Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

N-AM CURAJ SA CONDUC (7)


306 raspunsuri la acest subiect

#31
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 15:15

marci [flo]

#32
hcclara

hcclara

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.052 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 15:42

Salut soferitelor, vin si eu in clubul vostru, ce bine ca v-am gasit!!!!
Va scrie o fricoasa in ale condusului, of d-ne, sa nasc de 2 ori nu mi-a fost frica, dar sa conduc... am carnet de 9 ani dar am condus ft putin cand eram in ro, pe drumuri de tara, mai necirculate, si de cand sunt in germania o singura data, dar am luat curba asa tare ca era sa-mi dau intr-unul aflat la semafor, noroc ca am tras de volan rapid.
insa de la 1 ianuarie, mi-e recunoscut carnetul de soferi si al meu sot tot vrea sa mergem la condus, si eu tot aman. poate mergem acum la sfarsit de saptamana dar numai daca las copii la socrei ca altfel nu putem.
hm, am sa va scriu daca am condus.
pana atunci va doresc tuturor fricoaselor, BAFTA!
claudia

#33
marci

marci

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 17:36

Claudia, bafta! Nu-ti face probleme cu curba, inveti tu!
Eu facusem cateva ore la scoala de soferi si hai cu un individ la plimbare. Mergeam eu ca o mare Doamna si la un moment dat vad ca se opreste masina si mirata: " ce s-a intamplat, de ce s-a oprit?!" Individul:" am oprit-o eu, nu vezi ca te duci in gard?!" Intram in gard fara nici o problema daca nu ridica tipul frana de mana, asa stiam eu sa iau curba.
Fetelor, cu riscul de a ma repeta la infinit: soferia nu este neaparat in sange, aici e vb de formarea unor deprinderi si orice deprindere se formeaza exersand! Aduceti-va aminte cum ati invatat scrisul! La inceput pe silabe, mormaiati in gand silabele, ca altfel nu iesea cuvantul si tot asa. Acelasi lucru este si cu sofatul: la urmatorul semafor fac dreapta, ma incadrez din timp pe dreapta; aici e trecere de pietoni, reduc; aici am cedeaza: ma uit in stg, ma uit in dreapta si tot asa pana se elibereaza strada.
Acum cateva luni plecam de la semafor cu piciorul pe frana, ca-mi era frica ca nu am timp sa opresc la semafor. Sa ma vezi acum ce-i bag 80/h intre 2 semafoare (normal daca am liber).
Saptamana trecuta am dus acasa o colega de la fosta scoala acasa si am ras de-am lesinat pe drum. La inceput tipa era paralizata de frica, dar dupa ce s-a convins ca nu mai sunt ca acum cateva luni ne-am distrat copios de cum abordam anumite situatii atunci si cum le abordez acum.
Ea era singura care avea curaj sa mearga cu mine in masina si nu auzea decat: aoleu, ce fac acum? unde ma bag? ce face asta? pe mine m-a claxonat? astept sau ma bag?
Daca aveti rabdare cititi la inceput ce perpipetii aveam noi si sa vedeti cum capatati curaj! IMi pare rau ca nu mai intra Giul sa va povesteasca cum vedea ea numai pietoni loviti sau aisa sa va povesteasca despre copilotul ei.
Gagici, bafta si curaj!


#34
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 20:17

OTILIA sper ca nu ai uitat cum e romanul ,ca de multe ori te si ìnjura ba mai deschide si geamul ca sa fie sigur ca ai auzit ce a spus ,mai ales cìnd vede ca e o femeie la volan.Tu nu poti sa faci o compatatie ìntre doua tari una care e dupa cunostintele mele ce-a mai civilizata tara din Europa (tara unde locuiesti tu din cìte am ìnteles )si Romìnia unde multi care au dat de ceva bani au devenit si prepotenti sau poate erau si ìnainte dar nu aveau masina.Ar fi prea frumos sa vezi si la noi acei oameni civilizati .As vrea sa va dau un sfat la cele care vor sa ìvete sa conduca cu soti lor,lasati-o balta ,platiti un bun profesionist pt ca sotii de obicei nu au rabdare si ìn loc sa spuna ce sa faci te cearta tu te superi ,el se enerveaza ,tu nu vrei sa mai conduci te superi si asa mai departe.Nu vreau sa generalizez sa nu ma ìntelegeti gresit .E adevarat ca nu toata lumea conduce bine dar se stie si cum se ia permisul la noi.

#35
Theiuta

Theiuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 23:53

quote:
Originally posted by marci

[br]Claudia, bafta! Nu-ti face probleme cu curba, inveti tu!

Eu facusem cateva ore la scoala de soferi si hai cu un individ la plimbare. Mergeam eu ca o mare Doamna si la un moment dat vad ca se opreste masina si mirata: " ce s-a intamplat, de ce s-a oprit?!" Individul:" am oprit-o eu, nu vezi ca te duci in gard?!" Intram in gard fara nici o problema daca nu ridica tipul frana de mana, asa stiam eu sa iau curba.

Fetelor, cu riscul de a ma repeta la infinit: soferia nu este neaparat in sange, aici e vb de formarea unor deprinderi si orice deprindere se formeaza exersand! Aduceti-va aminte cum ati invatat scrisul! La inceput pe silabe, mormaiati in gand silabele, ca altfel nu iesea cuvantul si tot asa. Acelasi lucru este si cu sofatul: la urmatorul semafor fac dreapta, ma incadrez din timp pe dreapta; aici e trecere de pietoni, reduc; aici am cedeaza: ma uit in stg, ma uit in dreapta si tot asa pana se elibereaza strada.

Acum cateva luni plecam de la semafor cu piciorul pe frana, ca-mi era frica ca nu am timp sa opresc la semafor. Sa ma vezi acum ce-i bag 80/h intre 2 semafoare (normal daca am liber).

Saptamana trecuta am dus acasa o colega de la fosta scoala acasa si am ras de-am lesinat pe drum. La inceput tipa era paralizata de frica, dar dupa ce s-a convins ca nu mai sunt ca acum cateva luni ne-am distrat copios de cum abordam anumite situatii atunci si cum le abordez acum.

Ea era singura care avea curaj sa mearga cu mine in masina si nu auzea decat: aoleu, ce fac acum? unde ma bag? ce face asta? pe mine m-a claxonat? astept sau ma bag?

Daca aveti rabdare cititi la inceput ce perpipetii aveam noi si sa vedeti cum capatati curaj! IMi pare rau ca nu mai intra Giul sa va povesteasca cum vedea ea numai pietoni loviti sau aisa sa va povesteasca despre copilotul ei.

Gagici, bafta si curaj!






Marci, eu te[pup]si iti dau si o[flo]






[pup]poze cu Nicolas[pup]



#36
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 11:51



Na, si eu la spartul targului..

Fania, draga mea...sigur ca ai dreptul la o opinie diferita ca doar traim intr-o tara democratica (sau asa ne place sa credem?). Si in privinta doamnei care a cauzat accidentul tau ai perfecta dreptate...pot chiar sa recunosc ca eu, mare feminista, cand mergeam in dreapta si sotul tot boscorodea diverse femei la volan....saream repede cu gura "esti misogin, ce daca e femeie, sunt si barbati soferi prosti!"....iar acum...am inceput si eu sa le boscorodesc pe doamnele ametite si antitalent la volan...pt. ca din pacate sunt multe. Dar totusi asta nu inseamna ca TOATE cele care au emotii la inceput vor ajunge asa...trebuie sa le acordam o sansa sa incerce si sa invete....unele vor progresa admirabil, altele...vor ramane dezastru. Eu una am incredere in capacitatea colegelor de forum de a discerne si de a-si da seama daca au sanse sa progreseze sau nu si sunt convinsa ca daca vreunele dintre ele vor ajunge la concluzia ca sofatul nu este pentru ele, vor sti ce decizie sa ia. Cat despre comparatia cu teama de avion...sincer, nu stiu cu cine ai mers tu in avion.....dar eu una nu am intalnit nici o persoana cu teama de avion care sa ii streseze pe ceilalti pasageri...si nu ca s-ar putea produce vreun accident din cauza asta. comparatia nu mi se pare relevanta.

marci, imi pare rau pt. povestea cu parbrizul...bine ca nu ai patit nimic! Unui prieten de-al meu i s-a intamplat chestia asta la vreo 10 km dupa ce isi luase masina nou-nouta de la dealerul auto!!!

claudia, eu am stat o vreme in Germania si am observat ca acolo se conduce mult mai civilizat si cu mai mare respect pt. regulile de circulatie..ai toate sansele sa inveti!!!

tyaa, imi pare rau ca sotul tau nu te incurajeaza. Eu una...as avea o discutie cu el pe tema asta...cum adica nu te lasa sa conduci? El nu-si doreste o sotie independenta, capabila sa se descurce singura? Eu una am gasit motivatia necesara pentru a ma mobiliza sa conduc bine gandidu-ma la urmatoarele situatii: daca mamei i se face rau in casa cand tata este plecat si nu are cine sa o duca la spital? daca sotului meu ii va fi rau si salvarea nu vine, stau cu el in casa sa moara sub ochii mei ca nu sunt eu in stare sa-l duc cu masina la spital? ce-o sa fac cand o sa am un copil si va trebui dus si luat de la gradinita, stau sa alerg cu el prin RATB sa-i tuseasca toti in fata, il chinui prin frig iarna (cand nici eu nu suport frigul)? Ia intreaba-l pe sotul tau: daca viata lui ar depinde de condusul tau...tot nu te-ar lasa sa conduci? Si apoi simpla idee :"nu te las" pe mine ma scoate din pepeni...adica ce, esti la stapan? Numai parintii mei mai au faze cu mine la varsta asta cu "nu suntem de acord sa faci x, nu te lasam sa faci Y"...de parca as avea 4 ani si nu as fi capabila sa decid singura. Brrr.....Tyaa, draga mea, ia arata tu cine esti: o femeie stapana pe propria ei viata! Auzi tu...nu te lasa! Iarta-ma daca am fost prea dura, te rog.





Iepumic [iepu]

Noi pozici cu Iepi-Mici

Ajutati-l pe Alex!!!



All's Well That Ends Well.

#37
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 06 mai 2007 - 01:25

quote:
Originally posted by iepumic
Si in privinta doamnei care a cauzat accidentul tau ai perfecta dreptate...pot chiar sa recunosc ca eu, mare feminista, cand mergeam in dreapta si sotul tot boscorodea diverse femei la volan....saream repede cu gura "esti misogin, ce daca e femeie, sunt si barbati soferi prosti!"....iar acum...am inceput si eu sa le boscorodesc pe doamnele ametite si antitalent la volan...pt. ca din pacate sunt multe. Dar totusi asta nu inseamna ca TOATE cele care au emotii la inceput vor ajunge asa...trebuie sa le acordam o sansa sa incerce si sa invete....unele vor progresa admirabil, altele...vor ramane dezastru.


fetelor,nu va suparati,sunteti tare dragute cu subiectul asta si va urmaresc demult dar cu unele lucruri nu sunt de acord. majoritatea femeilor se lupta atit cu invatatul condusului cit si cu mentalitatea ca barbatii sunt mai buni soferi si multe fete s-au plins de asta. nu vad de ce unele femei dupa ce ajung sa se descurce binisor cu ale condusului perpetueaza ideea asta ca femeile sunt mai ametite sau mai ezitante,mai nepricepute ca barbatii.iepumic,am citat cele spuse de tine nu ca referire directa la tine,te rog frumos sa nu o iei personal,ci mi se pare simbolic.femeile nu sunt soferite mai proaste decit barbatii.si concret: in irlanda sunt extrem de multe soferite,poate chiar mai multe decit barbati soferi.cu toate acestea cind e vorba de asiguratul masinii femeile beneficiaza de asigurare mai (chiar mult mai) ieftina.de ce? fiindca dincolo de tot misoginismul si toate prejudecatile statisticile reci si obiective arata ca accidentele rutiere sunt produse in marea majoritate de barbati.si mai bine ca banul nu vorbeste nimeni.
un sofer bun nu e un sofer care taie fatza,claxoneaza, depaseste la milisecunda,etc etc ci un sofer care conduce responsabil si evita accidentele rutiere. din pacate daca o femeie face o greseala la volan se spune ca e din cauza ca e femeie.daca un barbat face aceeasi greseala e fiindca e smecher, extrem de dibaci sau poate doar putin grabit.hai sa fim seriosi.cum am mai spus, statisticile arata ca accidentele sunt produse mai ales de barbati (asta intr-o tara in care femeile si barbatii la volan sunt in proportie egala).din experienta mea personala pot sa spun ca da, cele mai multe greseli le-am observat la soferii barbati.hai sa nu ne ingreunam singure viata.

#38
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 06 mai 2007 - 14:02

foarte frumos spus speed...

dar e stiut ca cei mai inversunati dusmani ai femei sunt tot femeile...

#39
DOR

DOR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 06 mai 2007 - 15:29

Asa e , Porumbita!
De fapt, de cate ori ne aranjam , ne schimbam culoarea parului sau coafura, tot pt semenele noastre o facem. Barbatii nu remarca niste unghii neojate, dar femeile - da.
Ca o paranteza...intr-o seara toti barbatii intorceau capul dupa mine: aveam o punga cu chiftele calde.[:D]
...Fetele, azi am fost iar soferitza.De mult nu mi-au mai tremurat pcioarele pe pedale...dar sotul o lasase aprcata f. aproape de bara de batut covoare...stiti cum e cu lipsa locurilor de aprcare...asa ca au fost necesare ceva manevre pt iesit- intors masina.
Mi s-a oprit motorul la stop...[bang]am bagat a 3-a in loc de 1-a...inca nu m-am obisnuit cu noua masina. M-au claxonat , dar am plecat repede. Ceva plimbari cu copiii...manevre, parcari... Cand am ajuns din nou acasa, fiul cel mare trage concluzia :"ai mers bine , mami, dar trebuie sa mai exersezi parcari."[:D]
...Ce vreti, nu i-a cerut nimeni parerea, dar copilul are personalitate.[bibe]
Dupa-amiaza sper sa mai soferesc putin , trebuie sa merg mai des, ca sa nu am emotii si sa ma obisnuiesc cu masina. Tineti-mi pumnii![sofer]

#40
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 07 mai 2007 - 10:48



speed, nu ma supar, stai linistita...am inteles ce ai vrut sa spui....de fapt cam acelasi lucru il spuneam si eu in paragraful citat dar sub alta forma.

Dor, ai fost draguta..[flo] Sa stii ca beleaua cu plecatul de pe loc intr-a 3 a mi se mai intampla si mie cand ma grabesc....In dimineata asta am avut si eu mici aventuri "soferesti" (rivalizeaza cu aventurile pescaresti) care m-au cam indispus, avand in vedere ca sunt si ingrozitor de adormita in dimineata asta...toate ca toate, unele si din greseala mea - mea culpa- dar faza de cascadorii rasului a fost urmatoarea: m-am invartit vreo 5 minute pe stradute pe langa servici sa gasesc loc de parcare si pana la urma gasisem unul relativ ok si tocmai ma pregateam sa parchez...straduta fiind ingusta. Cum "lucram" eu la manevre, in spatele meu se propteste un Clio 3...stiindu-ma mai inceata, am zis sa ii fac loc sa treaca si m-am dus in fata, am tras pe dreapta ca sa aiba loc sa ma depaseasca....cand colo ce credeti? Clio se opreste, sta nitel asa..."pe ganduri" dupa care se apuca sa parcheze pe locul meu!!! Mentionez ca eu eram cu semnal dat. Of, ce m-am enervat...am luat-o de la capat cu turele pe stradute....pana la urma m-am intors pe aceeasi strada si am parcat exact in fata acelui Clio, ca se eliberase un loc...Sa va zic cine era la volanul masinii respective??? O tanara doamna....insotita de mama ei pe locul din dreapta....cred ca dna. mai in varsta si -a dat seama de faza, ca se uita cam lung si vinovat la mine.....dar doamna soferita cred ca habar nu are. [:D]

Sa speram ca o sa ploua azi sa imi curete si mie masina de puf, ca am avut-o parcata sub un copac si este varza.





Iepumic [iepu]

Noi pozici cu Iepi-Mici

Ajutati-l pe Alex!!!



All's Well That Ends Well.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -