Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme ! (1)


202 raspunsuri la acest subiect

#21
LAMY

LAMY
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 25 aprilie 2007 - 11:45

Buna ziua tuturor,
Referitor la acest subiect cred ca este interesanta experienta mea.
Imi aduc aminte ca in timpul liceului ( prin 1990 ) aveam diverse paralizii ( fata, mana, piciorul ), care nu tineau foarte mult. A urmat o perioada de liniste ( vreo 5 ani) si apoi am facut nevrita optica retrobulbara ( vedeam intetosat cu ochiul stang ). Am facut tratament cu cortizon si mi-am revenit insa boala a recidivat dupa 5 luni. Din nou tratament si mi-am revenit. Atunci mi s-a pus diagnosticul de suspiciune Scleroza Multipla. Din nou a urmat o perioada de liniste pana in anul 2001 cand am ramas insarcinata si am pierdut copilul .Nu a stiut nimeni de ce, au spus ca probabil de vina era faptul ca mi-a iesit pozitiva analiza de anticorpi citomegalovirus. In anul 2002 am facut R.M.N. si rezultatul a fost: “ Multiple plaje de hipersemnal T2 si FLAIR dispuse bilateral la nivelele substantei albe. Modificarile de semnal asociaza si atrofie corticala si de corp calos ”. Dupa acest R.M.N. mi s-a pus diagnosticul de Scleroza Multipla . In anul 2003 am nascut un copil cu bloc atrio-ventricular total care a murit la 6 luni jumatate. In perioada asta, la analize mi-au iesit tot felul de anticorpi pozitivi, cei mai multi erau Anti RO. Am facut o gramada de analize si am fost la o multime de doctori. A aparut al doilea diagnostic si anume Lupus Eritematos Sistemic cu sindrom antifosfolipidic.
Din intamplare am ajuns la o d-na dr. care mi-a asultat istoricul bolii si dn experienta ei mi-a spus ca boala mea este de fapt Neuroborelioza cu sindrom antifosfolipidic. . Am facut multe analize si intr-adevar mi-au iesit anticorpi anti borrelia burgdorferi pozitivi . Am facut si Western Blot care a iesit de asemenea pozitiv. Am urmat diverse tratamente si apoi am repetat R.M.N.-ul. Rezultatul a fost: “comparativ cu examinarea precedenta, evidentiaza un aspect stationar al leziunilor, cu discreta diminuare a volumului acestora. La administrarea substantei de contrast nu se evidentiaza prize semnificative la nivelul leziunilor, care raman in hiposemnal T1”. Rezultatul acestui R.M.N. spune ca boala mea nu este Scleroza Multipla. Am continuat cu tratamentul pentru Neuroborrelioza si apoi am ramas din nou insarcinata. A fost o sarcina plina de emotii, dar totul a fost bine si acum am o minune de fetita de 7 luni jumatate. Acum ma simt bine si singurul discomfort este ca obosesc repede (nu pot merge mult). Nu stiu daca este din cauza bolii, deocamdata am facut o pauza de analize.
Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca mesajul meu. Pe scurt asta este ce am patit eu.
Sanatate multa, Lamy


#22
LAMY

LAMY
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 25 aprilie 2007 - 14:40

Buna ziua tuturor,
Referitor la acest subiect cred ca este interesanta experienta mea.
Imi aduc aminte ca in timpul liceului ( prin 1990 ) aveam diverse paralizii ( fata, mana, piciorul ), care nu tineau foarte mult. A urmat o perioada de liniste ( vreo 5 ani) si apoi am facut nevrita optica retrobulbara ( vedeam intetosat cu ochiul stang ). Am facut tratament cu cortizon si mi-am revenit insa boala a recidivat dupa 5 luni. Din nou tratament si mi-am revenit. Atunci mi s-a pus diagnosticul de suspiciune Scleroza Multipla. Din nou a urmat o perioada de liniste pana in anul 2001 cand am ramas insarcinata si am pierdut copilul .Nu a stiut nimeni de ce, au spus ca probabil de vina era faptul ca mi-a iesit pozitiva analiza de anticorpi citomegalovirus. In anul 2002 am facut R.M.N. si rezultatul a fost: “ Multiple plaje de hipersemnal T2 si FLAIR dispuse bilateral la nivelele substantei albe. Modificarile de semnal asociaza si atrofie corticala si de corp calos ”. Dupa acest R.M.N. mi s-a pus diagnosticul de Scleroza Multipla . In anul 2003 am nascut un copil cu bloc atrio-ventricular total care a murit la 6 luni jumatate. In perioada asta, la analize mi-au iesit tot felul de anticorpi pozitivi, cei mai multi erau Anti RO. Am facut o gramada de analize si am fost la o multime de doctori. A aparut al doilea diagnostic si anume Lupus Eritematos Sistemic cu sindrom antifosfolipidic.
Din intamplare am ajuns la o d-na dr. care mi-a asultat istoricul bolii si dn experienta ei mi-a spus ca boala mea este de fapt Neuroborelioza cu sindrom antifosfolipidic. . Am facut multe analize si intr-adevar mi-au iesit anticorpi anti borrelia burgdorferi pozitivi . Am facut si Western Blot care a iesit de asemenea pozitiv. Am urmat diverse tratamente si apoi am repetat R.M.N.-ul. Rezultatul a fost: “comparativ cu examinarea precedenta, evidentiaza un aspect stationar al leziunilor, cu discreta diminuare a volumului acestora. La administrarea substantei de contrast nu se evidentiaza prize semnificative la nivelul leziunilor, care raman in hiposemnal T1”. Rezultatul acestui R.M.N. spune ca boala mea nu este Scleroza Multipla. Am continuat cu tratamentul pentru Neuroborrelioza si apoi am ramas din nou insarcinata. A fost o sarcina plina de emotii, dar totul a fost bine si acum am o minune de fetita de 7 luni jumatate. Acum ma simt bine si singurul discomfort este ca obosesc repede (nu pot merge mult). Nu stiu daca este din cauza bolii, deocamdata am facut o pauza de analize.
Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca mesajul meu. Pe scurt asta este ce am patit eu.
Sanatate multa, Lamy


#23
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 25 aprilie 2007 - 15:23

Multumesc mult pentru postare Lamy.
Multumesc si pentru ca ti-ai facut timp si dispozitie pentru a scrie acest mesaj...n-a fost ursor.

Sper ca acest topic sa-si atinga scopul si sa fie trase niste semnnale de alarma si boala sa fie acceptata in mediile medicale !

Mariaa

#24
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 25 aprilie 2007 - 17:26

quote:
Originally posted by hcclara
of, si noi locuim intr-o zona ft periculoasa, m-am tot gandit daca sa deschid un subiect despre pareri pro sau contra vaccinului...claudia
Locuiesc in KA in buza padurii si in deplin acord cu pediatra am decis sa NU vaccinam copiii impotriva boreliozei.Este un singur soi de capuse care transmite aceasta boala si momentan am ales sa dam cu spray anticapuse pe incaltarile copiilor. Sprayul arata asa: Autan anti capuse__________________________Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

#25
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 aprilie 2007 - 17:57

Unde stam noi nu e o zona cu risc, dar am vazut si eu un "Zecken Spray", se poate da si direct pe piele si m-am gandit sa-l cumpar pentru ca, o data pe luna, copiii merg cu gradinita in padure. Am vazut si pensete speciale de scos capusele, sper sa n-avem niciodata nevoie.





#26
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 25 aprilie 2007 - 18:14

quote:
Originally posted by papadie
quote:
Originally posted by hcclara
of, si noi locuim intr-o zona ft periculoasa, m-am tot gandit daca sa deschid un subiect despre pareri pro sau contra vaccinului...claudia
Locuiesc in KA in buza padurii si in deplin acord cu pediatra am decis sa NU vaccinam copiii impotriva boreliozei.Este un singur soi de capuse care transmite aceasta boala si momentan am ales sa dam cu spray anticapuse pe incaltarile copiilor. Sprayul arata asa: Autan anti capuse__________________________Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush
Oana,Te rog spune-mi si mie de ce ales sa nu vaccinati fetele.Drept sa-ti zic nu-ssuficient informata cu vaccinul asta,vreau si eu sa vorbesc cu pediatra.Am inteles ca vaccinul e doar impotriva meningitei date de capuse.Spray-ul se gaseste pe la DM(am unul in apropiere)?Cind ies de la clinica,merg sa cumpar.Alina

#27
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 25 aprilie 2007 - 18:20

Sprayul se gaseste la orice drogherie si sunt mai multe firme care au asa ceva (nu numai autan). Pediatra nt. a spus ca in zona s-au intilnit f. putine cazuri de borelioza de la capuse si ca ea nu considera ca este un vaccin necesar. Cum eu ii acord 100% incredere am ales sa nu le vaccinam pe fete. Plus ca este la fel de eficient sa dam copiii cu spray, sa-i imbracam in lucruri deskise la culoare cand mergem in padure (bluze cu maneca lunga si pantaloni lungi). Cand o sa ajung la pediatra o sa abordez din nou subiectul si va mai spun ce-a mai zis (se pare ca anul asta o sa avem invazie de capuse).



__________________________



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

#28
anto

anto

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 25 aprilie 2007 - 18:44

quote:
Originally posted by papadie
Sprayul se gaseste la orice drogherie si sunt mai multe firme care au asa ceva (nu numai autan). Pediatra nt. a spus ca in zona s-au intilnit f. putine cazuri de borelioza de la capuse si ca ea nu considera ca este un vaccin necesar. Cum eu ii acord 100% incredere am ales sa nu le vaccinam pe fete. Plus ca este la fel de eficient sa dam copiii cu spray, sa-i imbracam in lucruri deskise la culoare cand mergem in padure (bluze cu maneca lunga si pantaloni lungi). Cand o sa ajung la pediatra o sa abordez din nou subiectul si va mai spun ce-a mai zis (se pare ca anul asta o sa avem invazie de capuse).__________________________Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush
Pai nu exista inca vaccin contra Boreolozei ,de asta nu a recomandat doctorita.Dar aceasta boala descoperita la timp se trateaza f simplu ,cu antibiotice .[pup][pup]http://good-times.webshots.com/album/558730557ZKUnwM

#29
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 25 aprilie 2007 - 20:11

quote:
Originally posted by papadie
... se pare ca anul asta o sa avem invazie de capuse...__________________________Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush
Papadie de ce anul asta in special? Le prieste ceva anume ... caldura, umiditate sau?!... macar sa stiu cand sunt mai active.Buna ideea cu sprayul pe incaltaminte. Lamy m-a impresionat mesajul tau. Sa va dea Dumnezeu sanatate si tie si fetitei. "Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

#30
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 aprilie 2007 - 23:06

Vorbim de vaccinul FSME, nu?
Adica Frühsommer-Meningoenzephalitis.






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -