Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme ! (1)


202 raspunsuri la acest subiect

#191
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 15 mai 2008 - 23:46

wat8902, care dintre testele Lyme ai cerut sa-i faca?

Din cate stiu eu pana la ora asta Lyme pooate fi in 'forma' neurologica sau reumatologica. Oricum in cele mai multe cazuri diagnosticul este pus simptomatologic prin eliminarea pe rand a celorlate grave boli pe care le imita. Putine teste au acuratete 100%. De aceea intreb care test l-ai cerut.





[ruga]pentru Emma

povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme

blog DC,Impreuna Timisoara






"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara




#192
DiGY_BB

DiGY_BB
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 18 mai 2008 - 17:32

buna dupa 2 zile petrecute in mare parte in padure astazi 18.05.08 am descoperit de dimineata o capusa mica pe abdomen...repede am cautat pe internet sa vad ce si cum se procedeaza...sincer mie frica sa aplic penseta pt k mi se pare prea mica...citind articolele, bolile si unde se poate ajunge sunt ingrijorat...ce ma sfatuiti sa fac? este bine daca as aplica un pansament ceva peste pana maine(luni)cand o sa dau o vizita la policlinica?...sunt student in timisoara...se poate face testul respectiv si aici?

#193
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 19 mai 2008 - 11:52

In primele 10 zile de la muscatura se poate aplica tratament preventiv. asta pentru ca nu stii daca acea capusa a fost infestata sau nu cu borrelia si altele..

In Timisoara mergi la Spitalul Victor Babes, langa Padurea Verde si caut-o pe d-na conferentiar Nicoara. Daca nu ai scos capusa, mergi asa la dansa. Macar s-o vada...noua ne-a ignorat eritemul pe motiv ca nu se vad clestii capusei...poate daca la tine o si vede o s-ai vina sa creada totusi...

Analiza poti face la Synevo, sunt mai buni decat Bioclinica in testarea asta.



wat8902 poti lua Shiitake Maitake dar de la Lab.Medica, e foarte bun si mult mai accesibil ca pret.

ra_mi_ella ce faceti, cum se simte David??









[ruga]pentru Emma

povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme

blog DC,Impreuna Timisoara






"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara




#194
ra_mi_ella

ra_mi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 19 mai 2008 - 16:50

Mariaa, suntem ok. David tolereaza antibioticul. E mai bine. Nu mai varsa si a inceput sa ia in greutate. Asteptam. Miercuri mergem la pediatru, la control.Te pupam.

#195
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 19 mai 2008 - 22:04

ce ma bucur ca s-au oprit varsaturile!!

abia astept sa-mi zici si mie rezultatul! sper din tot sufletul sa fie negativ si sa puteti continua medicatia pentru ceea ce aveati pana acum pe 'lista' [flo]



digy ai fost la spital azi?



[ruga]pentru Emma

povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme

blog DC,Impreuna Timisoara






"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara




#196
DiGY_BB

DiGY_BB
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 mai 2008 - 00:26

da am mers la policlinica studenteasca din complex si bineinteles...medicii romani...am stat si stat...la care doctorita ce apartinea de facultatea mea se uita cam ciudat la ea si se mira...de e capusa sau nu...si vazand defapt o buba a zis ca poate e ceva acolo...ma amuza dea dreptu...ma trimit la dermato si doamna de acolo a chemat chirurgu...ce a fo fain...nu aveau pensete sterile....asa ca maine ma duc la judetean tot cu trimitere...mai umblu si pe acolo...azi insa pe parcurs am vazut ca incepe sa se umfle...pana atunci nu facuse nimic....ma ultam la un film si odata am simtit....a picat...mai am insa 2...care nu au activat sunt f mici inca...ciudat e ca una din ele a devenit verde si inainte era ca cea de pe burta...nu prea cunosc timisoara caci sunt in anu I si aici in zona complex aveam tot cemi trebuia...maine ma duc totusi la spital ca nu prea sunt ok cu astea in mine e ciudat :-s....si apoi vreau testu ala...sti cumva e costisitor?...si mai ar fi ceva...pe picoare am mai multe bube rosii asa...dar nu stiu...eu am crezut ca or fi de la vreo furnica sau dl urzici...ca era plin de ele....povestea e ca cu o zi inainte de festivalu de ecologie am fo in padure ca sa pregatim si eram in pantaloni scurti...si mam mai zgariat mai urzicat mai una alta...si a doua zi pantaloni lungi si bocanci...si ma manca la un mom dat picoarele dar ma scarpinam ca ziceam ca vreo furnica sau din cauza zilei anterioare...nici in 1000 de ani nu mas fi gandit la capuse...nu am mai patit si nici auzit..am auzit de ea la biologie si atat...mam uitat atent si nu vad vreo urma de ceva ramas de la o posibila capusa...abea astept sa ma scap de ele si sa vad cu testu ala...

#197
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 20 mai 2008 - 10:05

pai tocmai...la Judetean n-ai sa gasesti pe nimeni capabil sa-ti dea un raspuns...trust me!

mergi la spitalul de boli infectioase de langa padurea verde -iei un taxi =5 lei si te duce fix la poarta unde intrebi de d-na conferentiar Nicoara. nu mai tarziu de ora 10-11, cam asa.

a ramas cumva capul capusei sub piele? unde se umfla, zic.

nu ti-au scos cei de la Pol. Studenteasca capusele pana la urma? n-au gasit o penseta?!?! testul cred ca e in jur de 60-80 de lei. noi l-am facut anul trecut in primavara aici, deci nu stiu de atunci nimic mai exact.

suna la Synevo si intreaba exact cat costa analiza PCR Borrelia si Testul Elisa.

si functie de ce-ti zice d-na dr. conferentiar Nicoara, faci unde dintre ele.

sanatate multa si sa-mi zici ce ai rezolvat!





[ruga]pentru Emma

povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme

blog DC,Impreuna Timisoara






"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara




#198
bulinuta27

bulinuta27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.159 mesaje

Postat 20 mai 2008 - 19:23

Buna ziua!

Baietelului meu de 1 an si 10 luni i-am gasit o capusa infipta in gat duminica dupa o excursie la munte de sambata. Am vb cu dr pediatra si mi-a zis cum sa o scot sa nu ramana capul etc. Acum suntem in situatia in care ne pregatim sa plecam la viena pentru a ii face vaccinul encepur contra meningoencefalitei pe care o transmite capusa dar cu borelioza cum ramane? ...sunt cu capul facut varza desi m-a mai linistit o prietena ca nu suntem in zona in care capusele sunt purtatoare de boala asta nemernica dar...

Ajutati-ma cu un sfat!

Multumesc mult



bulinuta mamica de bulinel dragutel [auto]



Poze noi





minune mica



Poze



Ajutati-o pe Sonia,

#199
wat8902

wat8902
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 21 mai 2008 - 00:01

m-am uitat la produsul "Shiitake-Maitake" la compozitia lui si la indicatii.nu stiu ce produse sint acestea,iar la indicatii spune ca nu se dau la copii mici.eu vreau produsul pt fiica mea care are 6 ani.este oare bun pt virsta ei?!ca as vrea sa il comand.
quote:
Originally posted by Mariaa
In primele 10 zile de la muscatura se poate aplica tratament preventiv. asta pentru ca nu stii daca acea capusa a fost infestata sau nu cu borrelia si altele.. In Timisoara mergi la Spitalul Victor Babes, langa Padurea Verde si caut-o pe d-na conferentiar Nicoara. Daca nu ai scos capusa, mergi asa la dansa. Macar s-o vada...noua ne-a ignorat eritemul pe motiv ca nu se vad clestii capusei...poate daca la tine o si vede o s-ai vina sa creada totusi...Analiza poti face la Synevo, sunt mai buni decat Bioclinica in testarea asta.wat8902 poti lua Shiitake Maitake dar de la Lab.Medica, e foarte bun si mult mai accesibil ca pret.ra_mi_ella ce faceti, cum se simte David??[ruga]pentru Emma
povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme blog DC,Impreuna Timisoara "mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara



#200
aidaciolac

aidaciolac

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.652 mesaje

Postat 21 mai 2008 - 11:50

Wat eu dau fetitei mele "Shiitake-Maitake" de 2 luni (dar pentru alta afectiune) , una inainte de masa , deci de 3x/zi si nu are nici o problema.



Multa sanatate va doresc![flo]





Aida

[pis]DISNEYLAND PARIS 2008[pis]






Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -