sihla unde ma simt cel mai bine si mai aproape de Dumnezeu.
Este pestera Sfintei Cuvioase Teodora ,este locul s-a spalat Sfinta,e un loc Dumnezeiesc.La fel de mult imi place la Sihastria, chilia parintelui Cleopa si la mormintul lui.In chilie e totul asa cum era cind traia parintele.I-am simtit prezenta.Parca ar fi fost cu noi.


Dintre toate religiile, mamica m-a invatat sa nu vorbesc niciodata cu martorii lui Iehova.Este o religie in fara legii.
In rest acceptam orice religie.

[pup][flo]

Silviu si mamica



#3
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 19 august 2005 - 23:18

Cand eram in liceu am fost intr-o tabara prin apropiere de Voronet. Acolo am constatat ca era o tabara organizata de penticostali. Biletul il obtinusem printr-o prietena de-a mamei si ea nu ne mentionase acest mic aspect. Desi ortodoxi, ai mei nu m-au dus niciodata pe la biserica. Bunicii ii datorez mica samantza de dor de Dumnezeu, ce este in mine. Acolo m-am imprietenit cu x si y, mi s-au parut niste oameni ca oricare altii. Nu m-au fortat sa particip la adunarile lor, eu cutreieram prin natura, eram fericita. Am intalnit si un tip care mi-a marturisit ca el nu are nici o treaba cu penticostalii, dar vrea sa plece din tzara...ipocrizia lui m-a cam scarbit, da' am zis ca fiecare padure cu uscaturile ei. A trecut tabara, m-au invitat la o intalnire de-a lor. Politicoasa, n-am refuzat. Am fost acolo pt. prima si ultima oara. Asta din cauza ca m-au impins (atat de insistent ca am avut senzatia ca ma imping si fizic) sa marturisesc public experientza mea cu Dumnezeu (din tabara). Auzi![bang] Nu mai stiu ce-am balbait, toata rosie la fatza...Pe urma am luat un loc in sala si stiu ca la un moment dat au inceput sa vorbeasca despre ei ca despre favoritzii lui Dumnezeu si singurii cu drept la mantuire. Mi-au lasat un gust amar. Am spus la revedere si dusa am fost.

A doua experientza e din Canada. Intr-o zi imi spune Ioana (nu implinise 4 ani), ca la ei la gradi se spun nu stiu ce rugaciuni la masa si ca ceilalti copii au ras de ea fiindca a gresit versurile rugaciunii. Asta dupa ce educatoarea imi spusese ca la ei nu se sarbatoresc Craciunul sau Pastele fiindca sunt copii de diferite confesiuni...nu se practica nici o religie in numele democratiei. Bineinteles ca am intrebat-o ce religie are si ce-i cu rugaciunile respective. Martorii lui Iehova! I-am spus ca as vrea sa o lase pe Ioana sa spuna Tatal nostru (il stie de pe la 2 anisori si l-a invatat de placere :)), iar ceilalti sa-si spuna rugaciunile lor. A refuzat, cica de fapt copiii spuneau rugaciunile in inimile lor, nu cu glas tare. Mintzea fiindca Ioana stia cateva franturi din rugaciunea lor. Am fost total dezgustata, am mutat copilul de acolo. Daca-mi puneam mintea, puteam s-o fac sa-si piarda licentza pe chestia asta!

Avem niste prieteni protestantzi. Ne ajutam in orice tzine de partea practica a vietzii, ne intalnim uneori ca sa se joace copiii. Sunt niste oameni foarte buni. Nu vorbim NICIODATA despre religie.

In tzara am si amici catolici...

...iar eu sunt ortodoxa si iubesc filozofia crestin-ortodoxa! Mi se pare cea mai frumoasa si-mi face sufletul sa cante! Abia astept sa ajung la manastirea Sihastria sa ma reculeg putin in cimitirul acela mic si plin de pace!

Eu iau omul asa cum este: daca are ceva bun, incerc sa invatz de la el indiferent de religia pe care o practica. Atata doar, nu vreau sa fiu agresata ca [bicla]!

Numai bine!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

#4
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 20 august 2005 - 20:22

Consider ca Biserica este formata din toti credinciosii care se inchina lui Dumnezeu in duh si adevar.
Cred ca pana la urma conteaza sa fim mantuiti si fiecare sa se simta bine in biserica /cultul unde isi gaseste locul si care ii ajuta sa se apropie mai mult de Dumnezeu.
Atunci cand Dumnezeu e pe primul loc, nu cred ca ar trebui sa ne intereseze atat de mult parerea celorlalti, ci ceea ce crede Dumnezeu despre noi si cum ne priveste El.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#5
FrunzaVerde23

FrunzaVerde23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 21 august 2005 - 00:28

Ca sa raspund la intrebare, biserica favorita e cea ortodoxa rom^na, in care m-am nascut, chiar daca nu pot spune ca am practicat in adolescenta.

Stiam Tatal nostru invatat de la bunici. In situatii limita spuneam si eu ca toata lumea : "da Doamne sa...", si abia azi constientizez ca era o dovada de credinta, si poate tocmai de aia ma si ajuta Cel de Sus.

Alte experiente ...
rataciri pe la ortodocsi, preoti asa-zis cu har care de fapt ar trebui caterisiti pentru practicile lor

biserica catolica la cinci ani, cu o prietena de origine germana, frumos, mi-a placut pe loc... totusi nu m-am mai dus decit cind eram in Italia, in Franta, in Belgia... din lipsa de ortodocsi, sau ca intr-un muzeu, sau din intimplare...

ortodocsii francezi (plus rusi, libanezi, sirieni, bulgari impreuna), era departe de ce asteptam sa gasesc la ei, am renuntat (poate ca nu trebuia)

apoi mormonii, doua intilniri, mi-au dat si o biblie, nu stiam nimic de ei si nu ma interesa decit sa conversez in engleza... am refuzat sa ma duc la cursurile lor gratuite si in final le-am aruncat si biblia

Armata Salvarii, unde am locuit o vreme, nu m-am dus niciodata la slujbele lor dar s-a terminat totul destul de ciudat, incit sint convinsa ca peregrinarile astea religioase nu sint anodine si ca sint mult mai marcante (sau mai riscante) decit ne imaginam

Am revenit in biserica ortodoxa rom^na, nici macar la manastiri nu ma (mai) simt implinita, imi place pur si simplu biserica si am sansa de a putea merge la cea din Paris unde regasesc atmosfera din copilarie, inaintea experientelor (ca sa nu le spun rataciri)...In fine, poate ca au si ele rolul lor, revenirea din urma a fost nu o traditie aplicata in virtutea inertiei ci o adevarata alegere, constienta, pe care incerc sa o asum...

De fapt nu am plecat din ortodoxie, pur si simplu o ignoram (in sensul ca nici nu o cunosteam). Am revenit si astazi savurez slujbele, informatiile pe diverse site-uri, impartasitul, maslul...



------------------------
Life is a pattern in which the design becomes clear only at the end !

#6
kisstherain999

kisstherain999

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 390 mesaje

Postat 21 august 2005 - 01:12

Cu rusine trebuie sa recunosc ca nu merg la biserica decat atunci cand am nevoie. In general nu-mi place sa merg in timpul slujbelor la biserica din cauza preotilor blazati si a babelor puse pe observatii. Imi place cand biserica e goala si ma pot ruga in liniste.
Simt ca rugaciunea e o chestie personala pe care nu o pot face in prezenta atator oameni.

Nu am avut tangente decat cu religia ortodoxa dar mi-ar placea sa stiu cum sunt rituarile si la alte religii.

[pup]


kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

#7
cait

cait

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.384 mesaje

Postat 21 august 2005 - 22:28

Eu ma duceam in bucuresti in fiecare duminik iar preferata este la leaganul Sf Elisabeta..poate imi place biserica, preotul care are f mult har..aici e mai greu nu am decat o biserik greaca in apropiere ma duc acolo dar ma rog in limba romana si cand zic tatal nostru il zic in romana..oricum dupa parerea mea sunt putini mai libertini adik iau anafura dupa ce au mancat se impartasesc in fiekre zi chiar dak au mancat..poate fiecare cum intelege..abia astept sa ajung acasa la bisercile care imi sunt asa de dragi.

#8
danna2002

danna2002

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 21 august 2005 - 22:58

eu, botezata ortodox, pot sa spun ca L am pierdut pe Dumnezeu, intr un moment greu din viatza mea si L am recastigat cand am fost cu prietena mea la un grup de tineret, pentocostal CRED, altfel spus GRUP DE TINERET CRESTIN.

raman in sufletul meu apartzinand credintzei in care am fost botezata.

Tin mine un lucru relativ ciudat, am fost intr o joi la acel grup. apoi sambata era sarbatoare, se facea pomenirea mortzilor la biserica la mine, si pentru ca nu puteam sa intru in biserica din cauza ca eram in acele zile din luna, am plecat cu pachetele sa le las unei femei sa aiba grija de ele si sa le imparta.

Totate bune si frumoase, plec de dimineatza cu pachetele si in apropierea bisericii am simtit o durere cumplita care ma impiedica sa merg, am strans din dintzi si am mers, cu greu, au fost CUMPLIT DE GREU SA PASESC.

Am ajuns, am dat pachetele, m am linistit brusc...adica nu ma mai durea piciorul si in mine era o liniste, UNICA. Parca rasplata faptului ca NU M AM INTORS ACASA si ca am ajuns sa INDEPLINESC TRADITIA.

nu vreau sa se interpreteze nimic...am povestit...ceva...



[flo]

[pup]

Nu uita sa zambeshti macar o data pe zi..sa te bucuri..shi sa speri!

danna2002

#9
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 21 august 2005 - 23:11

e ok sa ai o biserica preferata,unde te simti mai aproape de Dumnezeu,indiferent de religie..dar citindu-ti topicul mi se pare ca tu intrebi care este religia favorita.Intrebarea nu mi se pare ok,pentru ca nu este o kestie care azi iti place,maine preferi alta..hmm,nu stiu daca m-am exprimat bine,darpentru mine e ceva fundamental unde nu ai preferinte.Tu o ai pe a ta,cea in care ai crescut sau pe care ai descoperit-o,dar respecti in mod egal drepturile celorlalti la alta religie,ca e ea catolica,musulmana,evanghelista sau altfel.Eu personal nu sunt de acord cu sectele,un grup care alege sa interpreteze biblia intr-un mod..al lor extremist,ca sa nu zic altfel, si apoi ii judeca pe ceilalti.Nu,cu asta nu sunt de acord si nu-mi pot imagina cum apare o tanti sau un nene si reuseste sa atraga alti oameni inteligenti sa-i urmeze.Oricata charisma ar avea liderul..mi se pare aberant.
Eu sunt ortodoxa,merg rar la biserrica desi uneori simt nevoia nu am cum sa ajuung la biserica ortodoxa din alt oras si in alta biserica nu intru decat ca sa vizitez o catedrala .Nu intru nu pentru ca nu sunt de acord cu religia respectiva,ci pentru ca simt nici o chemare,ma inchin acasa la iconita.
Am o prietena care a renuntat la religia catolica pe care o considera prea ingusta,prea inchisa si este acum..protestanta cred,preotul este femeie,cica sunt si preoti homosexuali-care recunosc public asta,sunt foarte moderni,fara idei fixe,imi mai povesteste una alta ,eu ii spun despre ortodocsism si asta e super,ne respectam reciproc,desi eu sigur n-.as adera la religia ei nici intr-o mie de ani.-nu pt ca n-as fi de acord,ci pt ca..nu mi se pare normal sa renunt la ortodoxism,nu mi se pare normal sa schimb,nu am chemare.,poate intelegeti ce simt.
Eu am prieteni catolici,musulmani sau altfel,sotul a fost evanghelist,dar nu-mi pot imagina sa zic intr-o zi gata,nu mai sunt ortodocsa,ma mut la catolici sau la musulmani sau la evanghelisti ca mi-am gasit alta religie favorita.Pe Marc am tinut sa-l botez ortodox desi stiam ca o sa fie cam singur intre copii..(aici e religie predominant catolica si sunt evenimente foarte importante pt copii..imi scapa cum se numesc...
pe scurt religia favorita cum o numesti tu e cea in care m-am nascut,am crescut si m.am inchinat pana acum,chiar daca nu sunt foarte religioasa,pot sa spun ca am inceput sa ma inchin cu adevarat de cand am facut pe Marc si cu rusine recunosc ca ma inchin mai mai mult cand este bolnavior.

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos....lbum?.dir=/8c1c

#10
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 22 august 2005 - 05:46

OK, cind am vazut topicul biserica favorita m-am gindit la o cladire de biserica favorita... cred mai corect e religia favorita caci despre asta discutam aici. Sufleteste sint aproape de ortodoxie dar nu-mi place ca slujba de Paste tine toata noaptea... catolicii mi se pari absurzi pt. ca nu permit preotilor lor sa se casatoreasca si de aici toate abuzurile din sinul bisericii... imi place si sint aproape de budisti. Am citit carti de Dalai Lama. Nu sint de acord cu faptul ca-si ard mortii in plublic. Prietenul meu e turc dar e ateu... Cit despre bisericile favorite, o gramada in Buc. plus Minastirea Rohia la care vreau sa ma intorc odata in ac. viata.

cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -