Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cartile copilariei- vi le amintiti? (2)


194 raspunsuri la acest subiect

#181
adrianbv

adrianbv

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 07 octombrie 2008 - 13:48

Referitor la varsta potrivita pentru Trei grasani: Greu de spus. Cartea are un puternic mesaj "revolutionar" dar copii de astazi vor remarca mai putin asta , nestiind ce este revolutia bolshevica. Probabil ca o vor lua ca pe o simpla carte de aventuri, usor primitiva si copilareasca, mai ales ca actiune. Cred ca parintii trebuie sa o citesca mai intai si sa hotarasca prin prisma vremurilor de azi cand este buna de citit pentru copilul lor. Eu de exemplu am dat-o copilei mele spre citire cand avea vreo 10 ani, odata cu Aventurile lui Habarnam si Aventurile lui Cepelica. Mai apoi urmeaza carti ceva mai elaborate : Aventurile lui Tom Sawyer (si Huckleberry Finn binenteles), Robinson Crusoe, Insula comorii s.a.m.d. Parerea mea pur personala. Fiecare parinte constient trebuie sa citeasca el mai intai cartea si apoi sa indrume copilul. Asa cred eu, ca educatia se formeaza acasa in proportie de 90%.

#182
adrianbv

adrianbv

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 08 octombrie 2008 - 14:14

Am facut un grup pe scribd.com, numit Cartile Copilariei. Voi pune in acest grup cartile vechi pentru copii care le pot scana. Sunteti invitati sa va alaturati. Iata adresa http://www.scribd.co...tile-copilariei Am sters toate celelalte fisiere asa ca va rog sa luati in considerare ca link-urile postate de mine anterior nu mai sunt valabile. Veti gasi incepand de maine pe acest grup toate fisierele intr-o forma prelucrata pentru o dimensiune mai mica, unde a fost posibil. Multumesc pentru intelegere

#183
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 08 octombrie 2008 - 18:27

Citat:
citat din mesajul lui adrianbv
Eu de exemplu am dat-o copilei mele spre citire cand avea vreo 10 ani...Multumesc.Parerea mea pur personala. Fiecare parinte constient trebuie sa citeasca el mai intai cartea si apoi sa indrume copilul. Asa cred eu, ca educatia se formeaza acasa in proportie de 90%.Cam asa fac si eu, sau macar le rasfoiesc. Am uitat... Povestile rusesti, un exemplu de carte frumoasa, cum nu mai gasesti azi. Superbe ilustratiile! Multumesc! P.S. Buna initiativa de a creea un grup pt. cartile copilariei. Din pacate, eu nu am ce oferi, din lipsa de scaner.
Take joy! (poze)

#184
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 08 octombrie 2008 - 18:40

Pt. cine n-a vazut-o deja (in engleza, insa), "Floarea curcubeu", poveste ruseasca:

http://home.freeuk.c...s/flower/7.html

Take joy! (poze)

#185
Aldebaran

Aldebaran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 482 mesaje

Postat 08 octombrie 2008 - 22:27

Am mai pus si eu pe scribd 2 carti: "Doftorul Todiras" http://www.scribd.co...OFTORUL-TODIRAS si "Lia Ciocarlia" http://www.scribd.co...5/Lia-Ciocarlia M-am alaturat si eu grupului "cartile copilariei" de pe scribd cu aceste 2 carti. Corina

#186
adrianbv

adrianbv

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 12:15

Multumesc Corina pentru alaturarea la Cartile Copilariei http://www.scribd.co...ile-copilariei. Unde-s multi puterea creste. Tot referitor la Cartile Copilariei, postez si aici mesajul urmator, asa incat cei doritori sa fie in deplina cunostinta de cauza : "Din diverse motive documentele din cuprinsul acestui grup vor fi postate numai o perioada de timp. Fisierele sunt insa depozitate la adrianbv, asa incat puteti cere si vi se vor da si documente postate anterior. Multumesc pentru intelegere. Cei care au dificultati in scanare sau transformarea imaginilor in fisiere .pdf se pot adresa de asemenea lui adrianbv pentru ajutor."

#187
adrianbv

adrianbv

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 14:53

[/quote] P.S. Buna initiativa de a creea un grup pt. cartile copilariei. Din pacate, eu nu am ce oferi, din lipsa de scaner.[/quote] Loredana, pacat ca nu poti scana macar o parte din cartile care le-am vazut in albumul tau. Poate in viitor. Oricum esti invitata sa te alaturi. Unde-s multi puterea creste.

#188
Madalina25

Madalina25
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 11 octombrie 2008 - 21:35

Buna la toata lumea Daca imi poate trimite cineva si mie cartea cu Luna Betiluna pe mail, sau sa ma contacteze pe PM daca o are de vanzare. Multumesc

#189
Aldebaran

Aldebaran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 482 mesaje

Postat 12 octombrie 2008 - 12:12

Madalina, o poti lua singura de aici:
Citat:
citat din mesajul lui musetto
Patrunjik, Luna Betiluna o gasesti pe site-ul asta (tb sa intri in folderul "pt copii"): http://www.4shared.com/login.jsp cu login desprecarti@yahoo.com si parola romania
Corina

#190
Witchie

Witchie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 779 mesaje

Postat 22 octombrie 2008 - 00:15

Va multumesc din suflet pentru calutul cocosat si pentru povestile cu zane!

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Imperfectul simplu



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -