Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cartile copilariei- vi le amintiti? (2)


194 raspunsuri la acest subiect

#11
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 22 august 2005 - 02:55

Daca nu il stiati deja, siteul urmator are cartile scriitorilor rusi traduse in engleza (mergi in josul paginii si vezi eventual si Main Page) http://64.233.187.10...&hl=en&ie=UTF-8

#12
V. Erica

V. Erica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 22 august 2005 - 09:25

`Hai sa facem ceva util zic eu....sa vedem care carti s-au reeditat si la ce edituri, sau ce carti din cele enumerate se gasesc pe net , eventual fac o listuta si o pun pe prima pagina ca sa fie mai usor de parcurs pt.toata lumea.... Daca sunteti de acord let's go! PS: ma refer in general la carticelele pt. copilasi...Mai ales cele editate in epoca de "trista amintire".....` Simina si Deian Mitzuka, [flo]. Super ideea. Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

#13
ina32

ina32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 22 august 2005 - 13:59

Doamne ce nostalgie m-a cuprins citind acest subiect....Super ideea de a redescoperi cartile vechi.
Preferatele mele: Mama mamutilor mahmuri-Santimbreanu (si in general cartile scrise de el), Eu sint Tonita (nu mai stiu de cine e scrisa??!!), Legendele Olimpului, Dutu, Lucu si vacanta mare iar in top o carte pe care n-am vazut s-o fi citit nimeni pe aici-Mama (de Eugenia Popa).

Ina32 & Raducu (14.07.2004)
poze Raducu
La mare


#14
crini

crini

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 22 august 2005 - 16:24

Urechiusa zbarlita si Eu sunt Tonita ambele de Gheorghe Nica Noi si Arhimededoi de Gica Iutes Seri albastre de Costache Anton (asta nu chiar pt copii, mai pe la 11-12 ani) Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

#15
crini

crini

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 22 august 2005 - 16:41

Citesc prima parte a subiectului si regasesc cu placere multe din cartile care m-au fascinat copil fiind. Mi se pare grozava ideea Ericai, sa putem sti care unde e de gasit. Sa procedam! Cum se face? Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

#16
mitzuka

mitzuka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 22 august 2005 - 17:07

Pana acuma am centralizat din partea 1 a subiectului titlurile pomenite si unde s-a putut si autorul...mai raman destule carticele la care nu ne amintim autorul...eu le voi centraliza si pe acelea poate isi aminteste cineva de ele...La cateva am si editura unde se gasesc in momentul de fata sau unde s-au reeditat...Adrese de net de unde se pot descarca nu prea sunt decat vreo doua...
Daca are cineva scanate dintre ele sa se anunte...ar fi minunat sa le putem oferii si copilasilor nostri cartile care ne-au incantat copilaria...Eu dispun de un scaner dar din pacate nu si de carticelele amintite[q][q][q]....
Cand termin de cosmetizat lista o pun pe prima pagina a topicului...

Simina si Deian
[url="http://lilypie.com/baby2/040420/1/5/4/+10" alt="Lilypie Baby Ticker" border="0"]Varsta lui Deian[/url]
Ingerasul nostru


#17
crini

crini

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 22 august 2005 - 19:00

Vroiam sa spun ca Taunul e scrisa de Voynich (sper ca am scris bine), iar Tara celor o mie si una de mendre o am acasa si va scriu cand ma intorc numele autorului. Daca nu ma insel era francez. Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

#18
V. Erica

V. Erica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 22 august 2005 - 20:07

Crini, nu e ideea mea, ci a Mitzukai[flo], eu doar o citam... Si, ca sa citez un alt titlu de carte citita in copilarie -Radacini dar nu mai tin minte autorul(ma duce cu gandul tot la Coliba unchiului Tom). Poate a mai citit-o cineva. Mitzuka, spor la treaba! [pup] Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

#19
cookie

cookie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 22 august 2005 - 23:06

quote:
Originally posted by crini
Urechiusa zbarlita si Eu sunt Tonita ambele de Gheorghe Nica
Mai este si o a treia in serie, "Cei trei nazdravani". Mi-am amintit de o carte superba, citita in copilarie, pe care incerc degeaba s-o mai gasesc: "Tata", de Tudora Petcut-Bondoc, cred ca asta este numele autoarei. Sper sa dau de ea si s-o am in biblioteca mea, ca tare mi se mai lipise de suflet. A citit-o cineva? Cookie si bb Sabina http://pg.photos.yah...iesrv/my_photos

#20
cookie

cookie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 22 august 2005 - 23:08

quote:
Originally posted by mitzuka
Pana acuma am centralizat din partea 1 a subiectului titlurile pomenite si unde s-a putut si autorul...mai raman destule carticele la care nu ne amintim autorul...eu le voi centraliza si pe acelea poate isi aminteste cineva de ele...La cateva am si editura unde se gasesc in momentul de fata sau unde s-au reeditat...Adrese de net de unde se pot descarca nu prea sunt decat vreo doua...
Super idee! [flo] Noi sarim sa ajutam! Cookie si bb Sabina http://pg.photos.yah...iesrv/my_photos


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -