Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Copiii din 2002 (33)


293 raspunsuri la acest subiect

#21
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 27 aprilie 2007 - 03:31

Hahahaha, ce tare a fost David! E istet foc! Si curajos! Trebuie sa mergem si noi la control la doctor inainte de a intra la kindergarten.

La noi de azi au inceput sa primeasca tema pentru acasa de la gradinita, cate o carticica de citit-carticia ne-o dau ei. Scrie in scrisoarea pe care ne-au trimis-o ca vor primi tema asta cam de trei ori pe saptamana. Zice ca copilul sa citeasca intai in gand cartea intr-un loc linistit, singur, dupa care sa vina sa ne citeasca noua cartea cu voce tare si noi sa urmarim viteza si acuratetea cititului. Dupa asta noi trebuie sa notam pe un tabel, pe care il trimitem inapoi la gradinita, impreuna cu cartea, cate pagini a citit si in cat timp. Azi am facut prima tema si eu sunt f. incantata de idee, pentru ca problema mea e ca mi-e greu sa caut eu carti si sa ma duc la biblioteci samd, n-am timp. Imi place ca ne trimit ei cartile si ca e obligatoriu, altfel noi vara uitam sa mai si citim, iesim doar pe afara.

#22
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 27 aprilie 2007 - 11:34

Sinzi, ce tare e David! Stefan a plans cand i s-a luat sange. Dar mai mult din orgoliu, cred.
Noi nu gasim in Bv jucarii pe tema asta, nici tricouri, nimic. Numai carti. Dar pe-alea (2 din 3) le avem. :)
Tati ne mai aduce de pe la Viena unde sunt cam prea scumpe (5 euro un pistic de masinuta, si nici nu i se invartesc rotile, ca e turnata...).
Stefan a avut o saptamana in care in fiecare dimineata a facut figuri, ca nu vrea sa ramana la gradi. Sper sa nu se repete saptamana viitoare, care oricum va fi scurta (1 Mai). Joia viitoare vrem sa mergem la Viena, sa plecam cu trenul din Bv, ajungem pe la 10 in Viena, a doua zi dimineata, vom singuri in cuseta, Stefan va fi extrem de vesel, el vrea cu trenul... Plecam din Viena luni seara.
Fac poze si vi le arat.
Nicoleta

#23
katty

katty

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.321 mesaje

Postat 27 aprilie 2007 - 23:43

Buna,

In fine, am avut si eu timp sa va admir pozele in liniste!!! Frumosi copilasi aveti!



In fine pot sa va pun si eu poze cu Andrei, de duminica cand a fost cu rolele in parc! Inca nu sta perfect pe ele, dar nu in cateva saptamani va fi ok. Va pun aici cateva poze:



poze cu rolele



Nicoleta, mama mea sta in Dr. Taberei unde este Piata Moghioros, daca vrei iti caut acolo masinute Cars! Al meu inca nu e preocupat de asta (nici nu a vazut filmul ca nu-l avem). Frumos ca mergeti la Viena! O sa aveti ce povesti!

Sanzi, si al nostru mai plangea la injectii sau cand am mers sa-i ia sange. Nu e foarte curajos, desi e leut!

Criq, ai o domnisoara frumusica foc! Sa va traiasca!

Avem o minivacanta de 4 zile, mai merg miercuri la serviciu, dar plecam in diverse locuri, sper sa avem si vreme buna!



Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)

varsta lui Andrei[bicla]

#24
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 28 aprilie 2007 - 05:31

Oau, Ruxi!!! Cititi carti? Sunt seturile de carti cu numere ?? (setul 1, cartile 1-8??, setul 2 cartile 1-9 si tot asa???) David azi la gradi a scris niste litere si le tot citea educatoarelor si ele foarte curioase ca David insista ca a scris ceva acolo ma intrebau daca cumva a scris in romaneste!!! haha!!!!Katty, super pozele!!!! Mai...dar ce mare e Andrei!!!!!

It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation
Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga[cool] :
varsta, poze, D-ale lui David

#25
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 28 aprilie 2007 - 06:44

Nu noi citim carti neaparat, la gradinita citesc si scriu cuvinte, mi se pare f.f. greu ce fac si cica nu sunt decat la pre-school-e adevarat e clasa mixta cu kidnergarten si Bogdan are 5 ani impliniti-dar alti copii nu au 5 ani impliniti. Da, cartulii probabil ca alea de care zici tu, da la noi parca nu sunt cartea 1 sau cartea 2. Sunt f. simple, de genul "Ana are mere". Ceva de genul: "Sam is bad" bla bla bla... :))
Azi cand am dus tema inapoi mi-a zis educatoarea ca sa ma duc cu Bogdan la biblioteca si sa incep sa il pun sa citeasca cartile din seriile alea "I can read" sau "Learn to read", parca asa ceva. Dar eu nu prea am timp. Am cumparat cateva din alea, dar acum suntem mai mult pe afara. Lasa ca intra la kindergarten. Sunt curioasa cum va fi, parca imi pare rau acum ca nu l-am lasat la gradinita asta si il mut la scoala publica, aici fac curiculum f. avansat. Poate o fi prea avansat totusi si e mai bine ca il dau la publica? Nici eu nu stiu.

#26
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 28 aprilie 2007 - 06:53

Criq, e superba Mariuca, sa iti traiasca! Si ce frumos danseaza!
Katty, Andrei e baiat mare, cu role! Wow! La cat mai multa distractie cu ele. Avem si noi, dar nu prea le folosim, am fost de cateva ori la patinoarul pt. role si atat.
Sanzi, am uitat sa iti spun, mai demult, am vazut filmuletul cu David inotand si sunt pe spate ce frumos inoata!!!

#27
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 28 aprilie 2007 - 08:34

http://www.dropshots...&ctime=201735am mai pus filmulete cu David inotand...e f stapan pe el in apa...Ruxi, da, si noi avem carticele "i can read by myself", astea sunt putin mai grele fata de carticele de care vorbesc, care sunt cum spui tu de genul "ana are mere"...Eu sunt un pic reticienta la faptul ca ii obsedeaza sa citeasca de la varste din astea si ii bombardeaza cu litere si citit...Parca uneori mi se pare ca nu fac suficienta logica, matematica in favoarea cititului...parca e o obsesie aici!!!!Ruxij, daca unde il duci acum nu au scoala (decat gradi si kindergarden) sau nu intentionezi sa faca scoala acolo, eu cred ca e mai bine ca incepi de pe acum cu cea publica, pt ca are timp sa se obisnuiasca in kindergarden si sa fie pregatit in clasa 1!!!!Eu uneori ma gandesc daca ar fi bine sa il tin pe David la montessori cat pot de mult (au pana in clasa a 8-a) pt ca va fi un soc pt el cand va merge la o scoala normala...dar eu sper ca el e adaptabil!!!!!

It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation
Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga[cool] :
varsta, poze, D-ale lui David

#28
crig72

crig72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 950 mesaje

Postat 28 aprilie 2007 - 11:20

Nicoleta drum bun si distractie placuta!

Bravo Andrei!]Katty super!Eu inca nu i-am schimbat rotile.Am citit ca e mai bine sa i le pui de la inceput pe aceeasi linie dar nu m-am hotarat.

Sinzi David e fantastic!!

Ruxij multumesc![pup]La spectacol am avut mari emotii ca e inca mica dar s-a descurcat foarte bine.ne-a distrat ca mereu vroia sa fie in fata cu fetita care era pe post de sef..haha.sper zilele urmatoare sa va arat tot dansul.Bravo pentru Bogdanel!

pana miercuri sunt si eu libera!!!yessss!!imi astept musafirii...mai ales Mariuca e nerabdatoare ca stie cat de rasfatata va fi.

Lucia felicitari pentru concurs!

Elena ce mai faceti?Ce mai face Gabriela?



va puuup pe toate !





poze de aprilie



#29
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 28 aprilie 2007 - 17:19

quote:
Originally posted by sinzi_ana

http://www.dropshots...27&ctime=201735

am mai pus filmulete cu David inotand...e f stapan pe el in apa...





Misto!! Ce distanta mare parcurge! N-are treaba!
Criq, si eu m-am mirat la cat e de mica Mariuca, ce miscari facea si cum nu era timorata pe scena!!

Si mie mi se pare ca aici insista f. mult cu cititul si mai putin cu matematica. Fac totusi si adunari la aceasta gradinita, dar simple cu 1, cu 2, cu trei, numara din 10 in 10 din astea...
Asa e, cartile "learn to read" sunt mai grele. Educatoarea mi-a zis ieri ca Bogdan e "ready" pt. alea si sa incep sa il pun sa citeasca alea. Mie mi se pare f. devreme. Atunci cand va merge la kindergarten si clasa I ce mai face, daca deja stie, o sa faca probabil galagie prin clasa? La noi nu numai ca scriu litere la ora actuala, dar scriu cuvinte, fie asa la rand pe foaie, fie completeaza propozitia. Sau cica "scrieti cuvantul pe care il spune educatoarea". Adica dupa dictare????[alcool] Io n-am invatat sa scriu inainte de 7 ani si am ajuns bine [:D] Mi se pare ca au innebunit aci si nu stiu care e scopul si de ce. Ma rog, din cate inteleg pana la liceu se prosteste scoala, bine ca ii indoapa la gradinita.

De dat il dau la scoala publica pentru ca tot acolo va merge peste inca un an oricum si e cazul sa se obisnuiasca de pe acum si sa faca acolo ce se cere acolo, sa fie cu colegii din clasa I de la inceput ca sa se integreze usor samd

Tu Sanzi ce activitati mai vrei sa faceti in vara asta? Eu in afara de inot nu mai am nici o idee. Mai facem gimnastica, as vrea sa intrerup, nu mi se pare cine stie ce, da' bogdan zice ca vrea sa continue. Am avut inot ieri si Bogdan n-a ascultat de profesoara, a refuzat sa inoapte pe spate, a avut chef numa' cu fatza. Bai, eu nu aveam tupeu sa nu fac ce mi se spune la varsta lui. Of, of, copiii din ziua de azi.... [:D]

#30
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 28 aprilie 2007 - 18:28

Cris, multumim de aprecieri[amoras]...hihi...Si noi dam mereu rew la filmuletul cu iepurasul!!![:D]Ruxi, si la noi la gradi fac mate, adica copii care fac la 5 ani inmultiri si impartiri si adunari cu orice numar, fractii (suna tare pompos, dar le fac dupa metoda "babeasca" cu ajutorul lectiilor montessori si pe cuvant ca pare ff usor). David aduna pana la 20 (dar numai 10+1, 10+2 etc nu si alte numere ca 8+5). Fac si cultura generala...etc...dar nu in masura in care se face citirea...(mi se pare ca e chiar o obsesie...parca cred ca in asta sta inteligenta, cu cat citeste mai la varste fragede). Si mi se pare ca se concentreaza destul de putin pe povesti, desenat, jocuri de logica si "telling stories"...David buchiseste si el cuvinte scurte, dar cam atat...stie sa scrie si cateva (le pot numara) dar face cateva litere si cifre invers (mirrow writing - poate si pt ca e stangaci) Si noi la gradi avem diferite jocuri (cum spui si tu: de ex sa puna litera care lipseste, sau sa aranjeze o propozitie corect dupa o imagine: ex "the ox is on the box", sa scrie sub imagine cuvantul, sa scrie cuvantul corect : ex: e desenat o vulpe si sub ea sunt 2 cuvinte "box si fox"...etc...) Dar majoritatea din ele sunt de copiere...adica copie literele si cuvintele (pe care stiu sa le citeasca deja) in spatiile alocate...Hai ca m-am intins ca o placinta!!!!!Noi acum facem inot de 2 ori pe sapt (dar la piscina aproape in fiecare zi...eh...mai mult balaceala...ai vazut), fotbal o data pe saptamana 1 ora jumate, si tenis de cate ori are tati timp (tati face cu el) adica 1-2 ori pe saptamana ...La vara mergem in Ro (TOATA VARA) si deci ne vom balaci in apa marii cel mai des, vom merge la munte, ne vom vedea cu prietenii si vom colinda faleza si parcul in fiecare zi...Program de voie!!!!

It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation
Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga[cool] :
varsta, poze, D-ale lui David


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -